Alternativna medicina: biljke, homeopatija, bioenergija, akupunktura itd

pikax:
Znas kako..homeopatija je izuzetno komplexna....mnogo toga mi je objasnila jedna dr ( pedijatar ) dok sam bila na stazu - ona se time paralelno bavi..a vise "veruje" homeopatiji, nego klasicnoj...
Meni se taj koncept posebno i ne dopada..tj. ne razumem ga u potpunosti, jer je potrebno dosta vremena da se posveti istrazivanju...Homeopatija je na zapadu prihvacena - to je cinjenica.
Ja, licno...ne znam sta da ti odgovorim...:D
Ma svi znaju da objasne homeopatiju dok ne udjes sa njima u neke malo detaljnije razgovore o citologiji, biohemiji, histologiji, fiziologiji. A tada samo zaneme. To se zove verovanje na slepo... isto kao religija. Ali dokazano je da voda nema pamcenje
 
AcaBg82:
E vidis kako mozemo lepo da okenemo na salu a ne na tucu i svadju?

Inace svi kiroprakticari koje sam ja do sada video su bili doktori medicine, tako da ne znam koliko ona moze da se uvrsti u alternativnu medicinu.
Ti to pokusavas da budes duhovit?
Znaci prvo pitas sta je kiropraktika a onda naprasno ti se javi da ti zapravo poznajes vise doktora koji se bave tom oblascu?!
Aco, Aco...
 
dr:
Ti to pokusavas da budes duhovit?
Znaci prvo pitas sta je kiropraktika a onda naprasno ti se javi da ti zapravo poznajes vise doktora koji se bave tom oblascu?!
Aco, Aco...

Pa onaj lik sa bradom na artu koji prica o kiropraktici videla si ga sigurno, pored imena mu pise M.D, to koliko ja znam znaci Medical Doctor. Po tome sam ja zakljucio da je on doktor. Mozda gresim.
 
dr.koki:
Ma svi znaju da objasne homeopatiju dok ne udjes sa njima u neke malo detaljnije razgovore o citologiji, biohemiji, histologiji, fiziologiji. A tada samo zaneme. To se zove verovanje na slepo... isto kao religija. Ali dokazano je da voda nema pamcenje

Ok. Jesi li nekad cuo za neuralgije trigeminusa ili njegovih grana koje se javljaju i izazivaju neverovatne bolove a nista ne moze da ih objasni? Cak ni medicina i stomatologija. Ocu reci da ima mnogih stvari koje ne mogu da se objasne.
 
kombuha ne leci, ona preventira i pomaze pri lecenju. koriscenje takvih stvari (gljiva, biljaka...) pre spada u zdrav nacin zivota ili ishrane a ne u alternativne vrste lecenja. drugo, radjena su naucna istrazivanja i u svetu, a skoro i kod nas koja potvrdjuju sta se to dogadja i sta to ima tu lekovito i kako to deluje. ja mogu samo da iznesem svoje licno iskustvo i ljudi iz moje okoline koji je koriste i da se pozovem na ta istrazivanja za koja znam.

drugo velika je razlika izmedju nadrilekarstva i prevaranata i alternativnih vidova lecenja ili ishrane. i zahvaljujuci ovim prvima i postoje toliki otpori i predrasude prema alternativnim vidovima lecenja.
 
Covek koji se reklamira ispred ordinacije "Centar" je kiropraktik i nije lekar, iza njegovog imena nisi mogao videti MD, vec samo BSc eventualno, a i lepo je naglaseno da je covek kiropraktik (ili kiroprakticar). Ordinacija pak je registrovana na lekara (jer drugacije ne bi ni mogao da je registruje) a to je fizijatar specijalista koji radi u toj ordinaciji i zove se Vesna Stefanovic. Kiropraktika je daleko od pukog razvlacenja kicmenog stuba. Doktor klasicne medicine (lekar) se moze uporedo baviti i alternativnom medicinom odnosno kiropraktikom ili akupunkturom, ne znam sta tu nije jasno.
 
