Cardio trening i stvari koje imaju veze sa njim...

Stari lav

Primećen član
Poruka
788
Ako bi neko hteo da napise nesto malo vise o cardio treningu, jer koliko sam video toga ima najmanje ovde... A po svemu sudeci, veoma je vazan (bar je to moje laicko misljenje). I ono, kako da znamo kad nam radi srce 60%, ili sta vec predstavlja tih 60% / 70%?
Izvinjavam se ako sam nesto pogresno napisao (lupio) jer ja nemam pojma nista o tome, ali sam od skoro poceo da citam teme, skupljam informacije koje procenim da su korisne, i zelim da prosirim svoje znanje.:rumenko:

P.S. Naravno, uz duzno postovanje svim ostalim forumasima, s nestrpljenjem iscekujem odgovor Bru zli - ja! :)
 
Poslednja izmena:
Izvini leto je pa se uno seta trci pliva vozi bajs dizu tegovi itd.......Slabije sad sedim za kompom jer je leto.....

Evo nesto za pocetak:

Aerobni trening

Opterećenje je toliko malo da naprezanje mišića traje dugo (u desecima minuta) tako da se aktivira mehanizam korištenja tjelesnih masti za proizvodnju energije.

Vježba je tako odabrana da se koriste najveći mišići tijela (noge i stražnjica) kako bi se moglo potrošiti što više energije kad se ona već dobiva iz masnog tkiva.

Najveći utrošak masti odvija se pri takvom intenzitetu naprezanja kod koga je nivo pulsa oko 65% od maksimalnog (maksimalni puls iznosi 220 umanjeno za broj godina).

Bez obzira radi li se o hodanju, trčanju, stepanju, vožnji bicikla, plivanju ili nečem sličnom, masno tkivo izgara s cijelog tijela, jer kod aerobnog treninga, baš kao i kod anaerobnog, niti jedna vježba ne služi za skidanje potkožnog masnog tkiva s nekog određenog mišića, jer masno tkivo između kože i nekog mišića nije ni na koji način povezano baš s tim mišićem.

Nakon aerobnog treninga metabolizam ostane još neko vrijeme povećan, tako da tjelesna mast pojačano izgara još nekoliko sati.

Uz aerobni trening u teretani, na bicikli ili steperu (kod kog je nivo pulsa oko 65% od maksimalnog i kod kojeg direktno dolazi do efikasnog izgaranja tjelesne masti), poželjno je odmah nakon ustajanja i neposredno prije spavanja odraditi barem po 30 minuta aerobnog treninga niskog intenziteta: hodanja velikom brzinom (oko 6 km/h) radi povećanja metabolizma.

Kod aerobnog treninga niskog intenziteta utrošak kalorija po satu treninga je manji (nego na biciklu ili steperu), ali je postotak kalorija dobiven od izgaranja tjelesne masti veći.

Kod obavljanja bilo kakvog rada troši se i mišić koji radi (samo taj mišić) i potkožno masno tkivo (ali ne samo s onog mišića koji radi): što je rad teži (intenzivniji) više se troši mišić, a što je lakši - potkožno masno tkivo.

Nikakav oblik treninga ne treba izvoditi u odjeći koja pospješuje znojenje, jer gubitak vode (a s njom i elektrolita) iz tijela predstavlja samo privremeno smanjenje tjelesne mase, ali ne na račun smanjenja potkožnog masnog tkiva.

Kad je tijelo u hladnijoj okolini ono troši više energije za održavanje stalne tjelesne temperature, kad ga utoplimo izvana: ono troši manje, što sigurno nije cilj.
__________________
 
Bru,ispravi me ako gresim,kardio je najbolje raditi ujutru na prazan stomak.Vijaca je ovde neprevazidjena,bar za zene.:)

E jeste da ujutro.......Mada ja nikada ne mogu...Ja kad ustanem ujutro moje telo je bilo minimum 8 sati bez hrane tj nutrijenata i proso vapi za energijom koju treba uzeti putem hrane...Jos kad bi trcao pa ja bih se sve izatrofirao.....Ja ono poslepodne/pridvece......

p.s.sta ti radis kako ide prikupljanje video materijala?
Pozz
 
E jeste da ujutro.......Mada ja nikada ne mogu...Ja kad ustanem ujutro moje telo je bilo minimum 8 sati bez hrane tj nutrijenata i proso vapi za energijom koju treba uzeti putem hrane...Jos kad bi trcao pa ja bih se sve izatrofirao.....Ja ono poslepodne/pridvece......

p.s.sta ti radis kako ide prikupljanje video materijala?
Pozz

Takodje.Odradim 2min. i vec osetim drhtavicu,nikako na prazan stomak ne ide.Ide odlicno,skidam,ucim,zadovoljna. :)
 
Trcanje ujutru na "prazan stomak" znaci koristiti glikogen kao pogonsko gorivo(ujutru je najvisi glikogenski depo) ali posto ste vi rekreativci ne treba time da se opterecujete(velika verovatnoca je da ce te umesto glikogena trositi misice i brzo ih zakiseliti).

