JELA OD KROMPIRA

Espanol

Poznat
Poruka
8.305
Stiže zima, a šta je zimi slađe jesti (naravno uz mesišta :lol: ) od krompira na 1001 način. Za početak evo recepta za pečeni i punjeni krompir.

PUNJENI KROMPIR

Materijal:( za 4 osobe)

- 4 velika ili 8 srednje velikih krompira
- 200 gr kobasice
- 30 gr. šampinjona ili suvih pečuraka
- 50 gr. butera
- 1 kašika svežeg peršuna izmešanog sa 1 čenom seckanog belog luka
- 1 jaje
- na vrh noža struganog oraščića, biber, so

Priprema:

Krompir dobro oprati, obrisati i peći u rerni oko 45 minuta. Odrezati gornji deo kao poklopac i donji deo izdubiti kašičicom tako da ostanu zidovi debeli oko 1 cm. Izdubljeni deo iseckati sitno, kobasicu (podrazumeva se naseckanu) sa pečurkama propržiti na 30 gr. butera i izmešati sa krompirom, peršunom, oraščićem, jajetom i biberom. Posoliti po ukusu i kašičicom napuniti krompire. Listićima preostalog butera prekriti sve, zaviti u aluminijumsku foliju i vratiti u rernu da se dopeče. Pred kraj pečenja otvoriti foliju da se sa vrha zapeče. Pre služenja vratiti odsečene poklopce.



Punjeni%20krompir.jpg
 
Uvek sam nostalgicna na ovakve recepte.Cini mi se da sva više izlaze iz upotrebe.
Slika je kao i uvek na : www.uputstva.co.yu

ŠUFNUDLE

Potrebno je: 500 gr. krompira,10 gr. putera ili 1 kašika ulja,trun soli, 1 jaje, 200-220 gr. brašna, prezle, šećer.
Krompir obariti u ljusci, malo prohladiti ,oljuštiti i propasirati. Dodati trun soli,puter ili ulje, 1 viljuškom umućeno jaje i brašno.Zamesiti testo da se ne lepi.Podeliti na nekoliko komada i praviti valjkaste duže trake i seći ih na željenu veličinu.Tako isečene šufnudlice bariti u ključaloj vodi. Gotove su kada isplivaju na površinu. Vaditi ih u cetku i isprati toplom vodom. Tako oceđene uvaljati u propržene prezle.Prezle propržite na malo putera ili ulja da dobiju rumenu boju i pošećerite ih po svom ukusu. Možete dodati i vanil šećer a može i malo cimeta ko voli.
 
Goscica:
smeh:
Krompiri iy rerne sa određenim izmenama upravo u slast pojedeni!
Želi neko da zna kakve su izmene učinjene (iz čisto praktičnih razloga)?
Da, naravno, kakve :?:

Oprala i stavila krompir u rernu na 200C. Posle jednog duuugog telefonskog razgovora (recimo sat vremena) izvadila i sačekala da se malčice prohlade. Odsekla im vrh prema uputstvu i izdubila sredinu. Dok se krompir hladio (toliko da može da se uzme u ruku), sitno iseckala slaninu na kockice i propržila, dodala listiće šampinjona, malo kulena (koliko sam imala) i svežeg peršuna. Sredinu krompira propasirala i ubacila u masu. Pomešala dve tri kašike pavlake sa jajetom i veći deo toga ubacila u smesu. Dodala dva isitnjena čena belog luka. Posolila, napunila krompire, upakovala ih u foliju i vratila u rernu. Posle 15-tak minuta otpakovala foliju i vrhove krompira prelila ostatkom pavlake i jajeta, vratila da se zapeče.
I to je to....
 
smeh:
Goscica:
smeh:
Krompiri iy rerne sa određenim izmenama upravo u slast pojedeni!
Želi neko da zna kakve su izmene učinjene (iz čisto praktičnih razloga)?
Da, naravno, kakve :?:

Oprala i stavila krompir u rernu na 200C. Posle jednog duuugog telefonskog razgovora (recimo sat vremena) izvadila i sačekala da se malčice prohlade. Odsekla im vrh prema uputstvu i izdubila sredinu. Dok se krompir hladio (toliko da može da se uzme u ruku), sitno iseckala slaninu na kockice i propržila, dodala listiće šampinjona, malo kulena (koliko sam imala) i svežeg peršuna. Sredinu krompira propasirala i ubacila u masu. Pomešala dve tri kašike pavlake sa jajetom i veći deo toga ubacila u smesu. Dodala dva isitnjena čena belog luka. Posolila, napunila krompire, upakovala ih u foliju i vratila u rernu. Posle 15-tak minuta otpakovala foliju i vrhove krompira prelila ostatkom pavlake i jajeta, vratila da se zapeče.
I to je to....
Lepo je videti da ovde imamo i vrsne modifikatore. Ova mala je viđena za nekog šefa kuhinje! :lol: :wink:
 
Mađarska gulaš corba
Specijalitet madjarske kuhinje


Sastojci:
1 veliki luk
2 kas. ulja
1 kasic. crvene paprike
400 g junetine
1 zelena paprika
1 veliki zreli paradajz
100 g sargerepe
100 g peršunovog korena
300 g krompira
so
kim po želji
ljuta paprika po želji

za testo:
1 jaje
100 g brašna
so


Opis:
Dinstati naseckani luk na ulju. Kad postane proziran, pospite ga crvenom mlevenom paprikom. Dodajte meso seceno na kocke, so, zelenu papriku i paradajz. Kuvajte poklopljeno na laganoj vatri dok meso ne omekša. Dodajte na kocke secenu sargarepu, peršunov korijen i krompir. Prelijte sa 1 l vode i začinite. Kuvajte dok povrće ne omekša.
Od brašna, jaja i malo soli umesite čvrsto testo. Kidajte komadiće veličine zrna pirinca i ukuvaajte u kipuću corbu.

