Srpski Odbrambeni Pas (S.O.P.)

Dragi prijatelji ljubitelji pasa! Prija kada neko ovoliko raspravlja na temu srpskih rasa ili potencijalno srpskih rasa jer dug je put od formiranja do priznavanja rase od strane FCI-aja. Neko je napisao da imamo jednu ipo rasu, mala greska dragi kolega. Imamo srpskog gonica, srpskog trobojnog gonica, sarca delimo sa makedoncima ali s obzirom da je Kosovo otislo u materinu verovatno ce ''sokovi '' jednog dana da traze patronat nad njim imajuci u vidu geografsko poreklo. U poslednje vreme prisutan je na sceni SRPSKI PASTIRSKI PAS kao potencijalna nova rasa. O cemu se zapravo radi, SRPSKI PASTIRSKI PAS je stara rasa pastirskih pasa koja pripada velikoj porodici pastirskih pasa sa Balkana.Njegova osnovna uloga jesta zastita ovaca od zveri i lopova. Takodje odlicno cuva i posed.
ZASTO IMAM REZERVISAN STAV PREMA SOP-u?
Iz razloga sto sam u kontaktu sa ljudima i ovim psima uglavnom nailazio na price o agresivnosti, borbenosti, koljackim sposobnostima, poredjenju sa pit bulom i slicno. Primerci koje sam sretao tesko su se mogli nazvati uravnotezenim. Neko moze da pomisli da imam nesto licno protiv SOP-a, NE!!!
Jedan narod, jedna nacija odlikuje se i rasama pasa koje stvori. Pogledajte Nemce, pogledajte samo Hrvate kakav oni imaju odnos prema svojim nacionalnim rasama. Ali zna se put koji jedna rasa mora da prodje da bi bila rasa priznata i od FCI-aja.
Kinoloski savez izdaje rodovnike za SRPSKOG PASTIRSKOG PSA, ali pre toga obavljena su ogromna istrazivanja na teritoriji istocne i zapadne Srbije.
Nije mi poznato da li se neko pod patronatom domaceg kinoloskog saveza ozbiljno pozabavio SOP-om sto je neophodno ako se zeli nesto vise od bombastih naslova po novinama.

To sto nam se razlikuju misljena po pitanjima sada vec sasvim jasno domace kinologije i nije tako lose ako iz ove nase diskusije bude izrodilo nesto pozitivno za SOP-a. Pozdrav svima!
 
Da li bi mogao reci gde si sretao neuravnotezene S.O.P-ove,ako kazes da su svi bili takvi sa kojima si imao kontakt.Pitam zbog toga sto znam da ih ukrstaju sa raznim drugim rasama,ostavljaju jedno-dva steneta uglavnom za borbe a ostale stence prodaju kao S.O.P-ove,naravno bez rodovnika.Takvi psi su jedino dobri za svoje vlasnike koji se bave borbama pasa.Vrlo mali broj tih pasa je psihicki stabilan.Ali isto tako znam i siguran sam u to da je ogromna razlika izmedju tih ukrstanih i pravih S.O.P-ova.To sto je Srpski Pastirski Pas tako brzo priznat od Kinoloskog saveza to je neka sasvim druga prica i dragomi je sto je tako i licno sam se zalagao za to kao sto se sad zalazem za S.O.P-a i sto cu se zalagati za sve domace rase pasa.
 
Pročitao sam sva mišljenja o SOP-u i mislim da je rano pričati o rasi sobzirom na veliku genetsku i vizuelnu razuđenost primeraka. Rasa se ne stvara za 10 - 15 godina čak ni u boljim ekonomskim uslovima, tj. kada ima para da se na širokoj osnovi sprovodi selekcija. Pročitajte koliko je kapetanu Spitancu trebalo da stvori nemačkog ovčara ili šinteru Dobermanu dobermana i pogledajte koliko se ti primerci sa početka selekcije razlikuju od današnjih primeraka. Sobzirom šta je sve izmiksovano u SOP trebaće mnogo godina da se njegov genotip ustali u okvirima određenog standarda. Pozdrav svima.
 
