Žene iz unutrašnjosti vs žene iz "spoljašnjosti"

ludopileglodjekosku

Buduća legenda
Poruka
27.557
Pošto je Forum jedno nadasve edukativno mesto, i čovek svakoga dana dolazi do iznenađujućih saznanja, meni je juče predočena šokantna činjenica: u dragoj nam zemljici Srbiji (izvinjavam se nacionalistima na deminutivu), postoje dve grupacije žena. Žene iz unutrašnjojsti koje ustaju u cik zore, gaje domaće životinje (one što deca boje u slikovnicama), nose "ladnu trajnu", u muškarca gledaju ko u boga, tegle, vuku, rade, mese hleb (a možda i proju) i naraFno uštipke i u modu se razumeju kao majmun u astro-fiziku.
I žene iz spoljašnjosti, koje imaju pristojno plaćen posao od 8 do 3, voze auto (za razliku od žena iz unutrašnjosti koje voze samo traktor ili vršalicu), ide na manikir i pedikir i prate modu kao zagriženi navijač fudbal.

E sad, mene zanima geografski položaj ove dve grupacije. Pošto imadoh tu čast i zadovoljstvo da prepešačim slatku nam državicu i nađoh pozorište, bioskop, džez koncerte i u Nišu i Novom Sadu, jedoh dansko pecivo u srcu Šumadije (niko mi nije ponudio sveže umešeni "lebac"...:(), a bogme ni u Valjevu žene ne voze kombajn nego automobil.
Pa sam sad u rebusu. Gde žive unutrašnje žene?:think:
I kako se to lepi etiketa "iz spoljašnjosti" ili "iz unutrašnjosti"....? Mislim, po kojim kriterijumima? Da znam da zalepim jednu sebi na čelo. Da se ne brukam.
 
Poslednja izmena:
Pošto je Forum jedno nadasve edukativno mesto, i čovek svakoga dana dolazi do iznenađujućih saznanja, meni je juče predočena šokantna činjenica: u dragoj nam zemljici Srbiji (izvinjavam se nacionalistima na deminutivu), postoje dve grupacije žena. Žene iz unutrašnjojsti koje ustaju u cik zore, gaje domaće životinje (one što deca boje u slikovnicama), nose "ladnu trajnu", u muškarca gledaju ko u boga, tegle, vuku, rade, mese hleb (a možda i proju) i naraFno uštipke i u modu se razumeju kao majmun u astro-fiziku. I žene iz spoljašnjosti, koje imaju pristojno plaćen posao od 8 do 3, voze auto (za razliku od žena iz unutrašnjosti koje voze samo traktor ili vršalicu), ide na manikir i pedikir i prate modu kao zagriženi navijač fudbal.

E sad, mene zanima geografski položaj ove dve grupacije. Pošto imadoh tu čast i zadovoljstvo da prepešačim slatku nam državicu i nađoh pozorište, bioskop, džez koncerte i u Nišu i Novom Sadu, jedoh dansko pecivo u srcu Šumadije (niko mi nije ponudio sveže umešeni "lebac"...:(), a bogme ni u Valjevu žene ne voze kombajn nego automobil.
Pa sam sad u rebusu. Gde žive unutrašnje žene?:think:
I kako se to lepi etiketa "iz spoljašnjosti" ili "iz unutrašnjosti"....? Mislim, po kojim kriterijumima? Da znam da zalepim jednu sebi na čelo. Da se ne brukam.

