Crne Rupe

Hajde ovako, da li ce tvoj blizanac biti stariji ako se ti vratis posle 5god putovanja brzinom svetlosti ili provedenih u blizini izvora ogrmone mase i gravitacije? Sve upucuje da hoces. Samim tim torija je tacna. Nece se meni ciniti da sam sa ako sam ostao na zemlji mladji, ja cu imati recimo 35god vise a ti samo 5.I ti i ja imamo istu percepciju o tome. Bez obzira kako i iz god ugla gledamo..
 
Hajde ovako, da li ce tvoj blizanac biti stariji ako se ti vratis posle 5god putovanja brzinom svetlosti ili provedenih u blizini izvora ogrmone mase i gravitacije? Sve upucuje da hoces. Samim tim torija je tacna. Nece se meni ciniti da sam sa ako sam ostao na zemlji mladji, ja cu imati recimo 35god vise a ti samo 5.I ti i ja imamo istu percepciju o tome. Bez obzira kako i iz god ugla gledamo..

Imate istu percepciju o tome da je jedan ostario a da je drugi mladji kada se susretnete . I sta ti iz toga zakljucujes? Da to sto kada se susretnete imate istu percepciju u tom trenutku to znaci da imate i isto trajanje vremena. i da je ono bilo isto i kada ste bili razdVojenii dok se on kretao brzinom svetlosti. Pa ako je bilo isto zasto je onda jedan ostario a drugi nije? Koji je tvoj odgovor na to ..ne vidim ga?

To sto si zbunjen proistice iz toga sto pokusavas da shvatis teoriju relativnosti a da u isto vreme zadrzis svoj njutnovski pogled na svet, gde imamo apsolutuno vreme i apsolutuni prostor.
Ovo moje ukazuivanje na Bergsona i njegovo jedinstvo vremena..samo je ucinilo da se zapletes u svoja vec pogresna shavatanja Asntajnove relativnosti.
Prvo shvati da nema apsolutnog vremena i prostora. svaki referentni sistem ima razlicito proticanje vremena i nijedan od njih nije privilegovan . NIKO NE MOZE RECI DA LI SE prvo upalila sijalica pa naisao autmobil ili su naisli istovremeno ili pak obrnuto u onom eksperimentu.
Na tome je Anstajn zasnovano svoju relativnot vremena. i tu je potpuno u pravu.

Evo ti pa razmsiljaj ..kada pojmis prvo Anstajnovu realativnost vremena onda mozes preci na Bergosnovu filozofiju
Pored velikih rastojanja u prostoru do razlike u simultanosti događaja može doći i pri malim rastojanjima ali onda kad su relativne brzine posmatrača približne brzini svetlosti. STR je pokazala da ako su dva događaja istovremena za jednog posmatrača ne moraju biti istovremena za sve posmatrače, čak je moguće da i redosled događaja za različite posmatrače bude različit.

Ako se na primer dva posmatrača nalaze u identičnim raketama A i B i putuju jedan prema drugom brzinom v, koja je nešto manja od brzine svetlosti, u odnosu na stacionarnog posmatrača C koji se nalazi na pola puta između ove dvojice. Na podjednakom rastojanju od posmatrača C, sa leve i desne strane, nalaze se i dve sijalice L i R. U trenutku kada rakete prolaze pored sijalica one se pale.
dogadjaj.jpg


Kada posmatrač A prođe pred sijalice L ona će se upaliti, u istom tom trenutku pali se i sijalica R pošto je pored nje prošla raketa B. Pošto je, po pretpostavci, rastojanje od L do posmatrača C jednako rastojanju od R do C, vreme koje je potrebno da svetlost sa upaljenih sijalica L i R stigne do C je jednako, pa će događaj paljenja ove dve sijalice za posmatrača C biti simultan (istovremen). Za posmatrače u raketama A i B situacija će biti malo drugačija. Rastojanje koje treba da pređe svetlost sa sijalice L je daleko manje od rastojanja potrebno svetlosti sa sijalice R da stigne do posmatrača A. Zbog razlike u dužini potrebnog vremena posmatrač A prvo će videti da se upalila sijalica L a tek kasnije će videti paljenje sijalice R. Posmatrač u raketi B će registrovati sličnu situaciju, sa tom razlikom što će njemu izgledati da se prvo upalila sijalica R a zatim L.

