Pravoslavlje i seks

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

ranjeni Zoro

Elita
Poruka
21.565
Vidim kako se evo raspravlja o veri, bogu i kako ima podeljenih mišljenja i svi su u pravu i svi greše, kao uostalom i u svim sličnim raspravama koje pokušavaju da reše neka opšta, važna pitanja.

Ipak, možda nije loše da osvetlimo celu stvar sa konkretnijih, životnih aspekata..

Zanima me dakle to pitanje pravoslavlja (ili ako hoćete hrišćanstva uopšte) i seksa.
Kako je moguće dakle biti praoslavac i imati normalan sex life?
Ili još bolje - šta je to normalan sex life za jednog hrišćanina?

Razumemo svi da bez Erosa nema potomstva i naravno razumemo kako to potomstvo nastaje, (ovde bih isključio pitanja homologne artificijelne inseminacije jel'te) ali..dokle zapravo sme tu da se ide?
Dokle nije greh, od kada jeste?
Do kada Isus gleda na jedno oko, a od kada se mršti?
Šta je sve blud i razvrat, a šta nije i tako to..

Dobrodošli su citati iz vaših knjiga, ali i još poželjniji odgovori iz vašeg iskustva, odnosno kako vi te smernice iz svetog pisma primenjujete u životu. Da li se nečega odričete, da li držite nogu i na gasu i na kočnici istovremeno, ili dajete gas do daske pa se posle kajete itd itd..

Video sam da se mnogo pominje kako je bog Ljubav, pa da vidimo kako je to i koliko izbalansirano u pravoslavlju?

Bilo bi dobro da neko od uverenih pravoslavaca taksativno pobroji radnje koje su pri kontaktu muškarca i žene dozvoljene, poželjne, (bogougodne?) a koje nisu.

Molio bih takođe da se uzdržimo od viceva lii pošalica na ovu temu, jer sam primetio da je to zgodno sredstvo vernika da izbegnu odgovore na važna pitanja.
 
Vidim kako se evo raspravlja o veri, bogu i kako ima podeljenih mišljenja i svi su u pravu i svi greše, kao uostalom i u svim sličnim raspravama koje pokušavaju da reše neka opšta, važna pitanja.

Ipak, možda nije loše da osvetlimo celu stvar sa konkretnijih, životnih aspekata..

Zanima me dakle to pitanje pravoslavlja (ili ako hoćete hrišćanstva uopšte) i seksa.
Kako je moguće dakle biti praoslavac i imati normalan sex life?
Ili još bolje - šta je to normalan sex life za jednog hrišćanina?

Razumemo svi da bez Erosa nema potomstva i naravno razumemo kako to potomstvo nastaje, (ovde bih isključio pitanja homologne artificijelne inseminacije jel'te) ali..dokle zapravo sme tu da se ide?
Dokle nije greh, od kada jeste?
Do kada Isus gleda na jedno oko, a od kada se mršti?
Šta je sve blud i razvrat, a šta nije i tako to..

Dobrodošli su citati iz vaših knjiga, ali i još poželjniji odgovori iz vašeg iskustva, odnosno kako vi te smernice iz svetog pisma primenjujete u životu. Da li se nečega odričete, da li držite nogu i na gasu i na kočnici istovremeno, ili dajete gas do daske pa se posle kajete itd itd..

Video sam da se mnogo pominje kako je bog Ljubav, pa da vidimo kako je to i koliko izbalansirano u pravoslavlju?

Bilo bi dobro da neko od uverenih pravoslavaca taksativno pobroji radnje koje su pri kontaktu muškarca i žene dozvoljene, poželjne, (bogougodne?) a koje nisu.

Molio bih takođe da se uzdržimo od viceva lii pošalica na ovu temu, jer sam primetio da je to zgodno sredstvo vernika da izbegnu odgovore na važna pitanja.
Секс лајф може да се сведе на прављење деце.И то је једини смисао истог у православљу или прецизније Истинском Православљу.
 
Секс лајф може да се сведе на прављење деце.И то је једини смисао истог у православљу или прецизније Истинском Православљу.

dobro to znamo i to sam i naglasio, ali..šta u tom pravljenju dece sve sme da se radi?

Seks može da angažuje široko polje mašte, a opet može da bude i samo po sistemu "ključ u bravu" pa, da objasnimo to malo..?
 
dobro to znamo i to sam i naglasio, ali..šta u tom pravljenju dece sve sme da se radi?

Seks može da angažuje široko polje mašte, a opet može da bude i samo po sistemu "ključ u bravu" pa, da objasnimo to malo..?

Ја сам чуо да је дозвољен само тзв''мислинарски положај.Мада незнам зашто баш он.Семе несме да се просипа осим у женски полни орган.Односно мора да се уради оно после чега долази до оплодње женске јајне ћелије.Не видим што је поза при прављењу детета,ако је циљ само то важна.А ништа осим сношаја није препоручљиво и то је то..
 