ima zivota i van beograda :cool:
ja mislim da si se javno obrukala recenicom koju sam podvukla. eb ga, nisu sve zene ne samo u srbiji vetj i u svetu te srece da imaju brdo para za razne kavalije, dolce, gabane, sanele, pa ni te srece da imaju para za mango, zaru, beneton... ima i onih koje jednostavno nemaju mogucnosti za mnogo vetj samo za jedan malen sifonjercic u kome nema ni tangi ni frangi... one imaju jednu frizerku kod koje odlaze jednom u pola godine i ta frizerka ih ofarba, osisa i namesti ladnu trajnu jer verovratno sam to i ume... i nismo sve mi rodjene pod srecnom zvezdom da pravac iz salona uskacemo u samo nas autic i mazno javimo muzu da nas ceka drugarica u trznom centru na partiji tracerice i shopinga...
a te zene, sto neki nasi vole reci "iz unutrasnjosti" zive svega par kilometara od grada. samo sto nemas priliku da ih vidis ni u pozoristu ni u bioskopu. one su tu negde, kao "zene iz senke" rade 18 miliona poslova svaki dan ali opet imaju nesto sto mi nemamo. isto kao sto i mi imamo nesto sto one nemaju. njima ne trebaju robne marke, njima treba samo malo paznje. njima ne treba novi model mobilnog ili lap topa, njima treba samo lepa rec. njima ne treba feJZbuk, one imaju svoje komsinice i klupicu... i dok mi "savremene zene" trcimo i zivimo trista na sat i ne uzivamo vise vetj samo trazimo jos-jos-jos one su naucile da uzivaju i raduju se malim stvarima.
e sad da se vratimo na ono "vs". nama koje radimo i zivimo u velikim gradovima, koje smo finansijski i stambeno nezavisne je postalo jako cudno kad vidimo negde da zena mora muza pitati za sve, sto rece pile "gleda u muskog ka u boga". one jednostavno tako zive. takve su rodjene, tako odrasle i za drugo ne znaju i nemaju prilike. i ja to postujem. ali ne postujem ove graCke kokoske koje se snebivaju zenama koje voze traktore i vrsalice, koje nikad za mezoterapiju cule nisu, koje gaje decu i rade od jutra do mraka u isto vreme. ne postujem one cije su majke upravo iz "unutrasnjosti", ne postujem one koje misle da se krompir gaji na pijaci, ne postujem one koje misle da su bogom dane jer su ebte u beogradu ebte rodjene...
 
Manje priče, idi mesi mekike :lol:

Ne znam bre, pile, to je oduvek bila meni neka smaračina.
Eto, pošto je meni želja da odem na selo, živim u kući, čak i eventualno da imam neke piliće ili zečeve, znači treba i ladnu trajnu da stavim i da se pod hitno negde informišem o vožnji motokultivatora..
U stvari, samo ako mi je to selo unutrašnje.
Ako je spoljašnje, onda bolje da se manim blesavog posla i da prionem na prikupljanje svih serijala sex i grada.
Budalaštine..
 
Manje priče, idi mesi mekike :lol:

Ne znam bre, pile, to je oduvek bila meni neka smaračina.
Eto, pošto je meni želja da odem na selo, živim u kući, čak i eventualno da imam neke piliće ili zečeve, znači treba i ladnu trajnu da stavim i da se pod hitno negde informišem o vožnji motokultivatora..
U stvari, samo ako mi je to selo unutrašnje.
Ako je spoljašnje, onda bolje da se manim blesavog posla i da prionem na prikupljanje svih serijala sex i grada.
Budalaštine..

Umesila mi ujna. Upravo ih umačem u pekmez (u unutrašnjosti nema marmelada, samo pekmez i džem):mrgreen:

Elem, priču o ženama iz spoljašnjosti u unutrašnjosti, nisu izumele žene forumaške. Par puta sam se susrela sa blago ironičnim komentarima "Ah, ti si iz unutrašnjosti. I? Kako je tamo?". Na šta bih obično odgovorila "Super. Krave muču, ovce bleje, guske su glupe, ko i te vaše!":roll:
Lokacija je izgleda postala "in". Da li živiš u gradu, da li stanuješ u centru, da li ti je čukundeda sa asfalta, pa makar bio šuster.
Ili žalbe "spoljašnjih" da su im "unutrašnji" zauzeli mesta na fakultetima, smrde im u prevozu, zagađuju im i ruže urbanu sredinu....
 
