Kontradikcije u Bibliji

Nikakvo opravdanje nema za ubistvo.
To je još jedna prevara da postoji opravdano ubistvo kroz rat ili kroz kaznu.
To su kontradiktornosti u obe knjige.
Božji zapovest ne ubij je nedvosmislen i važi bez bilo kakvog opravdanja za ubistvo.
Interesanto. Jedan moj poznanik napisao je bogu pismo u vezi njegovih deset zapovesti, pa kaze:
“Dragi Bože,

pišem ti ovo pismo, posle više godina kolebanja i razmišljanja, da li da ti se obratim. Ali, skupilo se suviše pitanja, a predstavnici tvoje administracije na Zemlji nisu u stanju da daju kvalitetne odgovore na njih. Znaš i sam da nerazumevanje stvara nepoverenje, pa sam se zato odlučio na ovaj korak, želeći da konačno raščistimo neke stvari koje mi nisu jasne, a ja ću tvoje reči preneti dole, ne brini!

Ja znam da si mnogo zauzet, i izuzetno cenim tvoje napore da nadgledaš, analiziraš i učestvuješ u životima nekoliko milijardi ljudi, ali se ipak nadam da ovo pismo neće završiti u korpi tvog šefa Kabineta, već da će ti ga isti proslediti i da ćeš pronaći malo vremena da na njega odgovoriš. Ti znaš gde me možeš naći da mi dostaviš odgovor.

Mislim da bih mogao napisati knjigu o svim pitanjima koja me muče, a vezana su direktno ili indirektno za tebe, ali ovoga puta zamolio bih te da mi pojasniš malo onih tvojih čuvenih deset zapovesti.”

E, ja su citirati pitanje iskljucivo vezano s tom cuvenom moralnom sestom zapovescu koja glasi: Ne ubij.*

Šta reći, dve reči koje sve govore i koje su same za sebe odlična zapovest! Ali znaš (Boze) kako se u narodu kaže za ono što si ti kasnije uradio: "Zlatom piše, govnom zapečati"! Znači, ne ubij, a onda kasnije u tvojoj knjizi navodiš potanko sve one koje treba ubiti, a ponegde i daješ instrukcije kako da se egzekucije vrše, pa tako, po tebi, treba ubiti onoga ko … se ne obreže … udari čoveka pa taj umre … namerno ustane da ubije bližnjeg svog iz prevare … udari oca ili mater svoju …

ukrade čoveka i proda ga … opsuje oca ili mater svoju … vidi lice gospoda … je veštica … radi subotom … čini preljubu … je homoseksualac (samo muškarac) … upražnjava seks za vreme menstruacije… vrača ili gata … ne daje priloge bogu … nagovara na promenu vere

Pretera ga, brate! Jedino podržavam da treba ubiti one koji ne daju priloge bogu, njih treba ubiti, bez daljnjeg!

Naravno, moj prijatelj nije zeleo da preteruje, pa nije upitao boga zasto pobi svu prvorodjenu misirsku decu i prvorodjenu decu misirskih robova, zastoi spali Sodomu i Gomoru i sve stanovnistvo, zasto potopi sve ljude ukljuciv i decu u kolevci i stare pred smrt.Fin neki covek taj moj poznanik.

Nazalost, iako je bog (alah) svuda oko nas, moj poznanik jos uvek nije dobio odgovor od dragog boga (alaha}. Ako su kolege piroxa i fajtera zainteresovani da cuju kako glase i preostalih devet pitanja, ja sam spreman da ih odmah postujem.:pop2::worth:
 
E, ja su citirati pitanje iskljucivo vezano s tom cuvenom moralnom sestom zapovescu koja glasi: Ne ubij.*

Šta reći, dve reči koje sve govore i koje su same za sebe odlična zapovest! Ali znaš (Boze) kako se u narodu kaže za ono što si ti kasnije uradio: "Zlatom piše, govnom zapečati"! Znači, ne ubij, a onda kasnije u tvojoj knjizi navodiš potanko sve one koje treba ubiti, a ponegde i daješ instrukcije kako da se egzekucije vrše, pa tako, po tebi, treba ubiti onoga ko … se ne obreže … udari čoveka pa taj umre … namerno ustane da ubije bližnjeg svog iz prevare … udari oca ili mater svoju …

ukrade čoveka i proda ga … opsuje oca ili mater svoju … vidi lice gospoda … je veštica … radi subotom … čini preljubu … je homoseksualac (samo muškarac) … upražnjava seks za vreme menstruacije… vrača ili gata … ne daje priloge bogu … nagovara na promenu vere

Pretera ga, brate! Jedino podržavam da treba ubiti one koji ne daju priloge bogu, njih treba ubiti, bez daljnjeg!