Poslednja izmena:
Ја сам чуо да је дозвољен само тзв''мислинарски положај.Мада незнам зашто баш он.Семе несме да се просипа осим у женски полни орган.Односно мора да се уради оно после чега долази до оплодње женске јајне ћелије.Не видим што је поза при прављењу детета,ако је циљ само то важна.А ништа осим сношаја није препоручљиво и то је то..

Dobro, a predigra neka i to..?
Mislim, ne možeš tek tako da iz čista mira sa ženom legneš u taj položaj i da radite na oplodnji?

Šta je npr sa ljubljenjem (koje ima itekako važnu ulogu u podsticanju partnera ka neophodnom uzbuđenju) ?

Ili, uzmimo npr da muškarac voli da mu gola žena sedi na licu neko vreme i da je to jedini način da postigne erekciju tj dovoljan broj spermatozoida za oplodnju. Da li je to bogougodno ili nije?
 
Dobro, a predigra neka i to..?
Mislim, ne možeš tek tako da iz čista mira sa ženom legneš u taj položaj i da radite na oplodnji?

Šta je npr sa ljubljenjem (koje ima itekako važnu ulogu u podsticanju partnera ka neophodnom uzbuđenju) ?

Ili, uzmimo npr da muškarac voli da mu gola žena sedi na licu neko vreme i da je to jedini način da postigne erekciju tj dovoljan broj spermatozoida za oplodnju. Da li je to bogougodno ili nije?

Е па сад то што ти почињеш да пишеш спада у други форум.Односно разговори који се тичу тога,а залазе у поље блудне маште је нешто што није добро за спасење људске душе.
 
Poslednja izmena:
nije mi jasno..Koji drugi forum se bavi odnosom biblije i seksa? I koga da pitam o tome nego vernike, pravoslavce koji žive po bibliji?

Па ваљда некако се ради нешто да би дошло да нечег.Па и до чина прављења деце.Нормално је да мора да дође до сексуалног узбуђења да би дошло до сношаја.А како ико долази мисли да углавном није важно.Уосталом код нас има духовника па питај њих.
А у православној вери библија није једини примарни део верског штива већ ту спадају и Свети Канони,житија Светих,поуке Светих попут поука Светог Игњатија (Брјачанинова).
 
Па ваљда некако се ради нешто да би дошло да нечег.Па и до чина прављења деце.Нормално је да мора да дође до сексуалног узбуђења да би дошло до сношаја.А како ико долази мисли да углавном није важно.Уосталом код нас има духовника па питај њих.
А у православној вери библија није једини примарни део верског штива већ ту спадају и Свети Канони,житија Светих,поуке Светих попут поука Светог Игњатија (Брјачанинова).

dobro, ok, da vidimo i šta tamo kaže..
mene recimo zanima šta je tačno seksualno bogougodno, a šta nije. Eto, jednostavno.

Za nekoga ko je iskreni vernik (muško, žensko, svejedno) a savremen je, da kažemo.."erotski obavešten čovek", ovo može da bude veoma značajno da se definiše i da jednostavno sa svojim partnerom ne zna kako da se ponaša, šta sme, šta ne isl..
 
i šta je još tu zbunjujuće - po svemu sudeći, crkva nalaže da se ljude "pare", dakle kao životinje što rade, razmnožavanje i to..

a opet, u svim drugim stvarima, crkva razlikuje čoveka od životnije, pa kako to sad..?
 
Овако!

Свети Апостол Павле каже:
НЕ ЗАБРАЊУЈТЕ СЕ ЈЕДНО ДРУГОМ, осим по договору, због поста и молитве.

Самсоне, читај и схвати. :rtfm:
Моја супруга и ја смо слободни да уживамо једно у другом.
Моја жена није приплодна крава, а ја бик.
Ми нисмо бесловесна стока па да нам се вођење љубави сведе пуко парење.
Ако је Апостол Павле био довољно богомудар да да овакав савет, онда чему нека додатна ограничења???

Моји сексуални односи са мојом супруге су искључиво ствар моје супруге и мене.
То: када ћемо, како ћемо, колико ћемо водити љубав, обучени-голи, мрак-светло, није ствар у које монаси треба да се петљају. Они су се заветовали на девственост и то је њихов избор. Једноставно, у области сексуалних брачних односа они немају шта да траже.

Ја сам ушао у брак и то је мој избор. Да су два различита избора која воде истом циљу.

Свако додатно ограничење изнад оног што је рекао Апостол ПАвле је чисто измишљање. Молим лепо!!!!

