Muzeji

AntunTun

Veoma poznat
Poruka
10.793
Koje ste posetili, ili koje bi voleli da posetite. Muzej u vašem gradu? I inače bilo šta o muzejima. MoMa je moja velika želja, možda nekad al čipavo.
 

Nemoj mi reći da si bio...:mrgreen:

U Berlinu postoji muzej erotike..kažu da je zanimljivo ono videti..da bi ušao, prvo
treba da potvrdiš dokumentom da imaš više od 18 godina...:zper:
Sadržaj:
-istočnjački crteži i seksualna pomagala iz 18. veka.
-indijske i azijske minijaturame, erotske lule, afričke maske za plodnost, bodeži, pojasevi nevinosti...

Postoji i deo posvećen bajkama...:lol:..gde su recimo prikazani vuk i crvenkapa u seksualnom odnosu, a medju eksponatima je i Deda Mraz....

Pa ko voli...:rumenko:

Ja ne volEm....:)..ja bi najradije otišla u Madrid i obišla Prado muzej gde ima izloženo
preko 7000 slika..to je inače i najveća galerija svetske umetnosti..a sam muzej je star
oko 220 godina...
 
Dva su mi special one:

Muzej Salvadora Dalija u Figerasu - sjajno mesto za beg od stvarnosti u stvarnost :D

I, Antropoloski muzej u Mexico Cityu... - sjajno odradjena postavka od prethistorijskog covjeka, preko maja i asteka, do savremenih meksickih kulturnih zajednica... Muzej se bukvalno trceci obilazi za 3 sata...

Naravno, tu si i ovi nasi bgdski, za koje uvek imamo kad, a nikad ne svracamo :(
 
...obozavam Nacionalnu galeriju u Londonu...nije ogromna poput najcuvenijih svestkih muzeja, enterijer je nezan i vise "dvorski"...pogled sa terase fantastican, Suncokreti ocaravajuci...

U Parizu sam bila vise dodirnuta Orsejem nego Luvrom, bisva zeleznicka stanica, malen i sladak, na obali reke, broj izlozenih dela nije ogroman ali su dela brizljivo probrana...najlepsi radovi Van Gogha na 10cm od lica posmatraca bez ikakve zastite, fantasticno...

Vatikanski muzeji, najcudniji muzej koji sam posetila, nakon dugog razgledanja magicne Piete u bazilici sv. Petra, stepenicama vodjena iz odaje u odaju, sve sobe su malene i intimne sve dok se, nakon sat vremena, ne ukaze najvelicanstvenije delo umetnosti svih vremena - Sikstinska kapela...za mene alfa i omega, do tog momenta moj omiljeni slikar je bio Rafael ali od tada pojam renesanse je postao Mikelandjelo...kada je Rafael slikao cuveno delo Atinsku skolu lica filozofa je nacrtao kao lica renesansnih umetnika...kako je bio miljenik pape imao je povlascen polozaj u Vatikanu, setajuci jednog dana je usao u nedovrsenu Sikstinsku kapelu, ocaran prizorom otisao je do Atinske skole i dodao Mikelandjela kao namrstenog Heraklita na stepenistu...

Der Kuss Klimta u Austrijskoj galeriji, ceo Klimt i ceo Bec...grad muzej ali ako moram da odaberem Umetnicko-istorijski i Albertina...Direrov Zec je u Albertini...
 
I ja sam bio u Orseju i bilo je zanimljivije nego u Luvru. Čitav jedan sprat zauzimaju impresionisti a u glavnom holu nema šta nema.
images
images
images

A u Boburu zanimljivije nego u Orseju. :) (Slobodno uđite preko reda, neće niko ništa da vam kaže :cool: :hahaha:) (U sred Pariza naftna platforma) - Muzej moderne umjetnosti. Tu sam baš uživao (Dado, Dali, Margit, Kandinski...)
images

U Rimu obavezno Galerija Borgeze. Kolliko se ja razumijem (a ne razumijem se previše) tu su"glavni" Bernini i Karavađo.
images
images
images



A tek na Cetinju šta sve imamo...;)
 
Potpuno si u pravu oko muzeja u Parizu :ok: . I na mene su veći utisak ostavili Orsej i Bobur ili Centar Pompidu nego Luvr. U Luvru jesu Monaliza i Miloska Venera :klap:, ali muzej deluje, što u suštini i jeste, kao jedan veliki klasični muzej. U Orseju prosto zastaje dah od svih onih impresionista na poslednjem spratu zgrade sa tavanicom u staklu :D. A Centar Pompidu me očarao svojom nekonvencionalnošću i raznovrsnim sadržajem :). Mada ga mnogi Parižani ne vole :(, za zgradu kažu da je ruglo Pariza.
 
Vojska terracotta je pokopana oko jedan i po kilometar istočno od groba Shi Huangdija,
i to na tri nivoa.
Prvo su iskopane figure koje su se nalazile na dubini od četiri do osam metara.
Na mestu ruševina otvoren je i muzej nazvan Muzej prvog cara dinastije Qin, otvoren za javnost od 1979....
..to bi volela da vidim..:D

090615056.4_mn.jpg


090615056.3_mn.jpg


Inače..U muzeju je poredjano izmedju šest i osam hiljada vojnika u prirodnoj veličini,
napravljenih po uzoru na carevu stvarnu vojsku, 6000 glinenih konja, 100 drvenih borbenih kola i 40.000 komada raznog bronzanog oružja...
 
Koje ste posetili, ili koje bi voleli da posetite. Muzej u vašem gradu? I inače bilo šta o muzejima. MoMa je moja velika želja, možda nekad al čipavo.

moj grad ima muzej, ali samo na papiru...muzej je nažalost ovde nešto što je poslednje na šta se pomišlja, ako se na njega uopšte nekad u životu i pomisli...
 
Na žalost tako je u mnogim gradovima, iako postoje muzeji ništa se u njima ne dešava :(.

I moji neki gradovi imaju muzej... Ali, em sto se u njima nista desava, al - i da se desava...

Kad ste poslednji put pokusali da posetite lokalni muzej. Svi nesto kao zapalimo ta trane pa se razletimo da obidjemo grad i sve njegove kulturne tekovine, a onda se vratimo u nas grad i "kulturne tekovine" stanu da cekaju neku "event" priliku... :( (licni dojam).

Koliko uopste posecujete muzeje u vasim gradovima ili u nasoj sredini (ogranicenoj carinom)? Ili su nasi muzeji nesto sto je miljama udaljeno od nas...
 
Koliko uopste posecujete muzeje u vasim gradovima ili u nasoj sredini (ogranicenoj carinom)? Ili su nasi muzeji nesto sto je miljama udaljeno od nas...

Retko baš..:neutral:

U Sarajevu recimo postoji muzej tunela..inače u Sarajevu postoji nekoliko muzeja od kojih je ovaj pomenuti najzanimljiviji
jer svedoči o danima opsade Sarajeva tokom ratova 90-tih godina.
Tunel muzej je dugačak 700 m i bio je jedina veza opsednutog grada sa spoljašnjim svetom, a muzej koji se bavi
najcrnjim danima sarajevske istorije smešten je u jednoj od kuća u kojoj su se nalazili ulaz i izlaz iz tunela...
Iako je sačuvano svega 20 m tunelske mreže savršena je prilika da se vidi kako se izlazilo iz grada i kako je u njega
dopremano sve što je gradu bilo neophodno za vreme ratnih dejstava..

9922B67B-2DA7-4B9C-8D13-55AE580E4913_mw270_.jpg


Sarajevski_Ratni_Tunel.jpg
 

Back
Top