Pronadjen ziv dinosaurus.

Nisam rekao da je ta ptica albatros, samo sam prikazao takav oblik krila. A koja je ptica u pitanju, ne znam.... Takodje, primetio sam odmah razliku u repu.... Naravno, ima 20ak različitih vrsta albatrosa, mrzelo me da tražim nekog dugorepog....

Na slici je morska ptica Fregata minor.

carreterasmargran.jpg
 
ovo drugo, crveno uokvireno? ne znam, meni deluje na Photoshop. Pozadina je mutna, a grana na kojoj "biće" stoji malo previše perfektna...

inače lepo bi bilo da se nadje preživela vrsta izmedju ptica i gmizavaca, mada je to malo verovatno i dalje....

Kada je nestala vecina dinosaurusa, na Zemlji su nekih 100 miliona godina gospodarile dzinovske ptice koje nisu mogle da lete...

Ta stvorenja su relativno slabo ispitana.

I neki dinosaurusi su imali perje, a ne krljust.

Znaci, nema nikakve sumnje da su od dinosaurusa nastele savremene ptice.
 
ne sumnjam ja u to... nego jel to lapsus ili gore zaista piše nestala

Kada je izumrla je pravilnije.

Vecina je u redu jer dinosurusi nisu izumrli svi od jednom u kratkom periodu. Izumiranje je trajalo milionima godina i verovatno se zavrsilo u bliskom srednjem veku.

Ja ne verujem da je udar meteorita iskorenio dinosauruse.

Smatram da je to jedna od glupljih naucnih teorija iz vise razloga.
 
ovo drugo, crveno uokvireno? ne znam, meni deluje na Photoshop. Pozadina je mutna, a grana na kojoj "biće" stoji malo previše perfektna...

inače lepo bi bilo da se nadje preživela vrsta izmedju ptica i gmizavaca, mada je to malo verovatno i dalje....



Ne,ne na crveno uokvireno,nego na original sliku,koja je uslikana. Deluje mi vece i na vecoj visini to bice.
 
ovo drugo, crveno uokvireno? ne znam, meni deluje na Photoshop. Pozadina je mutna, a grana na kojoj "biće" stoji malo previše perfektna...

inače lepo bi bilo da se nadje preživela vrsta izmedju ptica i gmizavaca, mada je to malo verovatno i dalje....

To desno deluje kao fotografija iz nekog prirodnjačkog muzeja.

Inače ovo nebi bila prelazna verzija, ovo je leteći reptil.
Ptice su se razvile iz druge grupe reptila.
A najbliže prelaznom obliku je ptica hoacin čiji ptići imaju kandže na krilima :D
 
Kada je izumrla je pravilnije.

Vecina je u redu jer dinosurusi nisu izumrli svi od jednom u kratkom periodu. Izumiranje je trajalo milionima godina i verovatno se zavrsilo u bliskom srednjem veku.

Ja ne verujem da je udar meteorita iskorenio dinosauruse.

Smatram da je to jedna od glupljih naucnih teorija iz vise razloga.


a ja sam prilično uveren u to. Zna se gde je udario meteorit. Zna se koliki je bio. Zna mu se hemijski sastav. Čak postoji prilično dobra teorija o tome šta se desilo gore u svemiru pre toga. Čak se sa priličnom sigurnošću može utvrditi odakle je došao. Takav udar, ni današnje čovečanstvo ne bi preživelo.

www.astronomija.co.rs:
Familija Baptistina ubila dinosauruse
Vaši komentari​
Nestanak dinosaura jedna je od velikih tema više naučnih disciplina. Taj misteriozni događaj rasvetljavan je više od jednog veka. Postavljeno je preko 100 teorija o njegovom uzroku, od krajnje bizarnih do naučno zasnovanih. Konačno, nauka se usredsredila na više uzročnika od kojih je glavni udar asteroida u Zemlju, na poluostrvo Jukatan pre 65 miliona godina. Nova istraživanja o asteroidima iznesena u članku An asteroid breakup 160 Myr ago as the probable source of the K/T impactor, koji su potpisali dr William Bottke (SwRI), dr David Vokrouhlicky (Charles University, Prague) i dr David Nesvorny (SwRI), a koji je nedavno objavljen u časopisu Nature, iznosi interesantne podatke o poreklu asteroida ubice dinosaurusa.
298 Baptistina Asteroid je o otkrio 9. septembra 1890. francuski astronom Auguste Charlois, poznat po otkriću 99 asteroida.
Asteroid se nalazi u glavnom asteroidnom pojasu i u proseku, od nas je udaljen 2,264 a. j.