Maks fon Stefanic je rodjen 1864 godine kao sin bogatasa Fridriha Vilhelma.Mislim da ne treba vise nista reci o Stefanicu.Ja bih voleo kad bi sve srpske rase pasa imale put kao nemacke ili engleske rase,za mene je N.Ovcar najbolji pas zajedno sa Malinoom(naravno ukusi su razliciti).Naravno da se izvorni psi razlikuju od danasnji ali ti psi su Stefanicu izgledali savrseni kao nama sadasnje linije,da podjemo od 1899 god od kad je osnovan prvi klub za N.Ovcare pa do danas razlika je velika,ali je ista situacija i kod svih drugih starijih rasa.Naravno ne bih se slozio da je rano pricati o S.O.P-u,jer sta bi se desilo kad bi sve otislo u zaborav?!Razlike kod primeraka S.O.P-a ima,ali nisu toliko velike da bih se moglo reci da od S.O.P-a nema nista,da nema buducnost,preporucio bih svima ukoliko su u mogucnosti posete neku od odgajivacnica S.O.P-ova u Sr.Mitrovici,Palama,Klenku,Aleksincu,B.Palanci,kako bih se uverili u ujednacenost ove moramo priznati mlade rase.Kod S.P.P-a je situacija teza nego kod S.O.P-a,iz tog razloga sto je mnogo vece interesovanje u narodu za S.O.P-a i ima vise odgajivaca,ali siguran sam da ce obe rase doziveti uspeh.Neko je napisao da je SRPSKI PASTIRSKI PAS rasa pastirskih pasa koja pripada velikoj porodici pastirskih pasa sa Balkana,slazem se sa tim i koliko sam upucen svi ti psi ce biti pod jednim nazivom Balkanski Pastirski Pas.
 
Dreser:
Maks fon Stefanic je rodjen 1864 godine kao sin bogatasa Fridriha Vilhelma.Mislim da ne treba vise nista reci o Stefanicu.Ja bih voleo kad bi sve srpske rase pasa imale put kao nemacke ili engleske rase,za mene je N.Ovcar najbolji pas zajedno sa Malinoom(naravno ukusi su razliciti).Naravno da se izvorni psi razlikuju od danasnji ali ti psi su Stefanicu izgledali savrseni kao nama sadasnje linije,da podjemo od 1899 god od kad je osnovan prvi klub za N.Ovcare pa do danas razlika je velika,ali je ista situacija i kod svih drugih starijih rasa.Naravno ne bih se slozio da je rano pricati o S.O.P-u,jer sta bi se desilo kad bi sve otislo u zaborav?!Razlike kod primeraka S.O.P-a ima,ali nisu toliko velike da bih se moglo reci da od S.O.P-a nema nista,da nema buducnost,preporucio bih svima ukoliko su u mogucnosti posete neku od odgajivacnica S.O.P-ova u Sr.Mitrovici,Palama,Klenku,Aleksincu,B.Palanci,kako bih se uverili u ujednacenost ove moramo priznati mlade rase.Kod S.P.P-a je situacija teza nego kod S.O.P-a,iz tog razloga sto je mnogo vece interesovanje u narodu za S.O.P-a i ima vise odgajivaca,ali siguran sam da ce obe rase doziveti uspeh.Neko je napisao da je SRPSKI PASTIRSKI PAS rasa pastirskih pasa koja pripada velikoj porodici pastirskih pasa sa Balkana,slazem se sa tim i koliko sam upucen svi ti psi ce biti pod jednim nazivom Balkanski Pastirski Pas.
Da bi postala rasa selekcijom većina osobina mora da dođe u homozigotni oblik. Daću primer engleskog punokrvnog konja koji je nastao od 2 pastuva i 40 kobila koje su upisane u STUD BOOK pa je bilo potrebno stotinak godina da se dobije stabilnost rase. Jedini kriterijum je bila brzina, tj. rezultati na trkama.Rase kasača kao što su francuski i Orlov kasač koji su krenuli od velike osnove i dan danas nisu genetski homogene. Drugim rečima, uža osnova-brži rezultat uz stručni rad ali i veća mogućnost katastrofalnih grešaka (npr. deformacije zbog ukrštanja u daljem ili bližem krvnom srodstvu koje se pri ovoj vrsti uzgoja masovno koristi). Šira osnova sporiji ali izvesniji rezultati jer je drugi način bliži prirodnoj selekciji po čovekovim kriterijuma. Stvoriti rasu pasa je mnogo teže jer se uzimaju i osobine koje se ne mogu kvantitativno izraziti (narav, stabilnost, pogodnost za dresuru itd.). Nemci i Englezi su majstori za stvaranje rasa, zato što i jedna i druga nacija neizmerno voli i ulaže u pse, mačke i konje. Zamislite ptičara pobednika Trail Fielda ili pastuva Severnog Plesača koji je imao 36 vlasnika... Tu greške nema jer su oni pobedili u svojim disciplinama na desetine hiljada svojih konkurenata. Voleo bih da projekat SOP-a uspe ali po slikama na ponuđenom sajtu jedan pas mi više liči na rota dok drugi (žuti) više naginje žutoj nemačkoj (danskoj) dogi iako se ona bar na papiru nije koristila u selekciji. Što se tiče nemačkog ovčara zbog težnje odgajivača da postignu neke glupe efekte (npr. rep da pada na zadnje skočne zglobove kao kod vuku) ima dosta displazije, plašljivosti tako da se sve više razlikuju radne i izložbene linije i psi. I škotski ovčar je bio upotrebljiv pas dok nije počeo masovni odgoj. Gordon i irski seter se gotovo i ne viđaju u lovu, a kod engleskog postoje generacije koje nisu išle u lov ili na proveru urođenih sposobnosti. Pozdrav svima.
 