Ova situacija pokazuje dva događaja koja si simultana za stacionarnog posmatrača, a nisu simultana za druga dva posmatrača. Ustvari, sa tačke gledišta posmatrača A, prvo se odigrao događaj L a zatim R, a sa tačke gledišta posmatrača B događaj R je prethodio događaju L. Niko ne može reći koji se događaj "stvarno" odigrao prvi ili su se događaji možda odigrali istovremeno, jer su sva tri posmatrača jednako upravu i nijedan od ova tri pogleda nema prednosti u odnosu na druge. STR je tako pokazala neispravnost vekovima stare ideje o istovremenosti događaja, prema kojoj dva događaja, ako su istovremena za jednog posmatrača, moraju biti istovremena i za sve ostale posmatrače. Redosled događaja je funkcija položaja posmatrača i relativne brzine u odnosu na sve druge posmatrače. Istovremenost je relativna stvar, ne postoji apsolutno vreme.

Bergson je samo podsetio na subjekat i na unutransnje proticanje vremena koje se ne menja vec je jedno...i to ne matematicki vec metafiziciki jedno, sto znaci da njega ne mozes meriti, deliti na sekunde i analizirati.. To unutrsanje vreme nije linija ...vec intuicija. a u toj intuiciji imamo mnostovo trajanja koje je kvalitativno mnostvo. Mnostvo druge vrste nego sto je poredjanost u prostoru.
 
Pa to se svodi na ono sto sam ja rekao na samom pocetku. Da je jedna sekunda ( bez obzira kako se to zove ) kao jedinica kojom se meri neki dogadjaj, recimo starost, redosled desavanja nekih dogadjaja, zavisi iskljicivo od subjekta koji je licno ukljucen u to. Odnosno, moja percepcija nije ista sto i tvoja percepcija o protoku vremena, jer smo mi samo svesni onog sto utice na nas. Nisam elokventan kao ti, tj ne koristim se izrazima koji se koriste u filozofiji, samo pokusavam da ti kazem, da se tvoj pojam o protoku vremena i moj razlikuju, a do te "razlicitosti" dolazi kod drasticnog izrazaja ako na nas deluju ogromne fizicke vrednosti. I za tebe i za mene ce vreme teci uvek isto, samo sto moj protok vremena i tvoj nece biti jednak...

Mada opet sam zakomplikovao, al nadam se da razumes sta zelim da kazem....
 
Letimicno sam procitao gorenapisane komentare, pa da dodam i ja neku, po secanju:
Crne rupe se zovu crne, zato sto se ne mogu videti ni na jedan nacin.
Jedini nacin na osnovu kojeg se moze detektovati njihovo prisustvo je njen gravitacioni uticaj na okolne sisteme.
Ne postoje crne rupe ove ili one velicine(mereno duzinom i sirinom), nego postoje SAMO crne rupe ove ili one mase.
Svaka crna rupa je tzv. materijalna tacka u kojoj se nalazi sva njena masa.
Ona nastaje kada gravitaciona sila crne rupe postane jaca od jake sile u jezgru atoma, i time se svaka materija "kompresuje" do beskonacnosti, jer ne postoji sila koja bi to sprecila.
Gravitaciona sila je toliko jaka da ispod granicnog poluprecnika OKO crne rupe(ima naziv po nekom naucniku, ne mogu se sad setiti, mislim Svarcsild) ni svetlost ne moze da napusti rupu(tu je ustvari sav paradoks trenutno vazece teorije o dualistickoj prirodi svetlosti, koja ocigledno trazi neku bolju teoriju da je zameni).
 
