Alternativna medicina: biljke, homeopatija, bioenergija, akupunktura itd

zdravo.. :)

mislim da medju ljudima koji se brinu o svom zdravlju i pristupaju jednom ili vise sistema ocuvanja zdravlja i lecenja, u nasoj zemlji preovladjuju dve vrste - oni koji na svesnom planu misleci da se bore protiv bolesti, zapravo ih nesvesno obozavaju i brizno neguju; i oni koji kroz odredjenu praksu iskreno zele da unaprede svoje zdravlje ili se izlece.

ljudi iz prve kategorije koriste bolest kao opravdanje pred sobom i drugima, jer nista na ovom svetu nije bolje opravdanje od bolesti.

oni iz druge grupe prihvataju odredjeni sistem - neki vid ishrane, akupunktura, homeopatija, kiropraktika, masaza, terapije svetloscu, kristalima, itd.

zajednicko za obe kategorije je zbunjenost u moru razlicitih sistema i potraga za onim pravim. otuda i forum :)

i tako trosimo mnogo energije trazeci pravu stvar za sebe, ne uvidjajuci da idemo u pogresnom smeru i da ni u idealnom slucaju necemo naci trajno resenje. prepustajuci se prakticaru bilo kog sistema, koliko god strucan bio, mi smo pasivni (jer volimo da nas drugi bockaju, masiraju, tretiraju...) i stvar resavamo samo privremeno. sta je onda resenje? jedina 'savrsena' medicina bi bila ona u kojoj pojedinac moze sam, bez posrednika da postavi dijagnozu i resava problem. u tom cilju duboko verujem da je najbolje praktikovati neki od drevnih, milenijumima proveravanih sistema - kao sto su joga ili cigong (qigong). oni se u svojoj sustini ne razlikuju, tokom vremena su poprimili joga indijskog, cigong kineskog pecata, ali su znanja koja su nasledili starija od oba sistema. kroz praksu joge/cigonga mi upoznajemo sebe, osvescujemo nesvesne strahove, umirujemo misli i emocije, stavljamo ego tamo gde mu je mesto.. jednom recju, stvaramo uslove da otklonimo blokade koje smo (u najvecoj meri usled emocija) stvorili tokom zivota. kada su blokade otklonjene, energija moze ponovo neometano da tece, kao kada smo bili deca (do 3.-4. godine). u takvim uslovima postajemo daleko senzitivniji i sami, direktno, bez ikoga ili icega sto bi posredovalo energetski dijagnostikujemo problem na vreme - pre nego sto on postane problem tkiva (tkivo je inertno, daleko se teze oporavlja), kao i nacin lecenja koji nam je u tom trenutku potreban. Nijedan prakticar ne moze pratiti sve promene koje se u nama svakog momenta javljaju (dijagnoza postavljena u jednom trenutku, vec u narednom moze biti drugacija), nijedan nutricionista ne moze znati precizno koja nam ishrana odgovara, i sl. Zato, krenite sa praksom, otvorite energetske kanale, tako cete dobiti odgovore na pitanja zbog kojih ste na forumu.. ;)

u nasoj zemlji postoji svega nekoliko prakticara joge i cigunga cija energetska polja zaista potvrdjuju da oni stoje iza onoga sto pricaju. kod jednog od njih i sam vezbam. ko je zaiteresovan da sazna vise, moze ostaviti kontakt, pa cu se javiti.

svako dobro!
 
Prvi put se javljam. :) Vjerujem duboko u ono sto mi nazivamo "alternativnom medicinom" i nadam se da ce konacno prestati rasprave sta je starije - kokos ili jaje, te da ce se konacno poceti sabirati i koristiti mudrosti "obe" medicine. (Zasto se malo ne obrnemo oko sebe - pozitivnih primjera je svugdje u svijetu - Francuska, recimo...) Da ne trosim rijeci na zalbe oko opsteg stanja kod nas, pa i u "obe" medicine..., mada je to pomalo razlog mog javljanja i molbe za pomoc...
Poslije 10 i vise godina zivota sa tinjajucim problemom, lutanja po zdravstvenim ustanovama, konacno sam pred 2 dijagnoze sa "upitnikom". Ni jedna nije ni malo ruzicasta - oba spadaju pod autoimuna obolenja jetre - primarna bilijarna ciroza ili autoimuni hepatitis. Da bi se bilo sta od toga dokazalo, oficijalna medicina predlaze samo biopsiju. 10 i vise godina imam povisene transaminaze, 5 puta su iskljiceni svi "dostupni" virusi (divan alibi da se nesto "radi"... :confused: ), nakalemili su se i ostali poremecaji - poviseni holesterol (Los povecan, dobar smanjen), trigliceridi, secer... skupljanje vode, oticanje...premor i sve ostalo. Imunologija nejasna - cas normalna, cas poremecaj (u jednom casu su sumnjali na lupus...). Da li da pominjem muke oko zakazivanje cekanje na termin za preglede :sad2: ? Sve po malo - i - nisam mrdnula dalje od pocetka. Sad sam pred biopsijom :dash: . U medjuvremenu sam pocela da se zanimam zdravom ishranom i pogubila se u sumi raznih suprotstavljenih "skola". Na kraju sam (skoro) dospjela na test intolerancije na hranu i sve ono sto sam koristila - pokazalo se kao pogresno - bas na to sam intolerantna - tako da moram odustati od klasicne makrobiotike, pa i vegetarijanstva, ako mislim da unosim sve potrebno.
Sad pitam vas, a koliko sam na brzinu iscitala, ima vas i vrlo upucenih u ovu oblast: Cula sam da u Beogradu postoje doktori koji raznim alternativnim metodama dijagnostikuju bolesti. Mozete li me uputiti na pouzdan metod i pouzdanog doktora? Da li neko ima slican problem, odnosno, problem sa autoimunim bolestima i iskustvo u borbi sa njima?
Uskoro moram odluciti o biopsiji :dash: (a ne mislim da je to bas tako bezazleno kako me ubjedjuju), pa vas molim za brz odgovor.
Pozdrav svima i - hvala! :hvala:

