Pitanje za bubace

MilgredBulf

Aktivan član
Poruka
1.143
Zeleo bi da pitam one srecnike u ovoj zemlji, posto je nas obrazovni sistem prilagodjan uglavnom bubacima i onima koji lako uce bez razumevanja kako im to polazi za rukom.

Recimo imate tekst pun novih pojmova, za koje i ne znate sta znace i vi ga onako lepo naucite da ga izdeklamujete napamet.

Pa dragi bubaci kako vam to podje za rukom????
 
Dugo nisam posećivala temu o privatnim fakultetima i slične rasprave, ali kad se setih da je @Milgred ustvari Aca :lol:, na temu neću da odgovaram. Samo na ovaj post:

U pravu je. Tako je vec godinama unazad. Naravno, pretpostavljam ne na ETF-u, ali na drustvenim naukama svakako. Cak i na medicini nazalost.

Vezano za to bubačenje i društvene nauke...
Pa, studiranje i izučavanje nekih nauka zahteva mozganje, ili posebnu sposobnost, ili talenat; dok izučavnje i studiranje nekih drugih nauka to ne zahteva. Nema u tome nikakvog nipodaštavanja ili čega već. Prosto, teorijski gledano, istoriju npr. može da završi svako ko je voljan da sedne i pamti. DIF već ne može. Ili glumu. Ili režiju. Ili matematiku. Za neki fakultet su potrebni "klikeri", za neki "samo" dobro pamćenje. Student istorije pamti kad se šta desilo, pa šta je bilo posle toga, pa ko je koga sačekao na Neretvi i na kraju ubio kod Prizrena. Tu nema šta da se ne razume. I na koji bi se način, npr., moglo unaprediti studiranje istorije, a da ne bude "bubanje"? :think:
Da se razumemo. Istoriju kao nauku poštujem i smatram je (opšte)obrazovnom. Ali prosto, iz kog god izvora i po kom god "savremenom" programu da je učite, ona je memorisanje činjenica.
 
Zavisi od fakluteta do fakulteta... Studiram anglistiku, tako da mi " text pun novih pojimova" dodje kao " dobar dan", postoji deo predmeta kom je za cilj bogacenje lexicona, tako da imam bukvalno spisak reci - iz razlicitih oblasti (medicina, politika, pravosudje...) koje treba nauciti i objasniti... Realno, tesko da ces nauciti nesto ako prvo ne objasnis sebi te nepoznate pojimove. To je prvo. Zatim lepo prisednes i naucis kao jednu celinu, povezes sto mozes tako da tebi bude jasno...
 
Cak i na medicini nazalost.

Za medicinu i stomatologiju je jako vazno da se rade sa razumevanjem. Posto je to upravo ono sto razlikuje one lekare i stomatologe koji znaju da lece samo 50 napamet nabubanih bolesti, i kad se desi nesto vandredno ne znaju da da se snadju posto to nisu napamet nabubali i onih drugih koji se snalaze u svakoj sutuaciji jer imaju sto se kaze razvijenu medicinsku i stomatolosku logiku.

Kod nas na zalost jos uvek vecinu profesora odusevljava napamet nabubana knjiga. Pa onda tako imate nekoga ko ne razume ni fiziologiju ni patolosku faziologiju nego ih lepo nauci napamet ko pesmicu (zasta mu naravno treba tri puta vise vremena nego da je ucio sa razumevanjem). Onda odusevi profesora i dobije 10 posto mu je ucinio tu cast da napamet deklamuje njegovu knjigu. Onda sa tim i dakvim znanjem uzme da sperema internu medicinu.

I onda naravno vecina kuka sto su im kasniji predmeti npr. interna medicina teski. Pa logicno da je teska. Kako ne bi bila teska kad sa bazicnim naukama nema blage veze, kad ih je napamet nabubao, kad nema trunku logike razvijene. To je ko da uzmete da ucite da vozite ali ne znate gde su vam gas, kvacilo i kocnica.
 
oduvek sam mrzeo kad na nekom polaganju ne znam sta cu dobiti za pitanje,kako ce biti formulisano, jos kad se doda "kreativnost profesora" !!! ,..bolje i 1000 pitanja i sve naucim i to je to bar znam neko ce biti i miran sam, nego u prvom slucju kad me trena dodatno ubija
 
I nikad mi nije bilo jasno čemu trema na ispitima. Ili si naučio ili nisi. Najgore što može da ti se desi je da ne položiš ispit, a ti opet za 2 meseca izađeš, pa sve tako dok ne položiš. Naročito sad kad je ceo sistem malo degradiran i kada je donji prag za 6 skoro isti kao i donji prag za 2 u nekoj srednjoj školi.
 
oduvek sam mrzeo kad na nekom polaganju ne znam sta cu dobiti za pitanje...

:eek:
Pobogu.