Priča nas vodi do asteroida 298 Baptistina. Danas se veruje da je ovaj asteroid najveća krhotina preostala nakon sudara asteroida od 170 kilometara u prečniku sa drugim od 60 kilometar u prečniku. Bilo je to pre 160 miliona godina i desilo se u unutrašnjem delu glavnog asteroidnog pojasa (koji se inače nalazi između Jupitera i Marsa). Ostatak krša nazvan je familija Bantistina koju čine 300 objekata veličine preko 10 kilometara i čak 140 hiljada veličine od preko jednog kilometra. Svi imaju zajedničko poreklo i slične orbite i zato su u srodstvu pa čine familiju.
Postepeno raspršivanje članova ove familije pod uticajem Sunčevog zračenja dovelo je do toga da mnogi fragmenti pobegnu iz glavnog asteroidnog pojasa, pa su neki tako dospeli do putanje Zemlje oko Sunca. Proračuni pokazuju porast udara asteroida u Zemlju i Mesec tokom zadnjih 100 do 150 miliona godina što se uklapa u teoriju da su mnoge od tih udara izazvali asteroidi ove familije. Simulacije takođe pokazuju da oko 20 posto današnjih NEA (Near Earth Asteroids, tj. asteroidi koji vršljaju u blizini Zemljine putanje) vode poreklo od familije Baptistina.
U pomenutom članku se govori i o istraživanju porekla kratera Ćikšulab. Taj krater, prečnika 180 kilometara, se nalazi na poluostrvu Jukatan, Meksiko. Nastao je pre 65 miliona godina od udara asteroida od 10-tak kilometara u prečniku. Posledice tog udara bile su kobne za sve velike životinje na planeti pa su tako izumrli i dinosaurusi.


Tiho
Studije uzoraka sedimenata i meteorita iz tog vremenskog perioda ukazuju da je udarno telo u poluostrvo bilo sastavljeno od ugljenih hondrita. Taj sastav isključuje mnoga druga moguća udarna tela, ali ne i neki asteroid iz familije Baptistina. Simulacije čitavog događaja daju 90% verovatnoće da objekat koji je formirao Ćikšulab krater je bio izbeglica iz familije Baptistine.
Ove simulacije su takođe pokazale da postoji 70 % verovatnoće da je lunarni krater Tiho, promera 85 km, a formiran pre 108 miliona godina, bio takođe proizveden udarom nekog velikog fragmenta iz familije Baptistina.
Izvorni članak: SwRI News Release
 
a ja sam prilično uveren u to. Zna se gde je udario meteorit. Zna se koliki je bio. Zna mu se hemijski sastav. Čak postoji prilično dobra teorija o tome šta se desilo gore u svemiru pre toga. Čak se sa priličnom sigurnošću može utvrditi odakle je došao. Takav udar, ni današnje čovečanstvo ne bi preživelo.

Paganko, da je ta teorija tacna, ne bi izumrli dinosaurusi bas na CELOJ zemljinoj kugli...Negde posledice udara se skoro nisu ni osetile...

A ako su se posledice osetile svuda - tada bi SVA ziva bica izumrla, a ne samo dinosaurusi. (Znamo da su kornjace, krokodili, skorpioni, stonoge i jos mnoge vrste ziveli na zemlji mnogo pre dinosaurusa).

Jedna kataklizma takvih razmera bi ih sve podjednako unistila.

Dalje, sve vrste na zemlji imaju svoj biolosli rok trajanja.

Izumrli su mamuti, sabljasti tigrovi, dzinovski lenjivci, i jos milioni vrsta, a da NISTA nije udarilo u Zemlju...

Veliki broj jos pre pojave coveka.

Ne zna se zasto su oni izumrli. I nikada se nece saznati. Ima desetak teorija...

Ja imam svoju teoriju o izumiranju dinosaurusa koju ce jednog dana nauka potvrditi, a to je da: Zemlja nekada davno NIJE IMALA ISTU ORBITU KOJU IMA DANAS U KRETANJU OKO SUNCA!

Bila je BLIZE SUNCU i temperatura je bila desetak stepeni visa u proseku.

Onda se planeta, iz zasad nepoznatih razloga malo udaljila od Sunca i temperatura je pala za desetak stepeni u proseku...

Polovi su takodje promenuli mesto u tom TUMBANJU PLANETE (zato danas na Juznom polu, ispod naslaga leda visine Himalaja), nalazimo kosti dinosaurusa - znaci da tamo nije oduvek bio pol...

To dinosaurusi, kao hladnokrvne zivotinje nisu mogli da podnesu, vec su lagano izumirali.
 
Paganko, da je ta teorija tacna, ne bi izumrli dinosaurusi bas na CELOJ zemljinoj kugli...Negde posledice udara se skoro nisu ni osetile...

