Presedanje u Rimu

Diksi9

Početnik
Poruka
2
Cao

Pomagajte! Pre sat vremena su me isprepadali na mrtvo ime
Kupila sam povratnu kartu za let Beograd-Rim-Madrid sa Alitaliom.
U Rim se stize u 20:00 a let za Madrid (isto Alitalia) polece u 21:15, znaci nekih sat i 15 min izmedju letova... mislila sam da ce to biti sasvim dovoljno (moja logika je bila: sto bi uopste prodavali tu kartu ako je nemoguce ) medjutim sad mi prijatelji neki kazu da sam se presla i da je to premalo vremena da se stigne na sledeci let. Ovo mi je prvi put da putujem sama.
Ima li nekog da moze realno da mi kaze kakve su mi sanse?
 
Nisam ranije presedala u Rimu ali za sat vremena bi trebalo da mozes da stignes na sledeci let. Neces stici jedino ako bude kasnio ovaj iz Beograda, ali aviokompanija je duzna da ti obezbedi kartu za sledeci let u tom slucaju tako da nemoj da brines. Ja sam jednom presedala u Moskvi, pa sam zakasnila, jer je let iz Beograda kasnio, a posto je sledeci let bio tek sutradan ujutru smestili su me u sasvim pristojan hotel, i obezbedili mi veceru i dorucak.
 
Realno, vrlo nategnuto !
U principu , treba uvak gledati da bude bar 3 sata izmedju letova jer uvek postoji mogucnost kasnjenja nekog leta a ako je drugi redovan i ide na vreme onda si u problemu.
E sad , ako je isti prevozioc i povezes karte pri cekiranju postoji mala mogucnost da ce te bar malo cekati , a ti ces bezglavo juriti na drugi gejt da uhvatis let . Zato pronadji na netu plan aerodroma da bi tacno znala na koji gejt da se prebacis .
Zatim, vrlo vazno !!
Alitalija je inace poznata po gubljenju stvari i zato , skoro je sigurno da u tako kratkom vremenu ti NECE moci prebaciti prtljag na drugi avion . Iz tog razloga , ono sto ti je neophodno za prvih nekoliko dana OBAVEZNO spakuj u neku torbicu koja velicinom moze u avion da ne bila bas bez icega u Madridu.:dash:
Kozmetiku , tecne i kremaste stvari u kesicu u pakovanjima po DO 100gr , i ukupno 1 litar .
Kad dodjes u Madrid , i ako vidis da ti nema stvari , odmah prijavi njihovim sluzbama na aerodromu , pa ako si u hotelu sa bar 4* , donece ti ih u hotel , a ako ne , moraces sama PONOVO , na aerodrom .
Nadam se da ti je jasno ! I to je razlog zasto ja nikada ne idem sa njima iako imaju malo jeftinije karte ali na kraju opet sve ispadne MNOOOGO skuplje.
U svakom slucaju , mozda ces imati i srece i sve pohvatati , nikad se nezna ali budi spremna i na ove za njih uobicajene situacije .:besna:
Lepo se provedi !:super:
 
....meni je bilo slicno presedanje doduse u Frankfurtu...znaci nema sanse da ne stignes posebno sto se o Leonardu radi jer je mnogo jednostavan za snalazenje, jedan od laksih u Evropi, cim izadjes iz aviona pravac na svoj gate, ako kasni avion malo mislim da stjuardese dolaze zbog presedanja da bi sto brze islo usmeravanje,,,mi smo cekali let konekcije koji je imao neke putnike iz US...proracunaju oni to, sa druge strane ako ti pobegne avion (sto nema sanse ali dobro, moze da se desi) na kompaniji je da ti obezbedi novo mesto u novom avionu...
 
U svakom slucaju , posto ide sama , dobro je znati sta joj se tamo moze sve dogoditi i nasta sve treba da bude spremna ( narocito prtljag !!! ), a nadajmo se da ce imati srece i da ce sve dobro proci .Dobila je sve vazne informacije i to je to .
Sretan joj put :)
 
Pa i nije toliko malo 1h 15min, ja sam proslog meseca putovala pa sam i u odlasku i u povratku imala pauzu od 1h 25min doduse na aerodromu u Becu i stizala sam bez problema iako su gejtovi bili prilicno udaljeni a guzve su na kontrolama bile velike, stigle su mi i stvari. Verujem da ako prvi avion ne bude kasnio ona moze da stigne. A prosle godine sam se i ja zeznula sa tim kratka je pauza od 1.15 pa sam kupila kartu gde sam cekala 6 sati. A ovi pametniji su svi lepo otisli cim smo sleteli, tako da to vise ne radim ako kasnim sve jedno ce me smestiti na taj sledeci, a ako ne super ne moram da blejim po aerodromu.
A sto se tice prtljaga sa Alitaliom i ja sam cula da cesto zagube. Moja drugarica je cekala mesec dana da joj vrate kofer, koji je na kraju stigao bez dva parfema koja su bila u njemu.
 
