Kako se razvenčati ?

Pera zdera

Buduća legenda
Poruka
37.170
Nisam siguran da je tema na pravom mestu ali neznam gde da je postavim.
Hoću da pitam sledeće :
Sa bivšom ženom sam bio venčan u donjem manastiru Ostrog i pri čemu nemam nikakav dokumenat od manastira da je venčanje i obavljeno (valjda tako treba). Početkom prošle godine sam se regularno razveo-sudski ali ne i crkveno.
Sa ženom sa kojom sam trenutno a koja je Kanađanski državljanin Srpskog porekla želim da se venčam.
Interesuje me dali prvo moram da se razvenčam pa tek onda da se venčam, dali za to moram da idem u Ostrog ili mogu negde u Beogradu i dali crkva treba da mi da neki venčani list s obzirom da će mi trebati kada budem u Kanadskoj ambasadi podnosio zahtev za useljenje.

Unapred svima hvala
 
Nisam siguran da je tema na pravom mestu ali neznam gde da je postavim.
Hoću da pitam sledeće :
Sa bivšom ženom sam bio venčan u donjem manastiru Ostrog i pri čemu nemam nikakav dokumenat od manastira da je venčanje i obavljeno (valjda tako treba). Početkom prošle godine sam se regularno razveo-sudski ali ne i crkveno.
Sa ženom sa kojom sam trenutno a koja je Kanađanski državljanin Srpskog porekla želim da se venčam.
Interesuje me dali prvo moram da se razvenčam pa tek onda da se venčam, dali za to moram da idem u Ostrog ili mogu negde u Beogradu i dali crkva treba da mi da neki venčani list s obzirom da će mi trebati kada budem u Kanadskoj ambasadi podnosio zahtev za useljenje.

Unapred svima hvala


Znas li ti koja je komplikacija crkveni razvod? Pa utvrdjivanje krivice, pa krivac ne moze vise da se vencava u crkvi, pa trista cuda. Zato, ako nema dokaza (dokumenta) da si bio vencan u crkvi - cuti i uzivaj. I jos oces opet da se vencas u crkvi, Boze ima li te? :zcepanje:
 
Не можеш опет да се венчаш у цркви а то ти не утиче на склапање грађанског брака тако да је непотребно да се млатиш тиме јер може да траје годинама.
 
е ако ти василије није сачувао брак, нема те цркве у којој можеш да се венчаш ponovo а да се не разведеш за дупло краће време него у првом браку.
+ то што хоћеш sada да се венчаш да би добио папире за канаду је хула на свету институцију.

обрни окрени, горећеш у паклу :hahaha:
 
Ljudi se venčavaju u Božijem hramu iz pomodarstva, da drugi vide. A da li veruju u Ljubav? Ili su licemeri?
Pa još bi u Božijem hramu da poništi Božiju volju, koja je spojila dva srca?

Zar nije u brak stupio iz Ljubavi?
Ako jeste onda zašto je otpušta? Može li Ljubav iskrena nestati? Dete koje iskreno voli svoje roditelje, može li ikada prestati da ih voli? Čovek koji iskreno voli svoju ženu, može li ikada prestati da je voli?
Ako nije iz Ljubavi, zašto je stupao u brak?
 
то што хоћеш sada да се венчаш да би добио папире за канаду је хула на свету институцију
NE, ne interesuje ni mene ni buducu zenu vencavanje u crkvi zbog papira za ambasadu. Veruem da to njima nista ne znaci osim onog jevrejskog vencanja u opstini koje ja i moja buduca ne priznajemo ali ipak moramo zbog papirologije
Zar nije u brak stupio iz Ljubavi?
Ako jeste onda zašto je otpušta? Može li Ljubav iskrena nestati? Dete koje iskreno voli svoje roditelje, može li ikada prestati da ih voli? Čovek koji iskreno voli svoju ženu, može li ikada prestati da je voli?
Ako nije iz Ljubavi, zašto je stupao u brak?
Sve ovo je diskutabilno ali mene zanima procedura ako neko zna kako da uradimo ono sto smo naumili, koja je procedura ?