п.с. Као жењен човек, саветујем те Самсоне, да се оканеш ћорава посла и да у браку уживаш, а не да глумиш монаха. Да твој "подвиг" не доведе до растурања брака. А ти самери да ли ти је паметно да ти жена постане фрустрирана и да је наводиш на варање. Наравно, све то када се ожениш. А саветујем ти да то чиниш што пре, како би се мало опустио,
 
Poslednja izmena:
i šta je još tu zbunjujuće - po svemu sudeći, crkva nalaže da se ljude "pare", dakle kao životinje što rade, razmnožavanje i to..

a opet, u svim drugim stvarima, crkva razlikuje čoveka od životnije, pa kako to sad..?

Zabranjene su razne perverzije, sado-mazo i te gluposti.

Bila je inace tema, sada ne mogu da je nadjem.

Ne treba od toga praviti niti tabu - temu, a niti pak insistirati do u detalja na tome.

Citaj knjige, pa ces otprilike da vidis.
 
Шта?
Теби сад као није нешто јасно?
Можда би било добро да научиш да поштујеш туђи избор. Мислим да то није питање верник-атеиста. То је питање људскости...;)

ma poštujem, uvažavam sve samo, nije mi jasno..šta, sad su oni kao veći vernici od vas ?
 
ma poštujem, uvažavam sve samo, nije mi jasno..šta, sad su oni kao veći vernici od vas ?
Не, нису.
Монаштво је завет, а брак је Света тајна. То говори нешто...

Иначе и монаштво и брак, ако се правилно схвате, носе са собом подвиг одрицања од своје себичности. Обе институције су на неки начин школа у којој се може, а и треба научити, како своје "ЈА" не посматрати као центар Универзума...
 
Не, нису.
Монаштво је завет, а брак је Света тајна. То говори нешто...

Иначе и монаштво и брак, ако се правилно схвате, носе са собом подвиг одрицања од своје себичности. Обе институције су на неки начин школа у којој се може, а и треба научити, како своје "ЈА" не посматрати као центар Универзума...

e tototototo, "podvig odricanja od svoje sebičnosti", to mi se džasvi.
Da te pitam, zar ne bi to trebao da bude cilj svakog istinskog vernika? Da svoj život posveti molitvi, meditaciji..? Mislim, monasi su valjda primer? Ne čame valjda bez veze po tim manastirima..valjda imaju neku svrhu?
 
e tototototo, "podvig odricanja od svoje sebičnosti", to mi se džasvi.
Da te pitam, zar ne bi to trebao da bude cilj svakog istinskog vernika? Da svoj život posveti molitvi, meditaciji..? Mislim, monasi su valjda primer? Ne čame valjda bez veze po tim manastirima..valjda imaju neku svrhu?
Па наравно...
Мада, ако те занима више о монаштву, ваљало би да покренемо посебну тему о томе. Не иде баш да се о монасима прича на кексуалној теми :lol:
 
Па наравно...
Мада, ако те занима више о монаштву, ваљало би да покренемо посебну тему о томе. Не иде баш да се о монасима прича на кексуалној теми :lol:

iskreno, ja mislim da ovo nije "monaška" tema, već tema na religiji. A religija pokriva sve oblasti života, prema tome i seks.

S druge strane, ja - iako nevernik ("ateista", kako god voliš krsti to), sve nekako kapiram da - ako bih doživeo neko Čudo (koje bi minedvojbeno ukazalo na prisustvo boga) ja bih MOMENTALNO posvetio svoj život molitvi, meditaciji, onako kako bog nalaže u svim tim spisima. Dakle, nema laži nema prevare, ili jesi ili nisi, vernik.

U tom smislu, ako su se monasi odrekli seksa, to bi trebalo da nešto znači, zar ne?

Samo - šta?
 
iskreno, ja mislim da ovo nije "monaška" tema, već tema na religiji. A religija pokriva sve oblasti života, prema tome i seks.

S druge strane, ja - iako nevernik ("ateista", kako god voliš krsti to), sve nekako kapiram da - ako bih doživeo neko Čudo (koje bi minedvojbeno ukazalo na prisustvo boga) ja bih MOMENTALNO posvetio svoj život molitvi, meditaciji, onako kako bog nalaže u svim tim spisima. Dakle, nema laži nema prevare, ili jesi ili nisi, vernik.

U tom smislu, ako su se monasi odrekli seksa, to bi trebalo da nešto znači, zar ne?

Samo - šta?

Није ствар монаштва одређи се секса. То је успутно, тако да се изразим. Они се најпре одричу себе желећи да сво своје биће посвете Богу. У том смислу, они се, пре свега, заветују на: Послушност - нема више "ја мислим овако, ја мислим онако". Дошао си у манастир желећи да следиш Бога. Имајући у виду да слободна воља, иако сама по себи је "статусно неутрална", ипак углавном јесте извор греха који је последица њене злоупотребе на штету човека (дакле, грех није нешто што постоји, нешто опипљиво, већ је грех промашај циља ), монах, приизнајући своју несавршеност, за почетак, препушта се на духовно вођење ономе који је стекао одређено искуство у духовној борби.
Желећи да се ослободи свега што га може спутавати на путу Богу, монах се заветује и на девственост (нема више кекса) и на сиромаштво (немам више ништа своје).