Naravno, moj prijatelj nije zeleo da preteruje, pa nije upitao boga zasto pobi svu prvorodjenu misirsku decu i prvorodjenu decu misirskih robova, zastoi spali Sodomu i Gomoru i sve stanovnistvo, zasto potopi sve ljude ukljuciv i decu u kolevci i stare pred smrt.Fin neki covek taj moj poznanik.
Prijatelju,kada bi ti znao kakav je svest ljudi bio u ono vreme,ne bi se čudio da ovako opisuju Boga i da za sve svoje nevolje okrivili Boga.Šta očekivati od ljudi koji i na sevanje gromova gledali kao na bič Božji koji hoće da ubija.A dali je to bič Božji od Boga? Dali danas ljudi stradaju zbog besa i gneva Božjeg, ili od posledica samostvorenih uzroka???
Neka taj tvoj prijatelj prestane da razmišlja na nivou ljudi od pre više hiljada godina,i sve će biti mnogo jasnije ako uopšte želi da vidi jasno.Za naše nevolje smo mi sami odgovorni a ne Bog.


Nazalost, iako je bog (alah) svuda oko nas, moj poznanik jos uvek nije dobio odgovor od dragog boga (alaha}. Ako su kolege piroxa i fajtera zainteresovani da cuju kako glase i preostalih devet pitanja, ja sam spreman da ih odmah postujem.:pop2::worth:
Pitanja samo ukazuju na njegov lični problem što mene ni najmanje ne interesuje. A problem tvog prijatelja sa Bogom, neka reši sam sa Bogom,a ne sa nama.
 
Poslednja izmena:
Zar nije Bog savrsen!? Ako je Bibliji Bozija objava, morala bi biti i ona.

Razumijem sta hoces da kazes... Ali ajde ovako... Ako je neko ubijedjen da zna istinu. Pretpostavimo da ti znas istinu. Ja cu nekada tebe na Sudnjem danu kriviti zasto mi nisi rekao... Je li to ta religijska tolerancija o kojoj govorite!? Sve je u jacini vjere.

Ima negdje u Pismu gdje pise: "Laz ucini ruka pisareva"

Dakle, potpuno jasno!
 
Prijatelju,kada bi ti znao kakav je svest ljudi bio u ono vreme,ne bi se čudio da ovako opisuju Boga i da za sve svoje nevolje okrivili Boga.Šta očekivati od ljudi koji i na sevanje gromova gledali kao na bič Božji koji hoće da ubija.A dali je to bič Božji od Boga? Dali danas ljudi stradaju zbog besa i gneva Božjeg, ili od posledica samostvorenih uzroka???
Neka taj tvoj prijatelj prestane da razmišlja na nivou ljudi od pre više hiljada godina,i sve će biti mnogo jasnije ako uopšte želi da vidi jasno.Za naše nevolje smo mi sami odgovorni a ne Bog.
Cuj, kolega Pirox, ni ti ni ja ne znamo kakva je svest bila onda, ali mozemo da pretpostavljamo da je bila na niskom nivou. Pri tome zaboravljas da su ljudi, na tom nivou svesti, pisali "svete spise" koje tebi i brojnim hriscanima, muslimanima i Jevrejima predstavljaju nepogresivu orijentaciju u danasnja moderna vremena. Moj prijatelj u svom hipotetickom pismu svevisnjem, svemogucem i sveznajucem gospodaru, kao i tvorcu svega vidlljivog i nevidljivog salje poruku da bi mu ukazao da nije savrsen, da u njegovoj moralnoj naredbi, postoji velika hipokrizija. Hteo je da mu ukaze kakvo je ovlas stvarao coveka tako mu je i ovlas pisao zakone, pa ih je sam krsio, hteo je da mu ukaze da je necovecno da nekome kaze da ne ubija, a onda na drugoj strani ubija ili daje uputstva za ubijanje. .

Pitanja samo ukazuju na njegov lični problem što mene ni najmanje ne interesuje. A problem tvog prijatelja sa Bogom, neka reši sam sa Bogom,a ne sa nama.
Cudna beseda. Moj prijatelj, uveren sam, ima manje problema nego ti jer ima izuzetno povoljan polozaj u drustvu i dobro je situiran. On je hteo samo da bogu skrene paznju da bi mogao da popravi ovaj svet i da time dokaze svetu da postoji, a ne da zahteva da se ljudi samo njemu klanajaju. :rtfm:
 
A Kuran? Ko je to pisao? Bog, andjeo ili covjek?

I reci mi, molim te, sta bi sa onom kobilom sto je odnijela Muhameda u raj? Je li ono bila zemaljska ili nebeska kobila?

Pa eto ti razlike... Ti kazes da je pisar koji pise lazi a pisar je pisao sve... Dok u Kur'anu se kaze da je Knjiga objavljena Muhamedu a.s. i da je Knjiga u koju nema sumnje. To bi npr. bila ta razlika... :cool:
 
Pa eto ti razlike... Ti kazes da je pisar koji pise lazi a pisar je pisao sve... Dok u Kur'anu se kaze da je Knjiga objavljena Muhamedu a.s. i da je Knjiga u koju nema sumnje. To bi npr. bila ta razlika... :cool:

Pisali su i prepisivali pisari. A koji je ili koji su ucinio laz, to zna samo Bog!