Hteo bih da da komentar na pisanje dr.Kokija o Alternativnoj medicini.
POstovani dr.Koki da ste bili u situaciji (nedaj boze)da obolite od karcinoma i da vam lekari (odnosno porodici)kazu da necete ziveti vise od 2-3 meseca a onda se pojavi ta vasa "lazna" ili kako je vi sve ne zovete medicina i ucini cudo i vi ostanete zivi jos 2 godine I ja sad vama ovo pisem jer je to bio slucaj samnom i sam sam sebi pomogao ,izmedju ostalog.POdrzavam ja zvanicnu medicinu daleko od toga,ali niste bili u situaciji o kojoj sam Vam pisao i nemojte da pisete o necemu kad o tome nemate pojma.
Ako mi ne verujete mozemo se i cuti i ja cu vas demantovati 100% da alteraniva nema rezultata,a dacu Vam i moje rezultate,kad je tumor nestao bez operacije samo uz pomoc lekovitog bilja.
Slazem se da ima prevaranata ali nemojte sve stavljati u isti kos.
Pozdrav
 
AcaBg82:
Ok. Jesi li nekad cuo za neuralgije trigeminusa ili njegovih grana koje se javljaju i izazivaju neverovatne bolove a nista ne moze da ih objasni? Cak ni medicina i stomatologija. Ocu reci da ima mnogih stvari koje ne mogu da se objasne.

Neuralgije uvek imaju svoj uzrok. Da li je to vaskularna kompresija, kompresija tumorom, nekim fibroznim tkivom, herpes, demijelinizacija,istezanje nerva, povreda ganglion trigeminale, pritisak dure na nerv, pritisak likvora... ima ih jos hiljadu. Uvek postoji razlog ali se ne trude uvek da ga pronadju nego samo kovnu injekciju alkohola i gotovo.
 
fitoterapija:
Hteo bih da da komentar na pisanje dr.Kokija o Alternativnoj medicini.
POstovani dr.Koki da ste bili u situaciji (nedaj boze)da obolite od karcinoma i da vam lekari (odnosno porodici)kazu da necete ziveti vise od 2-3 meseca a onda se pojavi ta vasa "lazna" ili kako je vi sve ne zovete medicina i ucini cudo i vi ostanete zivi jos 2 godine I ja sad vama ovo pisem jer je to bio slucaj samnom i sam sam sebi pomogao ,izmedju ostalog.POdrzavam ja zvanicnu medicinu daleko od toga,ali niste bili u situaciji o kojoj sam Vam pisao i nemojte da pisete o necemu kad o tome nemate pojma.
Ako mi ne verujete mozemo se i cuti i ja cu vas demantovati 100% da alteraniva nema rezultata,a dacu Vam i moje rezultate,kad je tumor nestao bez operacije samo uz pomoc lekovitog bilja.
Slazem se da ima prevaranata ali nemojte sve stavljati u isti kos.
Pozdrav
Uvek postoji sansa da ce telo samo da se oslobodi tumora, da ce da proradi imuni sistem, da ce lecenje da pocne da deluje... A svi ti alternativni lekovi i cajevi su veruj mi ispitani u klinickim uslovima i verovatno da im nije dokazana neka upotrebna vrednost cim se ne prodaju masovno i prepisuju u referentnim zdravstvenim institucijama.
 
dr.koki:
Ma svi znaju da objasne homeopatiju dok ne udjes sa njima u neke malo detaljnije razgovore o citologiji, biohemiji, histologiji, fiziologiji. A tada samo zaneme. To se zove verovanje na slepo... isto kao religija. Ali dokazano je da voda nema pamcenje
Hm...poverovala bih statistici...prosto :D
Recimo, 20 pacijenata obolelih od neke bolesti ..10 se leci klasicnom m., 10 homeopatijom...i rezultat, % izlecenja...
 