Heart rate (HR)-Broj otkucaja srca u minutu.

Ambijentalni HR-Broj otkucaja srca u minutu u toku odmora(sedenje,lezanje),kod vecine je oko 70% dok se kod utreniranih osoba spusta i ispod 50%.
Resting HR-Broj otkucaja srca u minutu u stanju apsolutnog mirovanja,najbolje je meriti odmah po budjenju.Kod vecine ljudi je oko 50-60% a kod utreniranih ide i ispod 40%.
Maksimalani HR-Maksimalan broj otkucaja srca u minutu,zavisi od utreniranosti(naravno i godina).
Najjednostavnije odredjivanje Max HR-a je 220 - godine ili 210 - polovina godina - ( 0,11x tezina osobe + 4 ) za muskarce i 210 – polovina godina - ( 0,11 x tezina osobe ) za zene.Najtacnija metoda je testom pod maksimalnim opterecenjem u laboratorijskim uslovima uz nadzor strucnog lica.
Ne treba zaboraviti da na puls mogu da uticu emocije,san,ishrana...

Trening intenziteta od 60% do 70% od Max HR(broj otkucaja srca u minutu) i procenat masnih naslaga se smanjuje.

U ovoj zoni organizam troši mast kao energiju, pa je i zovu "Fat burning Zone". Zapravo oko 85% energije se crpi iz masti. Zato se ova zona preporučuje onima koji žele da skinu kilažu. Da bi se to postiglo treba što duže trenirati u ovoj zoni. U Zoni 2 počinje porast kondicije i izdržljivosti, ali ne bitnije. Osim za mršavljenje ova zona se koristi i za zagrevanje, "hlađenje".

Aerobnim treningom ...
Povecava se velicina srcanog misica,
veca snaga i vise krvi pri srcanoj kontrakciji,
veci transportni kapacitet kiseonika,
veci dotok krvi u pluca,
veci kapacitet disanja,
bolja prokrvljenost,
vise misica,
smanjuje se stres...

Preporuka za povoljan pulsmetar(merac pulsa) Canyon SW5 kosta ~ 20 eura(2 god.garancija) svakom rekreativcu ce vrsiti posao,za one koji zele i mogu da priuste nesto bolje neka potraze neki novi model Polar pulsmetra.

Skinite Heart Rate Training Zone Calculator,zanimljiv program za odredjivanje pulsa od vise autora.
http://www.machinehead-software.co.uk/bike/heart_rate/heart_rate_calculator.html
 
Takodje.Odradim 2min. i vec osetim drhtavicu,nikako na prazan stomak ne ide.Ide odlicno,skidam,ucim,zadovoljna. :)

Ja ujutru bas najbolje mogu da vjezbam....Bas mi prija i razbudi me....Zato,sad kad mi nema aerobika(u toku ljeta) svako jutro vozim biciklo pola sata,i radim trbusnjake....i super mi je.A,npr,kad se najedem i odem na aerobik muka mi je i xocu da povratim....
 
Ja ujutru bas najbolje mogu da vjezbam....Bas mi prija i razbudi me....Zato,sad kad mi nema aerobika(u toku ljeta) svako jutro vozim biciklo pola sata,i radim trbusnjake....i super mi je.A,npr,kad se najedem i odem na aerobik muka mi je i xocu da povratim....

Pa ko je rekao da treba da se NAJEDES pa da odes na vezbanje????

Niko to ne radi.....osim onih koji ne znaju....To sto mi ne idemo ujutro ne znaci da se mi najedemo kao svonje pa idemo na trening a posebno trcanje ili neki drugi vid kario treninga....

Ne treba jesti nista 40 minuta pre treninga.......

E sad neki sto jedu odvratnu masnu dzanki hranu koja se vari po 4 sata - oni ne bi trebalo da jedu nista 2 sata pre treninga.....Mi sto jedemo zdravu i nutritivno bogatu hranu a brz nam je metablizam zacas se svari........Ja sam npr gladan na svaka 2 sata.....