Ne odgovori ti nama ko je pisao Kur'an? Bog, andjeo ili covjek? Neko je morao da zapise, drugi da prepise...pisar, pisari...
Knjiga u koju nema sumnje? :hahaha: A sta je sa onim silnim kontradikcijama sa slicne teme?

Ako je Alah sveznajuci, zasto nije ostavio propise ramzanskog posta i za Eskime i za radnike u sjevernom polu, nego morate dopisivati pravila u nase vrijeme? :lol:
 
Poslednja izmena:
Pisali su i prepisivali pisari. A koji je ili koji su ucinio laz, to zna samo Bog!

Ne odgovori ti nama ko je pisao Kur'an? Bog, andjeo ili covjek? Neko je morao da zapise, drugi da prepise...pisar, pisari...
Knjiga u koju nema sumnje? :hahaha: A sta je sa onim silnim kontradikcijama sa slicne teme?

Ako je Alah sveznajuci, zasto nije ostavio propise ramzanskog posta i za Eskime i za radnike u sjevernom polu, nego morate dopisivati pravila u nase vrijeme? :lol:

Zašto se Ti rugaš tuđoj veri?
 
Zašto se Ti rugaš tuđoj veri?
Pitanje je na mestu sa vise aspekata. I njegova, Hrastovnikova, sveta knjiga je pisana i prepisivana, a autori i prepisivaci su ostali anonimni. Drugo, ruga se religiji koju stuje i klanja se istom bogu kao i on, Hrastovnik. Mozda bi bilo dobro kada bi i fajter priznao da je njegov poslanik slucajuci ondasnje hriscanske svestenike, prihvatio sadrzaje svetih hriscanskih knjiga i proglasio se bozjim izaslanikom,te svojim recima prepricavao Stari i Novi zavet. Naravno, on kao najmlaldji Alahov poslanik nije priznao da je Isus, tj. Iso sin boziji, vec samo i jedino poslanik.Takodje nije prihvatio ni da je Iso bio razapet i da je vaskrso. On je svoju pricu prilalgodio svojoj masti. On, naravno, nije bio pismen, pa su mu njegovo kazivanje belezili drugi. I oni su vec u startu veoma cesto prepravljali kazivanje nepismenog i neukog Muhameda. Tu cinjenicu musliman nece da prihvati, jer za njega je poslanik Muhaamed pravi bozji, tj. Alahov izaslanik.

Sve je to, manje ili vise, nevazno, jer i jedni i drugi i treci imaju jednog te istog boga. Pitam se kako se taj cudni bog izivljava kada dozvoljava ovoliko nadmudrivanje izmedju fajtera muslimana i ostalih hriscana. Drugo pitanje je zasto se Izraelci i Arapi toliko mrze kada su i jedni i drugi semitske rase. To mi sve lici na bratsku "ljubav" Hrvata i Srba ili Poljaka i Rusa. Nema greske, bog, jahveh, alah je ljubav, dobrota, razum, milost????:mrgreen::heart::evil::rotf:

Gospodo hriscanska, ostavite se Kurana, tema je Biblija i kontradiktornosti, nelogicnosti u njoj pocev od Mojsija, pa do danasnjih dana. Gde je sada mod da opomene diskutante koji diskutuju o Kuranu, a ne o Bibliji. .
 
To sto se u Kur'anu kaze je sve naucno potvrdjeno (sto se moglo naucno potvrditi) i ima 100% smisla i bez kontradikcija je. To sto drugi pokusavaju da iskrive islam je samo dokaz da je istinit.

Pa, uopšte nije tačno da sve može da se naučno potvrdi. Kuran je samo pisan ili čak interpretiran, u svom vremenu, u skladu sa ondašnjim poznatim činjenicama ili prepisivanjima iz Biblije, što je precizniji odgovor.

Osim toga, nije ni 100% bez kontradikcije, to je samo mit i uobrazilja islamskog sveta. Nije mi ni cilj da se bakćem sa takvim detaljima, ali mi je još manji razlog takva, neka bude i 100% ispravnost Kurana - bilo kakav dokaz da je Kuran Božja objava i da je islam prava religija. :)
 
Pa, uopšte nije tačno da sve može da se naučno potvrdi. Kuran je samo pisan ili čak interpretiran, u svom vremenu, u skladu sa ondašnjim poznatim činjenicama ili prepisivanjima iz Biblije, što je precizniji odgovor.