dr.koki:
WW homeopatija dokazano ne leci nista. Znaci postoji ogroman broj istrazivanja koja to pokazuju. To sto je ljudi prihvataju ne znaci da je uspesna vestina.
Greska!
Naprotiv, to sto je neko ne prihvata, ne znaci da je neuspesna.
dr.koki:
Objasni mi mehanizam delovanja homeopatije, ali korak po korak i dokazi da je to tako i ja idem pravo na trg da se derem da je homeopatija u pravu. A svi su dokazali da nije tako. VODA NEMA PAMCENJE!!!!
Koji svi su dokazali da nije tako? Sta su dokazali? Kako mozes tako nesto da tvrdis? Ako neko nije mogao da dokaze da homeopatija leci, to ne znaci da je dokazao da homeopatija ne leci. Uostalom, to je lako proveriti. Potkrepi podacima... Nemoj da vrsis zamenu teza, koristeci demagogiju.
Ako nesto ne mozes da objasnis, da li to ne postoji? Da li postoji svetlost? A jos se razmislja da li je talasne ili materijalne prirode... ili i jedno i drugo.
I niko nije tvrdio da voda ima pamcenje. To je fraza, da bi se na najlaksi nacin objasnila pojava.
dr.koki:
Ajde ovde smo svi naucnici i verujemo u logiku... dokazite mi logicki kako homeopatija moze da leci.
A recimo da neko moze da ti objasni logicki, a ti to ne mozes da pojmis... da li bi to i dalje znacilo da metoda ne valja? Ma, o tome napisah vec iznad...
dr.koki:
To se zove verovanje na slepo... isto kao religija. Ali dokazano je da voda nema pamcenje
Aha... E, izvini sto pokusah da ti odgovorim. Trebalo je ranije ovo da napises...
 
Ajde posto mislis da ja ne mogu da potkrepim dokazima potkrepi ti. Ajde posto si najpametniji na svetu objasni mi logicki kako homeopatija deluje.
25mg homeopatskog leka, 200 puta rastvoren sadrzi .000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
0000000000000000000000000000000000000000000000000001% procenta aktivne supstance.
A da bi postojao i jedan molekul aktivne supstance minimum mora da bude .00000000000000000000012%.
 
James Randi placed a $1 million challenge to the BBC Horizon team to prove the "water memory" theory. Experiments were conducted in a proper scientific manner, with the Vice-President of the Royal Society, Professor John Enderby, overseeing the experiment. The challenge ended with the Horizon team failing to prove the memory of water.
Googluj malo... ovo je opste poznata stvar.

A group of Dutch researchers reported their failure to duplicate the results in Experientia in 1992:

"In fact, in our hands no effect of extreme dilutions was shown at all. We conclude that the effect of extreme dilutions of anti-IgE, reported by Davenas et al., needs further clarification and that in this process the reproducibility of results between experimenters should be carefully determined."

[edit]

Hirst et al

A group of English researchers reported another failure to duplicate the results in Nature in 1993:

"Following as closely as possible the methods of the original study, we can find no evidence for any periodic or polynomial change of degranulation as a function of anti-IgE dilution."

Jonas and DARPA

Intrigued by Benveniste’s claims that biological interactions could be digitized, the U.S. [Defense Advanced Research Projects Agency] (DARPA) asked Dr. Wayne Jonas, homeopath and then director of the U.S. National Center for Complementary and Alternative Medicine, to organize an attempt at independently replicating the claimed results. The study implemented “A social and communication management process that was capable of dealing with conflicting interpersonal dynamics among vested parties in the research effort.” One of Benveniste’s machines was used, and, in the design and pilot project phase in 2001, Benveniste and other members of his DigiBio lab participated as consultants. Interviews at the time indicated study participants were satisfied with the way the study was being conducted. In the end, the authors reported in the FASEB Journal in 2006 that "Our team found no replicable effects from digital signals".

Inace Benveniste je "dokazao" da voda ima pamcenje. Zato mu se sad ceo naucni svet smeje.
 