I normalno da ti je muka jer ti sva krv sjuri u zeludac da se vari hrana a u misice ne ostane nista.....I trosi se enerija za varenje hrane pa onda nema energije za vezbanje i moze se covek onesvestiti........

========
I da lje ne razumem ljude koji npr zadnji put jedu u 8-9 uvece pa legnu najranije u 12 pa spavaju 8 sati pa ustanu i spreme se oko 11-12 pa onda na trcanje 1.1,5h i tek onda na dorucak.......To je bre 15 sati bez hrane,bez nutrijenata....Ja bih umro to da uradim.......zato se vama uspori metabolizam i mozete toliko to da izdrzite zato ste i gojazni i nikako ne mozete da smrsate....
 
Pa ko je rekao da treba da se NAJEDES pa da odes na vezbanje????

Niko to ne radi.....osim onih koji ne znaju....To sto mi ne idemo ujutro ne znaci da se mi najedemo kao svonje pa idemo na trening a posebno trcanje ili neki drugi vid kario treninga....

Ne treba jesti nista 40 minuta pre treninga.......

E sad neki sto jedu odvratnu masnu dzanki hranu koja se vari po 4 sata - oni ne bi trebalo da jedu nista 2 sata pre treninga.....Mi sto jedemo zdravu i nutritivno bogatu hranu a brz nam je metablizam zacas se svari........Ja sam npr gladan na svaka 2 sata.....

I normalno da ti je muka jer ti sva krv sjuri u zeludac da se vari hrana a u misice ne ostane nista.....I trosi se enerija za varenje hrane pa onda nema energije za vezbanje i moze se covek onesvestiti........

========
I da lje ne razumem ljude koji npr zadnji put jedu u 8-9 uvece pa legnu najranije u 12 pa spavaju 8 sati pa ustanu i spreme se oko 11-12 pa onda na trcanje 1.1,5h i tek onda na dorucak.......To je bre 15 sati bez hrane,bez nutrijenata....Ja bih umro to da uradim.......zato se vama uspori metabolizam i mozete toliko to da izdrzite zato ste i gojazni i nikako ne mozete da smrsate....

XaxAXa,ja nisam gojazna,i bas mogu da smrsam kad zelim....;) ....Imam 53 kg,169 sam visoka,ali uopste nisam mrsava ;) ....A,ja legnem uwece,tj ujutru oko 2,zadnji put jedem oko 10,11 ,i ujutru kad se probudim(oko 12) vjezbam ;),pa tek onda dorucak....Jela sam prije trenunga,ne zato sto nisam znala,nego sam bila uzasno gladna,i morala sam ;)....
 
Ako bi neko hteo da napise nesto malo vise o cardio treningu, jer koliko sam video toga ima najmanje ovde... A po svemu sudeci, veoma je vazan (bar je to moje laicko misljenje). I ono, kako da znamo kad nam radi srce 60%, ili sta vec predstavlja tih 60% / 70%?
Izvinjavam se ako sam nesto pogresno napisao (lupio) jer ja nemam pojma nista o tome, ali sam od skoro poceo da citam teme, skupljam informacije koje procenim da su korisne, i zelim da prosirim svoje znanje.:rumenko:

P.S. Naravno, uz duzno postovanje svim ostalim forumasima, s nestrpljenjem iscekujem odgovor Bru zli - ja! :)

Paaaa vreme je da potražimo kakvo lepo mesto na Lešću...
Oće čuka da ode kod nas emotivnih a u Aleju Velikana odavno ne odlaze dobri ljudi.
 
XaxAXa,ja nisam gojazna,i bas mogu da smrsam kad zelim....;) ....Imam 53 kg,169 sam visoka,ali uopste nisam mrsava ;) ....A,ja legnem uwece,tj ujutru oko 2,zadnji put jedem oko 10,11 ,i ujutru kad se probudim(oko 12) vjezbam ;),pa tek onda dorucak....Jela sam prije trenunga,ne zato sto nisam znala,nego sam bila uzasno gladna,i morala sam ;)....

Gojaznost nije stvar jela već stvar psihe.
Emotivni i poslovni fijasko i tako te gluposti koje umeju da učine život paklom
 
da ga uprostimo...kardio...sam naziv govori...srce...trening srca...

...svaki sport u određenoj meri napreže srce...a da bi se srce što manje naprezalo (jer može da oslabi ili pukne ako nije naviknuto na naprezanje), postoji kardio trening...trčanje, bajs, plivanje...

A najbolji sport za muškarca je ljubakanje sa ribom na klupi - spoljni krvotok i tako to...
odlično i za srce i za potenciju... efekat momentalan...
 

Back
Top