Драгош Калајић - идеолог деснице

Svecovek

Ističe se
Poruka
2.345
Како сте видели лик и дело Драгоша Калајића? Поред непревазиђеног Николаја Велимировића, а затим и Ђурђевића, Дучића, Кашиковића, Марковића, Поповића, Најдановића, Љотића, Васиљевића, Кракова, С. Драшковића и других по мом мишљењу Калајић је један од најзначајних учитеља србске идеје. Посебно су ме одушевили његови списи о обнови монархијског идеализма, о средњем веку, о болести западне цивилизације. Доста његових текстова можете скинути на следећем линку:

http://mikrotheos.blogspot.com/2010/03/blog-post_7142.html


drafoto2.jpg




Имам обичај да када читам књиге, обележим најлепше реченице, највише ми се свиђају следеће Калајићеве мисли:


"У суштини, нема у историји Европе светлије, радосније и боље епохе од оне коју обухватају стожери врлина и вредности европског средњевековља. Ратови су у средњем веку били, у поређењу са модерним, дечије игре.

Рушење монархијског поредка отвара пут људског пада на коме човек прво стиче празноверје да потиче не од Бога већ од мајмуна а потом и постаје сасвим налик мајмуну.

Убиство краља изазива најтеже последице јер се таквим злочином стварно или симболично затире највише осведочење присутности божанског елемента у човеку.

Мисли, као да ћеш сутра умрети - делај, као да никад нећеш умрети.

Нема победе вредније од верности себи у поразу, нити има већег пораза од издајства себе због победе.

Искушавај сопствену целовитост и стаменост бића суздржаношћу у сред обиља, чедношћу у сред оргија, блиставошћу у сред мрака.

Брак је основна ћелија људске заједнице те прелиминарни испит твојих могућности и моћи. У свом идеалном одређењу и опредељењу брак је израз херојске одлуке бића за јединственост, за квалитет упркос квантитета, за форму упркос аморфије.

Многе препоруке Исуса Христоса није могуће правилно разумети без спознаје историјског контекста. Ваља имати у виду и метафорични смисао многих јеванђељских препорука који с тога не допушта дословне лектире и одговарајућа, приземна тумачења.

Већина људи данас још увек нема потпуну свест о катастрофалним размерама растројства и деградације људског елемента, услед поступности нихилистичких процеса, на које се човек свикава.

Некако данас са људских лица нестали су знаци радости, искре среће, руменила живости, уступивши места сенкама меланхолије, равнодушности и умора.

Првим светским ратом уништене су четири империје које су се опирале експанзији наднационалног капитализма и његове лихварске метастазе. Након Другог светског рата државе су изгубиле битна својства суверенитета, чији су бедни остаци све угроженији. У току је процес уништења последњих залиха самобитности народа и култура."
 
Како сте видели лик и дело Драгоша Калајића?
Поред непревазиђеног Николаја Велимировића, а затим и Ђурђевића, Дучића, Кашиковића, Марковића, Поповића, Најдановића, Љотића, Васиљевића, Кракова, С. Драшковића и других по мом мишљењу Калајић је један од најзначајних учитеља србске идеје. Посебно су ме одушевили његови списи о обнови монархијског идеализма, о средњем веку, о болести западне цивилизације. Доста његових текстова можете скинути на следећем линку:

http://mikrotheos.blogspot.com/2010/03/blog-post_7142.html


drafoto2.jpg




Имам обичај да када читам књиге, обележим најлепше реченице, највише ми се свиђају следеће Калајићеве мисли:


"У суштини, нема у историји Европе светлије, радосније и боље епохе од оне коју обухватају стожери врлина и вредности европског средњевековља. Ратови су у средњем веку били, у поређењу са модерним, дечије игре.

Рушење монархијског поредка отвара пут људског пада на коме човек прво стиче празноверје да потиче не од Бога већ од мајмуна а потом и постаје сасвим налик мајмуну.

Убиство краља изазива најтеже последице јер се таквим злочином стварно или симболично затире највише осведочење присутности божанског елемента у човеку.