A ako su se posledice osetile svuda - tada bi SVA ziva bica izumrla, a ne samo dinosaurusi. (Znamo da su kornjace, krokodili, skorpioni, stonoge i jos mnoge vrste ziveli na zemlji mnogo pre dinosaurusa).

Jedna kataklizma takvih razmera bi ih sve podjednako unistila.

Dalje, sve vrste na zemlji imaju svoj biolosli rok trajanja.

Izumrli su mamuti, sabljasti tigrovi, dzinovski lenjivci, i jos milioni vrsta, a da NISTA nije udarilo u Zemlju...

Veliki broj jos pre pojave coveka.

Ne zna se zasto su oni izumrli. I nikada se nece saznati. Ima desetak teorija...

Ja imam svoju teoriju o izumiranju dinosaurusa koju ce jednog dana nauka potvrditi, a to je da: Zemlja nekada davno NIJE IMALA ISTU ORBITU KOJU IMA DANAS U KRETANJU OKO SUNCA!

Bila je BLIZE SUNCU i temperatura je bila desetak stepeni visa u proseku.

Onda se planeta, iz zasad nepoznatih razloga malo udaljila od Sunca i temperatura je pala za desetak stepeni u proseku...

Polovi su takodje promenuli mesto u tom TUMBANJU PLANETE (zato danas na Juznom polu, ispod naslaga leda visine Himalaja), nalazimo kosti dinosaurusa - znaci da tamo nije oduvek bio pol...

To dinosaurusi, kao hladnokrvne zivotinje nisu mogli da podnesu, vec su lagano izumirali.

Ako nije bila kataklizma otkud na jednom podrucju desetine smrznutih mamuta, otkud na jednom mjestu desetine fosila dinosaurusa?
 
Paganko, da je ta teorija tacna, ne bi izumrli dinosaurusi bas na CELOJ zemljinoj kugli...Negde posledice udara se skoro nisu ni osetile...

A ako su se posledice osetile svuda - tada bi SVA ziva bica izumrla, a ne samo dinosaurusi. (Znamo da su kornjace, krokodili, skorpioni, stonoge i jos mnoge vrste ziveli na zemlji mnogo pre dinosaurusa).

Jedna kataklizma takvih razmera bi ih sve podjednako unistila.

Dalje, sve vrste na zemlji imaju svoj biolosli rok trajanja.

Izumrli su mamuti, sabljasti tigrovi, dzinovski lenjivci, i jos milioni vrsta, a da NISTA nije udarilo u Zemlju...

Veliki broj jos pre pojave coveka.

Ne zna se zasto su oni izumrli. I nikada se nece saznati. Ima desetak teorija...

Ja imam svoju teoriju o izumiranju dinosaurusa koju ce jednog dana nauka potvrditi, a to je da: Zemlja nekada davno NIJE IMALA ISTU ORBITU KOJU IMA DANAS U KRETANJU OKO SUNCA!

Bila je BLIZE SUNCU i temperatura je bila desetak stepeni visa u proseku.

Onda se planeta, iz zasad nepoznatih razloga malo udaljila od Sunca i temperatura je pala za desetak stepeni u proseku...

Polovi su takodje promenuli mesto u tom TUMBANJU PLANETE (zato danas na Juznom polu, ispod naslaga leda visine Himalaja), nalazimo kosti dinosaurusa - znaci da tamo nije oduvek bio pol...

To dinosaurusi, kao hladnokrvne zivotinje nisu mogli da podnesu, vec su lagano izumirali.

To josh nije dokazano skroz...
 
Paganko, da je ta teorija tacna, ne bi izumrli dinosaurusi bas na CELOJ zemljinoj kugli...Negde posledice udara se skoro nisu ni osetile...

A ako su se posledice osetile svuda - tada bi SVA ziva bica izumrla, a ne samo dinosaurusi. (Znamo da su kornjace, krokodili, skorpioni, stonoge i jos mnoge vrste ziveli na zemlji mnogo pre dinosaurusa).

Jedna kataklizma takvih razmera bi ih sve podjednako unistila.

Dalje, sve vrste na zemlji imaju svoj biolosli rok trajanja.

Izumrli su mamuti, sabljasti tigrovi, dzinovski lenjivci, i jos milioni vrsta, a da NISTA nije udarilo u Zemlju...

Veliki broj jos pre pojave coveka.

Ne zna se zasto su oni izumrli. I nikada se nece saznati. Ima desetak teorija...

Ja imam svoju teoriju o izumiranju dinosaurusa koju ce jednog dana nauka potvrditi, a to je da: Zemlja nekada davno NIJE IMALA ISTU ORBITU KOJU IMA DANAS U KRETANJU OKO SUNCA!