Osim toga, nije ni 100% bez kontradikcije, to je samo mit i uobrazilja islamskog sveta. Nije mi ni cilj da se bakćem sa takvim detaljima, ali mi je još manji razlog takva, neka bude i 100% ispravnost Kurana - bilo kakav dokaz da je Kuran Božja objava i da je islam prava religija. :)

Naucni dokazi o kojim govorim nisu spomenuti u Bibliji. Neki od njih su sirenje kosmosa, oblik zemlje, sve razvojne etapa u razvicu embiona u materici, dokaz da se slana i slatka voda ne mijesaju, da kisa nastaju zbog vjetrova, da mjesec koristi reflektovanu svjetlost a ne svoju svjetlost, da gvozdje dolazi iz svemira, 7 slojeva atmosfere, ozonski omotac i oz rupe i mnogi drugi... Posebna nauka je procuvanja Kur'an kroz matematiku sto je nesto fenomenalno...
Lako je reci da Kur'an nije ispravan. Lako je to reci za Bibliju. Lako je naci izmijenjene i pogresno protumacene textove na netu. Hvala Bogu svi imamo svoj razum, otvorimo i Kur'an i Bibliju, upotrijebimo zdrav razum i shvatimo vezu izmedju svega.
 
Cuj, kolega Pirox, ni ti ni ja ne znamo kakva je svest bila onda, ali mozemo da pretpostavljamo da je bila na niskom nivou.
Kakav svest treba da bude nekom da sevanje gromova smatra za bičem Božjim,i za sve svoje nevolje okrivljuje Boga?

Pri tome zaboravljas da su ljudi, na tom nivou svesti, pisali "svete spise" koje tebi i brojnim hriscanima, muslimanima i Jevrejima predstavljaju nepogresivu orijentaciju u danasnja moderna vremena.
Nije tačno da su sve spise pisali ljudi.Neke delove jesu pisali ljudi sa tim nivoom svesti,a ne Bog,i upravo zato opisuju Boga sa osobinama koje ne može da ima,i okrivili Boga za sve nevolje koje ih snalazio.I upravo zato se razlikuju ljudske reči iz tog vremena sa rečima Božjim iz Evanđelja,jer reči Evanđelja je od Boga,i upravo zato samo reč Evanđelja jeste učenje koji vodi u spasenje i k Bogu.U Evanđelje nećeš naći ništa što su ljudi izmislili o Bogu,a stoji u ostalim delovima knjige.
Stoga meni jedina orijentacija jeste Evanđelje koji je doneo Isus,a ne ljudi.

Moj prijatelj u svom hipotetickom pismu svevisnjem, svemogucem i sveznajucem gospodaru, kao i tvorcu svega vidlljivog i nevidljivog salje poruku da bi mu ukazao da nije savrsen, da u njegovoj moralnoj naredbi, postoji velika hipokrizija. Hteo je da mu ukaze kakvo je ovlas stvarao coveka tako mu je i ovlas pisao zakone, pa ih je sam krsio, hteo je da mu ukaze da je necovecno da nekome kaze da ne ubija, a onda na drugoj strani ubija ili daje uputstva za ubijanje. .
Da.I tvoj prijatelj našao savršenijim od Boga da to vidi a Bog to ne vidi.Da tvoj prijatelj ne umišlja slučajno da je Bog,s obzirom na njegov visoki položaj u društvu.Nesavršentvo koje vidi nije u Bogu,već u njega samoga.Jer on vidi sopstveno nesavršenstvo koje pripisuje Bogu.Odnosno on vidi nesavršenstvo kroz sopstveno nesavršenstvo.Kao što rekao,kada su ljudi u ono vreme stradali u nevoljama,to su pripisivali Bogu,da ubija.Gledali su Boga da je ubica,osvetnik,da je gnjevan i slično.Sve te grehe koje su ti ljudi nosili u sebi i zbog kojeg su stradali pripisivali su Bogu i smatrali da ih Bog ubija.Najveći grešnici će uvek okriviti Boga za svoje nevolje,nikako neće kriviti svoje grehe zbog kojeg stradaju.To moraš zapamtiti.


Cudna beseda. Moj prijatelj, uveren sam, ima manje problema nego ti jer ima izuzetno povoljan polozaj u drustvu i dobro je situiran. On je hteo samo da bogu skrene paznju da bi mogao da popravi ovaj svet i da time dokaze svetu da postoji, a ne da zahteva da se ljudi samo njemu klanajaju. :rtfm:
Kažeš ima manje problema,a najveći problem mu je Bog.Bog je njemu trn u oku?
Očigledno da na ovom svetu mnogima je upravo Bog najveći problem.Radija ja da imam problem bilo kakav,a da mi je Bog nije problem.Ali jedno je sigurno.Što manje problema imaš sa Bogom,to manje problema imaš i u životu.
Na kraju kada ne budeš imao ni najmanje problema sa Bogom,nećeš imati ni sa životom problema ni najmanji.To je taj odnos na duhovnom razvoju čoveka ka Bogu.
Bolje da tvoj prijatelj skrene pažnju sebi na sopstvene grehe,umesto da traži greh u Bogu ili u nekom drugom.Pa će Bogu jedinu pažnju skrenuti ako bude počeo da rešava sopstvene grehe,i kada bude živeo zapovesti Božje pre svega u delima.
Pošto tvoj prijatelj ima toliki povoljan položaj u društvu i ako je toliko dobro situiran,treba da zna da je onaj ko je prvi na Zemlji,u carstvu nebeskom biće zadnji.A ko na Zemlji bude zadnji,na nebu će biti prvi. Ne bi bilo loše da pročita priču o Lazaru i bogatašu iz Evanđelja. Jer vrlo lako može doći u takvu situaciju nepovratno.