Jeste da prošlo 5 mjeseci od tvog posta, ali me interesuje jedno...
Kakvi su tvoji nalazi te se dvoume između PBC i AIH?
Kolika ti je vrijednost: AST, ALT, AP, GGT, Albumina i da li si AMA ili ANA pozitivna?
Biopsija nije ništa strašno. Radio sam je prije 10 godina i moram opet za mjesec dana...
Velika je razlika između ta dva obolenja. Postoje i slučajevi preklapanja...
AIH je vezan za propadanje hepatocita pa je zato ALT i AST visok, a PBC je propadanje žučnih kanala u jetri pa se manifestuje visokim vrijednostima GGT i Alkalnih fosfataza.
Kad bih morao birati između njih izabrao bih AIH...
 
Ja sam htela samo da pitam za savet. Moj momak je isao na sva moguca snimanja, bukvalno od glave do pete i sve mu je ok, ali njemu i dalje nije dobro. Kada ga uhvati to nesto-boli ga kicma skroz dole (ali ne stalno ),oci mu zasuze, usi pocrvene, kao i obrazi,pocne zujanje u usima i ima osecaj da ce se onesvestiti... Isao je kod nekog deke koji je trevar, u Zrenjaninu je, ali mu nije pomogao. Najverovatnije mu je nagnjecen neki zivac,pa cisto da me posavetujete sta da radimo i kome da se obratimo, to traje 2 godine sa njim...U napred zahvalni...
 
vidim da se dosta i na forumima i u casopisima pise o svemu i svacemu ali retko se pominje kombuha caj, pa sam odlucila da dam svoj mali doprinos zdravom nacinu zivota tako sto cu napisati par stvari o njoj, o tome sta je i kako je lekovita, o nacinu gajenja i o mojim iskustvima sa njom.
volela bih da cujem i vasa iskustva i sugestije ili pitanja.

kombuha ili cajna gljiva je u stvari simbioza dve vrste organizama: gljiva (kvasci) i bakterija sircetnog vrenja. kombuha je neobican kompleks mikroorganizama sposoban da iz malog broja komponenata stvori obilje razlicitih nutritivnih i farmakoloski korisnih supstanci. to su: glukoza, fruktoza, vitamini B1, B2, B3, B5, B6, B12, B15, vitamin C, biotin, folna kiselina, lecitin, mlecna, glukonska i glukoronska kiselina, vocne kiseline (vinska, oksalna, limunska, sircetna, malonska), neki enzimi, 14 aminokiselina, biogeni amini i neki antibiotici. zbog ovakvih sposobnosti nazivaju je i cudesnom gljivom i svrstava se u grupu gljiva znacajnih lekovitih karakteristika. sta sve ovo radi organizmu i zasto je toliko lekovita? ako je neko zainteresovan mogu da napisem duzi tekst ili da preporucim literaturu, a dosta toga moze da se nadje i na internetu, ja cu ovde samo ukratko nabrojati lekovita dejstva kombuhe. kombuha pomaze odrzavanje mreze nervnih vlakana u organizmu, redukuje depresiju i gubitak pamcenja, pomeze celijama da koriste kiseonik, sprecava pojavu katarakte, prosiruje krvne sudove, povecava dotok krvi do rana i ubrzava njihovo zarastanje, pomaze u odrzavanju zdravlja nervnog sistema i u formiranju hormona, smanjuje broj sedih vlasi, jaca imunoloski sistem, pomaze formiranje belih krvnih zrnaca, smanjuje nivo zacepljenosti arterija, menja homocistein u metionin, aminokiselinu koja sprecava pojavu raka, pomaze prilikom razlaganja masti, pomaze prilikom gubljenja kose, obnavlja celije krvi, pomaze biosintezu kolagena, proteina koji cini strukturu kostiju, koze i krvnih sudova, regulise celijsko disanje i sprecava stvaranje celija kancera i zaustavlja njihov rast, regulise ph krvi, izuzetno efikasno cisti otrove iz organizma, ima antibiotske efekte, pomaze organizmu da se zastiti od teskih metala kao sto su olovo i aluminijum, primenjuje se u lecenju stomacnih bolesti, pokazuje antibiotsku aktivnost prema nekim stafilokokama i e.coli, , stimulise metabolizam, snizava krvi pritisak, podstice rad zlezda, snizava secer i holesterol u krvi, smanjuje valunge tokom menopauze, obnavlja crevnu floru, pomaze kod reumatskih i artritickih smetnji, nepravilnosti u radu zeluca, jetre i bubrega, cisti zucnu kesu, pomaze asmaticarima i obolelim od bronhitisa, pegla bore, usporava znake starenja i staracke bolesti....
a htela sam da budem kratka Smiley

