Alternativna medicina: biljke, homeopatija, bioenergija, akupunktura itd

Pozdrav svima! Prvi put sam na ovom Forumu i procitala sam sve priloge iz ovog dela ALTERNATIVNA MEDICINA.
Ne bavim se ni jednim ni drugim, ali citajuci postove nigde nisam pronasla ono sto smatram bitnim pre nego sto nekom zatreba bilo "zvanicna" bilo "alternativna" medicina.
PREVENCIJA!!!
Veliki je procenat bolesnika koji se za pomoc obraca tek kad "zagusti". Tada ni zvanicna ni alternativna ne mogu mu dati odgovarajuci lek (u vecini slucajeva). Kada bi ljudi vodili racuna o svom zdravlju, nacinu zivota... itd., ucinak zvanicne medicine bio bi 100%. A posto se, uglavnom, pojave kada je kasno, onda ni cuda ne pomazu. Ja samo znam jedno: od kada vodim racuna o tome sta jedem, kad jedem, koliko dozvoljavam da stres utice na moje psihofizicko stanje - sve manje (skoro uopste) ne vidjam lekare.
Alternativna medicina i jeste nekako izbila u prvi plan bas iz razloga sto ljudi ne nalaze spas u zvanicnoj medicini, ne shvatajuci da u stvari nisu na vreme otisli kod lekara.
A sto se tice lekova - pa i nepravilnom upotrebom cajeva mozete naskoditi organizmu.

:!: AKO SADA NE IZDVOJITE VREME ZA SEBE, MORACETE GA IZDVOJITI ZA BOLEST :!:
 
Opet podizem ovu temu zarad onih koje mrzi da traze, a pricali bi o alternativnim metodama (homeopatija, akupunktura...)
jos jednom vas NAJLEPSE MOLIM da KORISTITE PRETRAZIVAC, i da postavljate svoja pitanja pod vec postojecim temama koje se bave tom problematikom, umesto da po sto puta imamo iste naslove (tipa Impotencija - bar 4-5 puta, Homeopatija takodje bar 5 istih naslova, itd itd).

Za poklonike alternativnih pravaca lepim ovu temu a sve ostale sa pitanjima o alternativi koje se pojave bice automatski brisane. Hvala na razumevanju!
 
Biofarm na novom beogradu ima neke proizvode na bazi bilja koji su jako efikasni.Licno sam upotrebljavao Megamin za jacanje imuniteta i stomacne tegobe i vise ih nemam.Svakih sest meseci pijem njihov proizvod koji se zove Imunarac forte podize imunitet celig organizma i u zadnje dve godine nisam imao nikakvih tegoba,cak ni grip.Tako da i alternativa pomaze,naravno ne bih zanemario zvanicnu medicinu.Ove preparate mozete nabaviti i u bolnici NovaVita u Rakovici kod manastira Svete Petke u Rakovici.
 
Molim nekoga ko je lekar po obrazovanju da mi odgovori.


Ovo shto cu napisati nije neozbiljno i molim da se ne ignorishe, jer nemam nameru da bilo koga dezavuishem. Zaista mi je potrebno objashnjenje, da bih znala shta ubuduche da radim.

Moje dete ima cheste upale ushiju (7 za godinu dana) i recheno mi je da je to zbog trecheg krajnika. Poshto je stalno bolesna i ja sam ochajna zbog toga, pre par dana sam se odluchila za "alternativnu metodu lechenja". No kad mi je prichano o tome, nije mi delovalo tako strashno kao kad se to desilo na moje ochi.

Metoda se sastoji u tome da se na odredjenim mestima na temenu povuche pramen kose. I sve to ne bi bilo tako strashno, malo chupkanja pa shta, da se u trenutku tog povlachenja kose ne chuje pucanje (ispod kozhe glave tj. tog mesta).

Moje pitanje je shta to mozhe da puca? I da li je to opasno i ako jeste, koliko?
Molim vas da mi odgovorite
 
dr:
Izvinjavam se,kakva je to alternaitivna metoda i ko to uopste sprovodi?