...kako ce biti formulisano, jos kad se doda "kreativnost profesora" !!! ,..bolje i 1000 pitanja i sve naucim i to je to bar znam neko ce biti i miran sam, nego u prvom slucju kad me trena dodatno ubija

Fakultet ne služi tome da se bude miran, već studiranju određenje nauke, a studiranje nije kada znaš da ćeš na ispitu imati 100 od 1000 poznatih, spremljenih pitanja.
Ko hoće da bude miran... jednostavno ne studira, i bavi se nečim drugim.

Tu tremu... I razumem, i ne razumem. Ja je nisam imala čitav fakultet, a imala sam 73 ispita. A svaki je, osim testa znanja ili usmenog ispita, podrazumevao još dodatnih obaveza.
Malo mi i žao što nisam iskusila uzbuđenje te vrste. :lol:
 
U pravu je. Tako je vec godinama unazad. Naravno, pretpostavljam ne na ETF-u, ali na drustvenim naukama svakako. Cak i na medicini nazalost.

Ehej! Nije bas tako. Doduse, mogu da pricam samo za svoj fakultet i smer, ali naravno da se trazi razumevanje. Ne mozes studirati nijednu humanisticku disciplinu ukoliko ucis napamet, pobodu.

A sto se tice prirodnih nauka, ima i tamo bubanja, narocito kada je rec o izvodjenju... Zamisli da nabubas napamet celo izvodnjenje od dvaes' i kusur redova. :hahaha: Ali ima i toga, ima!
 
Dugo nisam posećivala temu o privatnim fakultetima i slične rasprave, ali kad se setih da je @Milgred ustvari Aca :lol:, na temu neću da odgovaram. Samo na ovaj post:



Vezano za to bubačenje i društvene nauke...
Pa, studiranje i izučavanje nekih nauka zahteva mozganje, ili posebnu sposobnost, ili talenat; dok izučavnje i studiranje nekih drugih nauka to ne zahteva. Nema u tome nikakvog nipodaštavanja ili čega već. Prosto, teorijski gledano, istoriju npr. može da završi svako ko je voljan da sedne i pamti. DIF već ne može. Ili glumu. Ili režiju. Ili matematiku. Za neki fakultet su potrebni "klikeri", za neki "samo" dobro pamćenje. Student istorije pamti kad se šta desilo, pa šta je bilo posle toga, pa ko je koga sačekao na Neretvi i na kraju ubio kod Prizrena. Tu nema šta da se ne razume. I na koji bi se način, npr., moglo unaprediti studiranje istorije, a da ne bude "bubanje"? :think:
Da se razumemo. Istoriju kao nauku poštujem i smatram je (opšte)obrazovnom. Ali prosto, iz kog god izvora i po kom god "savremenom" programu da je učite, ona je memorisanje činjenica.


Izvini, ali nemas pojma o istoriji kao nauci. Treba imati mozga da se pohvata "ko je s kim kako i zbog cega". Pravi istoricar treba da uci sa razumevanjem, a ne da streba napamet.

Medjutim, na mom faxu, ljudi jednostavno nabubaju sve. I sutradan da ih pitas nesto, ne znaju nista.

U pravu ste da istoriju moze da uci svako, i da zavrsi, ali da li ce biti dobar istoricar, to je vec malo teze.

Slazem se da dif ili etf ne moze svako ni da pokusa, a kamoli zavrsi.
 
Izvini, ali nemas pojma o istoriji kao nauci. Treba imati mozga da se pohvata "ko je s kim kako i zbog cega". Pravi istoricar treba da uci sa razumevanjem, a ne da streba napamet.

Medjutim, na mom faxu, ljudi jednostavno nabubaju sve. I sutradan da ih pitas nesto, ne znaju nista.

U pravu ste da istoriju moze da uci svako, i da zavrsi, ali da li ce biti dobar istoricar, to je vec malo teze.

Slazem se da dif ili etf ne moze svako ni da pokusa, a kamoli zavrsi.

Očito si istoričar. :lol:

"Ko je s kim kako i zbog čega" ratovao/pripretio/planirao atentat ipak može svako da razume, ne preteruj. :neutral: Nijedna bitka ni krvoproliće nije enigma koliko može biti određena psihijatrijska bolest, npr.

Istorija nikad nije bila sinonim za nauku koja se teško shvata i razumeva, dok neke jesu, i to je tako. To ne znači da nije vredna i da je za manje inteligentne, već je prosto takva. (Mada je pride činjenica i da ju je lakše upisati, jer je navala manja u odnosu na neke, danas "popularnije" smerove. A danas je, nažalost, popularno svega nekoliko smerova koji se smatraju "pametnim" izborima, a mnoge divne nauke su degradirane i smatraju se filozofiranjem ili gubljenjem vremena. Ali, tako je.) Čak da neki istoričar i nije "dobar" to nikad ne može da ima fatalne konsekvence do kojih može dovesti rad, npr. "lošeg" hirurga. I s tim u vezi, pretpostavljen je i potreban veći stepen "klikeranja" i "kapiranja" tokom studija i kasnije u radu, ljudi određenih vokacija.
 
