ITALIJA - Sicilija, Sardinija, Kalabrija

Ciao :)

Ja sam proslog septembra bila na Siciliji. Bilo je prelepo vreme, preko 32C. Odseli smo u vili Alexandar, u Djardini Naksosu. Plaza je bila 5 min udaljena. More je prelepo, cisto, Na plazama imas deo koji se placa, ali i onaj gde zabodes svoj suncobran i uzivas. Ne secam se koliko su bile lezaljke i suncobran. Znam samo da smo u gradu kupili suncobran za 10 evra koji smo na kraju ostavili nekim italijanima sa decom na plazi. Ocekivali smo da je Sicilija skupa, pa smo cak i nesto hrane poneli (plazmu, pastete, grickalice...). Sva jela su bila od 6-10 evra. Npr, pizza kapricioza, koja je povelika, bila je 6 evra. Za slicne parice mogle su se uzeti razne paste, lazanje, pa cak i neki morski plodovi. Vodu smo kupovali u prodanicama, nikako u hotelu. Imaju par prodavnica gde se moze uzeti hleb (oko 1 evro), sokovi od litar (od 1.5-2 evra), sladoledi (0.80-2e). U gradu smo kupovali sladoled koji je fantastican. Cena mu je oko 2 evra, ali vredi svaki cent! Cene alkohola ne znam jer ga ne konzumiram. Ni cene cigareta ne znam. Cene variraju u zavisnosti u kom si mestu. Taormina je nesto skuplja. Idi na sve izlete sto mozes. U Palermu je bilo lepo. Mafijaska sela su lep izlet. Mnogo dobra prica i to nisu sela kao kod nas. Da su nama onakva sela, gde bi nam kraj bio! :) Za odlazak na Etnu spremi dobre cipele i obavezno nesto toplo za obuci. Gore je dosta hladno. Posto se lava i lepi, gledaj da poneses neke cipele kojih ti posle nece biti zao :dash: Catania je prelepa i nju smo sami obilazili. Karta do tamo i nazad je nekih 5 evra (ne secam se tacno). Mnogi su uzimali renta car, ali je to mac s dve ostrice. Ima dosta zackoljica sto se tice parkiranja, saobracajnih propisa, a obaska sto italijani nece da govore (a i ne znaju) engleski, tako da su turisti iz nase grupe cesto lutali. Nauci bar nekoliko reci jer OK je sve sto ce italijan reci na engleskom. Meni nije bio problem sporazumevanje, jer italijanski govorim, tako da sam dosta toga sama obisla. Povratne karte nisu skupe, cak, i za nase uslove, su dzabe. Ako prikupis malo materiajala na net-u i spremis pricu, mozes dosta toga obici i ustedeti parice. Izleti preko agencija su papreni, ali je vodic odlican, tako da se i to isplati.
Eto, nadam se da sam bar nesto pomogla. Lepo se provedi. Ja se nadam da ce me put opet u tom pravcu navesti. Zaista je bilo letovanje za pamcenje.
Arrivederci :bye:
 
ja sam ocajna...molim vas može li mi neko pomoći?trebalo bi da putujem za Milano 20.12. koja putnička agencija organizuje autobuski prevoz za Milano a pri tome dozvoljava i prevoz domaćih životinja.zvala sam Lastu ali oni već dve godine ne dozvoljavaju prevoz životinja.Zaboravila sam da kažem da krećemo iz Beograda i da je u pitanju mačka koju vodimo sa nama, koja bi imala sva potrebna dokumenta za put i ručni transporter za prenos životinja.Zahvalna za svaku informaciju jer sam baš očajna umesto da se radujem putovanju.
 
Pogledaj da li Fudeks ide do Milana, znam da idu za Trst sigurno.
Da li ste razmisljali da idete vozom? Ne znam da li moze i zivotinja sa vama ali znam par ljudi koji su putovali vozom za Milano i bilo im je znatno udobnije nego busom. Ide se do Venecije (polazi uvece iz Bgd-a, tamo si ujutru) pa onda hvatas voz za Milano.
 
Pogledaj da li Fudeks ide do Milana, znam da idu za Trst sigurno.
Da li ste razmisljali da idete vozom? Ne znam da li moze i zivotinja sa vama ali znam par ljudi koji su putovali vozom za Milano i bilo im je znatno udobnije nego busom. Ide se do Venecije (polazi uvece iz Bgd-a, tamo si ujutru) pa onda hvatas voz za Milano.

