Domaća kuhinja

smeh

Veoma poznat
Poruka
13.755
Kuvali smo (i kuvamo) ovde razna jela i specijalitete (kao što su npr. meni omiljena italijanska jela :wink: :lol: , bavili smo se meksičkim tortiljama, imamo i GLOBUS kuhinju...) i sve je to super, ali ja ne znam gde da stavim domaće štrudle sa makom!
I tako otvaramo novu temu... sa svim domaćim jelima kojih uspemo da se prisetimo :wink:

Štrudle (može i sa makom!)
Potrebno je
za testo:
40g kvasca
0,5l mleka
100g šećera
malo soli
"dobra" kašika masti (još bolje milerama ili putera)
oko 1kg prosejanog brašna

Fil:
0,5l mleka
350g šećera
350g samlevenog maka

Kvasac rastopiti u zaslađenom toplom mleku sa malo brašna i sačekati da nadođe. U prosejano brašno dodati sve sastojke i zamesiti glatko testo. Ostaviti da nadođe (recimo oko 1 sat, mada zavisi od temperature)

U mleko dodati šećer i prokuvati, zatim dodati mak i kuvati dok se ne zgusne (e ovo stvarno ne znam kako da objasnim :wink: ). Ostaviti da se prohladi.
Nadošlo testo podeliti na dva dela svaki i razviti na debljinu od oko 1cm. Premazati filom iste debljine (testo će još da raste) ostavljajući 1/4 površine nenamazanu. Uviti u štrudlu (tako da deo bez fila bude spolja) i ubaciti u podmazan i brašnom posut pleh.
Ostaviti u plehu da dok se štrudla ne udvostruči, premazati umućenim jajetom i peći u rerni.

Napomena: umesto maka se mogu upotrebiti i samleveni orasi, a kombinacije mogu biti razne: pekmez (sa orasima ili bez), prodinstane i zaslađene višnje, kakao (skuvan sa mlekom i šećerom)... Jedna od varijanti je i da se skuva griz u soku od višanja (bilo da su iz kompota ili zamrzivača) uz dodatak celih višanja...
 
Tu štrudlu si mogla da staviš u torte i kolace. A kao prilog novoj temi evo jednog dobrog starog jela koje smo upravo danas jeli:


Sladak kupus sa jagnjetinom ili svinjetinom

Uzmi glavicu slatkog kupusa od 1kg, ocisti ga od spoljnih listova, Izvadi mu koren i iseci ga na komade( ne mnogo velike).Stavi ga u vecu vanglu ili posudu i popari sa vrelom vodom i ostavi po strani jedno 10 min.Posle toga uzmi jednu vecu glavicu crnog luka i sitno ga iseckaj.U posudu u kojoj ces kuvati kupus sipaj ulja i sitno seckanu glavicu crnog luka i cca.300-500 gr.jagnjetine ili svinjetine isecene na manje komade. Ja tu dodam i 1 ociscenu i na kolutove isecenu sargarepu ali ti ne moras ako ne voliš.Sve to zajedno lepo prodinstaj sa malo vode.Nakon desetak minuta stavi 1 manju varjacu brašna i 1 kašicicu aleve paprike.Aleva paprika da boju a brašno onu finu gustinu.Nali sa 2 case vode i kada provrije dodaj ocedjen kupus( kada je mlad onda ne moraš da ga popariš a ako je vec ovaj jesenji onda zbog mirisa moras).Proceni pa dodaj još vode ako treba.Kupus treba da je dve trecine u vodi. E sada možeš da dodaš kocku supe ili zacin po svom ukusu.Kada provrije smanji i uz povremeno mešanje kuvaj na tihoj vatri. Kada meso bude mekano i kupus ce se skuvati tada je gotovo. Dodaj sitno seckan peršu ili mirodjiju.To sve prema tvome ukusu. Zaljuti ako voliš.Posoli po svome ukusu.
 