Letimicno sam procitao gorenapisane komentare, pa da dodam i ja neku, po secanju:
Crne rupe se zovu crne, zato sto se ne mogu videti ni na jedan nacin.
Jedini nacin na osnovu kojeg se moze detektovati njihovo prisustvo je njen gravitacioni uticaj na okolne sisteme.
Ne postoje crne rupe ove ili one velicine(mereno duzinom i sirinom), nego postoje SAMO crne rupe ove ili one mase.
Svaka crna rupa je tzv. materijalna tacka u kojoj se nalazi sva njena masa.
Ona nastaje kada gravitaciona sila crne rupe postane jaca od jake sile u jezgru atoma, i time se svaka materija "kompresuje" do beskonacnosti, jer ne postoji sila koja bi to sprecila.
Gravitaciona sila je toliko jaka da ispod granicnog poluprecnika OKO crne rupe(ima naziv po nekom naucniku, ne mogu se sad setiti, mislim Svarcsild) ni svetlost ne moze da napusti rupu(tu je ustvari sav paradoks trenutno vazece teorije o dualistickoj prirodi svetlosti, koja ocigledno trazi neku bolju teoriju da je zameni).

Boldovano nije tacno...
http://cosmology.berkeley.edu/Education/BHfaq.html#q2
 

Necu uopste citati ono sto pise na linku koji si postavio, jer bez obzira na sve tamo mogu procitati samo neku glupost.

Naime..
Da ponovim.
Crna rupa nastaje kada gravitaciona sila tela "nadjaca" jaku silu(silu koja postoji u atomskom jezgru), sto neizostavno dovodi do beskonacno velikog sazimanja materije(jer ne postoji prepreka za to), te je crna rupa ustvari materijalna tacka(geomatrijski receno), za nas prostor, i stoga je SVE sto pise u linku koji si naveo, a sto mozda govori i velicini crne rupe, gledano radijuom, duuzinom ili sirinom, velika glupost.
Crne rupe mogu samo da se razlikuju po masi.
 
Necu uopste citati ono sto pise na linku koji si postavio, jer bez obzira na sve tamo mogu procitati samo neku glupost.

Naime..
Da ponovim.
Crna rupa nastaje kada gravitaciona sila tela "nadjaca" jaku silu(silu koja postoji u atomskom jezgru), sto neizostavno dovodi do beskonacno velikog sazimanja materije(jer ne postoji prepreka za to), te je crna rupa ustvari materijalna tacka(geomatrijski receno), za nas prostor, i stoga je SVE sto pise u linku koji si naveo, a sto mozda govori i velicini crne rupe, gledano radijuom, duuzinom ili sirinom, velika glupost.
Crne rupe mogu samo da se razlikuju po masi.

A ko je to tebe tako ubedio kada SVI naucnici kazu da IMA velicinu?
 
A ko je to tebe tako ubedio kada SVI naucnici kazu da IMA velicinu?

`Ajd ti meni objasni, pusti naucnike.........

U nasem svemiru postoje cetiri sile: gravitaciona, elektromagnetna, jaka i slaba sila.
Uzajamni odnos tih sila cini nas svemir ovakvim kakav je.
Kada se telo sazima pod uticajem gravitacije, otpor tom sazimanju pruzaju slaba(ovo pricam po secanje da se ne podsecam sada, to je sila koja ustvari drzi atom na okupu) i jaka sila(ona koliko nzam drzi jezgro na okupu).U zavisnosti od ravnoteze koja postoji, nastaju pulsari, neutronske zvezde(koji predstavljaju tvorevine kada gravitacija nadjaca slabu silu ali je u ravnotezi sa jakom).......
Kada jedna sila nadjaca sve druge sile, kao sto je slucaj kod crne rupe, STA je to sto ce zaustaviti skupljanje materije na odredjeni dijametar(zasto na 1m, a ne na 1km, zasto na 5cm a ne na 3 mikrona)?
Ne postoji NISTA sto zaustavlja skupljanje materije do , naveo sam vec , "materijalne tacke"....
A ako je crna rupa jedna materijalna tacka ona ne moze imati dimenzije....Moze imati samo masu......
Ja pre mislim da je velicina crne rupe, tako izrazena vise kao blize objasnjenje njene masene velicine.
Sve drugo je nonsens, posto ona dimenzionalno i ne postoji u nasem svemiru(posotji naravno maseno)
 
