kleptomanija; ili ako nikad nisi nista klepijo nema sanse da izrastes u...biznismena

Ček, kleptomanija je ozbiljan psihički poremećaj, i kleptomani ne kradu zbog neke značajne materijalne koristi. Štaviše, materijalno je tu zadnja rupa na svirali. Kleptomani mažnjavaju pod unutrašnjom prisilom - bilo šta, i najčešće je reč o sitnicama male vrednosti koje kleptomanu uopšte nisu potrebne.

Ako dete ukrade jedanput, može biti da je to učinilo da bi se "dokazalo" u društvu, i to se najčešće dešava u ranom pubertetu. Sasvim mala deca umeju jednostavno da odnesu igračku iz obdaništa ili iz kuće drugog deteta, jer u tom periodu nemaju pojma o etičnosti, i rukovode se sebičlukom tipičnim za taj uzrast (kada i inače misle da su centar sveta): ovo mi se sviđa, pa je sad moje.
Ali ukoliko dete ima naviku da krade, onda je to stvar za psihologa.

Missim, tj. nadam se da se tvoja drugarica zeza. :mrgreen:

Btw, imala sam bliski susret s učiteljicom koja je zastupala tezu o "uličnom vaspitanju":
svako dete treba da ume da se bije, opsuje i "vrati" uvredu ili udarac ... jer je to danas "normalan" način da se preživi detinjstvo. A ako nema "ulično vaspitanje", onda je slabić, i kukavica, i nije loše za njega da par puta iskusi malo maltretiranja od strane školskih drugara i tako "ojača".
 
Ček, kleptomanija je ozbiljan psihički poremećaj, i kleptomani ne kradu zbog neke značajne materijalne koristi. Štaviše, materijalno je tu zadnja rupa na svirali. Kleptomani mažnjavaju pod unutrašnjom prisilom - bilo šta, i najčešće je reč o sitnicama male vrednosti koje kleptomanu uopšte nisu potrebne.

Ako dete ukrade jedanput, može biti da je to učinilo da bi se "dokazalo" u društvu, i to se najčešće dešava u ranom pubertetu. Sasvim mala deca umeju jednostavno da odnesu igračku iz obdaništa ili iz kuće drugog deteta, jer u tom periodu nemaju pojma o etičnosti, i rukovode se sebičlukom tipičnim za taj uzrast (kada i inače misle da su centar sveta): ovo mi se sviđa, pa je sad moje.
Ali ukoliko dete ima naviku da krade, onda je to stvar za psihologa.

Missim, tj. nadam se da se tvoja drugarica zeza. :mrgreen:

Btw, imala sam bliski susret s učiteljicom koja je zastupala tezu o "uličnom vaspitanju":
svako dete treba da ume da se bije, opsuje i "vrati" uvredu ili udarac ... jer je to danas "normalan" način da se preživi detinjstvo. A ako nema "ulično vaspitanje", onda je slabić, i kukavica, i nije loše za njega da par puta iskusi malo maltretiranja od strane školskih drugara i tako "ojača".


e, zezam se ja tj. znam sta jest kleptomanija...:lol:

sto se tice ovog sto sam opisala
za to sam danas prvi put cula
i koliko sam shvatila ne radi se o kradji, bukvalno
vec o...prevazilazenju zabrane?
el zna neko vise o tome....posto ja to stvarno prvi put cujem...
 
http://family.go.com/parenting/pkg-school-age/article-798472-teaching-your-child-not-to-steal-t/

Set your limits now before something happens. Values such as honesty, sensitivity and friendliness must be established as early as possible. Help them understand the concept of ownership. If you see your child take a toy away from a friend, immediately make him return it. Use this opportunity to teach about ownership, respect and sharing.

Discuss the consequences of stealing. Explain that stealing hurts people: the victim who lost a toy and the child who can't share a stolen toy both suffer.

nas su otprilike ovako i ucili...
e, sad...ovo sto sam cula danas...to mi je bas novost : )
 
sto se tice ovog sto sam opisala
za to sam danas prvi put cula
i koliko sam shvatila ne radi se o kradji, bukvalno
vec o...prevazilazenju zabrane?
el zna neko vise o tome....posto ja to stvarno prvi put cujem...

..mislim da se svest o neetichnosti kradje razvija dosta kasno u odnosu na potrebu za
prevazilazenjem zabrane.. :think:
..i slazem se da je potreba za tim krshenjem pravila potreba u odrastanju,
mnogo pre pubertetlijskog krshenja
i potpuno razlichita od tog krshenja i po motivima i po (pozeljnoj) roditeljskoj reakciji,
tako da nisam sigurna da je to neki pokazatelj kashnjenja u razvoju.. :think:
..mozda pre naprotiv..pokazatelj da je dete bilo
isuvishe compliant do tada..pa je tek tad nashlo naizgled potencijalnu "rupu u zakonu".. :think:
 