A da Bogu skrene pažnju,može početi da sledi ovaj savet koji Isus daje svakom bogatašu.

Matej 19,
16. И гле, неко приступивши рече Му: Учитељу благи! Какво ћу добро да учиним да имам живот вечни?

17. А Он рече му: Што ме зовеш благим? Нико није благ осим једног Бога. А ако желиш ући у живот, држи заповести.

18. Рече Му: Које? А Исус рече: Да не убијеш; не чиниш прељубе; не украдеш; не сведочиш лажно;

19. Поштуј оца и матер; и љуби ближњег свог као самог себе.

20. Рече Му младић: Све сам ово сачувао од младости своје; шта ми још треба?

21. Рече му Исус: Ако хоћеш савршен да будеш, иди и продај све што имаш и подај сиромасима; и имаћеш благо на небу; па хајде за мном.

22. А кад чу младић реч, отиде жалостан; јер беше врло богат.

23. А Исус рече ученицима својим: Заиста вам кажем да је тешко богатоме ући у царство небеско.

24. И још вам кажем: Лакше је камили проћи кроз иглене уши него ли богатоме ући у царство Божије.
 
Poslednja izmena:
break-the-cycle.jpg
 
20 Duša, koja grijehi, ona će poginuti. A sin neće nositi krivnje oca, i otac neće nositi krivnje sina. Pravedniku će biti plaća pravednosti, bezbožniku plaća bezbožnosti.

Ezekiel 18






Izlazak 20
5 Ne padaj ničice pred njima i ne klanjaj se njima, jer ja Gospod, Bog tvoj, jesam Bog ljubomoran, koji kazni zlodjela otaca na djeci, do trećeg i četvrtog koljena, onih koji me mrze,
 
20 Duša, koja grijehi, ona će poginuti. A sin neće nositi krivnje oca, i otac neće nositi krivnje sina. Pravedniku će biti plaća pravednosti, bezbožniku plaća bezbožnosti.

Ezekiel 18






Izlazak 20
5 Ne padaj ničice pred njima i ne klanjaj se njima, jer ja Gospod, Bog tvoj, jesam Bog ljubomoran, koji kazni zlodjela otaca na djeci, do trećeg i četvrtog koljena, onih koji me mrze,

To je vrlo očigledno.Prvi stih je Božja reč,a drugi stih je reakcija ljudi usled nevolje,koji za te nevolje okrivljuju Boga i misle da im to Bog čini.Verovatno su usled prirodne nepogode izgubili svu svoju imovinu,pa tu imovinu uz teške muke i rad do petog kolena mogu povratiti.Isti slučaj imamo i u knjizi o Jovu,gde se žali da je izgubio svu svoju imovinu misleći da ga Bog iskušava.Život i događaje ljudi u ono vreme nisu shvaćali,pa su za sve krivili Boga,i razumljivo da to tako ušlo i u knjigu.
 
Naucni dokazi o kojim govorim nisu spomenuti u Bibliji.

Nisu ni potrebni, jer Biblija nije handbook geologije, fizike, astrofizike, biologije, etc. Ok? :) Biblija se ne bavim naukom, nego filozofijom života.
Neki od njih su sirenje kosmosa, oblik zemlje, sve razvojne etapa u razvicu embiona u materici, dokaz da se slana i slatka voda ne mijesaju, da kisa nastaju zbog vjetrova, da mjesec koristi reflektovanu svjetlost a ne svoju svjetlost, da gvozdje dolazi iz svemira, 7 slojeva atmosfere, ozonski omotac i oz rupe i mnogi drugi... Posebna nauka je procuvanja Kur'an kroz matematiku sto je nesto fenomenalno...

Praktično nikakav dokaz da je ta knjiga od Boga, da je u njoj objava relevantna za nas danas. Čitaj grčku filozofiju ili kinesku, pa ćeš videti mnogo naučnih dokaza koji su danas potkrepljeni, pa opet, nije to test ispravnosti te iste filozofije. Na stranu što sam sugerisao da su ti textovi nastali u kontextu u kome jesu, te da su samo interpretacija već poznatih činjenica ili mišljenja u ono vreme, koje danas smatramo naučnim. Takva koincidencija ništa ne govori u prilog toj knjizi kao nekoj posebnoj objavi od Boga, posebno kada uzmeš u obzir 1) kontradikcije u Kuranu, zbog kojih islamski apologeti moraju izvoditi vratolomije da bi ih objasnili, i 2) naučne netačnosti. Trebaju linkovi? Na netu imaš tonu toga, a ja nisam lik koji se bavim omalovažavanjem tvoje vere da bih ti pokazao koliko je mora ispravna. Ali, ako te zanima...imaš google. :)

Lako je reci da Kur'an nije ispravan. Lako je to reci za Bibliju. Lako je naci izmijenjene i pogresno protumacene textove na netu. Hvala Bogu svi imamo svoj razum, otvorimo i Kur'an i Bibliju, upotrijebimo zdrav razum i shvatimo vezu izmedju svega.