Fudeks vise ne vozi za Milano...a sto se tice zeleznice,nisam razmisljala o tome iz prostog razloga sto putujem sa decom i onda je vec to presedanje komplikovano.da sam sama sve bi bilo jednostavnije...u svakom slucaju hvala ti puno:P
 
ZNA LI NEKO NEKI SAJT ZA VENECIJU,TREBA ZA NG DA IDEM A CUO SAM DA JE PORASTAO VODOSTAJ,PA BIH DA PRATIM STANJE

Porastao je kao nikada, ovo ti je zvanicna stranica grada Venecije (magicnog i najlepseg grada na svetu)

http://www.comune.venezia.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/EN/IDPagina/1

Ovo ti je stranica sa web kamerama , ali neka te ne cudi da se vodostaj menja vrlo brzo.Ja sam bio skoro u Veneciji i na trgu SM voda je bila 20 cm u podne a u 17,00 je sve bilo suvo:ok:.

http://www.comune.venezia.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/893
 
Ja sam bio pre par godina, negde krajem septembra, pocetkom oktobra i to sa vodom je prilicno zanimljivo, kad odjednom iz plocica (bas na Trgu Sv. Marka) pocne da izbija voda.
Nije to neki plimski talas koji napravi ne znam sta, jedino sto moze malo da ti udje vode u patike/cipele, ako se ne sklonis na vreme na neko uzvisenje (ili jednostavno sednes u gondolu, pa neka voda radi sta hoce, dok ti pevaju na uvce(tada je gondola bila oko 100€)).
 
Pa ovo sa vodom jeste interesantno ali ćemo ipak koristiti čizme i uzvišenje, jer sa troje klinaca ( 14, 10 i 7 god.) nismo baš za gondolu.

Ako ce ti nesto znaciti, ja sam bio 01.11.og i voda je potopila trg pre podne, i povukla se ja mislim oko 15.00.Bilo je do najvise 20 cm vode.Nije nista strasno postoje platforme visine oko 60-70 cm po kojima se hoda tamo gde je poplavljeno tako da uz malo muke i uz vise potrosenog vremena moze se obilaziti Venecija i kada je potopljen Trg SM (ostali delovi grada uglavnom su ok) .Slazem se da ne treba propustiti priliku i obici ovaj magicni grad.Inace za informaciju gumene cizme su prodavali za 25-30 eura dok je bila plima a gondolijeri traze u startu 100 E:hvala:, a ukoliko se namrstite:think: pocne da pada cena 80, pa kada kao krenete da odlazite od njega:whistling:, onda je 70 :gace: i to je to (3xcizme=gondola za 4 osobe).
 
da li je neko bio u mestu Djardini Naksos, na Siciliji i kavi su utisci o plazi ,hotelima, da li je plaza sljunkovita ili je sitan pesak, ima li plicaka,[ nije za mene,ja ne volim plicake].

Ja sam se vratila prije desetak dana i odusevljena sam ovogodisnjim odmorom na Siciliji :D Plaze u Djardiniju su generalno ok, nemojte ocekivati Karibe ali voda je topla, plaze su pjescane, ima i plicaka, postepeno se ide do dubine ali nije ni previse dugacak plicak.
Najveca prednost Djardinija je blizina Taormine koja vazi za mondensko ljetovaliste i samim tim tamo je sve mnogo skuplje. Upoznala sam ljude koji su lezaljke u Taormini placali 25 e (za dvoje) a u Djardiniju kostaju 8 e. Ima i slobodnih plaza, suncobran mozete kupiti za 8 e i ici gdje hocete. Jedina razlika je sto na tim plazama niko vam ne donosi pice i nemate tuseve. Djardini je mirnije porodicno mjestasce, ali ima sasvim dovoljno mjesta za rucak po povoljnijim cenama nego sto je slucaj sa Taorminom u koju smo mi isli svako vece u setnju i na pice. Bus ide svakih pola sata a karta za dvoje u 2 pravca kosta 5.6 e.Poslednji bus je u 01:15 h. Voznja traje 15 min.
Inace Sicilija je prvenstveno za jedan aktivan odmor jer ima dosta toga da ponudi tako da kada se ide tamo plaza i nije bas na prvom mjestu :)

Evo slicice cisto da vidite o cemu sam pisala :)



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
 
Evo ovako map source prijavljuje da je Beograd centar - Catania centar tačno 2051 km znači 4100 km tamo vamo pa sad ako je prosečna potrošnja goriva oko 6 litara pod uslovom da ne voziš neki sa 10 l potrošnjom to te todje 246 l goriva što je oko 30.000 dinara plus putarine i ostali troškovi mislim da nije baš previše isplativo ići kolima pogotovu što je 2000 km ipak 2000 km.
Da je do 1000 svakako bih ti rekao auto.
E sad autobus. Super je to ali ako do Grčke ili Bugarske zna da se putuje oko 15-20 sati a udaljenost je 1000-1200 km jeste jeftinije ali ja nikad više na put duži od par sati (2-4) ne idem. Pre ću platiti više nego se kočiti po sedištu 20 i kusur sati. Mislim beš odmor kad posle puta moram dva dana da se odmaram od istog.
Pošto pitaš bus ili avion moja preporuka avion, pogotovu što sad imaš ove lowcost kompanije kod nas.

v.
 

Back
Top