Hvala na odgovorima. :)
Izgleda da je sve moguce. Znala sam da su oni duzni da me stave na prvi sledeci let ali bez obzira i sama pomisao na to je strasna jer povlaci sa sobom pomeranje/propadanje rezervacija, mimoilazenje sa ljudima i milion drugih stvari koje bas i ne bih zelela.

Nadam se da ce sve biti ok :(
 
Ne postoji aerodrom na svetu na koji nije moguce odraditi konekciju za 1 h i 15 minuta.Cak se i za jako velike i najprometnije aerodrome tipa Dubai,Heathrow,Suvarnabumi prodaju karte ukoliko je konekcija sat vremena.
Jedini apt koji su van toga su apt u Izraelu i Indiji.
Svako kada uzme svoj boarding pas u ruke moze videti vreme boardinga.To je neko optimalno vreme da se prodje kontrola i stigne na gate .Zatvaranje svih check in mesta u Evropi je obicno 30 min pre leta,sto znaci da i za 30 min osoba mozda da se cekira,da predje kontrolu da stigne na gate i da prtljag bude smesten u kontejnere.Ako je neko u tranzitu njemu treba jos manje vremena na aerodromu nego osobi koja recimo krece iz Rima.
Cak i da ti leti kasni punih 40 minuta opet bez problema stizes na gate.
Jedini problem nekada moze biti nepoznavanje jezika i strah od aerodroma.Ali cak i da se neko jako slabo snalazi opet za sat vremena moze stici tamo gde treba.
Postoje standardi IATA i ICAO koji propisuju ta minimalna vremena.Medjutim istina je da se ljudi sa prostora cele ex-YU jako slabo snalaze na apt u tranzitu i cesto je to mnogima problem.Na zalost tu smo medju poslednjima u svetu i u proseku po putniku nasim gradjanima je potrebno mnogo vise vremena nego prosecnom Pakistancu,Filipincu,Nemcu i sl...
Mi smo cesto imali slucajeve da putnik nije u stanju ni za 2 sata da se snadje u tranzitu na Heathrow i CDG u Parizu a jednom smo imali slucaj da je putnik za Australiju citavih 12 sati lutao po apt Dubai jer nije znao da se snadje i nikoga nije mogao nista da pita jer ne zna jezik.Svi takvi slucajevi se beleze i zbog toga smo u toj zvanicnoj statistici medju zadnjima na toj listi .

Ako se desi da ne mozes da stignes na let zbog krivice kompanije,tipa kasnjenje,Alitalia je duzna da ti obezbedi kartu za neki drugi let ukoliko ima mesta,pri cemu taj let ne mora biti direktan vec opet moze biti sa presedanjima.Ukoliko za to ne postoji mogucnost a period cekanja na sledeci let kaci noc,duzni su da ti obezbede hotel,transfer do njega i shodnu redu letenja obroke,tipa vecera ,dorucak...
Sto se tice prtljaga.Cesto se desava da se na tranzitnim apt zagube koferi.Ukoliko se to desi nista dramaticno,odes na lost-found das bag tag oni vide ref number i lociraju ti kofer.U slucajevima da se kofer zagubi po pravilu kofer se mora otvoriti i pregledati.
Sto se tice ovog cekanja od mesec dana sto je neko imao...Iskreno ja od 19. godine radim u turizmu,za ovih 13 godina rada nisam jos doziveo da je neko tako dugo cekao na kofer.Obicno to traje od 1 do 5 dana eventualno 7 ako je neka jako daleka destinacija...Ali prosek vracanja kofera u svetu je 48 sati.
 
.
Sto se tice ovog cekanja od mesec dana sto je neko imao...Iskreno ja od 19. godine radim u turizmu,za ovih 13 godina rada nisam jos doziveo da je neko tako dugo cekao na kofer.Obicno to traje od 1 do 5 dana eventualno 7 ako je neka jako daleka destinacija...Ali prosek vracanja kofera u svetu je 48 sati.