Necu uopste citati ono sto pise na linku koji si postavio, jer bez obzira na sve tamo mogu procitati samo neku glupost.

Nemoj ni slucajno.
Citanje sajtova sa EDU ekstenzijom je dokazano stetno za zdravlje, a i mogu da obuzmu grcevi.
Bolje je zamisljati kako stvari izgledaju, nego znati nesto o njima.
 
Verovot ti ili ne, crne rupe imaju velicinu. E sad, posto je to tamo neka naucna glupost predlazem ti da izadjes u javnost sa svojom teorijom. Sledi ti Nobelova nagrada, minimum.

To verovali ili ne, ostavi za nekog skolarca u zabavistu.
Ja sam veoma jasno postavio pitanje, na koje ti ocigledno ni ne pokusavas da odgovoris:
STA je to sto sprecava potpuni gravitacioni kolaps,i zaustavlja ga na nekom odredjenom dijametar(posto ti kazes da crne rupe imaju velicinu)?
Jos bolje(kada na to PRVO odgovoris), KAKO je to moguce izmeriti dijametar necega sto dimenziono NE POSTOJI, u nasem svemiru?

Daleko od toga da na bilo koji nacin zelim da omalovazim bilo kog naucnika, ili njihova dostignuca ali..
Suvise njih danas samo naklapa o stvarima za koje misli da ih vecina ne razume, a sve sa ciljem lagodnog zivota, i unovcavanja svojih besmislica.
Onda oni kao "ljudi od nauke" upotpune sliku negog ambicioznog politicara, koji za tu sliku njima obezbedi novac od biznismena koji ga podrzavaju.....

Nazalost, davno je proslo vreme naucnika kakav je bio Tesla, Pupin, Kepler,Njutn.....Ovo danas je boranija kojoj nauka sluzi da bi lakse ziveli......

"vise je voleo i najtezu istinu od najlepse iluzije"
ovo je (cini mi se) epitaf na grobu Johana Keplera.
 
To verovali ili ne, ostavi za nekog skolarca u zabavistu.
Ja sam veoma jasno postavio pitanje, na koje ti ocigledno ni ne pokusavas da odgovoris:

Kako da ti bilo ko odgovori ako ne priznajes ono sta nauka kaze?
Dakle, mozes da poslusas nauku i da priznas odgovor da kada se govori o velicine crne rupe, da se u stvari govori o precniku konacnog horizonta, tj. udaljenosti istog od centra crne rupe.
A odgovor sta se odigrava u samom centru, tek treba da bude dat i sad moze da se fantazira o cemu hoces.

Suvise njih danas samo naklapa o stvarima za koje misli da ih vecina ne razume, a sve sa ciljem lagodnog zivota, i unovcavanja svojih besmislica.

???
Pa sta bi ti da ceo narod razume astrofiziku i kvantnu mehaniku?
Vecina to i ne treba da razume, kao sto vecina ne treba da zna da popravlja automobile.
 
Kako da ti bilo ko odgovori ako ne priznajes ono sta nauka kaze?
Dakle, mozes da poslusas nauku i da priznas odgovor da kada se govori o velicine crne rupe, da se u stvari govori o precniku konacnog horizonta, tj. udaljenosti istog od centra crne rupe.
A odgovor sta se odigrava u samom centru, tek treba da bude dat i sad moze da se fantazira o cemu hoces.



???
Pa sta bi ti da ceo narod razume astrofiziku i kvantnu mehaniku?
Vecina to i ne treba da razume, kao sto vecina ne treba da zna da popravlja automobile.