Мисли, као да ћеш сутра умрети - делај, као да никад нећеш умрети.

Нема победе вредније од верности себи у поразу, нити има већег пораза од издајства себе због победе.

Искушавај сопствену целовитост и стаменост бића суздржаношћу у сред обиља, чедношћу у сред оргија, блиставошћу у сред мрака.

Брак је основна ћелија људске заједнице те прелиминарни испит твојих могућности и моћи. У свом идеалном одређењу и опредељењу брак је израз херојске одлуке бића за јединственост, за квалитет упркос квантитета, за форму упркос аморфије.

Многе препоруке Исуса Христоса није могуће правилно разумети без спознаје историјског контекста. Ваља имати у виду и метафорични смисао многих јеванђељских препорука који с тога не допушта дословне лектире и одговарајућа, приземна тумачења.

Већина људи данас још увек нема потпуну свест о катастрофалним размерама растројства и деградације људског елемента, услед поступности нихилистичких процеса, на које се човек свикава.

Некако данас са људских лица нестали су знаци радости, искре среће, руменила живости, уступивши места сенкама меланхолије, равнодушности и умора.

Првим светским ратом уништене су четири империје које су се опирале експанзији наднационалног капитализма и његове лихварске метастазе. Након Другог светског рата државе су изгубиле битна својства суверенитета, чији су бедни остаци све угроженији. У току је процес уништења последњих залиха самобитности народа и култура."


Samo kroz izuzetni hiperrealizam. Njegovo bavljenje istorijom i politikom bilo je gubljenje vremena.
 
Samo kroz izuzetni hiperrealizam. Njegovo bavljenje istorijom i politikom bilo je gubljenje vremena.

Његове речи лековито делују на моју душу, заиста ретко који аутор оставља тако јак утисак на мене као Драгош. Чудно је да се у времену бесловесних економских животиња и испраних мозгова родио тако велики десничарски интелектуалац. Цитирао бих и Чарлса Буковског:

„Кад год у данашње време чујем за неког да је десничар - поуздано знам да је то човек који мисли својом главом.“
 
Његове речи лековито делују на моју душу, заиста ретко који аутор оставља тако јак утисак на мене као Драгош. Чудно је да се у времену бесловесних економских животиња и испраних мозгова родио тако велики десничарски интелектуалац. Цитирао бих и Чарлса Буковског:

„Кад год у данашње време чујем за неког да је десничар - поуздано знам да је то човек који мисли својом главом.“
Sve je to u redu rođače, ali kako si mogao da svariš sanskritske metafizičke perverzije?
 
Sve je to u redu rođače, ali kako si mogao da svariš sanskritske metafizičke perverzije?

Имао је он доста заблуда, уосталом нико није савршен. Драгош је писао да Исус није био Јеврејин, да Православна Црква мора да се одрекне Старог Завета, доста је био под утицајем Ничеа, Шпенглерa, Вајнингерa, Елијаде, Генонa, Де Ружмонa и Еволе, али ако оставим то по страни , у питању је заиста велики Србин.
 
Poslednja izmena:
„Кад год у данашње време чујем за неког да је десничар - поуздано знам да је то човек који мисли својом главом.“
Nema sumnje. Samo je problem što postoje umobolne glave. Ludilo ne zna za ideološke, nacionalne i bilo koje druge granice.
 
Пре свега је, ипак, био уметник. Имао је ту креативну црту мало претерано изражену за човека који је хтео да се бави толико рационалним стварима. Књиге су му интересантне - било да се неко са тим слаже, било да мисли да су то небулозе, па чита из забаве. Био је сугестиван.

Неки који су га познавали сматрају да га је мучио помало провинцијални комплекс, па отуд те префињене приче о Европи и њеној супериорној цивилизацији.

Међутим, на крају, када је почео своја политичка убеђења да исказује у пракси, види се да је био уствари политички потпуно дезоријентисан човек. Што се често догађа када су у питању уметници.
 