Mislim da se bas zbog nepostojanja statistickih podataka o uspesnosti alternativne medicine ona kotira tako visoko.Tu se racunaju samo uspesno "izleceni".Niko ne racuna one kojima nije pomoglo nista.Tu nema kategorije npr. petogodisnjeg prezivljavanja.Uspesi se glasno isticu,a neuspresi precute.I jos nesto,od alternativne medicine javnost manje ocekuje,nego od zvanicne.Pacijent u alternativnu terapiju krece sa velikim optimizmom,a u konvencionalnu sa velikom skepsom.A svi znamo da je moc sugestije i autosugestije cudo.
U zvanicnoj medicini se vodi precizna statistika,pa je normalno da je "uspesnost" manja.
Meni je to mnogo blize,nego mistifikacija u alternativnoj.
U zvanicnoj medicini se tacno zna koji lek pomaze,a koji ne,dok u alternativnoj to cesto nije moguce ni utvrditi(veruje se na rec).
 
Da, DOKAZANO je eksperimentalno da voda nema pamcenje, taj je eksperiment podigao mnogo bure u naucnim krugovima i krugovima onih koji zastupaju homeopatiju koja se prakticno (ne i zapravo) temelji na tome kako molekuli vode - pamte (nije fraza, Julian). No homeopatija nije SAMO na pamcenju vode bazirana, i kao sto rekoh - svaki uspesan placebo, cak i ako nema nikakvo lekovito dejstvo u drugom smislu, ukoliko je dovoljno uspesan - leci. PIxax, ako bi verovala statistici, onda bi dobila veoma visoku cifru onih koji bi ti rekli da im je homeopatija jako pomogla. Mislim da mi sustinski, pored sve one anatomije, fiziologije, otvaranja tela do najsitnijeg crevca i virenja u unutrasnje supljine, znamo zapravo veoma malo o savrsenoj masini koja se zove covek, o savrsenom ustrojstvu milijardi celija koje, dobro nastimovane i odrzavane, daju savrseni sklop - toliko savrseni sta vise da proporcije ljudskog tela (bez obzira na visinu, tezinu, rasu itd) mogu da daju konstantu (?! fenomenalno, zar ne). I kako je celo to i takvo telo ustrojeno na osnovnom principu ciste energije, odnosno struje, kad sve dovedemo do zadnje granice posmatranja, uopste ne bih ja odbacvila ni razna alternativna energetska lecenja, ni magnete, ni kristale itd. Normalno, ono sto odgovara gruboj logici ne mora da odgovara nacinu sarlatanskih primena ove logike (po principu nosis magnetnu narukvicu pa nemas migrenu, gluposti!). Dakle, mnogo mi malo znamo da bismo mogli da shvatimo sta je sve moguce a sta nije, a sve te biljke, koki, u koje ne verujes, ipak su lecile coveka od davnina i onda kad klasicna medicina nije postojala i nije jos bila izmisljena ni naucna misao niti tehnologija koju danas imamo. Prema tome, ne budi tako lak na diskriminisanju drugih mogucnosti, mlad si, pun si zanosa, pun si nauke i to je sve lepo i korisno, i naravno da tako i treba da bude - da te vodi glava i cinjenice. Ali ne moze se bas sve objasniti ogoljenim cinjenicama, covek je cudo, kao i zivot, cudo koje mi ne da nismo uspeli da spoznamo nego smo svetlosnim zivotima daleko od toga - mora se pognuti glava pred tim, ne sme se biti arogantan i iskljuciv. Naravno, i ja sam uvek za to da se pokusa sa klasicnom medicinom na prvom mestu. LAi kad bi mi rekli da klasicna meidicina ne moze nista vise da uradi za mene - svakako bih se okrenula alternativi. Kad covek vise nema sta da izgubi, moze samo da dobije. Izmedju tebe i takvog razmisljanja stoji mnogo, mnogo godina zivotnog iskustva i zivotna mudrost koja se stice kad se dosta toga iskusi, vidi, prozivi. Zato - drzi se nauke, naravno, ali cuvaj se iskljucivosti. Iskljucivost uvek vodi u aroganciju, a u struci kojom se mi bavimo, ona je ne samo nedopustiva vec i opasna po one zbog kojih se bavimo onim cime se bavimo. Slazemo se u biti, ono sto ti svi skrecemno paznju jeste da ne mesas alternativu i sarlatanstvo, i da budes strpljiv - struka ce te nauciti (ako budes dovoljno budan i mudar da cujes, i dovoljno skroman da prihvatis) da nije sve tako crno belo kako ti se sad cini. Jos je rano.
 