Eto, ja isto imam svoj razum i verujem u Boga. I ne smatram da je Kuran posebna objava, smatram da je to plagijazam i prepisivanje Biblije, tumačenje Biblije. Smatram da se ne zna ko je to pisao, te da je Muhamed bio nepismen prorok, doslovno nije znao da čita i piše, pa nije ni mogao proveriti ko je šta dodao, oduzeo, etc. Smatram da postoji veliki jaz od 10 vekova, između poslednje SZ knjige i nastanka Kurana. Novi zavet se pojavljuje između, i daje puninu objavi. Kuran bi bio ok da se ne SUPROTI već prethodnih otkrivenjima.

No, budući da je Kuran samo INTERPRETACIJA postojećih objava - sam po sebi NE može biti objava, jer joj se suproti, direktno. Šta rade muslimani? Odbacuju iz Biblije sve što iole ukazuje na neistinitost Kurana. A prihvataju njihovu interpretaciju, namećući tako svoj kontekst, što je potpuni promašaj, ali zbog tog promašaja oni "vide" Muhameda u Pesmi i slično. :D

Besmisleno. Biblija i Kuran su 2 različite knjige. Naravno da postoje sličnosti, ali sličnosti ne ukazuju da su to iste knjige. Razlike ukazuju na nadmoć Biblije u odnosu na Kuran, a to da vama Kuran NIJE dovoljan za potvrdu vaše vere - očigledno je iz konstantnih napada na Bibliju (sve je ok dok je to u granicama normale i kulture), posebno je očigledno akrobacijama da bi se iz Biblije dokazao islam ili Muhamed. Možeš mislit. Biblija upozorava na lažne proroke, pa sad, ako joj je verovati, Muhamed NIJE pravi prorok, koliko ga god vi smatrali pravim.

Naravno, Kuran veli jedno, i vama je bolje da se držite Kurana i verujete kako već verujete, nego da se latite Biblije. Tu u startu gubite. U samom startu. :)

P.S. Ja ne mrzim ni malo islam, da me pogrešno ne shvatiš. Samo uvek primetim da kada kažeš muslimanu kako je njegov prorok lažni prorok, onda to njega peče, onda on kaže "ti mrziš islam," ali zato on sebi uzima za pravo da kaže da su hrišćani utemeljeni na lažima, da Isus nije Božji Sin, i slično. Eto, oni sveti i bolji, pa mogu reći sve što žele a da se to ne smatra uvredom, ali su zato osetljivi kada neko njima nešto kaže. Valjda ne smemo da razmišljamo drugačije, ili šta li je već u pitanju...
 
Nisu ni potrebni, jer Biblija nije handbook geologije, fizike, astrofizike, biologije, etc. Ok? :) Biblija se ne bavim naukom, nego filozofijom života.

Kur'an je Bozija objava. Nije nikakak prirucnik za astrofiziku. U Kur'anu se kaze da je Bog poslao dokaze za one koji vjeruju. A dokaza (ne samo u Kur'anu) ima stvarno previse.

Praktično nikakav dokaz da je ta knjiga od Boga, da je u njoj objava relevantna za nas danas. Čitaj grčku filozofiju ili kinesku, pa ćeš videti mnogo naučnih dokaza koji su danas potkrepljeni, pa opet, nije to test ispravnosti te iste filozofije. Na stranu što sam sugerisao da su ti textovi nastali u kontextu u kome jesu, te da su samo interpretacija već poznatih činjenica ili mišljenja u ono vreme, koje danas smatramo naučnim. Takva koincidencija ništa ne govori u prilog toj knjizi kao nekoj posebnoj objavi od Boga, posebno kada uzmeš u obzir 1) kontradikcije u Kuranu, zbog kojih islamski apologeti moraju izvoditi vratolomije da bi ih objasnili, i 2) naučne netačnosti. Trebaju linkovi? Na netu imaš tonu toga, a ja nisam lik koji se bavim omalovažavanjem tvoje vere da bih ti pokazao koliko je mora ispravna. Ali, ako te zanima...imaš google

Na radi se o nauci. Kada se radi o Allahu dz.s. i njegovoj savrsenosti vama na odgovara... Kada se radi o nauci, vama ne odgovoara... Kada se radi o istini - VI NECETE DA JE CUJETE! Vidio sam sve te linkove i sve te "kontradikcije" su losi prevodi, izmijenjene rijeci i losa tumacenje. A vjeruj mi da to ne rade tek onako. Jasan plan.

