Nacije balkanske

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

ljuba miljkovic

Ističe se
Poruka
2.221
Molio sam da se okanemo nacionalnih nadmudrivanja, da se pažljivo pročita naziv teme, da su na Re: Gorski vijenac - Knjizevni ep ili Biblija? konstrukcije tipa Njegoš i srpski šovinizam, pa i "ondašnjeg vremena" ostrašćena mudrolija.

Na žalost, molba, apel... nisu prihvaćeni.

U medjuvremenu smo, zbog ubitačno niskog nivoa rasprave zatvorili dve teme o Bošnjacima, jednu o Vlasima...

Evo, otvorićemo ovu da bi se na miru vodile rasprave na nekim drugim temama gde pojedine kolege nalaze plodno tlo za plasiranje dokazivanja istorijskog porekla svojih nacija.

Mada, verujem da se većina seća, sa Istorije Krstarice smo odagnali sve sadržaje koji su se odnosili na "istorijske činjenice" o Srbima – narodu najstarijem. One su sada na pdf Alternativne nauke.
 
Poslednja izmena:
Bravo.
Konacno da se neko setio da kaze nesto pametno.
jel neko zna za ovaj tezak i uzasan masakr u Sahovicima u Crnoj gori kada su dzelati ubili preko 600 mestana tog sela 1924 godine,bacajuci krivicu na Bosnjake iz tog sela zbog ubistva jednog crnogorca za koga se kasnije ispostavilo da su ga ubili pravoslavci Bulatovici?
I naravno,svi pravoslavci iz tog kraja znali su Gorski vijenac napamet.


Браво за тебе. А сад ћеш да ми укажеш на то како си "мајсторе" повезао масакр са ГВ и како си знао да су сви знали ГВ НАПАМЕТ ? Да не верујеш којим случајем у реинкарнацију ? :hahaha:
 
Браво за тебе. А сад ћеш да ми укажеш на то како си "мајсторе" повезао масакр са ГВ и како си знао да су сви знали ГВ НАПАМЕТ ? Да не верујеш којим случајем у реинкарнацију ? :hahaha:

eh sa kim ja kratim drva :confused:
Ako si cuo za knjigu Zemlja bez pravde autora Milovana Djilasa (rodjenog dede politicara Djilasa) znaces da su svi u to doba smatali GV poput Biblije.
Milovan Djilas je prvi covek koji je otvoreno napisao o pokolju u Sahovicima jer se na svaki nacin to pokusalo zataskati.
Njegov otac Nikola licno je ucestvovao u tom zlocinu.
 
eh sa kim ja kratim drva :confused:
Ako si cuo za knjigu Zemlja bez pravde autora Milovana Djilasa (rodjenog dede politicara Djilasa) znaces da su svi u to doba smatali GV poput Biblije.
Milovan Djilas je prvi covek koji je otvoreno napisao o pokolju u Sahovicima jer se na svaki nacin to pokusalo zataskati.
Njegov otac Nikola licno je ucestvovao u tom zlocinu.

Није му деда.
 
eh sa kim ja kratim drva :confused:
Ako si cuo za knjigu Zemlja bez pravde autora Milovana Djilasa (rodjenog dede politicara Djilasa) znaces da su svi u to doba smatali GV poput Biblije.
Milovan Djilas je prvi covek koji je otvoreno napisao o pokolju u Sahovicima jer se na svaki nacin to pokusalo zataskati.
Njegov otac Nikola licno je ucestvovao u tom zlocinu.

Чист пример како лажеш.

Повезао си ГВ са неким злочином, а као конкретан доказ да писање из тог дела јесте (а није) узрок том масакру наводиш писање Милована Ђиласа...


Да ниси ти "гледао у пасуљ" шта је ко од тих људи знао,мислио итд ?


И човек ти је добро рекао да му није деда,ако мислиш на градоначелника и тајк(ф)уна. Види се да ни не знаш ништа о књизи коју си навео а ни о дотичном човеку.
 
