Oproštajnice...

Šakal

Elita
Poruka
17.385
to se nekad prodavalo za dobre pare... bash me zanima da li bi i danas bilo mushterija za iste... :lol: Hristijani, da li bi ste vi to danas pazarili brez pdv-a i nekog zhestokog popusta na kolichinu, a? :lol:
 
Лично, не верујем у такав начин опроста.
Нарочито када има тарифарник.
Мада је то многима чудно, има ствари које се не купују.
 
to se nekad prodavalo za dobre pare... bash me zanima da li bi i danas bilo mushterija za iste... :lol: Hristijani, da li bi ste vi to danas pazarili brez pdv-a i nekog zhestokog popusta na kolichinu, a? :lol:

Rimokatolici su bili dalekovidi. Oprostajnice su preteca hartija od vrednosti i uopste, finansijskih derivata :per:

Oni su imali finansijsko tržište još pre nekoliko vekova :per:
 
to se nekad prodavalo za dobre pare... bash me zanima da li bi i danas bilo mushterija za iste... :lol: Hristijani, da li bi ste vi to danas pazarili brez pdv-a i nekog zhestokog popusta na kolichinu, a? :lol:

Verujem da bi i danas bilo onih koji bi pomislili da im na takav način može biti oprošten greh.
Verujem da mnogi, koji danas daju novac u crkvu, računaju da će im zbog toga biti umanjena krivica za počinjeni greh. Dakle, suština je ista, ima ljudi koji veruju da novac može kupiti oprost, a forma je različita, nekada oproštajnice, danas kupovina neke druge tandare ili mandare.
 
Indulgencijama ili oproštajnicama ne dobijaš oprost grijeha, nego oprost od tzv, "vremenite kazne", odnosno od ovozemaljske pokore ili patnji u čistilištu.
Prodaju indulgencija zabranio je papa Pio V 1567.

Praksa davanja indulgencija postojala je i u Istočnim crkvama. Konstatntinopoljski sabor iz 1727. dao je pravo izdavanja indulgencija patrijarsima Konstantinopolja, Jerusalema, Aleksandrije i Antiohije.

Evo jedne pravoslavne indulgencije:


2wnxt8o.jpg
 

Back
Top