ZAR I TI, S(RB)INE BRUTE?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

adem_ks

Buduća legenda
Banovan
Poruka
33.624
zanimljivo, mozda jos zanimljivije je cuti neko od obajsnjenja zasto je to tako. u nastavku teksta [pogledajte link] ima dogadjaja iz bliske proslosti.

ZAR I TI, S(RB)INE BRUTE?

(9) Send to friend Print Nedelja, 8. Avgust, 2010.| Autor:
Sukobi Miroslava Miškovića i Milke Forcan, te Željka Mitrovića i Saše Popovića najnoviji su primer “stare, dobre srpske tradicije” - obračuna između najboljih prijatelja, saradnika, kumova, članova porodice...

Ko će na koga ako ne svoj na svoga?
“Zlatno” srpsko pravilo već vekovima glasi: što si nekome bolji drug, prijatelj, brat, to su veće šanse da ti taj neko jednog dana zabije nož u leđa - i postane najgori neprijatelj!


Nemanjići
Moglo bi se komotno reći da je istorija cele dinastije Nemanjića obeležena krvavim sukobima očeva, sinova, stričeva, bratanaca, sestrića i drugih - oko novca, moći i vlasti. Nemanjići su jedni druge ubijali, kopali oči jedni drugima, proterivali se, sakatili...

Sam rodonačelnik dinastije Stefan Nemanja (1168-1196) na vlast je došao nakon što je u bici kod Pantina oko 1170. godine pobedio brata Tihomira, koji je u ovoj borbi i poginuo.

Kada se Nemanja povukao sa prestola 1196. godine, vlast je prepustio mlađem sinu Stefanu (1196-1228), što je bio razlog za nezadovoljstvo Vukana Nemanjića, pa ubrzo dolazi do krvavog građanskog rata.

I sinovi Stefana Prvovenčanog međusobno ratuju, pa kraljevsku krunu nose sva trojica - Radoslav (1192-1234), Vladislav (1234-1243) i Uroš Prvi (1243-1276). Dragutin Nemanjić (1276-1282) takođe na vlast dolazi nasilno, kada je uz pomoć mađarske vojske i uz podršku majke Jelene Anžujske i brata Milutina sa trona svrgnuo oca Uroša. Ipak, nakon što je u lovu slomio nogu, krunu mu otima Milutin (1282-1321).

Srpski kralj Milutin kasnije je ponovo bio u sukobu sa svojim bratom, a kada se njegov sin i prestolonaslednik Stefan pobunio, Milutin ga je oslepeo. Nakon njegove smrti dolazi do građanskog rata u kome Stefan uspeva da odnese prevagu i pogubi brata od strica Konstantina. I Stefan je završio kao žrtva porodičnog sukoba, a sa trona ga je svrgnuo sin Dušan (Silni). Istina o njegovoj smrti ni danas nije poznata, pa se ne zna da li je i on bio žrtva nekog od rođaka ili saradnika.


Karađorđe
Da ne zaostaje za slavnim prethodnicima na tronu Srbije, potrudio se i srpski nacionalni heroj - Karađorđe Petrović. Deca u školama uče o njegovim podvizima, vrlinama, organizovanju ustanka protiv Turaka, pa i o tragičnom kraju (izdao ga kum). Deca u školama, međutim, ne uče da Karađorđe, čovek preke naravi i velike fizičke snage (poreklom iz Crne Gore), svoju suprugu nije zaveo, nego oteo, da je svog oca Petra ubio, kao i svog brata Marinka (obesio ga je iznad kućnog praga).

“Ko se mača laća, od mača i strada”, govorio je Isus. Sudbina je htela da Karađorđu glave dođu ljudi koji su mu bili bliski: kum Vujica Vulićević, čiji ga je sluga ubio sekirom na spavanju, i kum, prijatelj i kolega ustanik Miloš Obrenović, koji je naredio ubistvo.

http://www.kurir-info.rs/vesti/politika/zar-i-ti-s-rb-ine-brute-45126.php

ps.moram biti pazljiv sa komenatarima, u zadnje vreme sto god da kazem, neko me kaznjava jer to njega provicira i...
 
zanimljivo, mozda jos zanimljivije je cuti neko od obajsnjenja zasto je to tako. u nastavku teksta [pogledajte link] ima dogadjaja iz bliske proslosti.



http://www.kurir-info.rs/vesti/politika/zar-i-ti-s-rb-ine-brute-45126.php

ps.moram biti pazljiv sa komenatarima, u zadnje vreme sto god da kazem, neko me kaznjava jer to njega provicira i...[/QUOTE


Stara je Srpska poslovica: OTETO PROKLETO!
Ne cini li ti se da je univerzalna, ili ipak mislis da otimacina Kosova nece biti prokleta??
 