Umesila mi ujna. Upravo ih umačem u pekmez (u unutrašnjosti nema marmelada, samo pekmez i džem):mrgreen:

Elem, priču o ženama iz spoljašnjosti u unutrašnjosti, nisu izumele žene forumaške. Par puta sam se susrela sa blago ironičnim komentarima "Ah, ti si iz unutrašnjosti. I? Kako je tamo?". Na šta bih obično odgovorila "Super. Krave muču, ovce bleje, guske su glupe, ko i te vaše!":roll:
Lokacija je izgleda postala "in". Da li živiš u gradu, da li stanuješ u centru, da li ti je čukundeda sa asfalta, pa makar bio šuster.
Ili žalbe "spoljašnjih" da su im "unutrašnji" zauzeli mesta na fakultetima, smrde im u prevozu, zagađuju im i ruže urbanu sredinu....

Što se tiče lokacije...
Poznavala sam (dobro, poznajem još uvek, al' se ne družim više) jednu devojku i njenu sestru poreklom iz Bosne. Kad su došle na studije, roditelji su im podigli kuću u Veterniku (selo na obodu NS-a). Ne preveliku, ali kućicu taman dovoljnu za njih dve i njih kad im dođu u posetu iz BiH.
Nije prošlo par godina, devojke prodadoše kuću i kupiše jednosoban stan u Novom Sadu :neutral:
Mislim, idiotluk.

Znam da je pomalo digresija, al' možda i nije.
Mislim da isti takvi, čiji su koreni negde u 'unutrašnjosti' sada najviše prozivaju i žale se..
Jer ne žele da se sećaju i prisećaju, sad kad su najzad postali spoljašnji..

Nem' pojma.
Ja sam Novosađanka, kao i moja mama. Baba mi je bila poreklom iz izuzetno ugledne vojvođanske porodice.
Al' je išla na njivu kad su okolnosti zahtevale. A u centar i na pijacu išla obučena kao dama. Kao i moja majka.
Mene su sa 12 godina poslali kod dede u selo i da idem u nadnicu.
Da vidim šta znači zaraditi pare..

Mislim da je problem u horizontu u ljudima, a ne na nekim, bogtepitakakvim, mapama...
 
Umesila mi ujna. Upravo ih umačem u pekmez (u unutrašnjosti nema marmelada, samo pekmez i džem):mrgreen:

Elem, priču o ženama iz spoljašnjosti u unutrašnjosti, nisu izumele žene forumaške. Par puta sam se susrela sa blago ironičnim komentarima "Ah, ti si iz unutrašnjosti. I? Kako je tamo?". Na šta bih obično odgovorila "Super. Krave muču, ovce bleje, guske su glupe, ko i te vaše!":roll:
Lokacija je izgleda postala "in". Da li živiš u gradu, da li stanuješ u centru, da li ti je čukundeda sa asfalta, pa makar bio šuster.
Ili žalbe "spoljašnjih" da su im "unutrašnji" zauzeli mesta na fakultetima, smrde im u prevozu, zagađuju im i ruže urbanu sredinu....

prvo, ono za majmuna i astrofiziku znam da nisi ti smislila :cool:
a dalje, nase zene graCke su postale ko trziste nepokretnosti, ebte samo se gleda ko je odakle, ak je blize centru vise vredi... :roll:
i sve su odjednom postale IN, i svima je odjednom bitno da u plakaru imaju 50 pari cipela i svima je odjednom bitno el su dozivele orgazam el nisu jer ako nisu kome se zaliti, sve su nesto fensi smensi i sa podozrenjem gledaju na sve ljude koji ne zive u radijusu od 10 km od centra grada (mereno vazdusnom linijom). a da, sa posebnim osvrtom na one kojima je neko maznuo mesto na faksu i kome sve smrdi u graCkom prevozu...
a ak me nesto u zivotu nervira to je foliranje i prenemaganje. takve bih tukla dok mrdaju.
 
