Zivot u Sloveniji

Tml1502

Početnik
Poruka
3
Bila bih veoma zahvalna ako bi mi neko mogao vise reci o zivotu i radu u Sloveniji, tacnije Ljubljani. Interesuje me sve. Kao npr. cene stanova, deo grada koji je dobar za porodicu sa decom, kako su prihvaceni „nasi” ljudi, mogućnost zaposlenja i visina plate programera - petnaestogodisnje iskustvo u Zapadnoj Evropi.
Unapred hvala!
 
Slovenija je malo tržište tako da su ti mogućnosti ovde jako jako ograničene u svakom pogledu. Sve je jako skupo a plate su male. Ljubljana je lep grad ali jako skup a na ex-YU ljude se gleda kao na stoku koja je izašla iz kaveza.

Slovenački gradovi nemaju dobre i loše kvartove. U Ljubljani se garsonjere kreću od 300€ - 400€ bez troškova, troškovi za jednu osobu su negde 50€ - 100€ zavisi od potreba a zimi nešto više. Hrana ti je negde oko 200€ - 300€ ako kuvaš kod kuće. Od nužnih stvari trebaće ti još zdr. osiguranje 25€, internet 25€, telefon cca 10€ i mesečna karta za bus 35€. To ti je negde od 700€ - 900€ za golo preživljavanje, zavisi na kakva odricanja si sve spreman. Uz to dodaj još 100€ mesečno za neke minimalne socijalne potrebe (kafa, cigare, piće, hamburger, odeća, štagod...) čisto da ne izludiš među 4 zida. Ako imaš kola to je super ali je osiguranja i gorivo ovde skupo. Za go opstanak treba ti min 700€ ali to je bukvalno go opstanak i ima da živiš kao pseto, za neko prosečno i nekvalitetno životarenje treba ti 900€, za normalan život trebaće ti >1200€ a za solidan min 1500€. Ako imaš partnera i oboje delite troškove onda stvari stoje malo drugačije.

U Ljubljani je život skuplji zato su i plate nešto veće ali nikako "standard" nije realan. Ovde većina ljudi radi za 600€ a neki i manje a prežive tako što žive sa roditeljima. Cene ovde nikako ne opravdavaju standard jer je sve naduvano i nerealno. Nekretnine su skuplje nego u Minhenu a za uzvrat dobijate 1/3 onoga što platite.

Ljubljana nije kozmopolitski grad i narod je generalno zatucan što se tiče toga i najviše pate od kompleksa manjevrednosti pa to izkazuju u svakoj prilici. Od stranaca najviše mrze Balkance a u glavnom ne razlikuju Srbe, Hrvate, Šiptare, Crnogorce i muslimane iz BiH. Za njih je to vse isto ***** ali tako i njih tretiraju u Austriji i Italiji pa su onda još više iskompleksirani. Generalno, narod je hladan i osim Ljubljane sve ostalo je živa depresija. Ja se selim u Englesku krajem meseca jer ovde nema budućnosti, a tako je uradilo čak 8 mojih poznanika, ja mislim da ti to govori dosta o tome kako se živi ovde.

Ako imaš ponudu za posao ne prihvataj manje od 1200€ - 1300€ za Ljubljanu jer nećeš ništa uštedeti osim ako ti nije cilj čisto da vidiš Sloveniju mada ovde osim prirode nema šta da se vidi. Ako nemaš ponudu za posao i planiraš da tražiš posao ti preporučujem da ostaneš u Srbiji jer ti ni 20god radnog iskustva neće pomoći ako nemaš neku vezu. U Sloveniji je katastrofa naći posao već dve godine i sve izgleda de će biti još gore.
 