Ja sam to nazvala alternativnom metodom, jer ne znam kako bi drugacije. Posto nisam lekar po obrazovanju i nemam znanja iz anatomije, sama ne mogu da pretpostavim sta se tu desava i zato sam molila za odgovor. Ne trazi objasnjenje kako to deluje na problem sa krajnikom, vec sta to moze da puca (malo me podseca na izvlacenje prsljenova kicme ako razumete sta hocu da kazem). Brine me da li to "chupkanje pramena kose" moze da napravi nekakav problem, jer mi nije bilo nimalo prijatno to da slusam.
 
Hvala na odgovoru.
A na operaciju je nismo vodili, jer nam je kog trece, cetvrte upale receno da je sada trend da se ne operisu krajnici dok dete ne dobije facijes (sto god to tacno znacilo - ja sam shvatila da treba da izgleda oteceno u licu ...).
A najnovija dijagnoza je da za celu ovu pricu sa njenim cestim upalama je alergijski osnov i zadrzavanje sekreta koji iznova pokrece celi proces.
A sto se tice osobe, ne izdaje se za lekara za ORL probleme, niti ima ordinaciju u tu svrhu, niti se reklamira (niti to naplacuje). Relativno nevoljno nas je primio, a nasli smo ga po preporuci.

Jos jednom hvala na vremenu koje ste odvojili za nas problem.
 
A ko Vam je molim Vas rekao takav idiotluk da se treci krajnik ne operise dok dete ne dobije facijes?? (Svasta cu jos da cujem....!)
I sta tacno podrazumeva 'dobiti facijes' i da li su radjene alergenske probe tj da li je dete pregledao alergolog i zakljucio da se radi o alergiji? I jos - da li biste mogli da ne rizikujete zdravlje i zivot svog deteta od 3 godine vodeci ga po raznim vracevima - makar i po preporuci?

Pokusajte da dobijete drugo, trece pa i peto misljenje od decijeg specijaliste ORL, vodite dete kod sertifikovanog homeopate, lecite ga proverenim biljkama (beli slez je magican za te stvari) ali za Boga miloga - mante se odlazenja po tudjim stanovima kod kojekakvih cudaka koji 'lece' pomeranjem energije kroz cupanje kose....! (?)
 
Za facijes sam cula od ORL specijaliste u Domu zdravlja. Kada sam pitala da li bi trebalo operisati treci krajnik, jer je to do tada po ORL specijalisti bio razlog cestih upala, dobila sam odgovor da je sada trend da se dete ne operise dok ne dobije facijes.
Nikome nije palo na pamet da nas posalje ni na jedan alergo test, ali hvala sto ste to pomenuli, jer cu sad insistirati da se to uradi.
Dalje od Doma zdravlja nisam uspela da stignem, jednim delom zbog sopstvene nesposobnosti, a drugim ....
Sto se tice "cudaka" skoro da se slazem, al kad vise ne znas kud udaras glavom, u ocajanju posezes i za time. No tamo vise necemo ici. Bili, videli, probali i fala Bogu dete je ok.
Skoro sam cula za homeopatsko lecenje i sad sam usmerena na to da nadjem nekog proverenog (preporuka). A i narucili smo jonizatore vazduha, da bi koliko toliko smanjili koncentraciju alergena, ako je to u pitanju.
Pozdrav
 
izvor: http://www.danas.co.yu/20051220/hronika1.html#9

Integracija zvanične i tradicionalne medicine


Lečenje alternativnim metodama, osim lekarima, treba omogućiti i osobama koje su u toj oblasti stekle ozbiljne diplome u svetu, među kojima ima inženjera elektrotehnike i geofizike, kaže za Danas dr Vuk Stambolović


Beograd - Škola javnog zdravlja Medicinskog fakulteta u Beogradu organizuje nastavu o alternativnoj medicini na kojoj se polaznici, lekari iz beogradskih domova zdravlja, upoznaju sa osnovnim terapijskim sistemima alternativne medicine. Radi se o oblasti koja je prepoznata u novom Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, ali još nije regulisana u našoj zemlji na odgovarajući način. Dr Vuk Stambolović, direktor Instituta za socijalnu medicinu, za naš list ističe da u izradi podzakonskih akata o ovoj oblasti treba angažovati lekare koji su dobro upoznati sa tradicionalnim metodama lečenja.