Hvala
 
Sve ovo je diskutabilno ali mene zanima procedura ako neko zna kako da uradimo ono sto smo naumili, koja je procedura ?

Hvala

Tebe, dakle, zanima forma, a ne suština.
Možeš da dobiješ otpusni list, ali u tom Božijem hramu se više ne možeš venčavati. Nije žena što i gaće, kad ih iznosaš da ih se rešiš. A kako je Tebi bitna forma, dakle, Ti se venčavaš u Božijem hramu da Te drugi vide, verujem da ćeš naći neki drugi Božiji hram u kome ćeš obaviti ritual za šire mase. ;)
 
Poslednja izmena:
Срећно ти било, мислим да се јако ретко дешава да одобре развод... Да ли си пробао да мало гуглујеш? Ево шта сам ја нашла:

Развод и пред богом
О разводу црквеног брака одлучује црквени суд, али за разлику од световног, утврђује ко је кривац за раскид. Највише захтева на југу
Press недеља, 21. септембар 2008.

Што бог споји... Црквени суд пун захтева за развод јер би многи верници хтели и други брак да склопе у цркви

Потрајала свадба дуже него брак, схватили људи да нису једно за друго, пресавили ћитап и поднели захтев за развод - нажалост, рутина је и у Србији. Добро, све се то уз мање или више муке заврши, дојучерашњи дружбеници поврате статус „ловца и ловине", али...

СПЦ дозвољава до три брака

Што се броја бракова који црква дозвољава тиче, њен званичан став гласи дословно овако: „Православна Црква дозвољава, под одређеним условима, до три брака. Али Црква мора бити опрезна по питању разведених који желе да поново ступе у брак. Искусивши једну већ промашену везу, Црква не жури да да благослов за нешто што може постати други (или трећи) пропали брак - са свим могућим последицама по невину децу."

Шта чинити с црквеним браком илити заветом датим пред Богом, под крунама, уз свеће и кумовски трокруг око олтара? Може ли се и он развести? Може, наравно. Све се може, кад се хоће, па и то, само по нешто већој цени. Не, материјалној, наравно, већ, више духовној или душевној.

Наиме, људи, с правом или не, робују предрасуди да је невиђено тешко, па и нечасно, развести црквени брак. Није, ни једно ни друго. Цркви институција развода није нимало страна. Како канон прописује правила венчања, једнако формулише и правила по којима супружници могу да окончају брачну везу, упркос оној „Што Бог састави да човек не растави".

Потребно је, наиме, надлежном парохијану поднети тужбу (молбу, заправо), решење суда да је разведен грађански брак и извод из црквених књига венчаних. Свештеник затим ту молбу прослеђује у епископски суд, који одлучује о њој.

Владика ниШки Иринеј

За даља објашњења замолили смо владику нишког Иринеја, и то с разлогом. Југ Србије тренутно води по броју поднетих захтева за развод црквених бракова те надлежни суд има пуне руке посла.

- Црквени развод брака је неопходан како би верник могао поново да се венча у цркви. То наши верници знају па зато има толико захтева за црквени развод. Уз те захтеве обавезно се подноси пресуда о разводу брака коју је донео цивилни, грађански суд будући да је то услов за деловање црквеног суда - вели владика.

Црквени суд одлуку о разводу доноси на основу изјава брачних другова. Међутим, док државни судови не инсистирају на утврђивању кривца за развод, црквени органи на основу разлога за раскид брачне заједнице констатују ко је одговоран зато што брак престаје.

