Alu ili PVC prozori

Moja cela stolarija je drvo.I nikom ovo ne bih preporucio iz prostog razloga.Drvo trazi slugu,da bi lepo izgledalo mora se cesto farbati,a ko ima volje to da radi ok,ko nema,mora da plati,znaci dodatni troskovi.Lepo izgleda i to je cinjenica ali zezanje ok farbanja :besna:
 
Neko te je debelo slagao, 70% prozora na zapadu su PVC. U medjuvremenu su sa tri sajbe punjene kriptonom ili argonom i imaju prolaznu vrednost 1.0 Uw (sajbe 0,6-0,7).



Najveci problem za zvucnu izolaciju su stakla, za dobru, treba deblja jedna sajba, na prm. 10/4/4, gubi se na toplotnoj oko 0,2-0.4 kw/m2.
Inace, najbolji su alu-drvo, ako su uradjeni kako treba.

...može biti...ali mi o kancerogenosti nemoj pričati...Pozdrav
 
Moja cela stolarija je drvo.I nikom ovo ne bih preporucio iz prostog razloga.Drvo trazi slugu,da bi lepo izgledalo mora se cesto farbati,a ko ima volje to da radi ok,ko nema,mora da plati,znaci dodatni troskovi.Lepo izgleda i to je cinjenica ali zezanje ok farbanja :besna:


Nije poenta ovde o lepoti, ono lepo je i PVC nista mu ne fali vizuelno, ali problem je sto si kod ove plastike hermeticki zatvoren a dok kod drvene stolarije opet nisi i zdravije je u svakom slucaju.Jeste da drvo trebas odrzavati ali zato vredi .
Ako pogledamo sve ovo najsavremenije sto koristimo navodno da zastitimo kuce mislim da gresimo.Stavljamo stiropor spolja na zidovima kuce/stana onda ovi PVC prozori i kada pogledas kao da se nalazis u nekoj tegli koja je onim hermetickim poklopcem zapecacena.Uzas, sto se kaze ipak zidovi treba da disu jer u protivnom dodje do kondezacije, meni se pojavila, znaci pricam iz licnog iskustva, i to je uzas jedan ...
Malo odoh of topic.:rumenko:
 
Nije poenta ovde o lepoti, ono lepo je i PVC nista mu ne fali vizuelno, ali problem je sto si kod ove plastike hermeticki zatvoren a dok kod drvene stolarije opet nisi i zdravije je u svakom slucaju.Jeste da drvo trebas odrzavati ali zato vredi .
Ako pogledamo sve ovo najsavremenije sto koristimo navodno da zastitimo kuce mislim da gresimo.Stavljamo stiropor spolja na zidovima kuce/stana onda ovi PVC prozori i kada pogledas kao da se nalazis u nekoj tegli koja je onim hermetickim poklopcem zapecacena.Uzas, sto se kaze ipak zidovi treba da disu jer u protivnom dodje do kondezacije, meni se pojavila, znaci pricam iz licnog iskustva, i to je uzas jedan ...
Malo odoh of topic.:rumenko:
i "pravi", odnosno kvalitetni drveni prozori dihtuju kao i PVC ili Al ili Al drvo kombinacija...
relativno je čest problem da se posle ugradnje PVC stolarije pojavi problem sa kondenzacijom na staklima.
kondenzacija na zidovima je upravo znak da su slabo termički izolovani.
tamo negde na zapadu sastavni deo projekta su i otvori za recirkulaciju vazduha a ovde se uglavnom taj problem nedostatka promaje rešava isecanjem dela zaptivke prozora.
poređenje PVCa i drveta nije kompletno ako se ne uzme u obzir koliko su zdravi premazi za zaštitu drveta.
 