Имао је он доста заблуда, уосталом нико није савршен. Драгош је писао да Исус није био Јеврејин, да Православна Црква мора да се одрекне Старог Завета, доста је био под утицајем Ничеа, Шпенглерa, Вајнингерa, Елијаде, Генонa, Де Ружмонa и Еволе, али ако оставим то по страни , у питању је заиста велики Србин.

Велики Срби без Бога су непостојећи појам (нит су велики, нит су Срби).

Ти си се пријатељу нагутао квасца фарисејског и књижевничког, чим ти светитеља Николаја мешаш са обезбожени и позападњаченим репама без корена (навео си неколико пронемачких лоших копија и лидера обезбожене (паганске) деснице.

А за Буковског кога његова хедонистичка дела животна најбоље описују, могу ти рећи да би најбоље било да га никада ниси ни читао, црквена заповест девета је да је ЗАБРАЊЕНО читати јеретичке књиге.
 
црквена заповест девета је да је ЗАБРАЊЕНО читати јеретичке књиге.

Знам напамет црквене заповести, нисам лаик. Али види, да би био рецимо анти-комуниста, мораш да знаш зашто си анти-комуниста, дакле препоручљиво је да читаш Бронштајна и Маркса да би знао зашто их мрзиш, исто тако треба читати и Ничеа да би знао зашто је Николај назвао Ничеа једном од 3 ( уз Маркса и Дарвина) авети европске цивилизације. Треба упознати непријатеља. Треба прочитати велику шаховску таблу од Бжежињског, како ја знам за непријатељске планове? Поуздан их знам тако што извлачим закључке из њихове идеологије и поступака непријатеља. Зар можеш да упознаш идеју циониста без читања Талмуда и протокола? Мораш да дубоко анализираш јеретика. Свакако ти имаш своје мишљење, али ја сам убеђен да непријатељску литературу треба читати.
 
... Али види, да би био рецимо анти-комуниста, мораш да знаш зашто си анти-комуниста, дакле препоручљиво је да читаш Бронштајна и Маркса да би знао зашто их мрзиш, исто тако треба читати и Ничеа ...

Слажем се да Ничеа треба читати и слажем се да треба читати непријатељску литературу (шта више,то је кључно).



П.С:Погледај мој потпис и шта ти горе пишеш.
 
drafoto2.jpg

Dragoš Kalajić

Зашто бих ја користио, примерице француску реч “ниво” кад имам исконску српску реч “разина”? Мени треба замерити због недостатка доследности. Требало би одбацити и латинска имена месеца и усвојити српска, која данас користе Хрвати, бројати српске тисуће уместо грчких хиљада... јер први израз, српски, боље и дубље означава тај појам.

Lesandar:

Паче је српска односно словенска реч коју су Срби одбацили, Хрвати користе у верзији дапаче.

books


books



Мјед - Месинг

books



Пуница

books
 
П.С:Погледај мој потпис и шта ти горе пишеш.

Нема пацифизма у православљу. Па пола светаца јесу били војници, сетимо се шта је записао Св. Филарет Московски: "Љуби непријатеље своје, непријатеља Божијих се гнушај, а непријатеље Отачаства сатири!"

Јасна је и Библијска порука:

"Гневите се и не грешите (Пс. 4,5)"

Да су средњевековни Европљани били пацифисти, давно би ово постала Еурабија, Карл Шмит записао је: „У миленарној борби између хришћанства и ислама, ни једном једином хришћанину није пало на памет да зарад љубави за Сарацене или Турке препушта Европу исламу уместо да је брани.“

Још нешто око несрећног Ничеа, владика Порфирије је био у праву када је рекао: "Аутор Антихриста је говорио једино на
основу свог познавања протестантизма и католицизма; да је познавао православље, не би то написао."
 
Poslednja izmena:
А за Буковског кога његова хедонистичка дела животна најбоље описују, могу ти рећи да би најбоље било да га никада ниси ни читао, црквена заповест девета је да је ЗАБРАЊЕНО читати јеретичке књиге.