Pošto je Forum jedno nadasve edukativno mesto

:hahaha::hahaha::hahaha:

Forum je mesto gde mozes da meris kolicinu gluposti u odnosu na kolicinu pameti i (specificno na podforumima Zene i Dom i porodice) kolicinu hipokrecije u odnosu na kolicinu istine (koja je tamo zanemarljiva).

Elem, zene iz unutrasnjosti zive i po gradovima, a zene iz spoljasnjosti zive i u zabitim vukohebinama (ali tamo nisu rado vidjene).

To si zamenuo pojmove: zene iz unutrasnjosti si trebao nazvati NORMALNE ZENE i zene iz "spoljasnjosti" takozvane EMANCIPOVANE ZENE.

Te dve vrste zena ne treba mesati.

Niti se sa ovima drugima uputno zeniti iz mnogih razloga.
 
Pošto je Forum jedno nadasve edukativno mesto, i čovek svakoga dana dolazi do iznenađujućih saznanja, meni je juče predočena šokantna činjenica: u dragoj nam zemljici Srbiji (izvinjavam se nacionalistima na deminutivu), postoje dve grupacije žena. Žene iz unutrašnjojsti koje ustaju u cik zore, gaje domaće životinje (one što deca boje u slikovnicama), nose "ladnu trajnu", u muškarca gledaju ko u boga, tegle, vuku, rade, mese hleb (a možda i proju) i naraFno uštipke i u modu se razumeju kao majmun u astro-fiziku.
I žene iz spoljašnjosti, koje imaju pristojno plaćen posao od 8 do 3, voze auto (za razliku od žena iz unutrašnjosti koje voze samo traktor ili vršalicu), ide na manikir i pedikir i prate modu kao zagriženi navijač fudbal.

E sad, mene zanima geografski položaj ove dve grupacije. Pošto imadoh tu čast i zadovoljstvo da prepešačim slatku nam državicu i nađoh pozorište, bioskop, džez koncerte i u Nišu i Novom Sadu, jedoh dansko pecivo u srcu Šumadije (niko mi nije ponudio sveže umešeni "lebac"...:(), a bogme ni u Valjevu žene ne voze kombajn nego automobil.
Pa sam sad u rebusu. Gde žive unutrašnje žene?:think:
I kako se to lepi etiketa "iz spoljašnjosti" ili "iz unutrašnjosti"....? Mislim, po kojim kriterijumima? Da znam da zalepim jednu sebi na čelo. Da se ne brukam.

da li si pjesacila i po sumadijskim selima?
ili samo gradovima?

ovo sto si ti opisala kao zene iz unutrasnjosti su nase zene sa sela
i to vecinom jeste tako
 
:hahaha::hahaha::hahaha:

Forum je mesto gde mozes da meris kolicinu gluposti u odnosu na kolicinu pameti i (specificno na podforumima Zene i Dom i porodice) kolicinu hipokrecije u odnosu na kolicinu istine (koja je tamo zanemarljiva).

Elem, zene iz unutrasnjosti zive i po gradovima, a zene iz spoljasnjosti zive i u zabitim vukohebinama (ali tamo nisu rado vidjene).

To si zamenuo pojmove: zene iz unutrasnjosti si trebao nazvati NORMALNE ZENE i zene iz "spoljasnjosti" takozvane EMANCIPOVANE ZENE.

Te dve vrste zena ne treba mesati.

Niti se sa ovima drugima uputno zeniti iz mnogih razloga.

znaci nista od zenidbe dok mlada nije nevina :manikir:
 
Pošto je Forum jedno nadasve edukativno mesto, i čovek svakoga dana dolazi do iznenađujućih saznanja, meni je juče predočena šokantna činjenica: u dragoj nam zemljici Srbiji (izvinjavam se nacionalistima na deminutivu), postoje dve grupacije žena. Žene iz unutrašnjojsti koje ustaju u cik zore, gaje domaće životinje (one što deca boje u slikovnicama), nose "ladnu trajnu", u muškarca gledaju ko u boga, tegle, vuku, rade, mese hleb (a možda i proju) i naraFno uštipke i u modu se razumeju kao majmun u astro-fiziku.
I žene iz spoljašnjosti, koje imaju pristojno plaćen posao od 8 do 3, voze auto (za razliku od žena iz unutrašnjosti koje voze samo traktor ili vršalicu), ide na manikir i pedikir i prate modu kao zagriženi navijač fudbal.