PS Većina kinologa se slaže da svestrano korišćeni službeni pas treba da bude visok od 60 - 65 cm, a težak 30 - 35 kg. Pas sa visinom grebena 70 - 75 cm i tolikom težinom nije baš za vodiča slepih ili sanitetskog psa ili pronalaženje zatrpanih u ruševinama. Ako je samo za napad i odbranu ili stražarsku službu onda ne vidim svrhu njegovog stvaranja jer ima za to već odavno potvrđenih rasa. O intelegenciji je teško govoriti jer uz dobrog dresera i šarac će biti bolji od nemačkog ovčara sa amaterom. Pozdrav!
 
Pas za obuku mora biti kompaktan,dobro povezan,ni previse visok ni previse nizak,isto tako i sa tezinom i sa duzinom.To je teorija koje se pridrzava jedan broj kinologa,ali sta ce mo sa pronalazenje nedozvoljenih sredstava (eksplozivi,droge) koji se nalaze na visinama preko 2 m,potrebni su mali psi(Bigl..),cesto je potrebno izazvati psiholoski efekat kod lica prema kojima pas treba da bude upotrebljen,potreban velik pas,kad se pojavi pas od 50kg i od 30 nije isto.Vecina uniformisanih sluzbi kako kod nas tako i u svetu sve vise koristi sive N.Ovcare,psi koji nisu izlozbeni primerci ali su zato odlicni radni psi.Vidjao sam primerke od 70-75cm pa i vislje.Tako da je tesko imati svestranog,univerzalnog sluzbenog psa.Cuo sam da se kod nas neki dreseri reklamiraju za obuku pasa za vodice slepih,znam da su to prazne price jer znam sta je potrebno i sta sve zahteva takva obuka.O intelegenciji nije tesko goviriti,jeste ako o psu daju misljenja svi koji se bave obukom pasa,a kod nas je svaki treci kinolog vrsni dreser.Uzmimo najbolje dresere kod nas,Sirko,Djokic,Cekic,Mrazovac,e od takvih osoba je vazno visljenje kad je u pitanju intelegencija S.O.P-a.
 
Raduje me sto se diskusija o SOP-u odvija napredno... Iako ima izjava koje su neodmerene i nestrucne. Ako vec niste informisani dovoljno o ovoj rasi, na kojoj se ozbiljno radilo, na svim segmentima, onda se prvo informisite na pravom mestu..Ili budite strpljivi, da tvorac ove rase izda knjigu o njemu...Onda ce sva pitanja biti suvisna...
A dotle, mozete slobodno "napadati" i "blatiti" ovu rasu koja ce jednog dana biti rasa za respekt...Ako Vas interesuju slike, javite se e-maijlom...
Hvala
 
Samo da podsetim ucesnike na ovoj temi, da je tema pokrenuta u cilju priznavanja vrste, i da su dobrodosli svi dobronamerni napori... A pas, ovaj ili bilo koji drugi, moze biti dobar ili los, samo ako je uticaj coveka i okoline prema njemu pravilan ili ne... Ovaj pas je kao meda...Prelep je, privrzen vlasniku i pametan, sto znaci i disciplinovan... Ako znate za koju namenu Vam je potreban, on ce ispuniti sve zahteve veoma revnosno o pozrtvovno...
Tako...
Idemo dalje...
Pozdrav...
 