Чист пример како лажеш.

Повезао си ГВ са неким злочином, а као конкретан доказ да писање из тог дела јесте (а није) узрок том масакру наводиш писање Милована Ђиласа...


Да ниси ти "гледао у пасуљ" шта је ко од тих људи знао,мислио итд ?


И човек ти је добро рекао да му није деда,ако мислиш на градоначелника и тајк(ф)уна. Види се да ни не знаш ништа о књизи коју си навео а ни о дотичном човеку.

lazem zato sto ne pricam po tvom meraku.
tek ako bi pricao ono sto ti pricas tek bi onda lag'o.
jel ti to porices navode Milovana Djilasa ciji je otac bio u Sahovicima 1924 godine tvojim tvrdnjama da znas bolje sta se desilo nego on?

btw, sami crnogorski akademici povezuju GV sa Sahovicima ali izgleda nista bez opcije crtanja.
 
lazem zato sto ne pricam po tvom meraku.
tek ako bi pricao ono sto ti pricas tek bi onda lag'o.
jel ti to porices navode Milovana Djilasa ciji je otac bio u Sahovicima 1924 godine tvojim tvrdnjama da znas bolje sta se desilo nego on?

btw, sami crnogorski akademici povezuju GV sa Sahovicima ali izgleda nista bez opcije crtanja.

Шта треба да значи друга реченица ? Да ли је у питању неки лингвистички експеримент?


Ја сам те питао како си ти повезао ГВ са тим масакром... Ти ми одговараш како су сви у то време (по писању "нашег" комуњисте Милована Ђиласа) знали ГВ попут Библије...


Сад да ти не би испао лажов (а већ јеси) - требао би да нађеш и поставиш (ако умеш) - конкретан доказ где се сведочи о ГВ као основном покровитељу тог злочина.
 
pa ako oni tu promovisu sovinizam i istrebljenje nekog od niih (sto kod platona i aristotela nije slucaj) onda zasto da ne ;)
prelistaj njihove knige pa javi sta pise.

Da, oni robove smatraju nizim bicima i time ispoljavaju sovinizam, za razliku od sofista koji su smatrali da su svi ljudi po prirodi jednaki.
Dobro, ko ce prvi da javi relevantnim institucijama u svetu da povuku knjige iz prodaje i uniste preostala dela?

A za ovo da si kao procitao platona i aristotela ti ne mogu verovati, jer su te ljudi u nekoliko situacija zatekli kako lazes.
 
U sređenim državama narodi žive tako da se ne uglavnom ne podvajaju na osnovu genetike i vjere.

E pokaži mi bar jednu tu "sređenu" državu u svijetu, da je to sve jedno.
Možda žive u nekom vještačkom miru i čuvaju se da se međusobno jedni drugima ne zamjere ali to nije to?
Pogledaj V.Britaniju; Španiju, Francusku, Belgiju, Dansku, Holandiju,...itd... da ne govorimo o Balkanu, Aziji i bivim teritorijama SSSR ili Irak, Turska, Indija, .....itd.
E ja sam prošao skoro cio svijet, i mogu ti reći, da nema te istinske sloge među različitim narodima i vjerana niđe na kugli zemaljskoj.


Ako neko iz CG misli da u CG smetaju Bošnjaci i islam postavlja se pitanje za Crnogorce - zašto nisu postali Srbi , i zašto žele CPC ?

Ista situacija, kao i u svijetu. Trpi se, čuvaš se da se ne zamjeriš jer se mora.
Crnogorcima ne smetaju oni koji kažu da su Crnogorci ali oni što kažu da je njihova matična država Bosna i zato su Bošnjaci a tu su rođeni od pantivijeka i Bosne možda nijesu ni vidjeli... e ti nam idu ka q*rac.
 

Sjetite se lažnih političkih ploskula:
- bratstvo i jedinstvo,
- ta raznolikost u svemu je naše bogatstvo,
- multietičnost je bogatstvo..