I ja verujem da je ovo bio jedinstven slucaj sa cekanjem kofera mesec dana. Karta joj je bila cini mi se Napulj-Rim-Delhi kad je stigla nije bilo kofera pa im je ostavila podatke gde ce biti smestena i za tih 5 dana koliko je bila u Indiji kofer nije stigao. Tad se vratila za Dubai i obavestila predstavnistvo aviokompanije ovde da se koferi tu isporuce. Posle nekih 10 dana prepiske sa njima, zovu je iz Indije da joj kazu da je kofer isporucen u njen hotel u Indiji. Pa je onda cekala jos par dana da ga prebace za Dubai. Uglavnom stigao je posle tacno mesec dana od kad je ona otisla iz Italije. A jos bolje je to sto su falili parfemi, medjutim ona je odlucila da se ne zali, inace su duzni da joj isplate nesto zbog tako dugog zadrzavanja kofera.
Verujem da se ovoj putnici tako nesto nece dogoditi, jer neverovatno bi bilo da im je to praksa.
 
Cao

Pomagajte! Pre sat vremena su me isprepadali na mrtvo ime
Kupila sam povratnu kartu za let Beograd-Rim-Madrid sa Alitaliom.
U Rim se stize u 20:00 a let za Madrid (isto Alitalia) polece u 21:15, znaci nekih sat i 15 min izmedju letova... mislila sam da ce to biti sasvim dovoljno (moja logika je bila: sto bi uopste prodavali tu kartu ako je nemoguce ) medjutim sad mi prijatelji neki kazu da sam se presla i da je to premalo vremena da se stigne na sledeci let. Ovo mi je prvi put da putujem sama.
Ima li nekog da moze realno da mi kaze kakve su mi sanse?

Sanse su ti realne..tj..moraces da hodas brzo pa cak i da potrcis..ili uzmes automobilcic..
relano .. veci problem je velika mogucnost da ostanes bez prtljaga i da ti stigne sledecim letom ili nekim drugim...to sa prtljazima je redovna pojava na rimskom aerodromu
 
Ako prvi let ne bude kasnio svakako bi trebalo da stigneš na vreme. Mali problem bi mogao biti ako se bude dugo čekalo od sletanja aviona do iskravanja (to se nikad ne zna koliko traje).
Za snalaženje tamo ne moraš da brineš, aerodrom je prostran ali jako lak za snalaženje.
Ti slećeš na terminal C a dalji letovi za EU su sa terminala A i B (ima nekih 10-tak minuta šetnje)
Ako vidiš da je na graničnom prelazu gužva samo objasni svima da žuriš i ubaci se preko reda.
Sve u svemu ako ne bude većih problema stižeš sigurno.

A ovo za prtljag nisam znao, a izgleda da sam bio među retkim srećnicima kojima je kofer stigao istim letom.
 
Ako prvi let ne bude kasnio svakako bi trebalo da stigneš na vreme. Mali problem bi mogao biti ako se bude dugo čekalo od sletanja aviona do iskravanja (to se nikad ne zna koliko traje).
Za snalaženje tamo ne moraš da brineš, aerodrom je prostran ali jako lak za snalaženje.
Ti slećeš na terminal C a dalji letovi za EU su sa terminala A i B (ima nekih 10-tak minuta šetnje)
Ako vidiš da je na graničnom prelazu gužva samo objasni svima da žuriš i ubaci se preko reda.
Sve u svemu ako ne bude većih problema stižeš sigurno.

A ovo za prtljag nisam znao, a izgleda da sam bio među retkim srećnicima kojima je kofer stigao istim letom.

Vrlo cesto se desava..da kod promene leta i aviona upravo zbog malo vremena izmedju ne uspeju da pretovare prtljag pa ga salju kasnijim letovima..
 
Da dodam i ja koju.
Najavi personalu Alitalie da imas konekciju u Rimu, a ukoliko ima vise putnika za taj avion kao sto ume da bude, ponekad obezbede da Vas zemaljsko osoblje provede ili cak i preveze do konekcije.(Iskustvo iz Frankfurta kada je kasnio avion iz BEG)
Ukoliko prtljag ne stigne istim letom kojim i ti ides, onda najverovatnije da ce ga poslati odmah sledecim letom.Tako da ne panicis , nego se u Madridu, odmah prijavi na salteru za izgubljen prtljag i proveri kada stize sledeci avion iz Rima te ako je mali razmak izmedju tih aviona , mozes i da ga sacekas, ali najavi na salteru da ces sacekati, a ukoliko ne zelis da gubis vreme ( a vidim da ti je nocni let),vrlo brzo najcesce sutra oni ce ga dostaviti na adresu koju ostavis.
Ovo je sve rutinski i nista neobicno tako da se ne brines previse, a inace vreme od 1 sat i 15 minuta je sasvim dovoljno ako ne kasnite iz BEG.
 

Back
Top