Treba da zamenim dva prozora 180x145 i kombinaciju
balkonska vrata + prozor 80x230+100x145.
Prozori mi trenutni imaju plasticne roletne,
Da li da ih zadrzim ili da stavim venecijanere?
Dvoumim se jos uvek izmedju PVC-a, drveta i aluminiuma,
Svaki savet i preporuka su dobro dosli.
Pre svega me zanima kompletna usluga.
 
Pozdrav svima.Nova sam na forumu i citao sam ovakve teme ali ipak nisam posle citanja istih skinuo dilemu sta da radim.Znaci hteo bih da zamenim stolariju pa me zanima sta je bolje:alu ili pvc i zasto.Zivim u kuci,ne u stanu,ako to ima ikakve veze

Ni alu, ni PVC, vec iskljucivo drvena stolarija, zato sto je jedina prirodna. Po Evropi se iz upotrebe vec uveliko povlaci PVC stolarija i vraca drvena.
 
Ne znam odakle vam ta informacija..
Ja imam informacije iz prve ruke i uopste nije istina to sto pricate..

Ne znam koja je tvoja prva, a koja druga ruka, ni da li raspolazes statistrickim podacima o zastupljenosti PVC/alu stolarije po evropskim domovima, ja ovu informaciju imam od prijatelja koji zive u Svedskoj, Svajcarskoj i Nemackoj. Pitala sam ih zbog sebe licno, sta se tamo koristi i sta je najbolje, jer sam nameravala da stavim PVC, ali posle njihovih prica sam odustala i samo dobro sredila svoju vec postojecu drvenu. Naravno, svako radi kako misli da je najbolje i najzdravije za njegovo zivotno okruzenje, ja licno volim prirodne stvari-roletne su mi od bambusa, namestaj drveni, tepisi od prirodne vune, odeca takodje. Ne kazem da trebamo da kosristimo iskljucivo ono sto je prirodno, na kraju karjeva to je danas i nemoguce, ali mozemo da smanjimo udeo vestackih (i vecinom kancerogenih) materijala na minimum.
 
Evo ja zivim u Londonu i sva nova stolarija je PVC. Drvo sa jedino stavlja na stare istorijski zasticene kuce, koje bi izgledale smejsno sa PVC prozorima.

Eto informacija iz prve ruke.

To sto ti zivis u Londonu i sto Englezi stavljaju masovno PVC ne znaci da je PVC zdrava, niti da su Englezi najpametniji na svetu. Sto se tice zdravlja, vise verujem Svajcarcima i Svedjanima, no Britancima, a sto se tice VL i ljudi na njemu i njihovih iskustava iz prve ruke, ipak vise verujem svojim prijateljima iz inostranstva, koji su mahom iz takvih struka da znaju sta pricaju kada kazu da PVC stolarija nije bas najzdravija i koji je nemaju u svojim domovima. Bez uvrede. A, kao sto rekoh, svako je slobodan da cini po svom ukusu.
 
PVC je bolji izbor...drvo je ok za vikendice i sl..a zasto je PVC bolji..pa ima dosta razloga...ekonomska isplativost, funkcionalnost, zvucna i topolotna izolacija, protivprovalna zastita....bitan je i proizvodjac profila, okova...itd..
Prozori su plinsko punjeni a kolicina plina je mala...stoga nema bojazni od raznih bolesti i sl...

Definitivno PVC...:)
 
drveni brate...drveni...

..alu i pvc je trenutno pomodarstvo, ali kao što čujemo već počinju da izlaze negativne strane pvc stolarije...to se brate krivi na jakom suncu, pa posle ulazi voda...
 
A Sunce??? Ono je bitno.

Inace alu su daleko bolji od PVC

Drvo je prirodno, ima dobra toplotne izolacione karakteristike ali zahtjeva da se odrzava... troskovi za farbanje.

Aluminij je dobar ako hocete da su profili prozora tanji ... te imate vise svjetlosti. Na zalost trajanje aluminija je ogranicen na 10 godina ako nije zasticen s plastikom. Bez obzira sto ima toplotnu barijeru, prozori su hladniji te zimi prouzrokuju kondenzaciju na unutrasnjem djelu prozora.

