Kako sa raznim majstorima prevarantima- "serviserima"

Dust

Domaćin
Banovan
Poruka
4.184
Pošto mi se čini da nisam nigde zatekao sličnu temu, a da je ovaj pdf najpogodniji za tako nešto, evo nove teme, za koju mislim da nas sve povremeno dotiče.
Ovde možete kačiti svoja iskustva u vezi sa raznim majstor-kvarišima, prevarantima i nesposobnim serviserima; kao i kako ste se izborili sa dotičnima. Krenuću od sopstvenih iskustava.
Od kraja 2008. do jula 2010. morao sam, raznim povodima da idem do raznih majstora i servisa, sveukupno 6 puta, a od toga samo dva puta se sve okončalo "na moje zadovoljstvo".
***
Ta neplanirana "turneja" je otpočela kada sam na jesen 2008. godine u renomiranoj (i veoma reklamiranoj) radnji kupio računar. Posle 2 meseca, računar se najpre sam isključio, a potom nije ni mogao da se uključi. Rešenje je naravno bilo- servis. Garancija mu, naravno, ni izbliza nije bila istekla, a kako nemam kola, bio sam prinuđen da iz Rakovice vučem dotični na Bežanijsku Kosu. Posle 2 nedelje, nađoše oni njemu kvar, zamenili su mu i matičnu ploču i grafičku kartu. Kada sam ga vratio, posle nepuna dva meseca- ponovo ista dijagnoza. Pozovem ja druga, koji takođe ume to da sređuje, on baci pogled, i da ne bi čačkao (zbog garantnog roka) kaže da ja to vratim u servis. Posle 3 nedelje, zamene oni njemu napajanje, ja posle toga reinstaliram sistem i od tada drži vodu.
***
Drugi "skandal" se dogodio prošlog juna. Moj kamkorder, (sa mini DV kasetama kao formatom) se zaprljao iznutra, pa sam ga odneo u jedini mogući servis (svi znaju koji je, pa nema potrebe da ga imenujem :) ) na čišćenje glave. Tada sam konstatovao kako je intrigantno kako se svi značajni servisi nalaze po raznim predgrađima i periferijama. Službeno i ljubazno, zamoljen sam za manje strpljenje, a rečeno mi je da će sve biti gotovo za 10-ak dana. Iako je dotičnom bila istekla garancinja, prihvatio sam da platim. Tek posle 3 nedelje, zvali su me, i to samo da traže moju dozvolu da obave uskugu koja se plaća. Posle 5 dana, nazvao sam servis, znajući da uskoro putujem na more, a tada su mi prilično neljubaznim glasom rekli kako u celom servisu radi samo jedan majstor, kako je gužva, jer su svi pre mora navalili da sređuju uređaje i sl. Na kraju, do kamere sam došao svega dan pre polaska (a gotovo dva meseca od odnošenja u servis). Naravno, obzirom da sam davao lovu, morali su da je očiste ;)
Dotični servis je malo popravio utisak pre jedno mesec dana, kada su mi rekordno brzo ponovo očistili kameru.
***
Međutim, čovek daleko gore može da nadrlja kada krene putem mimo zvaničnih servisa. Zato što zakonska procedura obavezuje te firme da kako-tako posao obave. Ukoliko, recimo, imate nešto stariji uređaj, koji je proizvela firma koja ili više ne postoji, ili čiji servis više ne radi takav tip uređaja; morate da se snalazite po raznim privatnim "radinostima".
Već gotovo punu deceniju (do prošlog leta) van funkcije mi je bio stari muzički stub, koji je u međuvremenu dograđivan, ali čiji veći deo je proizveo "Technics" početkom 1980-ih. Kao klinac, najpre sam slučajno polomio iglu od gramofona, a potom je greškom stradao neki deo na pojačalu.
Kako teško da bilo koji "Technics" uređaj možete popraviti u zvaničnom servisu, a naročito uređaj star 30 godina, pronašao sam jednog majstora koji je tvrdio kako to nije nikakav problem, te da mi neće mnogo ni uzeti za popravku. U dosta agresivnom stilu, ništa još nije ni bilo ugovoreno, on me je samo jednog popodneva nazvao, rekao da prolazi mojim krajem, pa da samo brzo spremim pokvarene delove i iznesem ih. Mada je već i to bilo dosta sumnjivo, prihvatio sam. 10-ak dana kasnije, jadnjikavim glasom i psujući, dotični mi je rekao kako još nije uspeo da pronađe rezervne delove. Dani i nedelje su prolazile, a u jednom telefonskom razgovoru mi je pomenuo nešto, iz čijeg konteksta sam mogao da razumem kako neki njegov prijatelj drži radnju sa Technics pojačalima, što može da posluži kao rezervna varijanta, ako ne pronađe delove. Naivno sam prihvatio da to bude sasvim rezervna varijanta. Tek, posle 5-6 dana, jednog popodneva, nazvao me je, rekao da je u mom kraju, pa da spremim pare, jer idemo kod tog njegovog prijatelja da uzmemo pojačalo, jer su mali izgledi da ikada pronađe rezervne delove. Tada sam već ispao budala, kada sam pristao- naročito kada se ispostavilo da nema nikakve radnje za delove, već da je taj njegov prijatelj rasformirao sopstveni stub, pa prodao pojačalo za 70 evra! Ali makar je cela stvar profunkcionisala...
Do opasuljenja je došlo nedelju dana kasnije- po treći put je najavio kako će doći kolima u moj kraj, sa namerom da me odveze do drugog "prijatelja", koji je hteo da mi proda svoj gramofon, kako, eto, ni igle nije bilo! Sada sam odbio, mada sam naivno dao DVD player, koji mi se pokvario, samo da ga pregleda. Srećom, uzeo sam gramofon nazad. Taman je hteo da mi uvali neke skupe rezervne delove i za DVD, kada se agresivno umešala moja, od početka nepoverljiva sestra, posvađala se sa njim, otela mu DVD, posle čega je on cinično odbio sve da naplati, i obećao da će mi "čak sam platiti, ako bilo gde pronađem iglu za gramofon". Tako se, na sreću, ova najodvratnija epizoda završila.
 