Poslednja izmena:
na jednoj strani knjiga, lijevo gajton, iznad njega listovi sa pitanjima koje nam je dala i na kraju, gurnut do zida, kompjuter sa pretrazivacem na ready
ali ko mi je kriv sto sam u srednjoj bila dio drustveno jezickog smjera gimnazije umjesto na medicini

dosta poteskoca na faksu lezi u raskoraku izmedju srednje i fakulteta i tome sto rijetko ko uposte ima pojma kako se pravilno uci
a sto se tice bubaca
oni ce se snaci, ostavite ih na miru,
uostalom i to je neka vjestina, meni je trebao citav dan predanog ponavljanja da bih naucila jednu pjesmicu napamet u srednjoj
..... i ne vidim sto bi bilo lose u tome da sam mogla nekoliko minuta pred cas da je zapamtim kao neki
 
Ma nije problem u bubacenju ili da li se mi ovde vredjamo... Nego samo kazem, nisu stvari tako jednostavne. Kazem, ima bubanja i na prirodnim fakultetima, ljudi uce izvodjenja napamet. (Ko razume, shvatice).

Sto se tice istorije, i sl. mislim da je neophodno shvatiti da istorija (kao uostalom i sve drugo) nije ono isto sto se ucilo u srednjoj skoli. Uopste nije fora da ti zapamis sva imena i godine, i ko je sa kim, pa cak ni zasto... To je samo deo. Ono bitnije jeste da ti naucis kako da proucavas i kako da zakljucujes i kako da se bavis tom svojom disciplinom. U slucaju istorije konkretno, kako da analiziras neki pisani izvor da bi utvrdio da li je autentican, o cemu govori. U slucaju arheologije, moras da znas da procitas materijalni ostatak. U slucaju antropologije, da analiziras razlicite grupe. Itd, itd. Da ne pominjemo da pritom treba biti i kriticar i znati kako iskritikovati i prouciti ono sto je neko iz struke napisao i zakljuciti da li ono sto kolega pise ima smisla ili je totalni logic fail. Ne moze to svako a i za to itekako treba imati talenta nista manje nego za plivanje ili matematiku.
 
Sto se tice istorije, i sl. mislim da je neophodno shvatiti da istorija (kao uostalom i sve drugo) nije ono isto sto se ucilo u srednjoj skoli. Uopste nije fora da ti zapamis sva imena i godine, i ko je sa kim, pa cak ni zasto... To je samo deo. Ono bitnije jeste da ti naucis kako da proucavas i kako da zakljucujes i kako da se bavis tom svojom disciplinom. U slucaju istorije konkretno, kako da analiziras neki pisani izvor da bi utvrdio da li je autentican, o cemu govori. U slucaju arheologije, moras da znas da procitas materijalni ostatak. U slucaju antropologije, da analiziras razlicite grupe. Itd, itd. Da ne pominjemo da pritom treba biti i kriticar i znati kako iskritikovati i prouciti ono sto je neko iz struke napisao i zakljuciti da li ono sto kolega pise ima smisla ili je totalni logic fail. Ne moze to svako a i za to itekako treba imati talenta nista manje nego za plivanje ili matematiku.

Zapravo je najbitnije da li ćeš se uopšte moći baviti svojom disciplinom i kada.
Jer znajući dosta ljudi koji su završili istoriju ili neki srodan "neprofitan" duštveni smer, imam osećaj da su stvarno džaba učili da "analiziraju spise", jer ne rade 5, 7 i više godina po svršetku fakulteta. :neutral:
 
Moze da se uchi kome kako odgovara. Studiram prava i nikad u zivotu nisam bubao napamet. Kampanjac sam al ***. razumem sve shto radimo i nekako mi dodje logichno sve shto pishe. Za ispit mi je dovoljno da prochitam jednom gradivo da mogu lagano do sutra da pricham o svakom pitanju. Na pola ispita sam izlazio da nisam ni prochitao sve i polagao ih jer su neke stvari tako logichne i opshtepoznate da nije potrebno uchiti ih da bi se prichalo o njima. Ne znam za druge faklutete ali nije istina da na svim drushtvenim predmetima bez bubanja napamet ne moze da se prodje dobro. Tako da se ne slazem sa pochetnom konstatacijom da je sistem prilagodjem upravo bubachima. Bubachi dobro prolaze u shkoli ali kad ih zivot natera na improvizaciju (a uvek je tako) uglavnom se ne snadju. Srecnici ili ne? ;)
 

Back
Top