Duznicka kriza: Spoljni dug 31 milijardu dolara ili 24 milijarde evra

Тихи

Starosedelac
Poruka
162.039
Spoljni dug Srbije 23,6 mlrd. evra
6. avgust 2010. | 09:56 | Izvor: Press
Beograd -- Spoljni dug Srbije dostigao je 23,6 milijardi evra, što je svrstava u visokozadužene zemlje, pokazuju podaci NBS-a.


2983482084c5b45e712ca8183647570_450x338.jpg


Od ove sume 15 milijardi evra duguje privatni sektor, a sama država više od osam milijardi, a Srbija se sa nalazi na samoj granici kritične zaduženosti jer naš ukupan dug trenutno iznosi 76 odsto BDP-a

Ekonomisti kažu da su veći izvoz i razvoj domaće proizvodnje jedini izlaz iz začaranog kruga pozajmica iz inostranstva.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić pojašnjava da ukoliko visina spoljnog duga prelazi 80 odsto BDP-a, takva zemlja se smatra opasno zaduženom.

"Spoljni dug Srbije iznosi 76 odsto BDP-a što znači da smo mi na samoj granici. Ako je spoljni dug veći za 2,2 puta od godišnje vrednosti izvoza, ta se zemlja takođe smatra visokozaduženom. I taj kriterijum ispunjavamo. Treći pokazatelj koji se uzima kao validan je da ako godišnja rata za otplatu spoljnog duga pređe 25 procenata od godišnjeg priliva izvoza, govorimo o prezaduženoj zemlji. Srbija ispunjava sve ove uslove", kaže Savić.

Kako on ističe, veći deo duga čine srednjoročni i dugoročni dugovi, a manji deo kratkoročni dugovi. "Ali, problem je što godišnje rate nisu tako male. One se kreću između dve i 2,5 milijardi dolara, a priliva stranog kapitala nema. Srbija je poslednje dve do tri godine pogoršala svoj rejting, pa su uslovi zaduživanja postali lošiji i kamatne stope znatno više nego što su bile. Mi uspevamo da servisiramo uredno spoljni dug, što znači da otplaćujemo kamatu. Ali to suštinski nije pravo vraćanje duga, kada se mi u međuvremenu ponovo zadužimo", kaže Savić.

S tim u vezi on podseća da se donedavno pominjao i ruski kredit, ali prema njegovom mišljenju, to je još na „dugačkom štapu".

"Nažalost, poslednjih godina spoljni dug mnogo više pravi država nego privatni sektor. Mnogo više se zadužuje država nego preduzeća i banke. Napravili smo strategiju da od 2000. godine živimo na spoljnom dugu. Ta tendencija ne može više da se nastavi. Taj stari model više nije moguć jer je osnovna pretpostavka za njegovo funkcionisanje bila da imamo dobar priliv stranog kapitala", smatra Savić.

Zbog toga on zaključuje da je jedini izlaz izvoz, odnosno razvoj domaće proizvodnje, za šta će nam biti potrebno više godina.

Zanimljivo je da se po izjavama koje dolaze iz vrha vlast, problem spoljnog duga još ne tretira kao dramatičan. Tako je nedavno predsednik Srbije Boris Tadić ocenio da se Srbija, kada je reč o zaduženosti, i dalje nalazi „u sigurnoj zoni".

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2010&mm=08&dd=06&nav_id=450158

---------------

Tadic nema alternativu :super:

Srbi ce uskoro da rade samo za kamatu . Glavnicu nece moci nikada kao prezaduzena zemlja da vrate tacnije Demokrate su Srbiju dovele u situaciju jednog Ekvadora i slicnih banana prezaduzenih drzava.
 
E a u ceo iznos nije uracunat ZAJAM OD MMF-a koji je na 2 godine cini mi se ne 2.4 nego 5 milijardi evra???

--------------

Nije uračunat zajam uzet od MMF-a

Član Akademije ekonomskih nauka Mlađen Kovačević kaže da u spoljni dug Srbije ne ulazi spoljni dug Kosova, kao ni 380 miliona evra od aranžmana sa MMF-om, koji ukupno iznosi 2,4 milijarde. "Naš dug za ovu godinu iznosi 2,2 milijarde dolara, što znači da smo mi maltene dospeli u dužničku krizu. Dospela glavnica, dospele kamate, dospele zatezne kamate. Krajem aprila smo uspeli da smanjimo za svega 100 miliona dolara", kaže Kovačević.