Poslednja izmena:
Pazi sad ovo. Kupimo klima uredjaj u jednoj prodavnici. Ni reci o ekipi koja bi dosla da ga montira ili preporuka nekog servisa. Nista, samo daj pare i dovidjenja. Montazu izvodi strucno lice ali na crno jer je ugasio firmu i tada naidje na fabr. gresku. Sad i meni je jasno da ne mogu racunati na garanciju, ali ajde da probam da vratim klimu. Ipak se radi o krupnoj gresci. To me i nije tako strecnulo kao dogadjaji koji slede...ipak sami smo montirali.
E, sad pocinje odiseja...
- Prvo oni zgranuti, kakva greska, neeee a vidi se po ''govoru tela'' i stavu da ne misle ni zameniti klimu ni vratiti pare ( proslo je samo 24h od kupovine ).
- Upucuju me na ovlastenog ( !!!! ) servisera cak u drugom gradu koji me zapanjeno pita " Otkud vam moj broj, ja ne radim vec 5 ( pet ) godina..."
- Zovem trzisnu inspekciju, ovaj laf mi kaze nesto u stilu " Mi tu ne mozemo nista - takav je zakon..." uglavnom, opere ruke
Na kraju opravku platim iz svog dzepa, a klima radi vec dve godine.
Sta ce meni garancija na nesto u zemlji Srbiji ...?
Mislim, prihvatam krivicu za samostalno montiranje ali krivim prodavnicu za neprofesionalizam, neposlovnost, neodgovornost. Precutali su nam za servis, podmetnuli lazne informacije o ovlastenom serviseru...Trzisnu zabole, oni su na budzetu, sta im ko moze...

Oni jadnici iz drustva za zastitu potrosaca su mi prosto tragikomicni. Kao, eto i mi postojimo, kao nesto radimo. Verovatno su se nakrpili takodje na budzet, zaposlili izbeglice ( kod nas su doticni jako lakomi na opstinske poslove ) eto da se smanji nezaposlenost...
 
Jednom sam napravio zajeb.

Crkne mi procesor na računaru. Pošto tad već nije bilo 32bitnih u prodaji, barem novih, ja iskopam jedva kod nekog debelog lika u servisu polovan. Pošto nisam smeo da kupujem napamet, da ne bih dobio pokvaren procesor, dam mu ja lepo računar, da ga popravi. On mi usput zameni i memoriju, kao, bolje će raditi sa novim Kingstonom na 400Mhz. Hteo je i napajenje da menja al sam ga otkačio. Polovan procesor i memorijski slot mi je naplatio dobrih 110e, mamicu mu debelu.

Sve bi to bilo lepo, još bi se ja pomirio sa pričom i dranjem, da mi IDIOT nije formatirao HDD i upropastio mesec dana rada na web sajtu. Sreća njegova da mu je upala inspekcija i zatvorila radnju posle par dana, jer bih ga ja lično zapalio sa radnjom. Goreo bi, masno krme, ceo dan.....

-----------------------------

Poučen tim iskustvom, kad sam kupovao novi računar, kupio sam ga u delovima i sastavio kod kuće. Nema pečata na kućištu, firma u kojoj sam uzeo drži do dobrog ugleda, ako nešto ne daj bože, crkne... šrafciger u ruke, vadim samo taj deo i nosim na reklamaciju.