Poslednja izmena:
Hvala puno djesimala na iscrpnom odgovoru. Nadam se da ce ti odlazak u Englesku promeniti zivot na bolje.
Sto se Slovenije tice, zao mi je sto je tako, ali imam jos neka "podpitanja" koja mozda mogu malo da uticu na informacije koje si mi dao. Interesuje me opet plata :) Koliko bi mogao da zaradi programer sa 15 godina iskustva u Svajcarskoj (banka), fakultetski obrazovan (elektro fakultet). I suprug i ja smo u istoj bransi i obadvoje radimo, tako da bi tamo otisli "sa posla na posao".
Jos me interesuje, da li je tesko funkcionisati bez znanja slovenackog? Koliko su tolerantni ako im se neko obraca na srpskom i koliko u opste znaju srpski ili je bolje govoriti engleski ili nemacki?
Takodje me interesuju njihove skole. Pretpostavljam da nemas decu, ali mozda imas informaciju o tome kako su prihvacena nasa deca u skolama i naravno opet pitanje jezika... koliko im tolerisu?
Mozda zvuci smesno, ali i mi imamo svoje razloge zasto zelimo da odemo odavde. U svakom slucaju ako ti trebaju informacije o Svajcarskoj ili eventualno da ovde trazis posao slobodno pitaj.

Svakako ti zelim veliki uspeh u Engleskoj!!!
 
Ne bih se usudio da govorim o platama jer plata zavisi od mnogo faktora a programer je širok pojam. Programeri sa jakim znanjem i dosta iskustava obično zarađuju cca 2,000€/mesec a u tu grupu verovatno padate i vas dvoje s obzirom na 15 godina iskustva. Ako smem na pamet da govorim onda bih rekao od 2k - 3k, ne nadajte se velikim platama jer ste stranci koji po defaultu zarađuju cca 30% manje osim ako niste nezamenjiv kadar. Nemam uvid u vaš CV pa opet sve na pamet govorim ali znam za jednog programera koji je iz Novog Sada otišao da radi u Ljubljanu u SiOL (Telekom Slovenije) za 1,500€ dok bi Slovencu morali da plate cca 500€ - 800€ više za isti posao. Generalno IT sektor u Sloveniji je katastrofalan. Na Obali (slovenačko primorje) su plate nešto veće nego u Ljubljani jer je i život skuplji pa možda pošaljete ponude bankama u tom delu Slovenije (Koper).

Ljubljana je najnetolerantija do imigranata sa Balkana pa korištenje srpskog jezika i nepoznavanje slovenačkog može da vas dovede u pogrešnu ulicu ili da vas zbog toga ružno pogledaju ali osim toga problema nema jer su Slovenci suviše pasivan narod. Ne postoje napadi ili verbalni obračuni. Osim toga u Ljubljani ima podosta Srba, Hrvata, Bosanaca, Šiptara pa u nekim naseljima (Fužine, Šiška...) možete proći i sa nepoznavanjem slovenačkog jezika jer su stanovnici kao i radnici u lokalnim radnjama u većini Balkanci dok u nekim drugim delovima može da se desi da se naprave kao da ne razumeju Srpski. Sve zavisi na kakvog čoveka naletite ali svejedno mislim da nema nikakve potrebe za Engleskim ili Nemačkim. Oni će da komentarišu u sebi ali niko neće ništa loše da vam kaže u obraz. Dok na poslu neće imati problema sa nepoznavanjem slovenačkog jezika (pošto ste stručnjak na svom području i kad je u pitanju biznis Slovenci ne prave razlike, pare su pare) moraćete da naučite bar nešto malo kako biste mogli da komunicirate sa ljudima po gradu (radnje...). Slovenački je blizak Srpskom pa nema potrebe za kursevima, samo malo logike i pažljivog slušanja pri razgovoru i dosta možete naučiti na taj način.

Verujem da deca neće imati nikakvih problema. Može da se desi da ih nastavnici zezaju ali ne mogu da generališem, sve zavisi od čoveka. Bila je jedna afera (btw. Slovenija je zemlja afera :D) prošle godine kada su novinari došli do saznanja da u jednom vrtiću u Ljubljani dele decu po nacionalnoj pripadnosti. U jednu grupu su upisivali samo Slovence, a u drugu decu čiji roditelji su sa Balkana. Znači postoje takvi primeri ali to su izuzeci.Generalno gledano, deca su prihvaćena kao i sva ostala.