Bila je BLIZE SUNCU i temperatura je bila desetak stepeni visa u proseku.

Onda se planeta, iz zasad nepoznatih razloga malo udaljila od Sunca i temperatura je pala za desetak stepeni u proseku...

Polovi su takodje promenuli mesto u tom TUMBANJU PLANETE (zato danas na Juznom polu, ispod naslaga leda visine Himalaja), nalazimo kosti dinosaurusa - znaci da tamo nije oduvek bio pol...

To dinosaurusi, kao hladnokrvne zivotinje nisu mogli da podnesu, vec su lagano izumirali.

1. Si siguran da gromada od 10km u precniku ne bi mogla da izazove globalne klimatske promene?

2. Zna[ li da su mnogo slabije vulkanske eksployije izazivale globalni klimatski cirkus, i to u ne tako davnoj istoriji.

3. {ta je planetu povuklo dalje od Sunca, a zatim zaustavilo na novoj orbiti?
 
1. Si siguran da gromada od 10km u precniku ne bi mogla da izazove globalne klimatske promene?

Moglo bi da se i to desilo.

Ali, izumiranje dinosaurusa je trajalo veoma dugo, nije se dogodilo za desetak ili stotinak godina.

Negde na Zemlji ipak su morali preziveti, ako su vec krokodili i kornjace prezivele...

Da je katastrofa bila takvog intenziteta - nista ne bi prezivelo. Ni atmosfera, ni voda.

2. Zna[ li da su mnogo slabije vulkanske eksployije izazivale globalni klimatski cirkus, i to u ne tako davnoj istoriji.

Znam i to bas potvrdjuje moju teoriju da se Zemlja TUMBALA u proslosti i promenula klimu.

3. {ta je planetu povuklo dalje od Sunca, a zatim zaustavilo na novoj orbiti?

E to je velika misterija...Moglo je svasta da bude...Od naglog topljenja jednog pola (sto se i danas dogadja), proletanje nekog velikog nebeskog tela blizu Zemlje, do "hvatanja" Meseca od strane zemljine teze....(Mozda u vreme dinosaurusa Mesec jos nije postojao?)

Moglo je i Sunce u tome da ima znacajnu ulogu...

Cak je i neki veliki asteroid mogao da je izbije (malo) iz orbite i da POSREDNO bude uzrok izumiranja dinosaurusa...
 
Moglo bi da se i to desilo.

Ali, izumiranje dinosaurusa je trajalo veoma dugo, nije se dogodilo za desetak ili stotinak godina.

Negde na Zemlji ipak su morali preziveti, ako su vec krokodili i kornjace prezivele...

Da je katastrofa bila takvog intenziteta - nista ne bi prezivelo. Ni atmosfera, ni voda.



Znam i to bas potvrdjuje moju teoriju da se Zemlja TUMBALA u proslosti i promenula klimu.



E to je velika misterija...Moglo je svasta da bude...Od naglog topljenja jednog pola (sto se i danas dogadja), proletanje nekog velikog nebeskog tela blizu Zemlje, do "hvatanja" Meseca od strane zemljine teze....(Mozda u vreme dinosaurusa Mesec jos nije postojao?)

Moglo je i Sunce u tome da ima znacajnu ulogu...

Cak je i neki veliki asteroid mogao da je izbije (malo) iz orbite i da POSREDNO bude uzrok izumiranja dinosaurusa...

1. tacno, nisu izumrli svi gmizavci. Samo oni najveci.

2. ekosistem bi preziveo.

3. i pomeranje tektonskih ploca je praceno promenama klime.

4. veoma dobro je dokazano da su mesec i zemlja istog porekla. Najsarije stene na mesecu su prliblizno iste starosti kao najstarije zemaljske. Mehanicki parametri pokazuju da su zemlja i mesec nastali sudarom dva tela velicine zemlje i marsa. Mesec nema jezgro - sastoji se od materijala koji mahom ulazi u sastav zemljine kore. Sudar se desio posle oformljavanja zemlje i tonjenja te[kih elemenata u centar.

5. mozes i sam da izracunas koliko bi je takav sudar pomerio iz orbite. Malo nebeske mehanikike, par diferencijalnih jednacina i to je to. I veruj mi, neko je vec proverio....
 
Sto se Meseca tice ja sam nasao podatke da njegov hemijski sastav uopste ne odgovara zemljaskom.

Na Zemlji preovladava silicijum dok je Mesec uglavnom nacinjen od legura gvozdja i titanijuma ("laki titanijum")..

Ima i silicijuma ali neuporedivo manje nego na Zemlji.

Najprihvacenija je ona teorija da je Mesec "zarobila" Zemlja svojom gravitacijom i da niko ne zna odalkle je on i kada stigao.
 

Back
Top