UPVC je sto se tice toplotne izolacije puno bolji, na dodir topliji ali nije prirodan materijal ako ste "zeleni".

Alu i UPVC nemaju zahtjev za dodatne troskove odrzavanja. Jedini je problem UV koji ostecuje sva 3 proizvoda.

Sto se tice sigurnosti protiv provale. Aluminijum je na 1 mjestu. Plastika se topi (bez obzira na zeleznu unutrasnjost a drvo je drvo. Takodjer morate provjeriti da li se stakla skidaju s unutrasnje ili vanjske strane. A hrastovina je prava stvar

Pitanje je ko ima para za hrastovinu.

Za zvucnu izolaciju potrebno vam je min 20mm izmedju stakla.
 
PVC je bolji izbor...drvo je ok za vikendice i sl..a zasto je PVC bolji..pa ima dosta razloga...ekonomska isplativost, funkcionalnost, zvucna i topolotna izolacija, protivprovalna zastita....bitan je i proizvodjac profila, okova...itd..
Prozori su plinsko punjeni a kolicina plina je mala...stoga nema bojazni od raznih bolesti i sl...

Definitivno PVC...:)

Od kad je drvena stolarija samo za vikendice, ma dajte ljudi godinama unazadad koriste nju na svojim kucama odjednom ona nije pogodna jer izasla je nova "plastika".
Sto se tog gasa tice medju prozore kod PVC meni negde ima malo lufta pa mi je prozor zamagljen i kada ga obrisem kao i da ga nisam brisala, a kod drvenih prozora kada ima dupla stakla pa se napravi paucina unutar tih stakala, ima kljuc da sam mozes otvoriti to obrisati i opet fino zatvoriti.A ovo cekam majstore koji nikako da dodju da naprave da dihtuje.
A sto se tice zvucne izolacije , pa ja ne pevam na mikrofonu po ceo dan pa nekome da smeta buka, a tek toplote, ma dajte pa ispada da se nasi roditelji, bake i deke smrzavali dok su imali drvenu stolariju .
I ne zanimame da li je u inostranstvu IN, zdravo ili ne za toliko sama mogu da procenim i da znam sta mi odgovara a sta ne.:)
 
Od kad je drvena stolarija samo za vikendice, ma dajte ljudi godinama unazadad koriste nju na svojim kucama odjednom ona nije pogodna jer izasla je nova "plastika".
Sto se tog gasa tice medju prozore kod PVC meni negde ima malo lufta pa mi je prozor zamagljen i kada ga obrisem kao i da ga nisam brisala, a kod drvenih prozora kada ima dupla stakla pa se napravi paucina unutar tih stakala, ima kljuc da sam mozes otvoriti to obrisati i opet fino zatvoriti.A ovo cekam majstore koji nikako da dodju da naprave da dihtuje.
A sto se tice zvucne izolacije , pa ja ne pevam na mikrofonu po ceo dan pa nekome da smeta buka, a tek toplote, ma dajte pa ispada da se nasi roditelji, bake i deke smrzavali dok su imali drvenu stolariju .
I ne zanimame da li je u inostranstvu IN, zdravo ili ne za toliko sama mogu da procenim i da znam sta mi odgovara a sta ne.:)

Nisam napisala da je drvena stolarija samo za vikendice... ali obicaj je da se u vikendice ne ulazu silne pare pa je sasvim ok staviti jeftiniju drvenu stolariju...
Ako imas problem sa PVC stolarijom to moraju majstori da ti rese... to ne znaci da je sad PVC sranje...stvar proizvodnje, majstora, proizvoda..itd. zato je pozeljno da se pre kupovine kupac dobro informise o ponudi...a tek sto ti je komparacija besmislena...:roll: pa nekada su imali samo crno bele televizore i bilo je sasvim ok, sto bi sada nesto menjali....:lol:

PVC nije toliko IN koliko ima ostale gore navedene kvalitete, pa se naravno ljudi na osnovu tih kvaliteta odlucuju za kupovinu iste....