---------

Evo profesor Kovacevic upravo navodi ono sto sam malopre rekao. Srbija moze da placa samo kamate i zatezne kamate. Glavnicu nema odakle da vrati.

To je sto bi rekli bankari - idealan duznik.
 
...nije sve samo Tadicev dug...od cega ste mislili da smo ziveli dvadeset godina? Od izvoza, proizvodnje, razmene...kako da ne...bili smo na visokom ekonomskog nivou do '04 a Tadic nas unisti za sest godina...

Sve ejste dug Demokratske Stranke

u periodu od 1992 do 2000te se uopste nismo zaduzivali pre svega zato sto smo imali sankcije

2000te posle otpisa dela duga SFRJ od strane londonskog i pariskog kluba poverilaca spoljni dug Srbije je iznosio 6 milijardi dolara

Danas sa dugom MMF-a iznosi 35 milijardi dolara iliti skoro 6 puta vise.

Srbija je pod svim parametrima ekonomije prezaduzena zemlja

I to ne bi bilo toliko strasno, da je taj novac ulozen u nesto sto donosi profit. Da su tim parama od kredita napravljeni autoputevi i elektrane

Ali ko sto znamo - nije napravljeno bukvalno nista

Pare su pokradene i procerdane ostali su samo dugovi i kamate
 
Sve ejste dug Demokratske Stranke

u periodu od 1992 do 2000te se uopste nismo zaduzivali pre svega zato sto smo imali sankcije

2000te posle otpisa dela duga SFRJ od strane londonskog i pariskog kluba poverilaca spoljni dug Srbije je iznosio 6 milijardi dolara

Danas sa dugom MMF-a iznosi 35 milijardi dolara iliti skoro 6 puta vise.

Srbija je pod svim parametrima ekonomije prezaduzena zemlja

I to ne bi bilo toliko strasno, da je taj novac ulozen u nesto sto donosi profit. Da su tim parama od kredita napravljeni autoputevi i elektrane

Ali ko sto znamo - nije napravljeno bukvalno nista

Pare su pokradene i procerdane ostali su samo dugovi i kamate

Jaoj Tihi to mi je struka nemoj meni o tome...

...hajde...

Da li se od smene vlasti moglo bez zaduzivanja? Da li je narod mogao bez kredita? Da li je drzava mogla bez zajma? Ja ne kazem da je bivsi DOS (jer su meni oni komplet i dalje) skup rodoljuba ali kazem da je narod sasvim svestan da zivi na racun kredita i zajma, ako nije svestan onda je blesav...
 
Jaoj Tihi to mi je struka nemoj meni o tome...

...hajde...

Da li se od smene vlasti moglo bez zaduzivanja? Da li je narod mogao bez kredita? Da li je drzava mogla bez zajma? Ja ne kazem da je bivsi DOS (jer su meni oni komplet i dalje) skup rodoljuba ali kazem da je narod sasvim svestan da zivi na racun kredita i zajma, ako nije svestan onda je blesav...

haha "to ti je struka" z:D nemoj da me zasmejavas

ja sam cinjenice izneo ti demantuj ako umes mozes i znas

- spoljni dug srbije 2001 iznosio 6 milijardi dolara
- spoljni dug srbije 2010 godine iznosi skoro 35 milijardi dolara sa dugom tj kreditom MMF-a

ko je vladao i ko vlada srbijom od 2000te do 2010 ?

marsovci ili demokrate ?

sto se tice tvog pitanja - naravno da se moglo i moralo bez zaduzivanja

primera radi u periodu 90tih se nismo uopste zaduzivali pa smo ziveli, pa je industrijska proizvodnja bila na vecem nivou 1998 nego u celom periodu od 2000te do 2010

aj nisam protivnik zaduzivanja, ali se kad se zaduzujes treba zaduzivati samo za investicije u infrastrukturne projekte i energetske projekte . u izgradnju autoputeva i elektrana/centrala.

ono cega sam protivnik jeste, ono sto radite vi Tadicevci i Demokrate vec 10 godina

uzimate kredite , i te pare trosite kroz budzet. To je nesto najgore sto bilo koja vlast moze da uradi

To je odprilike kao da uzimas kredite u banci, i mesto da pare ulozis u nesto sto ce ti donositi profit i vracati ratu kredita, ti uzmes i popijes i pojedes te pare u lokalnoj kafani.
 