:rotf::rotf::rotf::rotf::rotf:

U dubini duše, zavidiš Bukovskom.:per:
 
:rotf::rotf::rotf::rotf::rotf:

U dubini duše, zavidiš Bukovskom.:per:

Пази, читам ову двојицу што се дописују, па то је спектакуларно забавно. Чуј, Буковски је писао јеретичке књиге. А Маркса треба читати да би знао због чега га мрзиш.

Тога се ни Душко Ковачевић не би досетио. Мада биће да је и он неки јеретик.
 
Пази, читам ову двојицу што се дописују, па то је спектакуларно забавно. Чуј, Буковски је писао јеретичке књиге. А Маркса треба читати да би знао због чега га мрзиш.

Тога се ни Душко Ковачевић не би досетио. Мада биће да је и он неки јеретик.

I jeretik i izdajnik.:hahaha: Mada bi imao materijala ovde da napiše još nešto.
 
Пази, читам ову двојицу што се дописују, па то је спектакуларно забавно. Чуј, Буковски је писао јеретичке књиге. А Маркса треба читати да би знао због чега га мрзиш.

Тога се ни Душко Ковачевић не би досетио. Мада биће да је и он неки јеретик.

Није лепо што ме већ други пут вређаш и провоцираш, тако да бих те љубазно замолио да престанеш. Сви сте ви јаки за тастатуром. Ретко који форумаш је спреман на конструктивну дискусију. Поносан сам на то што ниједном до сада никога нисам вређао на овом форуму, човек сам добре воље и никада ми није пало напамет да лечим сопствене фрустрације и храним душу, иживљавајући се над саговорницима и понижавајући друге форумаше. Испод је моје части да се свађам са напаљеним клинцима у виртуелном свету. Често се упуштам у расправе ( не, свађе ), али никад са мржњом према саговорнику, већ искључиво са презиром према идеологији коју он заступа, увек покушавам аргументима да га убедим у истинитост мојих речи. Сви сте нешто напети, једва чекате да неко нешто погреши да би сте га понизили. Ако неко нешто зна, љубоморни сте што зна, ако не зна смејете му се што зна. Заиста свету се не може угодити... Опустите се људи, мало мање надмености, гордости, зависти и мржње... Омрзните грех људски, немојте мрзети грешног човека.

Уши ми парају речи Николаја Велимировића:

"О зависти кћери адске змије где би живела - да ти Срба није? "
 
Није лепо што ме већ други пут вређаш и провоцираш, тако да бих те љубазно замолио да престанеш. Сви сте ви јаки за тастатуром. Ретко који форумаш је спреман на конструктивну дискусију. Поносан сам на то што ниједном до сада никога нисам вређао на овом форуму, човек сам добре воље и никада ми није пало напамет да лечим сопствене фрустрације и храним душу, иживљавајући се над саговорницима и понижавајући друге форумаше. Испод је моје части да се свађам са напаљеним клинцима у виртуелном свету. Често се упуштам у расправе ( не, свађе ), али никад са мржњом према саговорнику, већ искључиво са презиром према идеологији коју он заступа, увек покушавам аргументима да га убедим у истинитост мојих речи. Сви сте нешто напети, једва чекате да неко нешто погреши да би сте га понизили. Ако неко нешто зна, љубоморни сте што зна, ако не зна смејете му се што зна. Заиста свету се не може угодити... Опустите се људи, мало мање надмености, гордости, зависти и мржње... Омрзните грех људски, немојте мрзети грешног човека.

Уши ми парају речи Николаја Велимировића:

"О зависти кћери адске змије где би живела - да ти Срба није? "

Јак сам ја и физички. :)


Шалим се, ал' ево, пошто си стварно уљудан, да ти кажем шта ми смета. Кратко и јасно: свака тема које се дохватиш претвара се у тему о религији и побожности. Ја разумем да су таква твоја уверења али разумеј и ти да то практично значи троловање форума. А иначе ниси у томе усамљен ни најмање.
 

Back
Top