Da, imam i garantne listove POSEBNO za svaki deo.

Inače, sistem sa ovima što se izvlače je da složite u razgovoru onu G facu: "Popravi ili ćeš brojati zube." Neverovatno koliko možete postići na buku.
 
Pazi sad ovo. Kupimo klima uredjaj u jednoj prodavnici. Ni reci o ekipi koja bi dosla da ga montira ili preporuka nekog servisa. Nista, samo daj pare i dovidjenja. Montazu izvodi strucno lice ali na crno jer je ugasio firmu i tada naidje na fabr. gresku. Sad i meni je jasno da ne mogu racunati na garanciju, ali ajde da probam da vratim klimu. Ipak se radi o krupnoj gresci. To me i nije tako strecnulo kao dogadjaji koji slede...ipak sami smo montirali.
E, sad pocinje odiseja...
- Prvo oni zgranuti, kakva greska, neeee a vidi se po ''govoru tela'' i stavu da ne misle ni zameniti klimu ni vratiti pare ( proslo je samo 24h od kupovine ).
- Upucuju me na ovlastenog ( !!!! ) servisera cak u drugom gradu koji me zapanjeno pita " Otkud vam moj broj, ja ne radim vec 5 ( pet ) godina..."
- Zovem trzisnu inspekciju, ovaj laf mi kaze nesto u stilu " Mi tu ne mozemo nista - takav je zakon..." uglavnom, opere ruke
Na kraju opravku platim iz svog dzepa, a klima radi vec dve godine.
Sta ce meni garancija na nesto u zemlji Srbiji ...?
Mislim, prihvatam krivicu za samostalno montiranje ali krivim prodavnicu za neprofesionalizam, neposlovnost, neodgovornost. Precutali su nam za servis, podmetnuli lazne informacije o ovlastenom serviseru...Trzisnu zabole, oni su na budzetu, sta im ko moze...

Oni jadnici iz drustva za zastitu potrosaca su mi prosto tragikomicni. Kao, eto i mi postojimo, kao nesto radimo. Verovatno su se nakrpili takodje na budzet, zaposlili izbeglice ( kod nas su doticni jako lakomi na opstinske poslove ) eto da se smanji nezaposlenost...


rešenje za sve probleme:

smil42ebc9a6e2610.gif
 
Posebna drskost je da za vreme dok je uređaj na opravci u servisu (a u garantnom je roku), garancija se ne produžava. Uobičajene garantne deklaracije obavezuju prodavca da u razumnom (za mene suludom) roku od nekih mesec i po dana popravi uređaj (ako ne mu to ne pođe za rukom, onda da vrati novac ili izda novi uređaj) ali ne i da za vreme provedeno na popravci garancija se produži.
Srećom, skoro sam bio svedok, za ovo podneblje nesvakidašnjeg prizora. Prijateljica je kupila uređaj gledajući sliku na reklamnom letku. Kada je donela to kući ispostavilo se da je aparat krajnje nepraktičan zbog još kojekakvih dodataka koji su neophodni za rad. Sutradan je spakovala sve to i objasnila situaciju prodavcu koji je ponudio da u datoj vrednosti uzme drugi aparat ili da dobije novac nazad, što bi rekli, money back guaranteed. Doći će stvari kad-tad na svoje, samo što sporo idu...
 
Inače, sistem sa ovima što se izvlače je da složite u razgovoru onu G facu: "Popravi ili ćeš brojati zube." Neverovatno koliko možete postići na buku.

To je apsolutno tačno. Nažalost, živimo na Balkanu, gde se ono što je neophodno i dalje postiže na dreku. Ja umem da budem tu i tamo tunjav, naročito obzirom da sa onim mamlazom iz trećeg slučaja u uvodnom postu nije ni bilo mnogo priče (ja sam njegovu agresiju tumačio kao efikasnost i nažalost mi je trebalo vremena da prokljuvim o čemu se radi), tako da je mojoj sestri pukao film, a onda se i on pokunjio, i jeste da je "prokljinjao" do kraja što nije uzeo kintu, ali mi smo sve uspeli da vratimo, bez onoga što se često događa: DA MAJSTORI POKRADU DELOVE.
 
Poenta je na trazis savet na nekoliko mesta kad odneses racunar on ti kaze to i to ti hvala lepo i odneses na drugo mesto za misljenje pa sam slozis kockice.To je sto se tice kvara ,a sto se tice garancije tu nema pomoci tu svi zakidaju.

Ne idem odavno po savete.... Verovatno bih mogao da radim kao pristojno dobar majstor ali nemam neku želju...
 

Back
Top