факти

н Према црквеним прописима, брачни друг који није скривио развод добија благослов за закључење новог црквеног брака

н Виновнику, односно кривцу за развод следи одређена епитемија (казна)

н Епитемија је обично временска и после ње се и кривцу дозвољава склапање новог црквеног брака

н Ако црквени суд утврди да су обе стране једнако одговорне за пропасти брака, тада и једном и другом следи епитемија

- Црквени суд не признаје споразумни развод, али прихвата велики број разлога за прекид брачне заједнице. Разлози за развод брака могу бити прељуба, напуштање брачне заједнице на период дужи од годину дана, насилништво и слично. Световни суд увек разведе брак када је претходно донета судска одлука у бракоразводној парници. Међутим, увек се утврђује кривац за развод, којем ће бити потребна дозвола црквених органа да би поново могао да склопи брак пред свештеником. Та дозвола се у начелу одобрава, али се од кривца очекује да својим поступцима докаже да неће поновити грешке из претходне брачне заједнице - истиче владика Иринеј.

Међутим, како смо сазнали у Патријаршији, после првог разведеног брака, за склапање сваког следећег потребан је благослов, тачније, чак одобрење епископа.

За крај, да додамо још и да, као ни судски, ни црквени развод није бесплатан. Уз захтев за развод брака доставља се доказ о плаћеној такси од 800 динара.
 
шта то значи да црква не признаје споразумни развод?
да кривац у сваком случају мора постојати?

рецимо, да не прихватају могућност да су људи престали обострано да се воле?
 
Рецимо да је тако. Не виде разлог за развод, осим што су супружници једно другом досадили или слично. Вероватно мисле да нису требали ни да се венчавају ако је тај брак пропао без било чије кривице, сам од себе.
 
е ако ти василије није сачувао брак, нема те цркве у којој можеш да се венчаш ponovo а да се не разведеш за дупло краће време него у првом браку.
+ то што хоћеш sada да се венчаш да би добио папире за канаду је хула на свету институцију.

обрни окрени, горећеш у паклу :hahaha:

Cccc kud ide ovaj svet, strasno. :zcepanje:

@tema
U Bibliji lepo pise ko otpusti zenu svoju cini preljubu i odao se bludu i grehu. Dzaba Crkva dozvoljava 3 razvoda i 4 vencanja :manikir: pod uslovom da je osoba sva tri puta bila nevina, tj. nije uzrok rasturanja braka.
Postaljaca teme, jerotija, u lonac.:mrgreen:

edit
Што се броја бракова који црква дозвољава тиче, њен званичан став гласи дословно овако: „Православна Црква дозвољава, под одређеним условима, до три брака

Smanjili, kirjanje. :mrgreen:
 
Poslednja izmena:
moraš da tražiš ostrošku raskrštenicu. Procedura je dugotrajna i komplikovana i zahteva prijem kod ruskih mitropolita, pa srpske patrijaršije i na kraju tihovanje u ostrogu 40 dana u "razvenčanici" - keliji u kojoj specijalni monasi isteruju duhove bivše žene iz tebe.
 
имам два питања, а шта ако се испостави и 4. пут да је неко невин, нпр. доживи насилнишво, онда нема права на 5. брак? и да ли неко може поново да се венча у сллучају смрти партнера, ако не, зашто?
 
Nisam siguran da je tema na pravom mestu ali neznam gde da je postavim.
Hoću da pitam sledeće :
Sa bivšom ženom sam bio venčan u donjem manastiru Ostrog i pri čemu nemam nikakav dokumenat od manastira da je venčanje i obavljeno (valjda tako treba). Početkom prošle godine sam se regularno razveo-sudski ali ne i crkveno.
Sa ženom sa kojom sam trenutno a koja je Kanađanski državljanin Srpskog porekla želim da se venčam.
Interesuje me dali prvo moram da se razvenčam pa tek onda da se venčam, dali za to moram da idem u Ostrog ili mogu negde u Beogradu i dali crkva treba da mi da neki venčani list s obzirom da će mi trebati kada budem u Kanadskoj ambasadi podnosio zahtev za useljenje.

Unapred svima hvala

Naebo si ga. :mrgreen: :zcepanje: Znam samo za Vasilija Ostroskog.