Poslednja izmena:
!. Sta ustvari hoces da pitas?

2. Ko je grdoba u avataru?

ko ce kome ako nece svoj svome
zasto postoji ovakva poslovica na srpskom? da li je ona opravdana? da li se pokazala istinitom kroz istoriju? ako tekst kaze da jeste, zasto je to tako? e to su ta pitanja koja bi trebali diskutovati.
ps. neki naucni radnik, albanka, otkrila... procitaj sam.
 
poenta je zasto srbin srbina [brat brata, otac sina....] ubija za jednu fotelju, makar ona bila carska, predsednicka ili bilo kakva. a kosovo... otvori temu i ....

E, bice da sam na temi i nemoj da mi migoljis!!:per::per::per::per::per::per:

U uvodu su ti Forcanka i Miskovic, a onda si ti ko ljisic razvio tezu od Markovih konaka!

Pa vidis ta Forcanka i Miskovic su se pokecali oko otete narodne imovine, a kaze se:
OTETO PROKLETO!

A onda te ja pitam , nece li i oteto Kosovo biti prokleto, i ne pravi se bljesav, jer sve sam ti nacrtao!:lol::lol::lol::lol:
 
E, bice da sam na temi i nemoj da mi migoljis!!:per::per::per::per::per::per:

U uvodu su ti Forcanka i Miskovic, a onda si ti ko ljisic razvio tezu od Markovih konaka!

Pa vidis ta Forcanka i Miskovic su se pokecali oko otete narodne imovine, a kaze se:
OTETO PROKLETO!

A onda te ja pitam , nece li i oteto Kosovo biti prokleto, i ne pravi se bljesav, jer sve sam ti nacrtao!:lol::lol::lol::lol:

procitaj lepo temu, nekoliko puta, i procitaj moje postove, nekoliko puta, i ako ti i dalje nije jasna poenta teme, javi, pokusat cu ti pomoci.
 
ko ce kome ako nece svoj svome
zasto postoji ovakva poslovica na srpskom? da li je ona opravdana? da li se pokazala istinitom kroz istoriju? ako tekst kaze da jeste, zasto je to tako? e to su ta pitanja koja bi trebali diskutovati.
ps. neki naucni radnik, albanka, otkrila... procitaj sam.

A po cemu su srpski vladari drugaciji od drugih vladara.

Jel si cuo za Rat ruza u Engleskoj ili za Karlisticke ratove u Spaniji itd?
 
na vrhu stoji naka poruka od odgovrnih krste koja glassi...

Imate problem? Postavite pitanje koje Vas muči - tim Krstarice će Vam dati profesionalni savet! Kliknite ovde za više informacija!
molim da mi en spamujete temu...
 
http://www.kurir-info.rs/vesti/politika/zar-i-ti-s-rb-ine-brute-45126.php
ps.moram biti pazljiv sa komenatarima, u zadnje vreme sto god da kazem, neko me kaznjava jer to njega provicira i...

Па и треба да те банују. Ја када би се питаи - трајно. Јер свака твоја тема и коментар је провокација.
Има групица (не)људи која се закачила на Форум и стално провоцира. Пре свега мислим на оне Македончиће, потом Хрвати, Црногорци,...
Они су више времена провели под ,,баном'' него активно на Форуму.
Имам утисак да их Модератори држе ту да имају ког да ,,банују'' јер не верујем да нам да ови ,,страни'' Форумаши доприносе квалитетнијем коментарисању.
Зато, води рачуна шта радиш!
 
Marinko,brat Karađorđev imao je naviku da siluje što Karađorđe kao pravedan vladar nije mogao da toleriše.Okolnosti pod kojima je došlo do smrti Karađorđevog oca nisu sasvim jasne.

Što se Namanjića tiče,to je bilo neko drugo vreme i ne možemo ga posmatrati kroz prizmu modernih shvatanja.
 
A po cemu su srpski vladari drugaciji od drugih vladara.

Jel si cuo za Rat ruza u Engleskoj ili za Karlisticke ratove u Spaniji itd?

tekst se bavi srpskim vladarima, i uopste srbijom. znam i za te slucajeve, ima ih svugde, ali trenutno bih se zadrzao na navedene, na srbe. znaci ti mislis da je to normalno i da srbi nisu radili [ne rade] nista sto je neuobicajeno u svetu... dobro.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top