Evo jednog dela teksta koji je izasao u Gradjanskom listu. "S.O.P-ovi su vrlo zahvalni za obuku.Ja sam doveo odrasle pse,koji su vrlo agresivni,narocito mizjak Beba,koji je vec promenio nekoliko vlasnika,ali sam ga brzo obucio.S.O.P-ovi su odani i poslusni,na komandu krenu i stanu.Ne plasim se da ce nekog napasti,ali u njihovoj blizini se ne smeju praviti nagli pokreti prema njim ni prema vlasniku.A kad krenu,ako ne dobiju komandu da stanu,idu do kraja,bez odzira na to da li je u pitanju covek ili neka zivotinja.On zeli da pobedi a ne da ubije.Neki ih,medjutim,koriste za borbe,ali mi se borimo protiv toga,jer je u pitanju porodicni pas.Od mene su odlazili u Zagreb,Umag i jos nekoliko mesta u Hrvatskoj.Sada imam narudzbe iz Juzne Koreje.Interesuju se u Siriji i Americi.Imao sam kontak s dreserima iz SAD koji obucavaju pse za policiju.Sada po njihovoj narudzbini,snimamo video materijal o radu s ovim psima-kaze Balanac(vlasnik odgajivacnice “Carski cuvar” "
 
Evo jos jednog dela iz iste reportaze iz Gredjanskog lista. "Ozi je devetomesecno stene i jedan je od cetiri predstavnika ove rase u vojvodjanskoj prestonici.Iako jos nije odrastao,on imonuje svojom velicinom i inteligencijom,pa ni reporterima GL nije bilo svejedno dok im se vrzmao oko nogu.On je svestan svoje snage i karaktera,to je pas,nije pekinezer,ali mu moras biti pravi gazda,stabilnog karaktera.Donosi odluke sam i omah staje u odbrambeni stav,zato se ne smeju ciniti nagli pokreti,jer reaguje brze od coveka.Imao sam ranije i nemacke ovcare i sarplaninca,ali ni jedan nije bio prijemciv za obuku i poslusan kao on.Cim promenim tonalitet,on dolazi kod mene i nema potrebe da ga podmicujem ili tucem.Ne plasi se ni pucnjave,jednostavno,nezna za strah,ali uvek staje na stranu slabijih ili ugrozenih.Izvodim ga u setnju medju druge pse,kako bi se navikao na drustvo.Odan je i nemamo nikakvih problema s njim,iako zivi s nama u stanu-kaze njegov vlasnik Stevan Maksimovic."
 
Kao prvo da naglasim da ton pitanja koja cu postaviti nije niti zajedljiv, niti cinican, vec se radi o najobicnijim pitanjima.
1-da li je pas u cijoj blizini ne smeju da se prave nagli pokreti- stabilan pas?
2-sta sad to znaci “kad krenu idu do kraja ali ne zele da ubiju nego da pobede”?
3-otkud sad SOP ispade poslusniji od N.O.?
 
1-U slucaju da me neko napadne u prisustvu psa i taj pas pobegne ili jednostavno ne odreaguje,to onda nije pas.

2-Pojedine rase pasa koje se koriste u borbama pasa kidaju psa i kad ga ubiju ili kad ovaj ne zeli vise da se tuce i pokusava da se povuce,dok kod S.O.P-a je situacija malo drugacija,namece svoju dominaciju i kad je drugi pas prihvati,ako je doslo do tuce,ona prestaje,a ako taj drugi pas nastavi da se suprostavlja S.O.P. se nece prvi povuci.Kakav je odnos prema psima takav je i prema ljudima.

3-Nemacki ovcar je proveren pas i vec sam naglasio na forumu koji su psi za mene br.1, NO i malinoa,ali svako ima pravo na svoje misljenje,Maksimovicu se verovatno vise svidja ovaj pas.,naravno da se svidja i meni,ali nesto sto ceo svet koristi kao sluzbenog psa je ipak provereno u bezbroj situacija,sto ne znaci da ne moze ni da im pridje.Tu sad treba da se navode primeri gde je N.O. u prednosti,gde je S.O.P. nadmocniji,pa da se uporedjuje,ali sve u svemu ukusi su razliciti.
 