E sad, mene zanima geografski položaj ove dve grupacije. Pošto imadoh tu čast i zadovoljstvo da prepešačim slatku nam državicu i nađoh pozorište, bioskop, džez koncerte i u Nišu i Novom Sadu, jedoh dansko pecivo u srcu Šumadije (niko mi nije ponudio sveže umešeni "lebac"...:(), a bogme ni u Valjevu žene ne voze kombajn nego automobil.
Pa sam sad u rebusu. Gde žive unutrašnje žene?:think:
I kako se to lepi etiketa "iz spoljašnjosti" ili "iz unutrašnjosti"....? Mislim, po kojim kriterijumima? Da znam da zalepim jednu sebi na čelo. Da se ne brukam.

:cool:

kriterijum za podelu je ogranicenost..
duhovna..
intelektualna..
socijalna..
i na zalost - materijalna..

pa se stvara zavist i nastaju podele..unutrasnje, spoljasnje..
jug, sever..
ako sam severnije - veca sam g-dja od onih sto su juznije..
ned`o im bog jos da imaju naglasak sa kojim neknjizevno razvlace - osudjene na propast..

ali to samo govori o tome koliko su skucene duse onih kojima su se suzili pogledi na svet..
sebe ne ogranicavam prostorno..
i mnogo mi je lepo svuda..jedva cekam da se negde spicim..
svet je jedna velika selendra..
gde god da otputujem, uvek neko na koga naidjem zna nekoga koga znam..:mrgreen:
sta je unutrasnjost za beograd?
za srbiju?
za balkan i evropu?
za plavu planetu?
i ko je sada tu gradjanin, a ko provincijalac?
 
Poslednja izmena:
neki ljudi osecaju potrebu da se istaknu ali posto realno nisu ni pametniji od drugih, ni obrazovaniji, ni bogatiji, ni bilo sta drugo sto je u njihovim ocima bitno ostaje im kao stit od realnosti samo mesto u kojem zive - jer samo to mogu da istaknu. takvi dalje dele ljude na one iz unutrasnjosti (fuj to) i nobles sa asfalta, zamisljaju zivot u unutrasnjosti kao cistiliste u kojem mucenici okajavaju grehe.
nije bitno to sto seljanke danas imaju sve ako su bogate, to sto imaju svoje dace koje im ciste velike i lepe kuce (uvek su ih i imale), kao sto imaju i komp i kola, znaju da voze a kod frizera, kozmeticara u banju ili na more mogu da idu cesce nego oni koji ih preziru - pod uslovom da ih sve to uopste zanima.
bogati ljudi imaju pristupa svemu, gde god da zive - a siromasna osoba se muci i u gradu i na selu. sad, to ne moze svako da prihvati, i sto se mene tice i ne mora. ne ugrozavaju me svojim predrasudama, njima je ta nadmoc koju osecaju u odnosu na druge jedina dusevna hrana, i neka ih ako su tako srecni.
 
Kažu ljudi da o ukusima ne treba raspravljati. Ali ja smatram da su ukusi izraz obrazovanja i vaspitanja. Realno, obrazovanje i vaspitanje nisu geografska kategorija. Problem je u prilikama. Beograd je centar, hteli vi to da priznate ili ne. Ovde ima najvise radnji sa kvalitetnom, ne nuzno skupom i firmiranom, odecom. Samim tim, žene iz Beograda imaju brži i lakši pristup tome, te veći broj bolje izgleda. U drugim gradovima nema toliko toga. Kada vidim zenu mogu na osnovu njene garderobe da utvdim, makar priblizno, kom intelektualnom i socijalnom staležu pripada. Poreklo ne. Uostalom, nisu svi delovi Beograda jednako razvijeni, a ima sveta koji iz svog naselja jedva da izlazi.

ma nemoj? a kako to utvrdis na osnovu garderobe? sta ako nema stikle 15 onda je ljankase ili?
beograd je jedna veeeeelika selendra i nista vise. malo veca od novog sada i nisa. ovde svi sve znaju, ovde svako svakog zna, ovde ima svega sto ima i u milutovcu samo sto je finije zapakovano.
a tvoj post dovoljno govori i o tvom obrazovanju i o vaspitanju. beogradzanko.
 