Eto, ja isto imam svoj razum i verujem u Boga. I ne smatram da je Kuran posebna objava, smatram da je to plagijazam i prepisivanje Biblije, tumačenje Biblije. Smatram da se ne zna ko je to pisao, te da je Muhamed bio nepismen prorok, doslovno nije znao da čita i piše, pa nije ni mogao proveriti ko je šta dodao, oduzeo, etc. Smatram da postoji veliki jaz od 10 vekova, između poslednje SZ knjige i nastanka Kurana. Novi zavet se pojavljuje između, i daje puninu objavi. Kuran bi bio ok da se ne SUPROTI već prethodnih otkrivenjima.

No, budući da je Kuran samo INTERPRETACIJA postojećih objava - sam po sebi NE može biti objava, jer joj se suproti, direktno. Šta rade muslimani? Odbacuju iz Biblije sve što iole ukazuje na neistinitost Kurana. A prihvataju njihovu interpretaciju, namećući tako svoj kontekst, što je potpuni promašaj, ali zbog tog promašaja oni "vide" Muhameda u Pesmi i slično. :D

Besmisleno. Biblija i Kuran su 2 različite knjige. Naravno da postoje sličnosti, ali sličnosti ne ukazuju da su to iste knjige. Razlike ukazuju na nadmoć Biblije u odnosu na Kuran, a to da vama Kuran NIJE dovoljan za potvrdu vaše vere - očigledno je iz konstantnih napada na Bibliju (sve je ok dok je to u granicama normale i kulture), posebno je očigledno akrobacijama da bi se iz Biblije dokazao islam ili Muhamed. Možeš mislit. Biblija upozorava na lažne proroke, pa sad, ako joj je verovati, Muhamed NIJE pravi prorok, koliko ga god vi smatrali pravim.

Naravno, Kuran veli jedno, i vama je bolje da se držite Kurana i verujete kako već verujete, nego da se latite Biblije. Tu u startu gubite. U samom startu. :)

P.S. Ja ne mrzim ni malo islam, da me pogrešno ne shvatiš. Samo uvek primetim da kada kažeš muslimanu kako je njegov prorok lažni prorok, onda to njega peče, onda on kaže "ti mrziš islam," ali zato on sebi uzima za pravo da kaže da su hrišćani utemeljeni na lažima, da Isus nije Božji Sin, i slično. Eto, oni sveti i bolji, pa mogu reći sve što žele a da se to ne smatra uvredom, ali su zato osetljivi kada neko njima nešto kaže. Valjda ne smemo da razmišljamo drugačije, ili šta li je već u pitanju...

Zasto osjetiljivi!? Zato sto znaju istinu i osjecaju to u srcu. Isus nije Boziji sin, nego Allahov poslanik.
Kur'an i Biblija jesu 2 razlicite knjige. A slicnosti ukazuju na to da je Issa a.s. Allahov poslanik kome je objavljen Indzil... Razlike su ocigledno djelo covjeka dok u Kur'anu ne mozes tvrditi da je ista od toga djelo covjeka. Vrlo jasan govor Stvoritelja.
Razmisli malo... Ako je Kur'an samo interpretacija Biblije... Onda je Biblija interpretacija Tore jer je ranije nastala... A Tora samo interpretacija Zebura... Itd. Kur'an je poslednja Bozija objava. Muhammed a.s. je bio nepismen do objave Kur'ana... Procitas Kur'an... I onda opet kazes sebi da je to pisao nepismen covjek!?
 
Kur'an je Bozija objava. Nije nikakak prirucnik za astrofiziku. U Kur'anu se kaze da je Bog poslao dokaze za one koji vjeruju. A dokaza (ne samo u Kur'anu) ima stvarno previse.

Pa - ima dokaza i za Bibliju, pa opet ništa.
Na radi se o nauci. Kada se radi o Allahu dz.s. i njegovoj savrsenosti vama na odgovara... Kada se radi o nauci, vama ne odgovoara... Kada se radi o istini - VI NECETE DA JE CUJETE! Vidio sam sve te linkove i sve te "kontradikcije" su losi prevodi, izmijenjene rijeci i losa tumacenje. A vjeruj mi da to ne rade tek onako. Jasan plan.

To isto se može reći i za vas. U Bibliji je jasan plan spasenja, jasno je ko je Isus i da bez Njega NEMA spasenja, ali - vama to ne odgovara jer su vaši tumači protumačili kako već jesu, i tako kreće objava. Vidiš razliku? Što bi ti da ja, recimo, prihvatim vaše tumačenje, nasuprot jasnoj objavi iz Biblije? Pa brate, ne mogu i da hoću. :)
Zasto osjetiljivi!? Zato sto znaju istinu i osjecaju to u srcu. Isus nije Boziji sin, nego Allahov poslanik.

To je samo vaše tumačenje.

Možda dva najvažnija izraza, premda ne i jedina, koja opisuju Njegovu prirodu jesu "sin Božji" i "sin čovečiji."