Ista situacija, kao i u svijetu. Trpi se, čuvaš se da se ne zamjeriš jer se mora.
Crnogorcima ne smetaju oni koji kažu da su Crnogorci ali oni što kažu da je njihova matična država Bosna i zato su Bošnjaci a tu su rođeni od pantivijeka i Bosne možda nijesu ni vidjeli... e ti nam idu ka q*rac.

Ja ne mislim da je išta lažno ako je iskreno, mislim da je različitost bogatstvo, mislim da se prožimanjem različitih iskustava dobija novi kvalitet.
Mislim da je npr. Kanada bogata i zbog toga što ima narode različitog porijekla.

Naše nacije moraš posmatrati u ukupnom kontekstu - na osnovu religije su od sredine 19.vijeka pravljene nacije . i sad imamo da je to tako.
A ima i drugi osnov da muslimani kažu da su Bošnjaci - pola Crne Gore je Stara Hercegovina .

Hercegovina se pod Kosačom prostirala od Lima na istoku do Cetine i Poljica na zapadu, te od Uskoplja na sjeveru do Boke na jugu i to je najveći opseg koji je ikada imala.
Hercegovina kao zaseban sandžak se stvara 1470. god , i preko četiri vijeka Stara Hercegovina biva u njenom sastavu.
Granica sa Dalmacijom je određena mirom u Srijemskim Karlovcima (1699.) i Požarevcu (1718.) Tim mirovima je dobila dva izlaza na more u Kleku i Sutorini. Na Berlinskom kongresu 1878. godine Pljevlja i Prijepolje su pripojeni novopazarskom sandžaku, a Nikšić, Piva i Banjani Crnoj Gori. Austrijske vlasti 1879. godine pripajaju Foču i Čajniče sarajevskom, a Duvno travničkom okrugu.
I za kraj SFRJ oduzima Hercegovini Sutorinu i Zelenik i predaje ih Crnoj Gori.
BiH je pored Neuma trebala dobiti i Klek , al' valjda je pregovarao drug Đuro Pucar Stari , pa mu rekli - šta će vama more , uzmi ti šumu ..

Crna Gora se poprilično proširila na račun Hercegovine , i sad se ne možemo praviti blesavi i vikati - okle Bošnjaci ...

180px-OpstineStaraHercegovinaCG.png
 
Ja ne mislim da je išta lažno ako je iskreno, mislim da je različitost bogatstvo, mislim da se prožimanjem različitih iskustava dobija novi kvalitet.
Mislim da je npr. Kanada bogata i zbog toga što ima narode različitog porijekla.

Naše nacije moraš posmatrati u ukupnom kontekstu - na osnovu religije su od sredine 19.vijeka pravljene nacije . i sad imamo da je to tako.
A ima i drugi osnov da muslimani kažu da su Bošnjaci - pola Crne Gore je Stara Hercegovina .

Hercegovina se pod Kosačom prostirala od Lima na istoku do Cetine i Poljica na zapadu, te od Uskoplja na sjeveru do Boke na jugu i to je najveći opseg koji je ikada imala.
Hercegovina kao zaseban sandžak se stvara 1470. god , i preko četiri vijeka Stara Hercegovina biva u njenom sastavu.
Granica sa Dalmacijom je određena mirom u Srijemskim Karlovcima (1699.) i Požarevcu (1718.) Tim mirovima je dobila dva izlaza na more u Kleku i Sutorini. Na Berlinskom kongresu 1878. godine Pljevlja i Prijepolje su pripojeni novopazarskom sandžaku, a Nikšić, Piva i Banjani Crnoj Gori. Austrijske vlasti 1879. godine pripajaju Foču i Čajniče sarajevskom, a Duvno travničkom okrugu.
I za kraj SFRJ oduzima Hercegovini Sutorinu i Zelenik i predaje ih Crnoj Gori.
BiH je pored Neuma trebala dobiti i Klek , al' valjda je pregovarao drug Đuro Pucar Stari , pa mu rekli - šta će vama more , uzmi ti šumu ..