Kažu ljudi da o ukusima ne treba raspravljati. Ali ja smatram da su ukusi izraz obrazovanja i vaspitanja. Realno, obrazovanje i vaspitanje nisu geografska kategorija. Problem je u prilikama. Beograd je centar, hteli vi to da priznate ili ne. Ovde ima najvise radnji sa kvalitetnom, ne nuzno skupom i firmiranom, odecom. Samim tim, žene iz Beograda imaju brži i lakši pristup tome, te veći broj bolje izgleda. U drugim gradovima nema toliko toga. Kada vidim zenu mogu na osnovu njene garderobe da utvdim, makar priblizno, kom intelektualnom i socijalnom staležu pripada. Poreklo ne. Uostalom, nisu svi delovi Beograda jednako razvijeni, a ima sveta koji iz svog naselja jedva da izlazi.

ja bih ovo nazvala - malogradjanstina..:think:
 
Pošto je Forum jedno nadasve edukativno mesto, i čovek svakoga dana dolazi do iznenađujućih saznanja, meni je juče predočena šokantna činjenica: u dragoj nam zemljici Srbiji (izvinjavam se nacionalistima na deminutivu), postoje dve grupacije žena. Žene iz unutrašnjojsti koje ustaju u cik zore, gaje domaće životinje (one što deca boje u slikovnicama), nose "ladnu trajnu", u muškarca gledaju ko u boga, tegle, vuku, rade, mese hleb (a možda i proju) i naraFno uštipke i u modu se razumeju kao majmun u astro-fiziku.
I žene iz spoljašnjosti, koje imaju pristojno plaćen posao od 8 do 3, voze auto (za razliku od žena iz unutrašnjosti koje voze samo traktor ili vršalicu), ide na manikir i pedikir i prate modu kao zagriženi navijač fudbal.

E sad, mene zanima geografski položaj ove dve grupacije. Pošto imadoh tu čast i zadovoljstvo da prepešačim slatku nam državicu i nađoh pozorište, bioskop, džez koncerte i u Nišu i Novom Sadu, jedoh dansko pecivo u srcu Šumadije (niko mi nije ponudio sveže umešeni "lebac"...:(), a bogme ni u Valjevu žene ne voze kombajn nego automobil.
Pa sam sad u rebusu. Gde žive unutrašnje žene?:think:
I kako se to lepi etiketa "iz spoljašnjosti" ili "iz unutrašnjosti"....? Mislim, po kojim kriterijumima? Da znam da zalepim jednu sebi na čelo. Da se ne brukam.

Možda je bilo ranije relativno tako, u smislu da su bile dalje od izvora informacija i središnjih zbivanja. Dakle, priča potiče zbog slabije razvijenih sela i gradova van Beograda. Centralistički prostorni sistem, sve se sliva u Beograd. Sada je ta teorija labava s obzirom o dobijanju ionformacija na gomilu raznovrsnih načina, počevši od svih vrsta medija, naročito TV i internet.
Uostalom, nevezano za to, sve zavisi od sfere interesovanja. Ako te ne zanima moda iz primera, možeš da živiš u Knez Mihajlovoj npr. a da nemaš pojma o istoj:lol:.
 
beograd je jedna veeeeelika selendra i nista vise.
.

