Noc i digitalci!

Candyman

Primećen član
Poruka
936
Da li mozete da mi kazete koje settings-e bi trebao primeniti na digitalca da bi slike noci(mrak, pejsazi, ulice sa zgrada...) ispale valjane.
Primetio sam da je ljudsko oko neverovatno superiornije od CCD-a na A75-ici.
Mnogo mi se dopada slikati bulevare, ulice, zgrade nocu, osvetljene neonima, ulicnom rasvetom, farovima automobila...
CIAO! 8)
 
znam kako to sljaka kod analognih fotografija, ali mislim da ccd senzor po mnogo cemu moze da se uporedi sa filmom, npr po tome sto je kalibrisan za odredjeni opseg temperatura boje( npr najveca temperatura boje je po suncanom danu u senci,ma dosta niza na direktnom suncu, i dosta niza pri sobnom osvetljenju.........) .
mogu se naci tablice za temperaturu boje, a mislim da su ccd senzori kalibrisani za najcesu(najkorisceniju temperaturu boje) i ona je oko 5500 kelvina(inace bljesak blica je otprilike takav), pa kad se slika nesto sto je na nizoj(neonska svetla) temperaturi boje, dobijaju se neprirodne boje.
kod profesionalnih aparata postoje filteri za korekciju temperature boje.
pozdrav, nadam se da sam pomogao.
 
Sustina je u ekspoziciji, osetljivosti i stabilnosti fotoaparata.
Posto imas Canon A-75 pokusaj da koristis neki od manuelnih modova.
Na primer potpuno manuelni pri cemu ces birati sam i ekspoziciju i blendu, pa sve promene slike pri promeni parametara mozez da vidis na LCD displeju.
Mozes i da uzmes mod "Tv" t.j. "prednost ekspozicija", pri cemu mozes da menjas ekspoziciju, pri unapred zadatoj blendi.
Naravno ovo nista nece moci bez stativa. Predlazem i da eksperimentises sa osetljivoscu. Probaj sa 400 i sa 200. Probaj prvo da slikas nepokretne objekte, a kad steknes rutinu probaj i kolone automobila. Sve kazem probaj, zato sto efekat odmah vidis na displeju. Uostalom prednost digitalaca je sto ne moras da "stedis" snimke.

Sretno i javi kakvi su rezultati. :wink:
 

Back
Top