(ja volim kad je malo ljuto :))

Prijatno!
 
Materijal:

- 1 kg. belog krompira
- 150 gr. mocarele
- 50 gr. pršute (može praška šunka, pečenica...)
- 50 gr. butera
- 50 gr. rendanog parmezana
- 2 cela jaja i 2 žumanca
- malo struganog oraščića
- brašno, prezle, so, ulje

Priprema:

Krompire dobro oprati i obariti u slanoj vodi. Oljuštiti i još tople propasirati, dodati oraščić i staviti na toplo da se prosuši. Dodati buter, vratiti na vatru i stalno mešati da se lepo sjedine i zagreju. U masu dodati parmezan, a zatim jedno po jedno žumance uz stalno mešanje. Pobrašniti ruke i od mase oblikovati kuglice (ili kruščice), prstom napraviti rupu u sredinu i ubaciti sitno seckanu šunku i sir. Pažljivo zatvoriti da nadev pri prženju ne ispadne. Uvaljati u brašno, jaja i prezle i pržiti na dosta zagrejanog ulja. Okretati pažljivo dok ne dobiju lepu zlatnu boju. Ukrasiti svežim peršunom. Odličan prilog uz razna mesa, ali i lepa "solo" večera.


Kroketi%20od%20krompira.jpg
 
Пржени кромпир са белим луком

Потребно је:

2 kg кромпира, очишћеног,
исецканог на танке листиће и добро посољеног
2-3 dl уља
3-4 ченета белог лука

У дубљу шерпу сипати уље и добро загрејати на јакој ватри.Лагано спустити сав кромпир одједном и шерпу добро поклопити одмах. После 20 минута лопатицом полако преврнути кромпир одвајајући га од дна (промешати онај одозго да дође на дно). Поклопити опет и не отварати још 20 минута. Склонити са ватре и додати ситно исецкан бели лук (може и пасиран). Служити топло.

П.С. У све ово може да се дода и димљена сланиница и рендан качкаваљ

Поздрав,
Stonehenge
 
KROMPIR SA SIROM
1kg krompira, 1/2 kg kravljeg sira, 250gr slanine,persun, beli luk

Prati krompir i staviti da se kuva. Kad se krompir skuva iseci ga na kolutove. U tepsiju redjati reznjeve suve slanine, zatim krompir posut sitno seckanim persunom i belim lukom, onda izgnjecen kravlji sir pa opet krompir posut persunom i lukom i na kraju reznjevi slanine. Jelo treba peci dok slanina ne porumeni.

Prijatno
Stone
 
Evo još nešto iz rerne,klasika, al mnogo voleeem. Oljuštiti i na kolutove iseći krompir, poslagati u tepsiju. Umutiti par jaja malo soli, maleko i malo kisele pavlake.Ovom masom preliti krompir, da ogrezne.Zapeći u rerni. Pred kraj pečenja, odozgo se mogu dodati tanki parčići suvog mesa, pečenice itd, mada ja to ne radim, jer ne jedem krompir i meso istovremeno.
 
*misutka*:
Evo još nešto iz rerne,klasika, al mnogo voleeem. Oljuštiti i na kolutove iseći krompir, poslagati u tepsiju. Umutiti par jaja malo soli, maleko i malo kisele pavlake.Ovom masom preliti krompir, da ogrezne.Zapeći u rerni. Pred kraj pečenja, odozgo se mogu dodati tanki parčići suvog mesa, pečenice itd, mada ja to ne radim, jer ne jedem krompir i meso istovremeno.

nekada davno, dok sam imala rernu, pravila sam nesto slicno, samo sam kolutove krompira i kolutove kuvanog celera redjala naizmenicno pa prelivala gorepomenutim. nije lose :) uopste.
 
Da. Eto čisto da vam se javim da sam vas i ovde "ulovio". Svaka čast - slikice itd.
No šta ja da vam kažem kad se nisam odmakao od onog paprasa a i za njega bi morao prvo da smislim recept, jer sve radim napamet.
No ako bi uspeo ženu da nagovorim da se malko uključi svašta bi se moglo izroditi - mala je genijalac za skoro sve.
Zasada toliko.
Poz.
 
ikksx:
Da. Eto čisto da vam se javim da sam vas i ovde "ulovio". Svaka čast - slikice itd.
No šta ja da vam kažem kad se nisam odmakao od onog paprasa a i za njega bi morao prvo da smislim recept, jer sve radim napamet.
No ako bi uspeo ženu da nagovorim da se malko uključi svašta bi se moglo izroditi - mala je genijalac za skoro sve.
Zasada toliko.
Poz.

Potrudi se pa je nagovori. :D
 

Back
Top