dr.koki:
Ajde posto mislis da ja ne mogu da potkrepim dokazima potkrepi ti. Ajde posto si najpametniji na svetu objasni mi logicki kako homeopatija deluje.
25mg homeopatskog leka, 200 puta rastvoren sadrzi .000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
0000000000000000000000000000000000000000000000000001% procenta aktivne supstance.
A da bi postojao i jedan molekul aktivne supstance minimum mora da bude .00000000000000000000012%.
Slusaj sabane, ti svojim iskljucivim stavom pokusavas da pokazes da si najpametniji na svetu, a ne ja... Ubuduce nemoj tim recima da mi se obracas.
Odgovor i za tebe i WdW je da voda nema pamcenje. U pravu ste, zato sto je, ponovicu WdW - u pitanju fraza. Pretpostavka je (jedina koja moze da sledi logiku do odredjene tacke), da tokom pravljenja rastvora, molekuli aktivne supstance prenose energetski potencijal samoj vodi. Zato su to nazvali "pamcenje". Dakle, ja nisam tvrdio da voda zaista pamti (posto vidim da se to odjednom pojavilo kao moja ideja), vec da je fraza to sto pominjete. Sto se mene tice, takvo objasnjenje je prilicno klimavo, pa nisam sklon da ga prihvatim. Ali sam vec shvatio da sam glup, za razliku od tebe koji si mi udelio kompliment prepametnosti, pa ne odbacujem mogucnost da na neki neobjasnjiv nacin sve funkcionise. A imam i razloga da gajim odredjenu dozu vere u to, pored sve svoje lakovernosti.
 
dr.koki:
Ja nisam saban, a prvi si mene vredjao gore kad si rekao da ne bih mogao da pojmim kad bi mi neko to objasnio logicki. Izvini ako su te ovolike nule uvredile. A samo pamcenje vode je bazirano na toj teoriji prenosa energetskog potencijala i ta teorija je vise puta oborena
Da li sam bas rekao da ti ne mozes da pojmis? Pogledaj ponovo... ima razlike.
I sad si odjednom poceo da pricas o energetskom potencijalu, a ne o pukom "pamcenju"... Ali, nema veze. Ja takodje mislim da ta pretpostavka ne pije vodu, nema potrebe da me ubedjujes. Poenta je u necem drugom... Ali ja to ne umem da objasnim, nije da ti ne mozes da shvatis. Do mene je...
Eto, ja se ne bih dalje nastavljao.
 
Aman bre Julian, pa je l ti mislis da smo mi stvarno debili? Za ime sveta sta ti je - pa naravno da voda 'ne pamti' u laickom smislu kao kad kazemo da neko ima - dobro pamcenje, i da se radi o energetskom potencijalu - do nivoa svake pojedinacne celije u nasem telu radi se samo i iskljucivo o potencijalima, odnosno o struji, pa i samo (pravo) pamcenje na nivou mozga ustrojeno je na nivou energetskih potencijala! Prema tome to nije nikakva fraza, covek je zaistaverovao da voda moze da prenosi i prima informacije putem energetskih potencijala kao sto se to uostalom desava na molekularnom nivou mozdanih celija i mozga. I kada je dokazano da voda nema pamcenje, to svakako nije zbog toga sto je to bila fraza vec zbog toga sto jhe ustanovljeno veoma jasno i naucno da molekuli vode nisu u stanju za razliku od mozdanih celija (na molekularnom nivou) da prenose informacije u vidu elektricnih impulsa, dakle voda nije u stanju na molekularnom nivou, za razliku od nekih drugih organskih molekula, da PAMTI. I da, covek je TVRDIO da voda zaista moze da pamti, u onom smislu u kome se rec 'pamtiti' upotrebljava u neurofizioloskoj nauci. Prema tome to nije nikakva fraza, jer pamcenje i nije nista drugo do serije elektricnih impulsa koje stvaraju otisak tj. engram u mozgu. U nasem telu i druge celije imaju sposobnost da 'pamte' (sto je otkriveno krajem dvadesetog veka), tako na primer celije koze 'pamte' izlaganje negativnim substancama a posebno radijaciji sunca, celije srca, kako najskorija ispitivanja i istrazivanja dokazuju i sokiraju javnost' takodje 'pamte' skoro kao mozak, sto se pokazuje kod primalaca organa sa kadavera, itd.
 