Dreseru, hvala na odgovorima. Mozda nisam najbolje shvatila razliku izmedju "napada na vlasnika" i "pravljenja naglih pokreta". Ucinilo mi se da u prisustvu SOPa ne sme covek da pravi nagle pokrete jer tada dobije zelju da glodje. Imala sam dobermana pored kojeg je covek mogao da se hita do mile volje, bez bojazni da ce biti oglodan. I ne zelim da budem drska, ali ako neki pas nema nagon da napada i chuva, time ne postaje machka ili kljunar, vec samo pas koji nije za cuvara :wink:.
 
Ja sam napravio jedan propust kad sam odgovarao na prvo pitanje,trebalo je da stoji “to onda za mene nije pas”.Naravno da ja volim sve pse,a normalno je da neke rase vise a neke manje,kao i svi mi.Moji roditelji imaju zlatnog retrivera,zna se kakvog su oni temperamenta,ali meni je drag.Svaki moj pas je bio drsiran za odbranu vlasnika ili osobe koja ga vodi u setnju,nagli pokreti nisu smeli da se prave u mojoj blizini.Naravno svako bira psa kakav mu najvise odgovara.
 
pudlala:
Videla sam paradu srpskih pastirskih pasa na nekom od beogradskih CACIB-a, i svi su bili potpuno razliciti... ni jedan nije licio na drugog- po boji, velicini, obliku glave... da li se malo napredovalo sa ujednacavanjem tipa kod te rase? :?:
Tu ti je situacija otprilike ovakva: svi ti psi koji se nalaze u Homolju osim razlika u boji i duzini dlake nemaju nekih drugih posebnih razlika. Duzina, visina, oblik glave sve je to identicno. To sto si ti videla, predpostavljam da se radi o CACIB-u 2003 kada smo izveli petnaestak pasa koji su pre pocetka proglasavanja njlepsih prodefilovali u centralnom ringu. Tada su se tu nalazili psi starosti od 9 meseci do zrelih pasa od 5-6 godina. Otud i ta razlika u velicini. Inace standardom dozvoljene su sve boje osim totalno crne. Ako te jos nesto interesuje rado cu ti odgovoriti. A ako se posebno intersujes za pastirca mozemo da se dogovorimo da sa svojim prijateljima dodjes i posetis jednu baciju u Homolju gde se gaje srpski pastirski psi. Pozdrav.
 
Da, bio je to CACIB Bgd 2003. Ne znam, mozda se ne secam dobro, ali generalno uspevam da razlikujem stence od odraslih pasa :wink: . A iskreno nesto se i ne razumem u pastirske pse. Secam se da mi se dopalo to sto su bili jako smireni i "opusteni", nisu lajali niti napadali unaokolo, kako to ponekad biva. Mislim da bi bilo jako zanimljivo posetiti Homolj i videti te pse u akciji. Mozda se zaista organizujem tokom leta. I da, imam pitanja vezana za spp-a, ali mislim da bi vredelo da se otvori zasebna tema posvecena spp-u. Da vidimo sta moderatorka misli :D . Pozdrav!
 
3-Nemacki ovcar je proveren pas i vec sam naglasio na forumu koji su psi za mene br.1, NO i malinoa,ali svako ima pravo na svoje misljenje,Maksimovicu se verovatno vise svidja ovaj pas.,naravno da se svidja i meni,ali nesto sto ceo svet koristi kao sluzbenog psa je ipak provereno u bezbroj situacija,sto ne znaci da ne moze ni da im pridje.Tu sad treba da se navode primeri gde je N.O. u prednosti,gde je S.O.P. nadmocniji,pa da se uporedjuje,ali sve u svemu ukusi su razliciti.[/quote]
U jednoj knjizi nekog čini mi se Amera ili Engleza koji je napravio anketu u kojoj je učestvovalo nekoliko stotina američkih dresera i kinoloških sudija najintelegentniji pas je doberman kojeg on naziva Anštajnom među psima, pudla, labrador i golden retriver. Pored direktnog njihovog odgovora uzimao je u obzir i učestanost gajenja pasmine. U toj knjizi daje i testove za testiranje intelegencije pasa. Zanimljiva je pisanje istog autora na bazi iskustva dresera da bi kraljevska pudla bila izuzetan službeni pas da ima malo više fizičke snage ali da to može nadoknaditi visokom intelegencijom. Drugim rečima, možemo govoriti o deset vrsta pasa koji su najprikladniji za dresuru gde sigurno spadaju NO i malinoa ali je malo pretenciozno govoriti o SOP-u kao izuzetno intelegentnoj rasi na bazi konstatacije i izjava njegovih vlasnika i odgajivača. Vlasnik engleskog hrta, mopsa ili buldoga će reći da su njihovi psi pametni na ''specifičan'' način, tj. svaki ciga hvali svoga konja. U nadi da neću biti pogrešno shvaćen pozdrav svima!
 