Još jednom da napomenem, ovo u većini važi za Ljubljanu jer je tamo najveća koncentracija "nacionalno osvešćenih" ljudi dok je ostala Slovenija potpuno drugačija od glavnog grada. Što istočnije idete tim prijatniji su ljudi. Slovenija je jako mala zemlja a ima jako puno raznolikosti. Od akcenata, mentaliteta, običaja...

Da li postoji poseban razlog zašto ste izabrali Sloveniju? Ako se već selite, zašto ne u Austriju? Austrija je mnogo, mnogo sređenija i bogatija zemlja. Koliko se Slovenija razlikuje od Bosne ili Srbije toliko se razlikuje od Austrije. U svakom slučaju puno uspeha i hvala na lepim željama.
 
Poslednja izmena:
Bila bih jako zahvalna ako bi mi neko dao neke konkretnije podatke vezano za posao lekara u SLO. Ja ne pretendujem na Ljubljanu. Dobila sam neke info da je potraznja za lekarima velika, pa me interesuje da li neko zna vise o tome i kako funkcionise ceo sistem oko zaposlenja? Takodje me interesuje standard u Celju ili Mariboru u odnosu na Ljubljanu za koju znam da je skupa? Hvala unapred!
 
I ovaj put se zelim djesimala, zahvaliti na odgovoru.
Pretpostavili smo da stvari tako stoje. Izgleda da je najveci problem stanovanje. Posto su cene stanova (barem ono sto smo mi videli ) nebulozno visoke. A i ovo ostalo isto jadno zvuci, ali...
E, sada zasto Slovenija...
U inostranstvu smo 15 godina i ovo je po redu drugi kontinent koji smo promenili. Bez obzira na svu lagodnost (verovatno da zvuci smesno) opet nas vuce "nasa" sredina. Naravno do odredjenih granica. Da mozemo da na svom jeziku narucimo kafu i donekle "osecamo" narod oko sebe. Za svajcarce nemozemo nista negativno da kazemo, naravno ako je rec o obrazovanim ljudima. Za ostale, stranci su stranci. Sto u jednu ruku i razumemo. Tako da nam taj osecaj neprihvacenosti nebi tesko pao.
Ovde jezik igra veliku ulogu. Nemacki je sluzbeni jezik i svi ga znaju. Medjutim, njihov jezik je svajcarski i dialekat se razlikuje od grada do grada. Nauciti je moguce, ali koliko i kako, to je pitanje. Kako god, i to je jedan od faktora koji nas cini obelezenim. Tako da te i jedna konobarica moze gledati sa visine.
Ma, sitnice koje izgleda covek pocne da primecuje kada resi velike probleme, eto to nas tera odavde. Sve ovo verovatno zvuci suludo, ali sada nam vrednosti u zivotu imaju drugaciji redosled.

Tebi po drugi put zelimo sve najbolje, svako iskustvo blaga vredi i naravno sanse nikada ne treba propustiti.
 
Bila bih jako zahvalna ako bi mi neko dao neke konkretnije podatke vezano za posao lekara u SLO. Ja ne pretendujem na Ljubljanu. Dobila sam neke info da je potraznja za lekarima velika, pa me interesuje da li neko zna vise o tome i kako funkcionise ceo sistem oko zaposlenja? Takodje me interesuje standard u Celju ili Mariboru u odnosu na Ljubljanu za koju znam da je skupa? Hvala unapred!

Ja mogu da ti odgovorim ali samo na slovenskom, jer se nebi htio blamirat.

1. To je točno. Potreba po zdravnikih je velika, manjka jih okoli 2000. Problema zaposlitve ni, vzamejo te neglede na to katero specializacijo imaš. Plače v primerjavi z ostalimi poklici so dobre, zdravniki so eni izmed najbolje plačanih poklicev v Sloveniji, ker jih je premalo. Edini problem je nostrifikacija, menda so naši precej strogi in je težko dobiti vse papirje.