Crna Gora se poprilično proširila na račun Hercegovine , i sad se ne možemo praviti blesavi i vikati - okle Bošnjaci ...

180px-OpstineStaraHercegovinaCG.png

Pišeš prilično inteligentno i uvjerljivo sa tačnim datumima i nekim važnim odlukama iz 19 vijeka ali razmišljam, dali ovo kako pišeš jeste namjerno ili je u pitanju neznanje.
Vrlo interesantno i lukavo polazište i oslonac na te Kosače. Dali je to slučajno tvoje saznanje ili te neko vješto naveo na to.

Prouči malo te Kosače a posebno Stefana Vukčića pa ćemo onda nastaviti razgovor.

Samo da ti rečem, da je on bio turski vazal i da je uz pomoć sultana pokorio ta područja tz.Gornje Zete ali ih nije dugo zadržao.
I još mi reci tu vjekovnu tradiciju između Stefana Vukčića-Kosače i "njegovog" islama i današnjih muslimana u CG.


E sad pročitaj još jednom ,to što si gore napisala, pa mi još jednom napiši o toj vjekovnoj vladavini Kosača na pola današnje teritorije Crne Gore i o toj dugoj bosanskoj tradiciji na tim teritorijama te se zato ti muslimani u CG osjećaju danas kao Bošnjaci.

I da te zbog one karte-mape podsjetim, da danas na tim teritorijama (osim malo u Pljevljima i Bijelom Polju) nema skoro ni jednog muslimana. Njih ima najviše prema albanskoj i kosovskoj granici .. Gusinje, Plav, Ulcinj i u Podgorici i nešto malo u Nikšiću.
 
Poslednja izmena:
Pišeš prilično inteligentno i uvjerljivo sa tačnim datumima i nekim važnim odlukama iz 19 vijeka ali razmišljam, dali ovo kako pišeš jeste namjerno ili je u pitanju neznanje.
Vrlo interesantno i lukavo polazište i oslonac na te Kosače. Dali je to slučajno tvoje saznanje ili te neko vješto naveo na to.

Prouči malo te Kosače a posebno Stefana Vukčića pa ćemo onda nastaviti razgovor.

Samo da ti rečem, da je on bio turski vazal i da je uz pomoć sultana pokorio ta područja tz.Gornje Zete ali ih nije dugo zadržao.
I još mi reci tu vjekovnu tradiciju između Stefana Vukčića-Kosače i "njegovog" islama i današnjih muslimana u CG.


E sad pročitaj još jednom ,to što si gore napisala, pa mi još jednom napiši o toj vjekovnoj vladavini Kosača na pola današnje teritorije Crne Gore i o toj dugoj bosanskoj tradiciji na tim teritorijama te se zato ti muslimani u CG osjećaju danas kao Bošnjaci.

I da te zbog one karte-mape podsjetim, da danas na tim teritorijama (osim malo u Pljevljima i Bijelom Polju) nema skoro ni jednog muslimana. Njih ima najviše prema albanskoj i kosovskoj granici .. Gusinje, Plav, Ulcinj i u Podgorici i nešto malo u Nikšiću.

Šta ćeš , vazal ko vazal , nije niko ovdje imao Balkanskog sultana , pa što bi i mi ...
Ja bih o Taslidži :
'Od 1580. do 1833. godine su sjedište hercegovačkog sandžak-bega, a u XVII vijeku jedno vrijeme i sjedište hercegovačkog vezira. Smatrana su poslije Mostara najvećim gradom u Hercegovini. Po pisanju Evlije Čelebije, Pljevlja su potpuno izgorjela 1682. u velikom požaru, a 1818. godine u eksploziji barutane izgorjela je cijela čaršija i stradao veliki broj stanovnika.
Austrougarska vojska 1879.godine došla u Pljevlja i formirala vojni garnizon. U Pljevljima je tokom sledećih tridesetak godina egzistirala austrougarska vojna i turska civilna vlast.