smeh:
Kuvali smo (i kuvamo) ovde razna jela i specijalitete (kao što su npr. meni omiljena italijanska jela :wink: :lol: ,

I meni! :D ...još bih dodala (za mene) i riblje specijalitete....mmmmmmmmmmmm :D :P Štrudla s makom mmmmmmmm :P a zna li neko možda kako se pravi "MAZANA PITA" ? ona isto sa makom što divno miriše na vanilin.... :D :P

Ako neko zna neka napiše recept, pa da mazana bude smazana :D :lol: :wink:
 
Ne znam da li ovo spada pod domace, ja sam Dalmosh pa mi je ovo domace: danas sam pravio za kumove musaku od lignji. Sad, sto se recepata tice, ja vam nisam pouzdan jer ja sve radim odokativno i ne umem da vam kazem kolko cega treba. Ali otprilike za troje:

ociscenih lignji jedno 1/2 kg, plus krompir, plus persun, plus beli luk, maslinovo ulje i belo vino.
Dakle u veci pleh krompir iseci na kolutove (ko za normalnu musaku) i poredjati na dno, lignje iseckati na komadice (ili kolutice ako su cele) pomesati sa belim lukom (3 cesnja sitno seckan) i persunom (svez, sitno seckan, da ga bude dosta) i malo maslinovog ulja, i pobacati po onom krompiru. Prekriti novim redom kolutova od krompira pa ako se ima jos lignji, opet redjati lignje (red krompir, red lignje drugim recima!). Gornji red treba da ostane krompir naravno. Preliti sve sojicom maslinovog ulja i soljicom soljicom belog vina. Peci u zagrejanoj pecnici na 250 oko sat ili malo duze, po potrebi doliti u toku pecenja belog vina (ne treba da deluje presuseno). POslednjih deset minuta prekriti folijom i ostaviti u rerni.

Prijatno vam bilo, mi smo se ubili danas!!
Pozz,
machak
 
Novcic_u_fontani:
smeh:
Kuvali smo (i kuvamo) ovde razna jela i specijalitete (kao što su npr. meni omiljena italijanska jela :wink: :lol: ,

I meni! :D ...još bih dodala (za mene) i riblje specijalitete....mmmmmmmmmmmm :D :P Štrudla s makom mmmmmmmm :P a zna li neko možda kako se pravi "MAZANA PITA" ? ona isto sa makom što divno miriše na vanilin.... :D :P

Ako neko zna neka napiše recept, pa da mazana bude smazana :D :lol: :wink:
Dobrodošlica Novčiću! Biće naravno i ribe i koječega iz vode (nisam znao da ima još obožavalaca), sad ćemo da ih razbijemo! :lol: A za ove štrudle, pite i razne slatkiše od testa su tate (pardon mame :wink: ) Mira, smeh, Goščica (kad se razmaše)...
 
A pravi li neko najobičnije haluške ili knedle...one brašno voda jaja ( ili jaje zavisi od količine) so...Vade se kašikom u kipuću vodu... Mogu se jesti sa sirom (onaj domaći što se razvlači), zaprškom + alevom paprikom, lukom + alevom paprikom....
Super uz to ide zelena salata.


Predpostavljam da ovo znate ali ko velim da se malko uključim...
Mi se rasturamo od ovog mada znam da je to no no ...nije zdravo...
 
Pa kako recept?
Umuti se masa od brašna, malo soli, jaja i vode da bude onako gusto...kao testo za hleb npr. Meru ne znam zavisi od apetita i broja ljudi koji će to jesti...Ja redovno napravim mnogo pa jedemo bar dva dana...
Meša se varjačom...a vade se kašikom i spuštaju u kipuću vodu.
Knedle su skuvane kada isplivaju.
Procede se i narenda se sir.ILi napravi se obična zaprška sa alevom paprikom.ILi propriži se jedan sitno seckan luk pa kad je gotov doda se i aleva paprika...
Neko jede knedle sa sirom i prženom slaninicom koja se poređa odgore...

