Srbija je preplatila FIAT

RoccoS

Veoma poznat
Poruka
11.405
Da li je Srbija "preplatila" Fijat?
26. jul 2010. | 09:57 | Izvor: Blic, Novosti, Press
Beograd -- Fijat je u Srbiju došao zbog jeftine radne snage i olakšica u poslovanju i zato nije čudno što je ova kompanija spremna da trpi pritiske italijanske vlade.

Domaći analitičari objašnjavaju da je srpska vlada dala Fijatu odličnu ponudu za investiranje, koju retko koja država daje stranim kompanijama.

Stručnjak za strana ulaganja Milan Kovačević kaže da smo skupo platili dolazak Fijata i da nijedna okolna država ne daje ovakve ustupke investitorima.

"Prvo, oni kod nas imaju jeftinu radnu snagu, što je glavni mamac za dolazak stranih investitora. Sada kada je dinar oslabio, ona je još jeftinija! Onda smo im dali poreske i carinske olakšice i obećali ulaganje u infrastrukturu o našem trošku. Dobili su i ustupke koji se tiču broja radnika, a na kraju smo čak finansirali i kupovinu 'punta' iz budžeta kako bismo im povećali prodaju", kaže on.

Kovačević naglašava da smo "skupo platili tu investiciju i dali smo Fijatu dosta ustupaka. Ja ne znam nijedan primer da je neka regionalna država pomogla nekom investitoru toliko. I ako sad taj posao ostane samo na jednom modelu, onda je to sigurno slab posao. Na ovakav način ispada da potplaćujemo investitore da dođu".

Portparol Unije poslodavaca Srbije Dragoljub Rajić smatra da su niske plate osnovni razlog što je Fijat došao u Srbiju i dodaje da su "plate u Fijatu su od 1.600 do 2.200 evra, a u Zastavi oko 320 evra".

"Istina je da Fijat kod nas ima bolje uslove nego drugi investitori i u ovom trenutku država je definitivno preplatila njihov dolazak. Ako bi se desilo da se u Kragujevcu pravi bar 100.000 automobila, to bi moglo da bude isplativo, jer bi nam znatno smanjilo uvoz i povećalo izvoz. Ali mislim da se oni sada više cenkaju sa svojim sindikatima da bi spustili cenu rada, a nas koriste da trguju sa njima", kaže Rajić.

"S obzirom na to da je njihova vlada mnogo novca ubrizgala u 'Fijat Italija' ne verujem da će im tako lako dozvoliti da prebace deo proizvodnje u Srbiju. Fijat bi ovde trebalo da uloži oko 700 miliona evra, ali taj novac treba da im daju italijanske banke i njihova vlada", kaže Rajić.

Saradnik ekonomskog instituta Boško Živković upozorava da Srbija više nema novca da na ovakav način subvencioniše investitore. "Postoje dva osnovna načina da se privuku investicije. Da se poboljša kvalitet institucija i smanji rizik ulaganja ili da se subvencionišu investitori. Mislim da bi trebalo malo više da radimo na prvom, a ne na drugom. Ne može se beskonačno uvećavati iznos subvencija, već bi trebalo raditi na sređivanju sistema", rekao je Živković.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2010&mm=07&dd=26&nav_id=447837
 
To su sve gluposti, na celu sa onom da je u Srbiji radna snaga jeftina.

Radna snaga u Srbiji, i poredjenju sa kvalitetom i drugim zemljama UOPSTE NIJE JEFTINA!

Nemojte se zanositi.

Tako je... Inace, pravljenje FIATovih vozila kod nas, je izazvalo burne reakcije kod italijana. Ceo parlament se ujedinio u osudi FIATA, jer oduzima leba italijanskim radnicima koji su u strajku i demonstriraju. FIAT se opredelio za Srbiju, samo radi jeftinije izgradnje infrastrukture, a ne radne snage.
 
Draga moja, mi se nalazimo u EVROPI. Kad se Srbija bude nalazila u Aziji (:hahaha:), tada nas poredi sa njima. Mi smo DNO Evrope.:rtfm:

E vidis tema nije o tome.

Tema je KUDA IDE KAPITAL i zasto je stigao u Srbiju.

Fijat ima svoje pogone i u Brazilu gde je radna snaga TRI PUTA JEFtINIJA nego u Srbiji...

Znaci, to sto se govori u topiku, da su Italijani dosli u Srbiju zbog jeftine radne snage je jednostavno - glupost!
 
Draga moja, mi se nalazimo u EVROPI. Kad se Srbija bude nalazila u Aziji (:hahaha:), tada nas poredi sa njima. Mi smo DNO Evrope.:rtfm:

Kakve to veze ima sto smo u Evropi? Zbog troskova transporta mozda?

Jel ti shvatas da sam ja bluzu od 100% svile Massimo Dutti platila prosle nedelje 6evra u sred Spanije, 100% svila...ne treba pominjati da je proizvedena u Kini pa ti sad' vidi sta je jeftina radna snaga...briga proizvodjaca za tebe ako mu ne koristis, da bi mu koristio moras da mu ponudis ono sta njega zanima, ako ne ponudis cao, zdravo ne zanimas ga...a mene onda samo zanima sta bi radili ovi radnici iz Kragujevca...nista eto sta...ako ne mozes sam da pokrenes proizvodnju - a ne mozes, davaces povlastice onima koji mogu...da smo pametniji davali bi ih svuda i uvukli bi mnoge druge firme...
 
E vidis tema nije o tome.

Tema je KUDA IDE KAPITAL i zasto je stigao u Srbiju.

Fijat ima svoje pogone i u Brazilu gde je radna snaga TRI PUTA JEFtINIJA nego u Srbiji...

Znaci, to sto se govori u topiku, da su Italijani dosli u Srbiju zbog jeftine radne snage je jednostavno - glupost!

Pa da si procitao temu video bi da kapital nije dosao u Srbiju nego je efektivno otisao iz nje - jer smo mi FIAT-u vise platili da dodje ovde nego sto cemo imati koristi
 
Kakve to veze ima sto smo u Evropi? Zbog troskova transporta mozda?

Jel ti shvatas da sam ja bluzu od 100% svile Massimo Dutti platila prosle nedelje 6evra u sred Spanije, 100% svila...ne treba pominjati da je proizvedena u Kini pa ti sad' vidi sta je jeftina radna snaga...briga proizvodjaca za tebe ako mu ne koristis, da bi mu koristio moras da mu ponudis ono sta njega zanima, ako ne ponudis cao, zdravo ne zanimas ga...a mene onda samo zanima sta bi radili ovi radnici iz Kragujevca...nista eto sta...ako ne mozes sam da pokrenes proizvodnju - a ne mozes, davaces povlastice onima koji mogu...da smo pametniji davali bi ih svuda i uvukli bi mnoge druge firme...





Imamo najjeftiniju radnu snagu u Evropi + 100 000 evra za svako radno mesto.:rtfm:
 
Pa da si procitao temu video bi da kapital nije dosao u Srbiju nego je efektivno otisao iz nje - jer smo mi FIAT-u vise platili da dodje ovde nego sto cemo imati koristi

Rocco, svi koji dodju ne dodju zato sto vole Srbiju, vec da sto bolje zarade, odnosno plate manje domace radnike i manje poreze.

Ako drzava sama NIJE KADRA da pokrene proizvodnju jer nema para ili znanja - MORA da prihvati i najnepovoljnije uslove stranih ulagaca.

TO NIJE STVAR BIRANJA VEC MORANJA.

Ustvari, to je pristanak na UCENU jer nema drugih puteva.
 

Back
Top