Poslednja izmena:
Ja bi mogao i da razumem ljude koji su se dobro ogrebali od tih kredita, napunili svoje dzepove drzavnim parama koje ce drzava i ostatak naroda da vraca, ali nikako ne mogu da razumem ove zagrizene stranacke majmune ukljucujuci i na ovom forumu, koji rade (tj. vataju zjale) za neku bednu crkavicu i najglasniji su u odbrani rezima.
Fukara se prodala za mrvice. :thumbdown:
 
Sve ejste dug Demokratske Stranke

u periodu od 1992 do 2000te se uopste nismo zaduzivali pre svega zato sto smo imali sankcije

2000te posle otpisa dela duga SFRJ od strane londonskog i pariskog kluba poverilaca spoljni dug Srbije je iznosio 6 milijardi dolara

Danas sa dugom MMF-a iznosi 35 milijardi dolara iliti skoro 6 puta vise.

Srbija je pod svim parametrima ekonomije prezaduzena zemlja

I to ne bi bilo toliko strasno, da je taj novac ulozen u nesto sto donosi profit. Da su tim parama od kredita napravljeni autoputevi i elektrane

Ali ko sto znamo - nije napravljeno bukvalno nista

Pare su pokradene i procerdane ostali su samo dugovi i kamate

Само ћоравом није јасно да је жута банда Србију НАМЕРНО УВЕЛА У ДУЖНИЧКУ КРИЗУ - ДА БИ МОГЛА ДА ЗБОГ ДУГА ДЕФИНИТИВНО РАСПРОДА ЗЕМЉУ ЗА СИТНЕ НОВЦЕ - погледај шта је било са Грчком и све ће ти бити јасно... а разлика је ипак што је Грчка у ЕУ...
 
Jaoj Tihi to mi je struka nemoj meni o tome...

...hajde...

Da li se od smene vlasti moglo bez zaduzivanja? Da li je narod mogao bez kredita? Da li je drzava mogla bez zajma? Ja ne kazem da je bivsi DOS (jer su meni oni komplet i dalje) skup rodoljuba ali kazem da je narod sasvim svestan da zivi na racun kredita i zajma, ako nije svestan onda je blesav...

Kakve veze ima narod sa zaduživanjem države?:think:
 
Само ћоравом није јасно да је жута банда Србију НАМЕРНО УВЕЛА У ДУЖНИЧКУ КРИЗУ - ДА БИ МОГЛА ДА ЗБОГ ДУГА ДЕФИНИТИВНО РАСПРОДА ЗЕМЉУ ЗА СИТНЕ НОВЦЕ - погледај шта је било са Грчком и све ће ти бити јасно... а разлика је ипак што је Грчка у ЕУ...

oni su srbiju uvelio u duznicku krizu zato sto su dobili takve instrukcije od svojih gazdi u CIA

U svim zemljama u kojima CIA iam vlast i kontrolise politicare, je velika beda i sve te zemlje su u dugovima do guse

Ekvador, Cile, Peru, Gvatemala, Kostarika, Panama, Kolumbija, Srbija - sve zemlje bede i sve u dugovima do guse.
 
oni su srbiju uveli u duznicku krizu zato sto su dobili takve instrukcije od svojih gazdi u CIA

U svim zemljama u kojima CIA iam vlast i kontrolise politicare, je velika beda i sve te zemlje su u dugovima do guse

Ekvador, Cile, Peru, Gvatemala, Kostarika, Panama, Kolumbija, Srbija - sve zemlje bede i sve u dugovima do guse
.

Тачно.....:ok:

п.с. реп...
 
Spoljni dug Srbije 23,6 mlrd. evra
6. avgust 2010. | 09:56 | Izvor: Press
Beograd -- Spoljni dug Srbije dostigao je 23,6 milijardi evra, što je svrstava u visokozadužene zemlje, pokazuju podaci NBS-a.


2983482084c5b45e712ca8183647570_450x338.jpg


Od ove sume 15 milijardi evra duguje privatni sektor, a sama država više od osam milijardi, a Srbija se sa nalazi na samoj granici kritične zaduženosti jer naš ukupan dug trenutno iznosi 76 odsto BDP-a

.....

ajde tihi šta se sekiraš. u nas je 43 pa se ne brinemo toliko:mrgreen:
 
Pa sta ste mislili, kad znate da nam je uvoz duplo veci od izvoza?! Mi zapravo uvozimo stvari koje mogu da uspevaju na nasim podrucjima, ali nema dovoljno sredstava za to. Mi uvozimo prehrambene proizvode? Pored Vojvodine... Mi uvozimo maline! A nasi malinjaci propadaju.
A sta izvozimo? Ole, ole... izvozimo Plazmu, zamislite, neko je skontao u nekom ruskom marketu. A nasa Jafa keks se pojavila i u Milka fabrici cokolade.
 