Ako sam nešto pogrešila ispravite me...
Mene je ovako baka naučila,moguće da neko ovo pravi drugačije...
 
Espanol:
gigule:
www mira:
gigule:
Ja te knedlice stavljam u paprikaš ili paradajz corbu.
E da, može i tako.
Pa kad se kuvaju u samom paprikašu a ne posebno a ono zagusti pa budu knedle sa paprikašom a ne obratno...
Ne pravim pitanje.... :lol: :lol: :lol:

Zaboravih da kažem.To naravno mora biti pileci paprikaš pa još i giguletove noklice.Bolje da ne pricam više može se desi i da sutra, pardon danas i napravim :wink:
 
smeh:
www mira:
smeh:
A zašto ne bi napravila? javlja mi se da Neša ne bi imao protiv... :wink:
Ma on je protivan samo kada je spanac u pitanju i slicne travke kako on kaže- Za ostalo se ne buni.
Ja uopšte ne sumnjam da ti i te "travke" spremaš mmmmm... tako da su to samo predrasude sa njegove strane :wink:

Kod mene ti je "demokratija" Ja spremim pa ko hoce neka jede :cry: :wink: :D
 
zorab:
Da li neko zna kako se prave "bobove pihtije"? To je nesto kao prebranac, ali gnjecen, bez opnica, kao pire. Kazu, srednjevekovno jelo.

ja se u ovo ne razumem, ali sam se setila gde sam videla recept, pa evo :)


Bobove pihtije
Jedan kilogram boba natopiti da stoji najmanje 10 sati. Zatim svako zrno boba oljustiti od tvrde tamne kozice, a beli deo razdvojiti na dva dela i staviti u vodu. Kada se sve oljusti, bob isprati i naliti novom hladnom vodom dvostruko vece zapremine od mase boba, i staviti da se kuva. U to dodati jedan veci prazi luk sitno iseckani. Kada voda uvri naseckati 1 glavicu belog luka, skloniti sa sporeta i mutiti kasikom za pire pola sata dok masa ne bude glatka i kasasta. Tu masu razliti u tanjire ili druge modle prikladne za serviranje.
 
Bundevara
Poterbno je:
- 800 g bundeve, 600 g tankih kora
- 150 g secera, vanilin secer, secer u prahu
- malo ulja i vode, na vrh noza praska za pecivo

Bundevu ocistit, iseci i izrendati na krupnoj trenici. Staviit secer, vanilin secer i malo ulja pa to sve zajedno proprziti. Redjati jednu po jednu koru (3 komada) prskati sa smesom od malo ulja, vode i praska za pecivo filovati i uviti u koru i sve tako dok se ne potrose sve kore. Peci u rerni zagrejanoj na 250 stepeni. Kada je gotova posuti sa secerom u prahu i vanilom.
 
Espanol:
Novcic_u_fontani:
smeh:
Kuvali smo (i kuvamo) ovde razna jela i specijalitete (kao što su npr. meni omiljena italijanska jela :wink: :lol: ,

I meni! :D ...još bih dodala (za mene) i riblje specijalitete....mmmmmmmmmmmm :D :P Štrudla s makom mmmmmmmm :P a zna li neko možda kako se pravi "MAZANA PITA" ? ona isto sa makom što divno miriše na vanilin.... :D :P

Ako neko zna neka napiše recept, pa da mazana bude smazana :D :lol: :wink:
Dobrodošlica Novčiću! Biće naravno i ribe i koječega iz vode (nisam znao da ima još obožavalaca), sad ćemo da ih razbijemo! :lol: A za ove štrudle, pite i razne slatkiše od testa su tate (pardon mame :wink: ) Mira, smeh, Goščica (kad se razmaše)...

Ima, ima obožavalaca ribljih specijaliteta samo nisi znao…. Uhhh ko može odoleti svim tim jelima od riba…..i iz vode….ja sam
“vodo-gurman”:lol:
 

Back
Top