2. Kar se tiče ostalega življenja pri nas. Đesimala je stvari prikazala precej črno. V določenih stvareh se lahko strinjam, v marsičem pa tudi ne. Kriza pri nas je velika, situacija je zadnji 2 leti slaba, ker imamo daleč najslabšo vlado v zgodovini, ki bo zavozila vso prednost, ki smo si jo v 20 letih nabrali. Še 2 leti nazaj smo bili bljižje Avstrijcem kot vam po standardu, danes smo bljižje vam kot Avstrijcem. Upam, da ta vlada čimprej pade in da se bodo stvari postavile nazaj na svoje mesto.
Omenila si Maribor, Celje. To sta mesti na Štajerskem, od koder tudi sam prihajam. Situacija je takšna, da so cene elektrike, vode, hrane povsod enake, vendar so pri nas na Štajerskem cene stanovanj in storitev (frizer, kava, fitness) nižje. Nižje so tudi plače, če delaš v privatnem sektorju, če delaš v javnem sektorju, so plače povsod enake. Najboljša kombinacija je, da delaš v javnem sektorju (zdravniki) in živiš na Štajerskem, kjer so cene nižje. Če izbiraš med Celjem in Mariborm, ti svetujem Maribor.
Kar se tiče odnosa do tujcev pa je stvar taka. Ne bi se strinjal s đesimala, da so v Ljubljani največji nacionalisti, ravno nasprotno. Oni so kao liberalni in strpni do vseh in se imajo za zelo "evropske". Na Štajerskem smo večji patrioti, čeprav se tudi to spreminja. Ne zdi se mi prav, da se kar posplošuje, da smo vsi nestrpni do priseljencev. Sam osebno nimam nič proti nikomur, me pa moti, da nekateri živijo pri nas 30 let in se ne naučijo našega jezika in želijo na poštah, uradih in v lokalih govoriti Srbo-hrvaško, da za razne praznike obešajo zastave na balkone, navijajo narodnjake in podobno. To je za mene izivanje. Dostikrat na ulici slišim tudi: "Prokleti Slovenci!", no to me še posebej dvigne, ker je naša država tem ljudem veliko dala, oni pa nas sedaj preklinjajo. Mi nikogar ne silimo, da mora živeti v Sloveniji. Če komu kaj ne paše so mu vrata odprta, ampak kljub temu, da je pri nas situacija slaba nihče ne razmišlja da bi šel nazaj na jug, ker je očitno vseeno bolje imeti 800€ in pljuvat po Slovencih kot pa 300€ in biti doma. Večinoma je tako, da kdor spoštuje Slovence, Slovenci spoštujemo njega. Tudi jaz če pridem v Beograd, se bom pri vas obnašal tako, kot se vi obnašate, ker se mi zdi prav, da spoštujem državo, v kateri sem gost, podobno kot če grem na obisk k sosedu. Seveda se pa najdejo tudi kakšne budale, ki apriori težijo priseljencem, ampak ti so v manjšini. Največ škode so vam naredili vaši bratje, ki so se priselili pred 30 ali 40 leti, delali probleme in potem so ljudje kar posplošili, da so vsi priseljenci gamad.

Za iskanje nepremičnin priporočam tole stran: http://www.nepremicnine.net/

Izvini još jednom na slovenskom ali samo tako mogu da napišem ono što želim i želeo sam pomoć.
 
Ja mogu da ti odgovorim ali samo na slovenskom, jer se nebi htio blamirat.

1. To je točno. Potreba po zdravnikih je velika, manjka jih okoli 2000. Problema zaposlitve ni, vzamejo te neglede na to katero specializacijo imaš. Plače v primerjavi z ostalimi poklici so dobre, zdravniki so eni izmed najbolje plačanih poklicev v Sloveniji, ker jih je premalo. Edini problem je nostrifikacija, menda so naši precej strogi in je težko dobiti vse papirje.

