"Crvena Hrvatska"

Verujem da ste svi imali prilike da čujete o "koloritetu" Hrvatske.

Interesuje me, iz pouzdanih istorijskih izvora - šta znamo o "Crvenoj Hrvatskoj" ?

Да, али са различитим тумачењима. Та Црвена Хрватска и она Бела хрватска су наизменична поља у грбу. Што преставља 64 жупаније. Ако је та теорија тачна, онда није тачна она о Краљу Држиславу и Дужду Орсеолију и партији шаха у којој Држислав побеђује и Орсеоло му даје шаховницу у грб.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ja kad razmislim, ne znam ništa pouzdano o Hrvatskoj.:confused:
Prvo što mi je došlo pod ruku kad sam se zainteresovao za istoriju bio je Orbin. I do danas nemam objašnjenje kako to da je njemu, fratru iz Dubrovnika u 16. v. o Hrvatskoj bilo poznato samo nešto zbrkano i očigledno legendarno. Nije znao gdje živi!
Definitivno se nekom prosula boja.
 
Да, али са различитим тумачењима. Та Црвена Хрватска и она Бела хрватска су наизменична поља у грбу. Што преставља 64 жупаније. Ако је та теорија тачна, онда није тачна она о Краљу Држиславу и Дужду Орсеолију и партији шаха у којој Држислав побеђује и Орсеоло му даје шаховницу у грб.

Prvi put čujem za tu teoriju. Meni logičnije zvuči ova druga.

A koliko mi je poznato šahovnica se prvi put pojavljuje u 15. veku.
 
Ja kad razmislim, ne znam ništa pouzdano o Hrvatskoj.:confused:
Prvo što mi je došlo pod ruku kad sam se zainteresovao za istoriju bio je Orbin. I do danas nemam objašnjenje kako to da je njemu, fratru iz Dubrovnika u 16. v. o Hrvatskoj bilo poznato samo nešto zbrkano i očigledno legendarno. Nije znao gdje živi!
Definitivno se nekom prosula boja.

Pa kakve je veze imao Dubrovnik sa Hrvatskom? Prvi put u zbiljama tisuscljecne povijesti Dubrovnik se nasao u jednom pravnom okviru sa onim sto se nazivala Hrvatska 1806 godine. Do tada je duh srpstva tamo bio mnogo zivlji od duha hrvatstva. Pa cak i posle tog vremena, sve do pocetka XX veka.
 
Pa kakve je veze imao Dubrovnik sa Hrvatskom? Prvi put u zbiljama tisuscljecne povijesti Dubrovnik se nasao u jednom pravnom okviru sa onim sto se nazivala Hrvatska 1806 godine. Do tada je duh srpstva tamo bio mnogo zivlji od duha hrvatstva. Pa cak i posle tog vremena, sve do pocetka XX veka.

Pre 19 veka ziv nije bio ni jedan duh.

Dubrovnikcani nisu se smatrali Hrvatima, niti Srbima.
 
Ma nije poenta u Dubrovniku. Dubrovnik je tamo gdje Dubrovčani hoće da bude!
Već stvarno, bez ikakve zadnje namjere - šta je prvi izvor koji određuje Hrvatsku? Za Srbiju je to koliko znam Porfirogenit, ali za Hrvatsku - ne znam.
 
Ma nije poenta u Dubrovniku. Dubrovnik je tamo gdje Dubrovčani hoće da bude!
Već stvarno, bez ikakve zadnje namjere - šta je prvi izvor koji određuje Hrvatsku? Za Srbiju je to koliko znam Porfirogenit, ali za Hrvatsku - ne znam.

U Letopisu popa Dukljanina se spominje Crvena Hrvatska, mada je i on pouzdan taman koliko i Porfirogenit.
 
Prvi put čujem za tu teoriju. Meni logičnije zvuči ova druga.

A koliko mi je poznato šahovnica se prvi put pojavljuje u 15. veku.

Звучи, али не одговара шаховници пошто има само 25 поља, а ни она прва не одговара правилно пошто приказује само 25 жупанија.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Kumovi tvoje majke ziveli u 18 veku.