Što se tiče izraza "sin Božji," interesantan je podatak da se on upotrebljava ili se aludira na Isusa kao Božjeg Sina oko 124 puta u Novom zavetu, od toga samo 17 puta u Pavlovim poslanicama - Pavle spominje samo četiri puta izraz "sin Božji" ili "Božji sin," dok ostalih 13 referenci se odnose na izraze tipa "Njegovog sina" ili "sina Njegovog" (iz kontexta je jasno da se prisvojna zamenica "njegov" odnosi na Boga).

Prva ključna stvar jeste što se izraz "sin božji" u ono vreme, kada bi je neko primenjivao na sebe, smatralo hulom, jer bi na taj način neko sebe smatrao ravnim Bogom.

Samo Marko naziva Isusa Božjim sinom 8 puta, to jest upotrebljava baš ovaj termin. Tako i počinje njegovo evanđelje, premda neki rukopisi nemaju ovo "sina Božijega:"

Početak Evanđelja Isusa Krista Sina Božjega.

Point: apostoli i prvi hrišćani nisu bez osnova ove izraze (sin Božji, sin čovečiji) pripisali samom Isusu, premda Isus gotovo da nikada nije upotrebljavao određene termine (Njegov omiljeni izraz jeste "sin čovečiji" - oko 60 puta ga primenjuje na Sebe), ali ih je podrazumevao i nije branio učenicima da ih slobodno koriste. Kada se razmišlja o ovoj temi, ono što je najvažnije, rekao bih, jeste da se razume koja su značenja imali ti termini u vreme nastanka Novog zaveta i u vreme Isusa Hrista. Ne kako ti danas to shvataš - ja sam dao premise kako se to može shvatiti, nego kako se u ono vreme to shvatalo:

1) Ne verujem da je Isus Božji Sin, šta god da o Njemu pisali i verovali svi ljudi. Razlozi mogu biti bezbrojni.

2) Ne verujem da je Isus Božji Sin, iako su ljudi verovali da On jeste Božji Sin, Njegovi bliski učenici i svi hrišćani.

Postoji razlika između ova dva stava. Pošteno je reći da su Ga ljudi smatrali Božjim sinom, titulom koja je bila oznaka i za božanstvo, posebno kada neko to pripisuje na sebe. Ako je to tako, onda je tvoja opcija 2 najbolje rešenje.

Kur'an i Biblija jesu 2 razlicite knjige. A slicnosti ukazuju na to da je Issa a.s. Allahov poslanik kome je objavljen Indzil... Razlike su ocigledno djelo covjeka dok u Kur'anu ne mozes tvrditi da je ista od toga djelo covjeka. Vrlo jasan govor Stvoritelja.

Aha. Sam si u kontradikciji sa ovakvom izjavom, jer očekuješ da 7 vekova nepostojanja Kurana nije bilo pisanih textova koji su bili objava? :D Očekuješ da se veruje Kuranu koji je nastao u paganskom okruženju, ili van okruženja Božjeg naroda? :D Možda je tebi on privlačan i svet, nemam ništa protiv, ali da je ispod Biblije - više je nego jasno. I Kuran je praktično tumačenje Biblije. Dok je Biblija Božja Reč, objava. Znaš koja je to razlika? Nepomirljiva. A naravno da je Bog koristio jezik ljudi, pa je pisana ljudskim jezikom, rečima, etc. Greške su u prepisivanju, ne u izvornoj objavi. Btw, takvih grešaka, prepisivačkih, ima i u Kuranu, i to ne spore ni vaši apologeti. Ali, razlika između Biblije i Kurana je u samom shvatanju tih knjiga, kada je u pitanju, ne znam, nadahnuće, recimo, itd.

Razmisli malo... Ako je Kur'an samo interpretacija Biblije... Onda je Biblija interpretacija Tore jer je ranije nastala... A Tora samo interpretacija Zebura... Itd. Kur'an je poslednja Bozija objava.

Razmišljao sam ja mnogo o ovim stvarima. Tora je temelj. I sve što dolazi nakon Tore, temelji se na Tori. Novi zavet je vrh ili konačna objava svega što se nalazi u Tori i kasnije u proročkim spisima. Komplexna tema, ali ne zaboravi da je čitava Biblija nastala u okviru Božjeg naroda i za potrebe Božje zajednice, bilo da je reč o Izraelu, bilo da je reč o ranoj Crkvi (I vek AD). Kuran nema blage veze sa time. I nije nikakva objava, to je samo "usvojeno" od strane muslimana. :)

Muhammed a.s. je bio nepismen do objave Kur'ana... Procitas Kur'an... I onda opet kazes sebi da je to pisao nepismen covjek!?

Pls, ne zasmejavaj me. :) Pa nije baš da ništa ne znam. Ni vaši stručnjaci ne negiraju da je nepismen čovek, i da nije znao ni čitati ni pisati. I nije Muhamed napisao Kuran. ;)
 

Back
Top