Austro-Ugarska je napustila Pljevlja 1908.godine.

GEOGRAFIJA
Pljevaljsko područje pripada Dinaridima, preciznije Starovlaškoj planinsko-kotlinskoj oblasti, koja se proteže od sarajevske kotline i Romanije do Ibra i Kopaonika. '
http://www.dijaspora.org/index.php?...sandzacka-taslidza&catid=17:gradovi&Itemid=37
Dinarci koji pripadaju islamskoj tradiciji su Bošnjaci ...
 
Ja bih o Taslidži :
, a 1818. godine u eksploziji barutane izgorjela je cijela čaršija i stradao veliki broj stanovnika.

Austro-Ugarska je napustila Pljevlja 1908.godine.

Dinarci koji pripadaju islamskoj tradiciji su Bošnjaci ...

Pobježe sad od Kosače i ti bi o Taslidži (Pljevljima).
Pa i sama vidiš, da su te krajeve Crnogorcima otimali Turci i Austrougari, što znači da to nije bilo njihovo već Crnogorsko.

Pa da ti još rečem za onu barutanu. Nije ona tek tako pukla.
Crnogorci su prvo pobili sve Turke pa onda poturice prognali iz Uskočkih, Drobnjačkih i Pivskih i Durmitorskih i Moračkih krajeva na onu tamo stranu Tare i zato se i danas zovu ti preko Tare pa i Pljevlja -ZATARCI.
Pošto su ove poturice, uz pomoć Turaka stalno upadale na ovu stranu preko Tare, Crnogorci se dignu i napadnu Zatarce.
Toga dana je poginuo veliki broj Crnogoraca i kažu očevidci, da je tada 1818 godine sami Bog spasio Crnogorce.
U toku žestoke borbe, popodne poče duvati vjetar i kiša od Durmitora i udari grom u glavnu tursku barutanu i sve ode u p*zdu materinu. Valjda je tako poginulo više od 3000 Zataraca (Turaka i poturica).
E posle toga u tim krajevima nije bilo više turskoga uva sve dok nije ponovo došao sa vojskom Smail-aga Čengić da ih pokori i uzme harač.
I tada ga Crnogorci dočekaše i ubiše i njega i svu njegovu vojsku.
Eno mu i danas spomenika na Mljetičku na kojemu piše:
Ođe pade veliki turski junak Smail-aga Čengić, koga ubi Novica Cerović.
 
Poslednja izmena:
Crnogorci su prvo pobili sve Turke pa onda poturice prognali iz Uskočkih, Drobnjačkih i Pivskih i Durmitorskih i Moračkih krajeva na onu tamo stranu Tare i zato se i danas zovu ti preko Tare pa i Pljevlja -ZATARCI.
Pošto su ove poturice, uz pomoć Turaka stalno upadale na ovu stranu preko Tare, Crnogorci se dignu i napadnu Zatarce.
Toga dana je poginuo veliki broj Crnogoraca i kažu očevidci, da je tada 1818 godine sami Bog spasio Crnogorce.
U toku žestoke borbe, popodne poče duvati vjetar i kiša od Durmitora i udari grom u glavnu tursku barutanu i sve ode u p*zdu materinu. Valjda je tako poginulo više od 3000 Zataraca (Turaka i poturica).
E posle toga u tim krajevima nije bilo više turskoga uva sve dok nije ponovo došao sa vojskom Smail-aga Čengić da ih pokori i uzme harač.
I tada ga Crnogorci dočekaše i ubiše i njega i svu njegovu vojsku.
Eno mu i danas spomenika na Mljetičku na kojemu piše:
Ođe pade veliki turski junak Smail-aga Čengić, koga ubi Novica Cerović.