Cekaj bre!
Ja ti veoma jasno kazem, posto si ti ovde zagovornik(i to tvrd zagovornik) naucnog pristupa problemima.......Nadji mi ti, bilo gde na net-u, odgovor na ova pitanja.
Postoje kao postulati ili jos bolje aksiomi, sto je samo po sebi smesno.
Na drugoj strani , koliko se secam(ja se veoma cesto vracam na tu knjigu, jer je predstavljala prvi ozbiljni pokusaj da se svemir "priblizi" sirokim masama) Karl Segan je u svojoj seriji i knjizi "Kosmos" , veoma iscrpno daje citavo objasnjenje pocev od rodjenja zvezde, crvenog dzina, belog patuljka, ili supernove, neutronske zvezde pulasara i kako on kaze, kada gravitaciono sazimanje postane jace od jake nuklearne sile, ne postoji nista sto moze zaustaviti to sazimanje, i masa se sazima u beskonacnost..

I ja naravno slusam nauku.

Kada kazes, precnik konacnog horizonta, onda ustvari pricas o tom, valjda Svarcsildovom poluprecniku(valjda se tako zove), a to je upravo ono o cemu sam ja pricao.
Crna rupa vece mase ima veci Svarcsildov poluprecnik(to je poluprecnik unutar kojeg vise nista ne moze "pobegne", mada je Hoking postavio neke specijalne uslove po kojem je i to moguce), te je prica o dimenzijama ustvari prica o masi, sto ja tvrdim sve vreme.
 
Cekaj bre!
Ja ti veoma jasno kazem, posto si ti ovde zagovornik(i to tvrd zagovornik) naucnog pristupa problemima.......Nadji mi ti, bilo gde na net-u, odgovor na ova pitanja.

Pa eno, dobio si link, a reko si da neces da ga citas. Evo ti jos jedan: http://cosmology.berkeley.edu/Education/BHfaq.html

Kada kazes, precnik konacnog horizonta, onda ustvari pricas o tom, valjda Svarcsildovom poluprecniku(valjda se tako zove), a to je upravo ono o cemu sam ja pricao.
Crna rupa vece mase ima veci Svarcsildov poluprecnik(to je poluprecnik unutar kojeg vise nista ne moze "pobegne", mada je Hoking postavio neke specijalne uslove po kojem je i to moguce), te je prica o dimenzijama ustvari prica o masi, sto ja tvrdim sve vreme.

Da, na to mislim. Doduse postoje tu jos neke zackoljice, ali da ne komplikujemo previse.
Hoking je pricao o zracenju koje izgleda kao da dolazi iz crne rupe, ali se u stvari radi o 'normalnom' zracenju tj. stvaranju parova cestica-anticestica, koje se javljaju jako blizu horizonta, tako da jedna od njih (anticestica) zavrsi u crnoj rupi, a drugu detektujemo kao zracenje. Ovo je ujedno objasnjenje kako crne rupe isparavaju.
 
Pa eno, dobio si link, a reko si da neces da ga citas. Evo ti jos jedan: http://cosmology.berkeley.edu/Education/BHfaq.html



Da, na to mislim. Doduse postoje tu jos neke zackoljice, ali da ne komplikujemo previse.
Hoking je pricao o zracenju koje izgleda kao da dolazi iz crne rupe, ali se u stvari radi o 'normalnom' zracenju tj. stvaranju parova cestica-anticestica, koje se javljaju jako blizu horizonta, tako da jedna od njih (anticestica) zavrsi u crnoj rupi, a drugu detektujemo kao zracenje. Ovo je ujedno objasnjenje kako crne rupe isparavaju.