Da mi ne bi pisali o pekinezerima kao sluzbenim psima evo standarda Srpskog odbrambenog Psa.

Ovaj standard su mi dostavili Predrag Balanac vlanik odgajivacnice “Carski cuvar” www.carski-cuvar.co.yu i Jovanovic Igor tkodje vlasnik odgajivacnice S.O.P.-ova iz Klenku

KARAKTER:S.O.P. je nenadmasan cuvar lica i imovine,ali i idealan porodicni pas. Treba biti jako privrzen gospodaru ali i nepoverljiv prema strancima.Njegova figura pokazuje pored izuzetne snage i visoku inteligenciju.Narav mu je stabilna i svakog trenutka donosi odluke koje su u datoj situaciji najprihvatljivije.

GLAVA:Snazna,siroka izmedju usiju,sa solidnim stopom ni previse ni premalo izrazenim,njuska umereno duga veoma snazna i jaka,nikad spicasta,sa izuzetno jakim celjustima.Odnos izmedju lobanjskog dela i njuske trba biti 60:40.Nosnik prav.Usne mesnate ali ne previse opustene.

ZUBALO: Veoma snazno,jeko sa zdravim zubima.Najpozeljnije je makazasto zubalo.

OCI: Srednje velike,pozeljno je da budu tamnije bije ali je dopustivo i nesto svetlije oko u koliko je u skladu sa bojom dlake psa.

USI: Visece trouglaste,srednje velicine,dobro prilezu uz glavu.Nikad se ne kupiraju.

VRAT:Umereno dug,veoma misicav i snazan,ne bi trebao imati viska koze.

GREBEN:Prelaz iz vrata u ledja bi trebao biti dobro naglasen.

LEDjA:Ravna,prava,nesto duza od visine psa,veoma snazna i jaka.

SAPI:Sapi su srednje duzine nisu previse oborene.

GRUDNI KOS:Sirok,dubok sa dobro razvijenim predprsjem i dobro zaobljenim rebrima.Grudni kos treba biti prostran.

PREDNJE NOGE:Preve i nisu usko postavljene.Kosti nogu su veoma snazne.

SAPE:Okrugle,umereno velike,dobro zatvorene.Tabani tvrdi,nokti kratki,pozeljno je da budu crni.

ZADNJE NOGE:Gledano otpozadi zadnje noge su prave i nisu usko postavljene,butine veoma snazne i misicave.Sape bez zaperaka,uglovi zadnjih nogu ne di trebalo da budu strmi.

DLAKA:Veoma gusta i stiti psa od atmosverskoh prilika,poddlaka ne bi smela da izlazi kroz pokrovnu dlaku.

BOJA:S.O.P. se javlja u vise boja:crni,crnotigrasti,sivi,sivotigrasti,zuti,medeni i druge boje.

VELICINA:Visina grebena muzjaka od 65cm do 75cm,a za zenke od 60cm do 70cm.

TEZINA:Od 50kg do 70kg


MANE:Hrtasti psi,lagani i bez snage,glava nedovoljno snazna,soicasta njuska,podgrizajuce zubalo,ocnjaci koji udaraju u desni,slabo misicav i prekratak vrat,ravna rebra,uske grudi,ulegnuta ledja,zaperci na nogama,vise od 30% bele boje,belina na ledjima,plastu,preduga ili prekratka dlaka,strasljivost,cakaraste oci,nedostatak testisa…
 

Back
Top