U tom peridodu i pricam.

U 19 veku ima dosta i srpskih i hrvatskih samopredanja, da u 20 veku prevlada hrvatstvo.

Njihova porodica da, i to u Dubrovniku blizu ulaska u stari grad, bar kako su oni pričali. Nikada se posebno nisam interesovao za te porodične priče, dok su bili živi oni kod kojih sam mogao da proverim, pa tako mi ni detalji nisu poznati.
Po onome čega se sećam, a što su mi pričali i oni iz druge porodice koju sam pomenuo (čini mi se da se prezivaju Komnenić, ili slično) pre dolaska u grad su živeli na okolnim brdima i tvrdili su da je ceo Srđ (beše se tako zove ono brdo blizu zidina) bio nastanjen Srbima. Vremenom su se naseljavali unutar gradskih zidina, kao i u neposrednoj blizini istih sa spoljne strane. Kao što napisah, tada, pre četrdesetak godina, te me priče nisu posebno interesovale pa se u njih nisam udubljivao.
U svakom slučaju, na ovo ne morate da obratite pažnju, jer porodične legende nisu uvek tačne.

Misliš da Porfirogenit nije autentičan? A pop Dukljanin je pio mnogo vina, jal bijelog, jal crvenog.

O Porfirogenitu je na ovdašnjim forumima bilo dosta reči, pa ne moram da se ponavljam. Generalno, sve takve napise, računajući tu i Letopis, treba uzimati sa velikim oprezom i koristiti iz njih samo ono što se može potvrditi i iz drugih, nezavisnih izvora (dakle ne od prepisivača).
 
Poslednja izmena:
Portirogenit nije pouzdan za mnogo stvari. Ali ga ovde napadaju najvise za seobu slovena na balkan, ta teorija je jos daleko najlogicnija i nije samo Portirogenit izvor za to.

Pop Dukljanin je ziva kasastrofa.

Inace lepo Ikad da nemas zamerke na coveka i on nije bio toliko pijan da smatra Bosnu nesto drugo nego srpskom zemljom.
 
Portirogenit nije pouzdan za mnogo stvari. Ali ga ovde napadaju najvise za seobu slovena na balkan, ta teorija je jos daleko najlogicnija i nije samo Portirogenit izvor za to.

Pop Dukljanin je ziva kasastrofa.

Inace lepo Ikad da nemas zamerke na coveka i on nije bio toliko pijan da smatra Bosnu nesto drugo nego srpskom zemljom.

Hoćeš li biti ljubazan da navedeš te ostale "izvore" ? I da mi objasniš tu "logiku" - pošto ti je to jača strana...
 
Poslednja izmena:
Pa kakve je veze imao Dubrovnik sa Hrvatskom? Prvi put u zbiljama tisuscljecne povijesti Dubrovnik se nasao u jednom pravnom okviru sa onim sto se nazivala Hrvatska 1806 godine. Do tada je duh srpstva tamo bio mnogo zivlji od duha hrvatstva. Pa cak i posle tog vremena, sve do pocetka XX veka.

O čemu ti pričaš? Dubrovačka republika je postojala i 1806. godine, samo ju je okupirala Francuska imperija.
 
cisto logikom ,u dalmaciji imas bar 70% srpskih prezimena ,ili da se bolje izrazim ,lako je uociti razliku u prezimenu izmedju zagorca i dalmatinca

Dobro to ti nikakav nije argument ako oni nebi pricali jos uz to srpski.

Inace moglo bi se reci da je Bec cesko, madjarski i juznoslovenski grad, a najzapadniji deo Nemacke Duisburg, Frankfurt am Main je naseljen Poljacima.

Inace seoba slovena je oficialna verzija, ako mi neko daje neke pametne dokaze da nije tacna odmah cu da menjam misljenje. Ja uopste nisam na toj pozici da nesto dokazem. Jer se slazem za oficialnom verzijom. Uvek je dosad bilo da onaj koji nesto tvrdi sta nije u skladu za oficialnom istorijom mora to da dokaze.