da, hoking je pokusao objasniti taj koncentrisani izboj energije duboko u svemiru tako sto je to povezao sa razlicitim crnim rupama od kojih neke izbacuju materiju u mlazovima.
zasto? zato sto su se ti mlazovi mogli posmatrati. sve ostalo vezano za crnu rupu je nevidljivo.
medjutim, postoje i zagovornici nove teorije o svemiru koji su pored gravitacione sile, na osnovu koje je i nastala teorija o crnim rupama i koja je zahtevala beskonacnu koncentraciju mase, ukljucili i elektricnu energiju koja je mnogo jaca sila od gravitacione sile.
tako su ovom teorijom veoma jednostavno (cak i za laike) objasnili poreklo ovih mlazeva.
ako razmislimo o tome - energija koja je izrazena u nasem domu, u grijalicama i elektricnim motorima ustvari se generira na velikim razdaljinama od nase kuce. ista stvar vazi i u dubokom svemiru. energiju koju vidimo koncentrisanu u ovim dogadjajima - pripisanim crnim rupama - moze se lakse objasniti kao sliv elektricne energije iz razlicitih delova iste galaksije, pa cak i iz drugih delova svemira. i to je eksplozivno oslobadjanje energije koje stvara velike mlazove koje vidimo kako se pale i eksplodiraju iz centara aktivnih galaksija.

vise o teoriji elektricnog svemira mozete videti u dokumentarcu - thunderbolts
 
@kosta1703: Imam samo jedno pitanje za tebe. Kako TI mozes biti siguran sta se odigrava u crnoj rupi, kad ni naucnici ne znaju sigurno, a da se to ne bazira samo na golim pretpostavkama i nicemu drugom?
Niko ne zna kako su nastale crne rupe, niti niko ne zna sta su one zapravo.
Ali zna se sigurno da one imaju velicinu. Velicinu u smislu radijusa privlacenja. Vec sam u prvim postovima napisao to. Razlicite crne rupe imaju razlicite radijuse delovanja. Neke imaju (lupam) 20 km a neke 500 km, pa se po tome moze i zakljuciti da je ova prva manja a ova druga veca. E sad kolika je rupa u najopstijem smislu iste reci je nemoguce za dokazati.
 
nesto novije sto sam citala ...
kaze da ne znaju da li crne rupe zaista unistavaju sve pred sobom...posto postoji mlaz energije "sa druge strane"da se tako izrazim...
kaze da su one ipak neophodan deo svemira i da ih ima svugde pa i u nasoj galaksiji...i da one ne gutaju beskonacno...
kaze da kao sto postoje "porodilista za zvezde" kako su ih nazvali, gde se konstantno radjaju i radjaju nove zvezde svih mogucih dimenzija, a ne zna se ni zasto ni kako se bas to dogadja u odredjenim delovima galaksije...
mozda je to neko prirodno odrzavanje balansa....:think:
...i tako malo manje sumoran pogled na stvari baca samo nase neznanje i nemogucnost da se vise sazna..jer je sve tako ubitacno daleko...
 
Poslednja izmena:
nesto novije sto sam citala ...
kaze da ne znaju da li crne rupe zaista unitavaju sve pred sobom...
kze da su one ipak neophodan deo svemira i da ih ima svugde pa i u nasoj galaksiji...i da one ne gutaju beskonacno...
kaze da kao sto postoje "porodilista za zvezde" kako su ih nazvali, gde se konstantno radjaju i radjaju nove zvezde svih mogucih dimenzija, a ne zna se ni zasto ni kako se bas to dogadja u odredjenim delovima galaksije...
mozda je to neko prirodno odrzavanje balansa....:think:
...i tako malo manje sumoran pogled na stvari baca samo nase neznanje i nemogucnost da se vise sazna..jer je sve tako ubitacno daleko...


Upravo to.
 