mogao bih da opravdam ovolika zaduzenja da su bila u cilju podizanja proizvodnje i izvoza...posto nisu--i koristena su u politicke svrhe---ocuvanja vlasti po svaku cenu...ne mogu i ne zelim da ih prihvatim za normalne...
istovremeno zelim od strucnjaka da cujem---da li je moguce da je namerno unisten domaci bankarski sektor da bi se dovele strane banke---kojima su naknadno preko berze otkupljene licence od domacih tajkuna...te su iskoristene da ti isti tajkuni od tih banaka uzmu kredite a da za te kredite garantuje drzava srbija...molim potpuna objasnjenja ko se ususdi da komentarise...ja nisam bankar al mislim da nisam bas ni budala ni laik...
 
evo jednog dobrog komentara. znaci da je kamata na dug samo 1% mi ovaj dug ne mozemo da vratimo ni za 30 godina

Posto nasi bizMismeni vise ne mogu da se zaduzuju, njihovi drugari ministri su resili da zaduzuju drzavu za njihov racun, jer taj novac je upravo pokrice za namestene tendere, za masne provizije, za placanje svojih podanika, za zadovoljenje nasih a stranih apetita. Nije bilo sta vise da se iznosi pa je trebala sveza lova.
To da smo mi vise nego zaduzeni, pisali su mnogi od nas vec par godina unazad. A glavni kriterijum te prezaduzenosti je upravo proizvodnja tj izvoz. Kakva je logika da se zaduzis kod stranca 23 milijarde, a izvezes godisnje 6 milijardi. Prosto se postavlja pitanje gde je zavrsila ta lova. A jasno je ko dan da smo se mi sve vreme zaduzivali da bi ta lova samo prosla kroz sistem i da bi je neko samo pokupio odavde, jer ocigledno je da taj novac nije otisao u proizvodnju. Ako uzmemo jos da su svake godine nasi gastosi slali prosecno 4 milijarde godisnje, i jos priliv od pivatizacije i investicija, nas slucaj tek onda postaje tragican. Dakle dug + priliv gastosa + privatizacija + investicije = izvoz od 6 milijardi. Kako da ne? Da se ne lazemo, zivimo vec 10 godina u jednom lopovskom sistemu, i treba krenuti tragom tog novca. Sa obzirom koliki je taj novac nije cudna ovako grcevita borba za vlast i to sto svako sa svakim moze, i zasto vazi pravilo o nediranju poslova. Usput da bi slika bila idilicna dobili smo jedan prenaduveni PDV, u koji apsolutno niko ne veruje. Osnovni kriterijum prezaduzenosti je dug kroz izvoz, tako da nasa zaduzenost nije 75%, vec 375%. Na kraju, zamislite vasu firmu kako duguje 23 miliona a ima prihod od 6 miliona. To bi onda morao da bude kredit na 30 godina sa kamatom od 1% godisnje da bi vi mogli da vratite kredit od nekog extra profita od 16% godisnje. Ima i brzo resenje za firmu, a to je bankrot. Ali, drzava ne moze u bankrot. Imamo dva resenja ili neko tera ove ili nema drzave.
(pisalo se do sada, 6. avgust 2010 07:27)
 
Spoljni dug Srbije 23,6 mlrd. evra
6. avgust 2010. | 09:56 | Izvor: Press
Beograd -- Spoljni dug Srbije dostigao je 23,6 milijardi evra, što je svrstava u visokozadužene zemlje, pokazuju podaci NBS-a.



Od ove sume 15 milijardi evra duguje privatni sektor, a sama država više od osam milijardi, a Srbija se sa nalazi na samoj granici kritične zaduženosti jer naš ukupan dug trenutno iznosi 76 odsto BDP-a



Tadic nema alternativu :super:

Srbi ce uskoro da rade samo za kamatu . Glavnicu nece moci nikada kao prezaduzena zemlja da vrate tacnije Demokrate su Srbiju dovele u situaciju jednog Ekvadora i slicnih banana prezaduzenih drzava.


Ja se jedino uzdam u to da ce nekako MMF sa sve bankama - sektama koje su se otvorile po Srbiji da propadne.

A to ce i da se desi ako pocnu rat sa muslimanima.
 

Back
Top