Interesantno je cuti razlicita misljenja, ali mi nije jasno sledece:
Alternativna medicina je uglavnom dovodjena u vezu sa - neuspehom, prevarom, nadrilekarstvom i td...Uglavnom su navedeni negativni primeri i stavovi uvazenih Dr. zvanicne medicine. Ok.

Ako vec zvanicna medicina pruza sve odgovore, i leci sve bolesti, "proverenim" lekovima i sredstvima, zasto se ljudi uopste obracaju "alternativcima" :confused:
Otkud onolika deca bez ruku i nogu, nihove majke su pile "provereno neskodljive" lekove
zvanicne medicine , prepisivane od Dr zapadne medicine.
Otkud tolika smrtnost usled : sepse ( u XX veku), pogresno postavljenih dijagnoza, metodama "naucno priznate" medicine,nestrucno izvedenih intervencija, HIVa, i hepatitisa C nastalog transfuzijom "proverene" krvi...
O alavosti na novac necu ni da govorim, svako ko je na zalost dolazio u situaciju da trazi pomoc koja izlazi iz okvira najobicnijeg pregleda od lekara opste pr. zna o cemu govorim.

Ne bih ja tako olako bacala kamen na "Alternativce" postovani Dr. zvanicne medicine.
U svakom zitu ima kukolja i obratno.
 
ja sam verovala u homeopatiju dok mi nije bilo nista :)
onda sam se slupala i ubedili me da kupim homeopatski lek Arnica Montana koji "pravi cuda"...uglavnom, meni to bilo skupo ( a i glupo) ali ubedila me zena koja to daje svojoj deci koja stalno padaju i nista ih ne boli..
odem i kupim...i nista...onda mi kazu da se homeopatski lekovi spucavaju sa pepermintom, mentom i slicnim...odem kupim homeopatsku pastu za zube (koja kosta 15$ ili 10 puta vise od normalne) i opet nista..
znaci, mogla sam tacno da pratim intenzitet bola posle recimo brufena ili lekova protiv spazama misica i homeopatskih lekova...ljudi, veze blage nema to jedno sa drugim...
u mom slucaju, homeopatija nije pomogla..
sto se tice placeba, ako pomogne placebo onda i nije bila neka bolest...a onda je homeopatija odlicna :)
samo sto trositi pare na to, nije mi jasno...
u lekovitost bilja i kiropraktiku verujem (kao vidove alternativne medicine), u homeopatiju ne (sam princip mi izgleda sumanut a i probala sam i stvarno ne deluje)...
 
pikax:
Alternativna medicina je priznata na zapadu...ja je postujem, ali ne poznajem u dovoljnoj meri da bih mogla da formiram neko konkretnije misljenje...
MisTix...ti si otisla u drugu krajnost..

Mozda sam otisla u dugu krajnost, u principu, reagovala sam na apriori negativne stavove o Alternativnim metodama lecenja.
Pa, izgleda, kao da sam pristalica iskljucivo tog nacina lecenja,
A nisam, ja sam samo protiv iskljucivosti, ima slucajeva izlecenja, ali i smrtnosti, nestrucnosti i prevare na obe strane.

Ja sam laik, znaci, moje misljenje nije profesionalno relevantno, iskustva pacijenata govore i za i protiv oba nacina lecenja,
Da li se sve na kraju svodi na onu : Kome ima veka ima mu i leka ???
 

Back
Top