@kosta1703: Imam samo jedno pitanje za tebe. Kako TI mozes biti siguran sta se odigrava u crnoj rupi, kad ni naucnici ne znaju sigurno, a da se to ne bazira samo na golim pretpostavkama i nicemu drugom?
Niko ne zna kako su nastale crne rupe, niti niko ne zna sta su one zapravo.
Ali zna se sigurno da one imaju velicinu. Velicinu u smislu radijusa privlacenja. Vec sam u prvim postovima napisao to. Razlicite crne rupe imaju razlicite radijuse delovanja. Neke imaju (lupam) 20 km a neke 500 km, pa se po tome moze i zakljuciti da je ova prva manja a ova druga veca. E sad kolika je rupa u najopstijem smislu iste reci je nemoguce za dokazati.

Ja sve vreme pricam SAMO o tome da se crne rupe ne mere po SVOM radijusu, jer one NEMAJU radijus......
Svaka druga prica o tome je ustvari prica o masi crne rupe.
I Sunce ima svoj radjus privlacenja, kako si ga ti nazvao.
Ali, za razliku od crne rupe Sunce ima i svoj radijus, meren duzinskim merama.
To kod crne rupe ne postoji jer se sva njena materija nalazi u jednoj bezdimenzionoj tacki.
 
Ja sve vreme pricam SAMO o tome da se crne rupe ne mere po SVOM radijusu, jer one NEMAJU radijus......
Svaka druga prica o tome je ustvari prica o masi crne rupe.
I Sunce ima svoj radjus privlacenja, kako si ga ti nazvao.
Ali, za razliku od crne rupe Sunce ima i svoj radijus, meren duzinskim merama.
To kod crne rupe ne postoji jer se sva njena materija nalazi u jednoj bezdimenzionoj tacki.


Kako znas? Ne mozes da znas. To je samo pretpostavka ;)
 
Kako znas? Ne mozes da znas. To je samo pretpostavka ;)

To vec nije pretpostavka............To je teorija koja ima sasvim dobru naucnu podlogu, i skoro se moze reci da je to dokazano.

Crna rupa nastaje, kada JAKA sila izgubi "bitku" sa gravitacionom silom....Tada NE POSTOJI apsolutno NISTA sto sprecava beskonacno skupljanje materije.....
 
Cekaj. Hoces da kazes da naucnici dokazano znaju sta se desava u crnoj rupi koja je od zemlje udaljena na hiljade i hiljade svetlosnih godina?
Ma daj. Pa mi smo do skoro mislili da je Pluton planeta.
 
Imam pitanje. Osim samo teorije, da li se zaista zna da vreme prolazi brze, odnosno sporije u nekom gravitacionom fluksu. Tj. pri snaznoj gravitaciji?

Nisam neki naročiti fizičar, ali da i ja nešto kažem na temu vremena.

Nedavno sam čitao nešto o GPS sistemu i u tom tekstu kao zanimljivost iznose podatak da je tek sa njime praktično dokazana gravitaciona diletacija.

Pošto je za ispravno funkcionisanje GPS sitema vrlo bitno da svi sateliti i prijemnici imaju sinhronizirane satove. Kada su prvi sateliti postavljeni u orbitu nakon izvjesnog vremena nijihovi interni satovi su pokazivali drugačije vrjeme u odnosu na satove na zemlji i ako se dobro sjećam bila je rječ o tome da su za mjesec dana žurili 14 sekundi.Sasvim dovoljno da dobijete katastrofalno pogrešan podatak o svojoj poziciji.

Poslije nebrojenih testiranja operme i provjera sistema nije pronađen nikakav tehnički uzrok za to žurenje satova koji su prije lansiranja u orbitu radili savršeno ispravno i sinhrono, a u orbiti žurili za tih 14 sekundi na mjesec.

Na kraju je kao jedino logično objašnjenje uzeta gravitaciona diletacija vremena jer su sateliti u orbiti izloženi manjoj sili gravitacije od onih na zemlji i da zbog toga nastaje greška. Problem je rješen tako da se kompletan GPS sistem svakodnevno dva puta sinhronizuje prema griničkom vremenu, a svaki satelit u sistemu na svaki minut odašilje sinhro inpuls kojim sinhronizuje prijemnike na zemlji sa svojim internim satom.
 

Back
Top