- Predavanja u Školi javnog zdravlja obuhvataju homeopatiju, kineske terapeutske vežbe či- gong, makrobiotiku, fitoterapiju, štetan uticaj elektromagnetnog zračenja i ekologiju organizma. Radi se o metodama koje su u našoj zemlji malo poznate, a u razvijenim zemljama su integrisane u zdravstveni sistem i primenjuju se zajedno sa zapadnjačkom medicinom - kaže dr Stambolović za Danas. Prema njegovim rečima, da bi se alternativna medicina na pravi način primenjivala u zdravstvenom sistemu Srbije neophodno je da bude napravljen registar terapeuta koji su ovlašćeni da se bave ovim načinom lečenja i kodeks na osnovu koga bi terapeuti bili primljeni ili izbačeni iz registra.
- U Srbiji se po stanovniku za zdravlje izdvaja svega 130 evra godišnje, a alternativna medicina, kao skup tehnologija koje su delotvorne, jeftine i bezbedne, može da pruži značajan doprinos. Zemlje koje izdvajaju i 20 puta više za zdravlje uvode integrativnu medicinu, odnosno sistem zdravstvene zaštite u kome sarađuju alternativni i zvanični terapeuti - kaže dr Stambolović. On ukazuje da je jedno istraživanje u Engleskoj, koje je trajalo tri godine i obuhvatilo 600 pacijenata, od kojih su 71 odsto hronični bolesnici, pokazalo da uvođenje alternativne medicine značajno smanjuje korišćenje lekova, broj uputa specijalisti, broj laboratorijskih pretraga i smanjuje opterećenost lekara opšte medicine. Takođe, 85 odsto tih pacijenata izjavilo je da su imali značajno ili delimično poboljšanje zdravstvenog stanja.
Naš sagovornik smatra da zakonska odredba koja predviđa da se ovim metodama lečenja mogu baviti samo lekari nije dobra jer potiče iz dubokog nepoznavanja alternativne medicine i da bi trebalo da se omogući da se ovim metodama bave i osobe koje su stekle ozbiljne diplome u svetu. On navodi da i u Srbiji postoje ozbiljni inženjeri elektrotehnike i geofizike, na primer, koji su razvili izuzetne metode baveći se svojom naukom, a koje bi trebalo podržati.
Od 16. do 21. januara sledeće godine u Školi javnog zdravlja biće održan novi seminar o alternativnoj medicini, a teme će biti akupunktura, mikrotalasna rezonantna terapija, Teslina elektromagnetna medicina, magnetna polja i zdravlje i praktične metode detoksikacije organizma. M. Prstojević
 
Kad bi tih 'mnogo ljudi' podnosili tuzbe nadleznim organima neko bi odgovarao. POstoji nesto sto se zove i licna odgovornost. Da vam neko upopasti bojler pri popravci - gonili bi ga do strazbuskog suda za 200 evra; ali ako ti neko izbadi pogresan zub onda gundjas komsijama i bljujes vatru po forumu umesto da ga tuzis nadleznim organima. Tacno je da jedna tuzba ne povlaci mnogo glavobolje kod nadleznih; ali sto jedna ili hiljadu jedna itekako bi.
Nego da s eovo ne bi pretvorilo u obracun sa 'nesavesnim doktorima' (lepljiva tema "obavezno procitati pre postavljanja pitanja!") da se mi vratimo alternativi, sto nam je i tema.

Dakle, ako je ZABRINUTA jos uvek sa nama, volela bi da nam javi sta je reko alergolog kada bude pogledao dete. Pozdrav
 
Da ne bih ovde nasiroko i nadugacko o ovoj kompleksnoj temi-ukratko moje misljenje:
Klasicna medicina se suvise jednostrano razvijala i dovela sama sebe u corsokak ili je kratko pred njim.Tek tada se smilovala da nekim vrstama alternativne medizine "prizna" (delimicnu) uspesnost lecenja koju je do tada smatrala apsolutno svojom privilegijom.
Kod alternativne medicine, jedan te isti lek ne mora kod dve razlicite osobe sa istom bolescu da da iste rezultate.Svakoj treba "svoj" lek, biran u na osnovu vrlo mnogo faktora.Da su za to potrebno vrlo veliko znanje i iskustvo nije potrebno naglasivati. Ali najvaznije od svega je da taj lek mobilise snage samoizlecenja pacijenta a ne da leci simptome bolesti.
 

Back
Top