Nekome smeta da slusa komsiju kako se dere, da mu duva ispod vrata..itd...PVC ima dosta prednosti ukljucujuci i jednostavno ciscenje sto verujem da zene prizeljkuju..
Uostalom sve je stvar pojedinca, njegovih prioriteta, zelja..bla bla..
 
Cudno, i ovde ljudi pokrenu temu i nikad se ne pojave sa nekim drugim postom?

Jedan samo savet kod odabira PVCa... odabrati stolariju sa metalnim dodatkom u sebi !
Znaci, na PVCu imaju sarke koje stoje direktno na plastici ( metal/plastika) a postoji stolarija koja te sarke drzi na metalnoj sipci unutar stolarije, koja drzi 100% bolje nego metal na plastiku, jer vremenom plastika oko sarki popusti pa ti ''savrseni'' prozori i vrata padnu/iskrive se !
Obratiti paznju na to ;)
 
Cudno, i ovde ljudi pokrenu temu i nikad se ne pojave sa nekim drugim postom?

Jedan samo savet kod odabira PVCa... odabrati stolariju sa metalnim dodatkom u sebi !
Znaci, na PVCu imaju sarke koje stoje direktno na plastici ( metal/plastika) a postoji stolarija koja te sarke drzi na metalnoj sipci unutar stolarije, koja drzi 100% bolje nego metal na plastiku, jer vremenom plastika oko sarki popusti pa ti ''savrseni'' prozori i vrata padnu/iskrive se !
Obratiti paznju na to ;)
svi PVC prozori preko 60 x 60 cm se rade sa metalnim ojačanjem.
metalno ojačanje je u vidu pocinkovanog lima debljine od 1.5 do 2mm unutar profila i spolja nije vidljivo osim po zavrtnjima kojima je učvršćeno.
nekim majstorima se "dešava" da "zaborave" da ga ugrade.
"ušteda" tj njihova "zarada" na tome je desetak eura po okviru.
 
Govorim o metalnoj sipku unutar stolarije, kao sto sam i rekao, a ne o limu na koji je utisnuta plastika (sto jeste u svim stolarijama)
Ne znam model/vrstu proizvodjaca te o kojoj govorima ali postoji, znaci ... metalna ''armatura'' unutar stolarije koja drzi sarke.
 
Poštovani,

Ja sam pre par godina stavio PVC stolariju. S obzirom da sam video veliki broj nepravilnosti u vezi iste, reći ću vam moje iskustvo.

Ako želite da ugradite prozore, nemojte žaliti za novcem. Danas ima jako mnogo proizvođača PVC i aluminijumske stolarije, a samim tim i cena varira. Proizvođači koji prodaju prozore na veliko i imaju jako povoljnu cenu uglavnom koriste profile lošijeg kvaliteta, kako bi snizili troškove poslovanja i ponudili jeftin prozor.

Samim tim ima i dosta početnika koji, takođe, nude po nižoj ceni, ali nisu dovoljno stručni da rade taj posao. Posledice toga su probijanje vlage, magljenje stakla... Ovim ne želim da sputavam početnike, samo govorim iz iskustva mojih prijatelja.

Ja imam ugrađene prozore od profila Rehau koji već 7 godina nije promenio boju, a video sam da većina profila požuti tokom vremena. Takođe, do sada nisam imao nijedan problem sa stolarijom koja mi je ugrađena.

Stolariju mi je radio čovek iz Stare Pazove, i, iako nisam aktivan na forumima, želeo sam da vam skrenem pažnju, jer to nije nešto što ćete menjati svake godine.

Bolje sakupite pare i budite mirni duži niz godina, nego uzimati jeftinije misleći da uštedite, a zapravo ćete napraviti veći trošak.
 

Back
Top