..mislim da se svest o neetichnosti kradje razvija dosta kasno u odnosu na potrebu za
prevazilazenjem zabrane.. :think:
..i slazem se da je potreba za tim krshenjem pravila potreba u odrastanju,
mnogo pre pubertetlijskog krshenja
i potpuno razlichita od tog krshenja i po motivima i po (pozeljnoj) roditeljskoj reakciji,
tako da nisam sigurna da je to neki pokazatelj kashnjenja u razvoju.. :think:
..mozda pre naprotiv..pokazatelj da je dete bilo
isuvishe compliant do tada..pa je tek tad nashlo naizgled potencijalnu "rupu u zakonu".. :think:

pa da...tako sam nesto i ja kontala, al ispade da se citava...prica
kao i mnoge druge...bitne stvari odigra jos u vrtickom uzrastu?

e, da...samo nisam sigurna da je...neeticnost u pitanju
vec..."svijest o vlasnistvu"...ako se to moze tako nazvat...
 
Poslednja izmena:
pa da...tako sam nesto i ja kontala, al ispade da se citava...prica
kao i mnoge druge...bitne stvari odigra jos u vrtickom uzrastu?

..pa da..mislim da je mnogo toga oblikovano do trece-pete godinice..
..fine polish nam daju godine, ali grube promene iza tog perioda traze stalnu samokontrolu..

e, da...samo nisam sigurna da je...neeticnost u pitanju
vec..."svijest o vlasnistvu"...ako se to moze tako nazvat...

..meni se chini da deca prihvataju "to je lepo/dobro" i "to nije lepo/dobro" mnogo ranije i sasvim nekritichno..
.."svest o vlasnishtvu" bi bilo neko shvatanje razloga za to dobro/lepo ponashanje,
a mislim da to stize kasnije..
..u kontekstu krshenja zabrana, to shvatanje razloga je nepotrebno,
ako cemo vec da krshimo da vidimo shta ce da se desi.. :ceka: :zper:
 
..pa da..mislim da je mnogo toga oblikovano do trece-pete godinice..
..fine polish nam daju godine, ali grube promene iza tog perioda traze stalnu samokontrolu..



..meni se chini da deca prihvataju "to je lepo/dobro" i "to nije lepo/dobro" mnogo ranije i sasvim nekritichno..
.."svest o vlasnishtvu" bi bilo neko shvatanje razloga za to dobro/lepo ponashanje,
a mislim da to stize kasnije..
..u kontekstu krshenja zabrana, to shvatanje razloga je nepotrebno,
ako cemo vec da krshimo da vidimo shta ce da se desi..
:ceka: :zper:

pa da...kao...testiraju granice...
mada, koliko sam skapirala to...."vlasnistvo" ima veze i sa osjecajem krivice i to...
kao, ideja je da skapiras kako si nekog povrijedio kad si npr. maznuo igracku...?
 
..nema prave empatije bar do 4-5 godina..
..reche vec borac, deca su sebichna u smislu da su sebi centar sveta i njihove su potrebe njima prioritet..
..tako da nema ni osecaja da su pogreshila uzimajuci tudje..
..ne mogu se staviti u poziciju onoga koji je bez npr igrachke ostao..fali im apstraktno mishljenje..

..kaze jedna knjiga o razvoju:
"ne ljutite se na svog dvogodishnjaka shto ne zeli da deli igrachke sa drugarima:
on iskreno veruje da nikada vishe nece dobiti nazad neshto shto je drugo dete uzelo"..

..nema josh ni svesti o sopstvenom vlasnishtvu, a kamoli o tudjem..
 
..nema prave empatije bar do 4-5 godina..
..reche vec borac, deca su sebichna u smislu da su sebi centar sveta i njihove su potrebe njima prioritet..
..tako da nema ni osecaja da su pogreshila uzimajuci tudje..
..ne mogu se staviti u poziciju onoga koji je bez npr igrachke ostao..fali im apstraktno mishljenje..

..kaze jedna knjiga o razvoju:
"ne ljutite se na svog dvogodishnjaka shto ne zeli da deli igrachke sa drugarima:
on iskreno veruje da nikada vishe nece dobiti nazad neshto shto je drugo dete uzelo"..

..nema josh ni svesti o sopstvenom vlasnishtvu, a kamoli o tudjem..

jesi ti sigurna u ovo...
posto, bas smo danas posmatrale jednu malecku; njena mama i ja...
objasnjeno joj je da to nije njena igracka....
zna i gdje ju je nasla i sve...
vrlo je...brine ideja da neko uzme njenu igracku...
doduse, mozda si i u pravu posto...jednako je brine i mogucnost da ona vrati
igracku koju je maznula...:lol:
inace, sutra puni dvije godinice...
 
:) znaci pravilno sam se ja razvila - u 8 osnovne sam ukrala cokoladicu samo zato da bih to imala u svom cv-ju... imala sam pare da je platim al sam htela da to imam u svojoj istoriji... i nikad vise nista...sta kazu ti tvoji izvori jel to dovoljno


izgleda da jeste...mada, kanda si se malo...kasno odlucila za to...
doduse, bar si prelomila...
evo, ja jos razmisljam...sta da ukradem...:sad2:
 

Back
Top