Иначе, ценим твоју доследност коју си исказао. Само бих ти указао, да Бог није мађионичар који ће трикове и чудеса радити по наруџбини... У Бога ће поверовати када схватиш да ти је Он неопходан. Ако чекаш да те чуда наведу да постанеш верник, бојим се да би тада твоја вера била више условљена страхом од Оног који чуда чини, него стварном потребом да пустиш Бога у своје срце ;)
 
Није ствар монаштва одређи се секса. То је успутно, тако да се изразим. Они се најпре одричу себе желећи да сво своје биће посвете Богу. У том смислу, они се, пре свега, заветују на: Послушност - нема више "ја мислим овако, ја мислим онако". Дошао си у манастир желећи да следиш Бога. Имајући у виду да слободна воља, иако сама по себи је "статусно неутрална", ипак углавном јесте извор греха који је последица њене злоупотребе на штету човека (дакле, грех није нешто што постоји, нешто опипљиво, већ је грех промашај циља ), монах, приизнајући своју несавршеност, за почетак, препушта се на духовно вођење ономе који је стекао одређено искуство у духовној борби.
Желећи да се ослободи свега што га може спутавати на путу Богу, монах се заветује и на девственост (нема више кекса) и на сиромаштво (немам више ништа своје).

ma sve je to ok, ja samo kažem, ako su monasi najbolji vernici onda svi vernici treba da teže najboljem, sve ostalo se ne pika, a?

Иначе, ценим твоју доследност коју си исказао. Само бих ти указао, да Бог није мађионичар који ће трикове и чудеса радити по наруџбини...

ja sam pročitao da je upravo čudima pridobijao vernike, te pretvarao zmiju u štap, vodu u vino, lečio rane, razdvajao vodu..isl..Meni je to magia

У Бога ће поверовати када схватиш да ти је Он неопходан.

dadadada, shvatio sam to!

Ако чекаш да те чуда наведу да постанеш верник, бојим се да би тада твоја вера била више условљена страхом од Оног који чуда чини, него стварном потребом да пустиш Бога у своје срце ;)

nemam ja problem sa strahom. Plašiću ga se ako treba...samo nek mi pkaže neko Ćudo.

.........

...
 
a šta je sa ovim ljudima koji nisu u braku? mislim da se ogromna većina hrišćana u današnje vreme opali pre braka, i to ne jednom, nego možda više nego što će ikad u braku :D

šta je sa sredstvima protiv neželjene trudnoće? ili kondoma, radi zaštite od polno prenosivih bolesti, a ujedno i neželjene trudnoće.
 
.........
ma sve je to ok, ja samo kažem, ako su monasi najbolji vernici onda svi vernici treba da teže najboljem, sve ostalo se ne pika, a?
не можемо сви бити најбољи. неко мора бити и мање добар, како би се формирао неки просек :lol:
нека свако иде путем који води Богу. Па био то алпинизам (монаштво), било то успињање серпентинама (брак):cool:

ja sam pročitao da je upravo čudima pridobijao vernike, te pretvarao zmiju u štap, vodu u vino, lečio rane, razdvajao vodu..isl..Meni je to magia
али, већину је придобио вером. "видео си па си зато поверовао. благо онима који не видеше а повероваше"

nemam ja problem sa strahom. Plašiću ga se ako treba...samo nek mi pkaže neko Ćudo.
не треба да будеш престрашен од Бога. Богобојажљивост јесте особина да из љубави и поштовања према љубави и милосрђу Божијем не чиниш нешто што није достојно те љубави...

што се тиче чуда... Рекао сам ти већ горе...

Али ако баш инсистираш, за почетак би могао да одеш до Острога. Али не као туриста да купиш бројанице и сувенир и сликаш се код горњег манастира (а онда то окачиш на ФБ:per:), да лечиш бубуљице на задњици :roll:, већ да будеш присутан у манастиру неко време, дуже време. Велика је светиња Острог...
 
imaju lek za bubuljice na zadnjici kažeš..? m, vredi razmisliti..
Да ти није можда потребан саговорник који ће те снабдевати материјалом да би се ти спрдао?:think:
Нешто налазим себе у тој улози, а нема ни кога да ти препоручим вечерас...
:(

Хајде, поздрав, па ти настави да себи будеш занимљив, духовит, вицкаст и домишљат... :lol:

Ја се одјављујем за вечерас...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top