Samo se nadovezujem na ovu rečenicu.
Da Beograd to jeste na žalost,zato što u Beogradu ima najmanje Beograđana.
Da u Beogradu, i dalje u skoro svakoj od zgrada možeš da nađeš bar na jednom spratu cipele ispred vrata - navikli ljudi da se izuju kad ulaze u kuću.
Navikli da pljunu kad im dođe gde god da se nalaze...
Ne vidim razliku između Beograda i ostalih gradova - N Sad, Valjevo, Kragujevac...osim što njihovi stanovnici, većina, zbog smanjene perspektive za pronaleženje zaposlenja, ili izbora fakulteta, dolaze u Bgd, mrzeći Beoograđane jer im je nekom nepravilnom podelom dodeljeno da rođenjem u glavnom gradu imaju neke povlastice koji oni nemaju...A iz mržnje se svašta rađa.

Što se žena iz unutrašnjosti tiče, mislim da se taj opis žena koje je pile navela odnose samo na žene koje zaista žive i rade na selima, ne na one u varošicama i gradovima.
 
Ne svidja mi se uvodna podela. Ok je da govorimo o nekoj razlici izmdju malogradjanki i gradjanki (jer to je tema... zar ne?) ali opis malogradjanke mi ne deluje realno. Devojke iz malih gradova i sela su cesto zrelije, pa vec sa nekih 15-16 godina pazi kako se oblace, dok mnoge gradske klinke u tom uzrastu jos ne izlaze iz starki i obicnih majica. Uz to, devojke/zene iz manjih mesta su cesto veoma uredne, a moda, kozmetika i sl. su im mahom veoma vazni. Mozda je to delom iz bog kompleksa sto nisu iz grada, ali kazem vam, iako ima mnogo "skockanih" gradjanki, pre cete sresti neku Beogradjanku ili Novosadjanku koja ide apa-drapa obucena i ne mari kako izgleda. Dok devojci iz malog mesta to nikada ne bi moglo da se desi.
 
Da pomenem da ova pojava nema toliko veze sa finansijskom situacijom (mnogi seljaci su bogatiji od Beogradjana), niti sa dostupnoscu kvalitetne robe (mnoge odlaze u Beograd i vece gradove da kupuju). To, pre svega, ima veze sa cinjenicom da se u selima i manjim mestima ne prasta individualnost. Da biste opstali u drustvu, da ne biste bili anatemisani i sl. morate se ponasati apsolutno kao i svi drugi. Cak i za manji "prekrsaj" (recimo, odbijanje da se oblacis ovako ili onako) postajete predmet podsmeha, ogovaranja i vas drustveni status opada. Ima toga i u Beogradu i vecim gradovima, naravno, ali tu bar imas malo vise slobode da budes onakav kakav hoces i da ne maris sta ce komsinica Milka da kaze. Prosto, imas vise prostora za individualnost. To se u manjim mestima ne prasta.
 
Ne svidja mi se uvodna podela. Ok je da govorimo o nekoj razlici izmdju malogradjanki i gradjanki (jer to je tema... zar ne?) ali opis malogradjanke mi ne deluje realno. Devojke iz malih gradova i sela su cesto zrelije, pa vec sa nekih 15-16 godina pazi kako se oblace, dok mnoge gradske klinke u tom uzrastu jos ne izlaze iz starki i obicnih majica. Uz to, devojke/zene iz manjih mesta su cesto veoma uredne, a moda, kozmetika i sl. su im mahom veoma vazni. Mozda je to delom iz bog kompleksa sto nisu iz grada, ali kazem vam, iako ima mnogo "skockanih" gradjanki, pre cete sresti neku Beogradjanku ili Novosadjanku koja ide apa-drapa obucena i ne mari kako izgleda. Dok devojci iz malog mesta to nikada ne bi moglo da se desi.

Istina. Baš sam sa dve osobe ( jedna iz Bg-a , jedna iz južne Srbije) pričala nedavno na ovu temu i došli smo do istog zaključka kao u citiranom postu.

PS nema sile koja bi me naterala da skockana idem u prodavnicu ili da šetam psa. :D pa makar me ceo forum video i ogovarao kako na ulicu izlazim apa drapa :lol:
 

Back
Top