Тако разговарајући стигосмо до петог митарства, митарства за лењост. На њему се истражују сви дани и часови, проведени у нераду, и задржавају готовани, који од туђег труда живе а сами неће да раде, и радници који примају плату а не раде колико треба. Тамо се истјазавају и они који се не старају око слављења Бога и лење се у празничне и недељне дане да иду на јутрење, и на свету литургију, и на друга богослужења. Тамо се испитује чамотиња и нехат, и потанко истражује свачија лењост и нестарање о души својој. И многи се одатле низводе у понор. И мене много тамо испитиваху, и не бих се могла ослобадити дуга због грехова те врсте, да мој недостатак не би допуњен даром преподобног Василија. Тако откупљену, одведоше ме одатле
 
имам два питања, а шта ако се испостави и 4. пут да је неко невин, нпр. доживи насилнишво, онда нема права на 5. брак? и да ли неко може поново да се венча у сллучају смрти партнера, ако не, зашто?

Koliko je meni poznato, u Svetom Pismu je napisano da udovice mogu slobodno da se udavaju.
 
Pošto je tema prešla u diskusiju onda da i ja iznesem svoje :
U svetom pismu piše da čovek može da ima i 5 žena samo ako može da ih izdržava. Davno sam čitao ali eto to mi je ostalo u glavi.
Ja sam hrišćanin, pravoslavac, vernik....i gledam da se pridržavam svih božjih zapovesti. Gledam ali sam sigurno grešan jer samo je "jedan" bezgrešan. Zato i hoću da se venčam pred bogom. Ne zato što bih to nekom pokazao i dokazao nego da bih ja bio u srcu spokojan.

Hvala svima na komentarima - i pozitivnim i negativnim !
 
Pošto je tema prešla u diskusiju onda da i ja iznesem svoje :
U svetom pismu piše da čovek može da ima i 5 žena samo ako može da ih izdržava. Davno sam čitao ali eto to mi je ostalo u glavi.

Što je babi milo to joj se i snilo. ;)

Ja sam hrišćanin, pravoslavac, vernik....i gledam da se pridržavam svih božjih zapovesti. Gledam ali sam sigurno grešan jer samo je "jedan" bezgrešan. Zato i hoću da se venčam pred bogom. Ne zato što bih to nekom pokazao i dokazao nego da bih ja bio u srcu spokojan.

Hvala svima na komentarima - i pozitivnim i negativnim !

Da li si se prvi put venčao iz Ljubavi?
 
Da li u Svetom Pismu piše da koji otpusti svoju ženu čini preljubu i odao se bludu i grehu ili piše da koji otpusti svoju ženu pušta je da čini preljubu?

Preljubnici. :zper:

А ја вам кажем: Ко отпусти жену своју, осим за прељубу, и ожени се другом, чини прељубу; и ко се ожени отпуштеницом, чини прељубу.

Mt. 5,32 "A ja vam kažem da svaki koji otpusti ženu svoju, osim zbog preljube, navodi je da čini preljubu; i koji se oženi otpuštenicom, preljubu čini."; Mt. 19,9 "A ja vam kažem: Ko otpusti ženu svoju, osim za preljubu, i oženi se drugom, čini preljubu; i ko se oženi otpuštenicom, čini preljubu."; Mk. 10,11 "I reče im: Koji otpusti ženu i oženi se drugom, čini preljubu sa njom."; Lk. 16,18 "Svaki koji otpušta ženu svoju i uzima drugu, preljubu čini; i svaki koji se ženi raspuštenicom, preljubu čini.".

Pet zena?:eek: Vise ni islam ne dopusta vise od 4 zene odjednom. :lol:
 
Preljubnici. :zper:

А ја вам кажем: Ко отпусти жену своју, осим за прељубу, и ожени се другом, чини прељубу; и ко се ожени отпуштеницом, чини прељубу.

Da li Ti vidiš razliku kada se kaže: koji otpusti svoju ženu navodi je da čini preljubu, i kada se kaže: koji otpusti svoju ženu i oženi se drugom čini preljubu?
 

Back
Top