2. Kar se tiče ostalega življenja pri nas. Đesimala je stvari prikazala precej črno. V določenih stvareh se lahko strinjam, v marsičem pa tudi ne. Kriza pri nas je velika, situacija je zadnji 2 leti slaba, ker imamo daleč najslabšo vlado v zgodovini, ki bo zavozila vso prednost, ki smo si jo v 20 letih nabrali. Še 2 leti nazaj smo bili bljižje Avstrijcem kot vam po standardu, danes smo bljižje vam kot Avstrijcem. Upam, da ta vlada čimprej pade in da se bodo stvari postavile nazaj na svoje mesto.
Omenila si Maribor, Celje. To sta mesti na Štajerskem, od koder tudi sam prihajam. Situacija je takšna, da so cene elektrike, vode, hrane povsod enake, vendar so pri nas na Štajerskem cene stanovanj in storitev (frizer, kava, fitness) nižje. Nižje so tudi plače, če delaš v privatnem sektorju, če delaš v javnem sektorju, so plače povsod enake. Najboljša kombinacija je, da delaš v javnem sektorju (zdravniki) in živiš na Štajerskem, kjer so cene nižje. Če izbiraš med Celjem in Mariborm, ti svetujem Maribor.
Kar se tiče odnosa do tujcev pa je stvar taka. Ne bi se strinjal s đesimala, da so v Ljubljani največji nacionalisti, ravno nasprotno. Oni so kao liberalni in strpni do vseh in se imajo za zelo "evropske". Na Štajerskem smo večji patrioti, čeprav se tudi to spreminja. Ne zdi se mi prav, da se kar posplošuje, da smo vsi nestrpni do priseljencev. Sam osebno nimam nič proti nikomur, me pa moti, da nekateri živijo pri nas 30 let in se ne naučijo našega jezika in želijo na poštah, uradih in v lokalih govoriti Srbo-hrvaško, da za razne praznike obešajo zastave na balkone, navijajo narodnjake in podobno. To je za mene izivanje. Dostikrat na ulici slišim tudi: "Prokleti Slovenci!", no to me še posebej dvigne, ker je naša država tem ljudem veliko dala, oni pa nas sedaj preklinjajo. Mi nikogar ne silimo, da mora živeti v Sloveniji. Če komu kaj ne paše so mu vrata odprta, ampak kljub temu, da je pri nas situacija slaba nihče ne razmišlja da bi šel nazaj na jug, ker je očitno vseeno bolje imeti 800€ in pljuvat po Slovencih kot pa 300€ in biti doma. Večinoma je tako, da kdor spoštuje Slovence, Slovenci spoštujemo njega. Tudi jaz če pridem v Beograd, se bom pri vas obnašal tako, kot se vi obnašate, ker se mi zdi prav, da spoštujem državo, v kateri sem gost, podobno kot če grem na obisk k sosedu. Seveda se pa najdejo tudi kakšne budale, ki apriori težijo priseljencem, ampak ti so v manjšini. Največ škode so vam naredili vaši bratje, ki so se priselili pred 30 ali 40 leti, delali probleme in potem so ljudje kar posplošili, da so vsi priseljenci gamad.

Za iskanje nepremičnin priporočam tole stran: http://www.nepremicnine.net/

Izvini još jednom na slovenskom ali samo tako mogu da napišem ono što želim i želeo sam pomoć.
Nista nisam razumeo, pogotovo ovo za lekare i zivot,a bas sam zeleo da razumem..bezveze..ajde napisi koliko toliko na srpskom ili neka neko prevede..
 
Život u Sloveniji je sanjski, pa mi smo u Evroopi. Malo se šalim, istina je, da u Sloveniji, ko hoče, da radi, dobije posao. Možeš, da radiš i po dva posla, ako imaš vremena. To znači, da samo radiš, zaradiš in onda nemaš vremena, da potrošiš in dobro živiš. Ako ne znaš slovenački, možeš, da naučiš. Slovenačka vlada plača kurseve slovenačkog jezika, za decu imaju posebne učitelje u školama, da jim pomognu oko slovenačkog. Istina je, da je zadnje dve godine kriza ali još uvek se živi. Tako i lekari mogu dobiti posao ali moraju, da naprave ispit iz slovenačkog i još nešto iz svoje struke. Plate za njih su iste kao za naše lekare. U Sloveniji postoji velika tolerancija do ljudi iz bivše Jugoslavije. U Engleskoj - London je standard niži nego u Sloveniji (iz prve ruke, bili smo tamo prošle godine). Mali stan od 30 kvadrata je oko 800 - 1000 funtov, plate pa su za visoku struku od 1700 do 2000 funtov, sve je jako skupo, tako da srednji sloj živi mnogo slabiji nego u Sloveniji. Evo to je za sada sve, na vama je da se odlučite. U Sloveniji imamo i more (Koper), kde je sigurno bolji život nego u Ljubljani ali u Mariboru a i fali doktora.Srdačan pozdrav iz slovenije
 