Ovaj covek je isto pricao o invaziji slovena http://en.wikipedia.org/wiki/John_of_Ephesus.

Nasi arheolozi nisu nasli neki dokaz slovenske naseljenosti. Velik broj romana do danasnjeg dana na balkanskom poluostrvu koji svedoce koliko je jaka bila romanizacija starosedelackog elementa. Ako bi Sloveni ziveli na ovim prostorima oni bi najverovatnije izgubili svoj jezik pod romanskom uticajem.

Inace spisi iz Franacke svedoce nam kako starosedeoci pod uticajem jedne uredne zemlje i vojske nisu bili vise navikli na rat. Ako bi Sloveni ziveli na ovim prostorima sto su onda ostali ratoborni iako je Rimska Imperija imala jaku profesionalnu vojsku.

Mi znamo kakve probleme je Vizantija imala za Slovenima na balkanu.

Imali negde groblja za slovenskim imenima ko Miroslav, Tihomir na balkanskom poluostrvu pre 5. veka. Imali negde u nekoj hronici neko srpsko ime na ovim prostorima.

Koji od ilirskih careva rima je nosijo slovensko ime.

Inace nisam fanatik ako mi daje neko jake dokaze i to u vecem broju odmah cu poverovati da je seoba slovena bajka. To tad necu. Do sad sam cuo da je Morava se i za vreme Rima zvala Morava. To je mene bas iznenadilo.
 
Već stvarno, bez ikakve zadnje namjere - šta je prvi izvor koji određuje Hrvatsku? Za Srbiju je to koliko znam Porfirogenit, ali za Hrvatsku - ne znam.

Problematični car Porfirogenit stavlja ih samo oko Istre..i to je sve..ugurani izmedju kajkavaca i štokavaca.A ono što je danas Zagreb iseverna okolica- to je kod Porfirogenita ALBA SERBIA:mrgreen:
(Bandurijeva karta može se naći na netu- ceo sajt je u pitanju.On je inače, katolički sveštenik iz Dubrovnika)
 
Poslednja izmena:
Prvi put čujem za tu teoriju. Meni logičnije zvuči ova druga.

A koliko mi je poznato šahovnica se prvi put pojavljuje u 15. veku.

greska,ne znam gdje nalazite takve stvari.

hrvatski grb,nazvan iz beogradskih komunistickih kuloara "sahovnica",zabiljezena je jos u ranom srednjem vijeku, u priliku skupa sa hrvatskim pleterom.u najvecem broju sacuvan na sakralnim objektima

vjerojatno ti je poznato slavensko oznacavanja strana svijeta bojama,koje je opet po svemu sudeci preuzeto od neslavenske arijske brace.
vjerojatno ti je onda i poznat hrvatski grb i njegova heraldicka poruka,koja se poklapa sa piscima ondasnjih vremena.

napomena,kockasta polja su nosena sirom evrope raznim prilikama,pa cak i danas,samo je kod hrvata slucaj da je previse slucajnosti u pitanju da bi cijela prica i simbolika grba bila slucajnost
 
Poslednja izmena od moderatora:
greska,ne znam gdje nalazite takve stvari.

hrvatski grb,nazvan iz beogradskih komunistickih kuloara "sahovnica",zabiljezena je jos u ranom srednjem vijeku, u priliku skupa sa hrvatskim pleterom.u najvecem broju sacuvan na sakralnim objektima

vjerojatno ti je poznato slavensko oznacavanja strana svijeta bojama,koje je opet po svemu sudeci preuzeto od neslavenske arijske brace.
vjerojatno ti je onda i poznat hrvatski grb i njegova heraldicka poruka,koja se poklapa sa piscima ondasnjih vremena.

napomena,kockasta polja su nosena sirom evrope raznim prilikama,pa cak i danas,samo je kod hrvata slucaj da je previse slucajnosti u pitanju da bi cijela prica i simbolika grba bila slucajnost

Toga uopšte kod nas nema, ama baš nigdje. Ima kod naše slovenske braće i javlja se u Barskom rodoslovu, a to vjerovatno proizlazi iz toga što je autor Čeh.
 

Back
Top