Na prvoj strani ove teme videla sam ovaj stari post,pa da skratim muke i ne čitam svih 15 strana teme (ako nema svrhe) šta ispade na kraju jel pomaže il' ne i gde (ako) može da se nabavi?:hvala:
 
Na prvoj strani ove teme videla sam ovaj stari post,pa da skratim muke i ne čitam svih 15 strana teme (ako nema svrhe) šta ispade na kraju jel pomaže il' ne i gde (ako) može da se nabavi?:hvala:

pomaže pamćenju, pošto je bogto vitaminima B complexa, ne liječi depresiju, niti ublažava simptome iste...jeli kratak odgovor? ;)
 
pomaže pamćenju, pošto je bogto vitaminima B complexa, ne liječi depresiju, niti ublažava simptome iste...jeli kratak odgovor? ;)
To je važno:super:Danas sam kad sam videla onaj prvi post ukucala ime te gljive i dospela na još nekoliko foruma na kojoj je hvale ali koliko sam uspela da skapiram "oni" je sami "gaje".Nemam sreće kad se radi o cveću,neće me ništa pa taman da mu igram i pevam:roll:pa me zanima gde mogu da je nabavim "kao gotov proizvod":hvala:
 
To je važno:super:Danas sam kad sam videla onaj prvi post ukucala ime te gljive i dospela na još nekoliko foruma na kojoj je hvale ali koliko sam uspela da skapiram "oni" je sami "gaje".Nemam sreće kad se radi o cveću,neće me ništa pa taman da mu igram i pevam:roll:pa me zanima gde mogu da je nabavim "kao gotov proizvod":hvala:

imaš preparate u apoteci, aa gljive, ne znam gde možeš naći...:sad2:
 
ja više godina unazad pijem tokoferol i folan jer sam pročitala da vitamin E i folna kiselina imaju dosta efekta po tom pitanju....znači sad da se bacim i na B i šta još mogu da uzimam? (hiprevitaminozu sigurno ne mogu da dobijem jer sam u velikom deficitu po pitanju svega)

Najnovije studije sve više govore u prilog činjenici da kontinuirana upotreba tokoferola nije baš bezbedna...:sad2:
 
Prvi legalan lek na bazi kanabisa
Britanska farmaceutska kompanija GV Pharmaceuticals je prva firma u svetu koja je dobila dozvolu za proizvodnju leka na bazi kanabi
Kompanija je dobila dozvolu za uzgoj marihuane od nadležnog ministarstva.

Lek se zove "sativeks" i prodavaće se na recept. Reč je o spreju koji će lekari prepisivati pacijentima zbog nuspojava koje se pojavljuju kod obolelih od multiple skleroze.
 
С обзиром да званична медицина нема конкретан лек или третман који регенерише нервно ткиво, интересује ме да ли постоји нешто у алтернативној медицини за такве проблеме. Конкретно мислим на лезије у кичменој мождини и мозгу, на нешто од чега би се те лезије повукле и нестале, тј. ткиво регенерисало.
 
С обзиром да званична медицина нема конкретан лек или третман који регенерише нервно ткиво, интересује ме да ли постоји нешто у алтернативној медицини за такве проблеме. Конкретно мислим на лезије у кичменој мождини и мозгу, на нешто од чега би се те лезије повукле и нестале, тј. ткиво регенерисало.

Ti verovatno govoris o multiploj sklerozi. Kada plakovi nastanu, nema realnog načina da se oni uklone i da se tkivo na tom mestu regenerise.
Zato je cilj lečenja da se modulira tok bolesti, kako bi se smanjila učestalost relapsa.
“Alternativna medicina” je šarena laža.
 

Back
Top