Život u Sloveniji je sanjski, pa mi smo u Evroopi. Malo se šalim, istina je, da u Sloveniji, ko hoče, da radi, dobije posao. Možeš, da radiš i po dva posla, ako imaš vremena. To znači, da samo radiš, zaradiš in onda nemaš vremena, da potrošiš in dobro živiš. Ako ne znaš slovenački, možeš, da naučiš. Slovenačka vlada plača kurseve slovenačkog jezika, za decu imaju posebne učitelje u školama, da jim pomognu oko slovenačkog. Istina je, da je zadnje dve godine kriza ali još uvek se živi. Tako i lekari mogu dobiti posao ali moraju, da naprave ispit iz slovenačkog i još nešto iz svoje struke. Plate za njih su iste kao za naše lekare. U Sloveniji postoji velika tolerancija do ljudi iz bivše Jugoslavije. U Engleskoj - London je standard niži nego u Sloveniji (iz prve ruke, bili smo tamo prošle godine). Mali stan od 30 kvadrata je oko 800 - 1000 funtov, plate pa su za visoku struku od 1700 do 2000 funtov, sve je jako skupo, tako da srednji sloj živi mnogo slabiji nego u Sloveniji. Evo to je za sada sve, na vama je da se odlučite. U Sloveniji imamo i more (Koper), kde je sigurno bolji život nego u Ljubljani ali u Mariboru a i fali doktora.Srdačan pozdrav iz slovenije

Hvala na informacijama, razmisljam o Sloveniji kao o svojoj sledecoj zivotnoj destinaciji, a i doktor sam, samo kada bi neko malo vise napisao sta sve treba oko nostrifikacije, u kom gradu je najveci deficit lekara i koje specijalnosti..
 
Hvala na informacijama, razmisljam o Sloveniji kao o svojoj sledecoj zivotnoj destinaciji, a i doktor sam, samo kada bi neko malo vise napisao sta sve treba oko nostrifikacije, u kom gradu je najveci deficit lekara i koje specijalnosti..

Ja sam upravo u toj prici. Treba ti diploma i apostil na diplomu, te prevod iste i apostila kod tumaca. Semestralni list sa faksa i prevod semestralnog, plan i program sestogodisnjih studija Med. f. (to kupujes u skriptarnici na fakultetu, i potrebno je da sa fakulteta dobijes pecat na plan). Obrazac F (prijavni obrazac) kupujes u SLO ili skines sa sajta Ministarstva za visoko skolstvo, pa popunis. i plus neka taksa od 18 eura koju placas kod njih, valjda. To odneses, pa cekas da te obaveste.
 
Ja sam upravo u toj prici. Treba ti diploma i apostil na diplomu, te prevod iste i apostila kod tumaca. Semestralni list sa faksa i prevod semestralnog, plan i program sestogodisnjih studija Med. f. (to kupujes u skriptarnici na fakultetu, i potrebno je da sa fakulteta dobijes pecat na plan). Obrazac F (prijavni obrazac) kupujes u SLO ili skines sa sajta Ministarstva za visoko skolstvo, pa popunis. i plus neka taksa od 18 eura koju placas kod njih, valjda. To odneses, pa cekas da te obaveste.
Ajoj, koliko glupe birokratije, mrzi me da se cimam toliko, verovatno i igraju na tu kartu, bezveze..
 
Здраво Форумаши !! Видим да се дуго није обрађивала ова тема.
Интересује ме из садашњег временског угла живот и стандард у Словенији ?!
Имам понуду за посао у Корушкој Словенији, место од 5000 становника. Занима ме која је просечна плата високо образовног кадра, колико је потребно издвојити за стан и комуналије, основне животне намирнице и наравно пошто су вртићи (државни и приватни).
Супруга ми је доктор медицине па је план да и она дође после са децом.
Да ли неко има неке ближе информације ?!
 

Back
Top