15 godina mp3 formata

acabg

Elita
Poruka
20.624
Muzika u digitalnoj formi na formatu koji je komprimiran toliko da brzo i lako može da se prebacuje iz medijuma u medijum, ali sa kvalitetom očuvanim toliko da u njemu još može da se uživa: patentiran još 1987, ovaj format je „sazreo“ i svoje definitivno ime dobio 1995. godine.


Za sve je zaslužan nemački institut „Fraunhofer“ u Erlangenu. Tamo su naučnici tražili najbolji algoritam za komprimiranje digitalnog zapisa (i to testovima vršenim na pesmi Suzan Vega „Toms dajner“).

Ideja nove kompresione tehnike je da se memorišu samo oni audio-signali koje može da registruje ljudsko uho. To je zasluga psihoakustike koja nas uči da naše uho iz mnoštva zvukova prisutnih u jednom audio-zapisu zapravo selektuje one koji su relevantni za opažanje i recepciju.

Naučnici instituta „Fraunhofer“ su tako došli na ideju da „prevare“ uho i ponude mu samo zvukove koje je ono naučilo da izdvaja. Ispostavilo se da se na taj način prvobitni tonski zapis, recimo, neka muzička kompozicija, može svesti na samo 10 odsto – sebe same.

http://www.b92.net/tehnopolis/softver.php?yyyy=2010&mm=07&nav_id=445501

Ma nemac kad ga napravi to mora i da valja :worth:
 
@Veseli

Не бих се баш могао сложити са тобом да MP3 формат... "jako dugo niko ne koristi"! Тачно је да није баш најквалитетнији, али мислим да ће још доста дуго имати своје кориснике.
 
Zato se taj standard nije ni održao i već ga jako dugo niko ni ne koristi :P

A koje formate onda koriste ? ? ?
MP3 pesme su u proseku 128kbitne,44100Hz sve preko toga je ekstra kvalitet,naravno pusteno i na dobrom hardveru i dobro nastimovanom ekvalajzeru. Probao sam mp4 ili mpeg4
(za k700 imao je samo 30mb a ja ubacivao 25 pesama )
kako se vec obelezava,mali gabariti pesme a kvalitet zadovoljavajuc.
 
A koje formate onda koriste ? ? ?
MP3 pesme su u proseku 128kbitne,44100Hz sve preko toga je ekstra kvalitet,naravno pusteno i na dobrom hardveru i dobro nastimovanom ekvalajzeru. Probao sam mp4 ili mpeg4
(za k700 imao je samo 30mb a ja ubacivao 25 pesama )
kako se vec obelezava,mali gabariti pesme a kvalitet zadovoljavajuc.

Мејби ОГГ? Познато?
 
Трајање песме: 3:27
Квалитет: 44 KHz 320 kbps
Величина на диску: 7,90 Mb
Формат: OGG
А пробај да гуглаш мп3 вс огг
За мп3 не бих знао... И ја сам се први пут сусрео са огг форматом кад сам почео линокс да чачкам, (пре 100 година одокативно) и неке навике не треба мењати...
 

Back
Top