Kad si vec toliko zapenavio sa tim turcima i poturicama jesil znao mrco kako su prosli Vlasi u Plavu i Gusinju od Ali pase Gusinjskog 1854 u bici na Previji, bici na Noksicu 1878 i bici na Murini 1880? Ono malo sto je preostalo podavilo se u rijeku bezeci od Ali pase.
Kralj Nikola od 4 000 vojnika nije mogao posle Noksicke bitke da prebroji jednu saku.
 
Poslednja izmena:
Svi ste vi iste budale koji imaju srpski kao materni jezik.

Inace po iridi je Islam izgleda zapadno dostignuce kad ga toliko i hvali i voli da vec na dve teme prica o antizapadastvu.

Sve su vjere istočnjačko dostignuće, tamo su sve začete i rođene, a kasnije se prenijele zapadno.
Svet Sava je umro na povratku iz Jeruzalema u Bugarskoj , jesi vidio sudbine , kud baš u Bugarskoj , odcijepio se od Bugarske crkve.
 
По којој логици неко становнике Херцеговине назива Бошњацима? :confused:

Глупост, тотална.

Bosna i Hercegovina - to je isti narodni korpus , samo su vladari bili različiti , tako su istočno od Drine bili Lazar Hrebljanović i Nikola Altomanović.
Katarina ,hercegova kćerka, se udala za bosanskog kralja Stjepana Tomaša.
 
Kad si vec toliko zapenavio sa tim turcima i poturicama jesil znao mrco kako su prosli Vlasi u Plavu i Gusinju od Ali pase Gusinjskog 1854 u bici na Previji, bici na Noksicu 1878 i bici na Murini 1880? Ono malo sto je preostalo podavilo se u rijeku bezeci od Ali pase.
Kralj Nikola od 4 000 vojnika nije mogao posle Noksicke bitke da prebroji jednu saku.

Jeste, tako je, jer je imao u zaleđu veliku podršku Turaka i u naoružanju i vojsci.
On nije bio Turčin već Albanac poturica ali ostavi glavu u Rugovskoj Klisuri.
 
Jeste, tako je, jer je imao u zaleđu veliku podršku Turaka i u naoružanju i vojsci.
On nije bio Turčin već Albanac poturica ali ostavi glavu u Rugovskoj Klisuri.
Ali pasa nije bio albanac sebe je smatrao Bosnjakom kao i vecina plavo-gusinjana i najzasluzniji je za odbranu Plava i Gusinja od kralja Nikole. Tacno je da je imao rodbinskih veza sa albancima ali prezime je nosio Bosnjacko - Sabanagic.
Na kraju su ga ubili albanski nacionalisti zbog Ali pasinih veza sa Bosnom.
Plavo-Gusinjski kraj ostao je nepokoren najvise zasluzi Ali pase Sabanagica.
 
Poslednja izmena:
Bosna i Hercegovina - to je isti narodni korpus , samo su vladari bili različiti , tako su istočno od Drine bili Lazar Hrebljanović i Nikola Altomanović.
Katarina ,hercegova kćerka, se udala za bosanskog kralja Stjepana Tomaša.

Taj "исти корпус" обухвата и Рашку и Зету и оне паганије по јужној Далмацији.

Босна је држала Хум исто као што је Хум држала и Рашка или као што се данас један део тог Хума налази у Црној Гори.

Херцеговци су Херцеговци, бесмислено је говорити о њима као о Бошњацима, јер се ради о појмовима истог ранга. Као кад би неко рекао да су Херцеговци Далматинци, да се нпр. на тлу Далмације створила држава и да је постојала република под називом "Далмација и Херцеговина".

Зна се шта је Босна, зна се шта је Херцеговина. Сваки историјски документ који помиње Херцеговце, помиње их УЗ Бошњаке, Црногорце итд., а не као део Бошњака.

Али шта то причати теби, која осим попаљености за бошњаштво, не поседујеш ништа. Чак ми и не делујеш као неко аутентичан, већ као неки Србин који се претвара да је Бошњак и да је женско, како би дизао прашину и провоцирао мржњу према муслиманима и изјаве типа "нож, жица, Сребреница"... :neutral:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top