beogradske fontane

izabel

Aktivan član
Poruka
1.299
U Beogradu postoji 25 fontana i uglavnom se nalaze na mestima koja su iz nekih političkih i istorijskih razloga veoma važna. I pored toga, po nijednoj od njih prestonica nije prepoznatljiva kao recimo Rim po „Di trevi“ fontanom.
U kom delu grada se nalaze sve te fontane?
Ovo je ,, devojka sa skoljkom,, u terazijskom prolazu Bezistan.
 
Dve fontane u bloku 1 na Novom Beogradu.
Ona starija se nalazi u parku između zgrada i nedavno je obnovljena. Takođe ima neku figuru u centru i po njoj je ceo ovaj blok (i stari šoping centar i bioskop) dobio ime. A u okviru tržnog centra "Fontana" ima još jedna fontana ali ne radi u groznom je stanju.

Fontana ispred zgrade "Genexa" takođe ne radi već dvadesetak godina i u užasnom je stanju.
 
http://4.***************/_s38U7qE8OQ8/RufXd3DflDI/AAAAAAAAAIk/qZPxss0jj1w/s400/fontana1.jpg

36091236.jpg




Ovo je ono što je kod mene u okolini :D Od onih u gradu najviše mi se dopada "Borba" na Kalemegdanu i ona iz zoološkog vrta sa čovekom i lavom.
 
Poslednja izmena:
vidi ovo:
01/04/2008
Sve fontane danas počinju sa radom

Beogradske fontane danas počinju sa radom, a kako bi grad tokom ovog leta bio lepši za njihovo redovno održavanje tokom ove godine iz budžeta grada biće izdvojeno oko 50 miliona dinara. Nadležni najavljuju da će u narednih nekoliko meseci biti završena rekonstrukcija tri fontane, a na Fontani na Novom Beogradu radovi su već u toku.
list Danas,2008

jel moguce da su je rekonstruisali i onda ovako ?

Fontane rade do 31. oktobra. U tom periodu čiste se dva puta dnevno, a peru i peskare jednom nedeljno. U zimskom režimu rada fontane se samo čiste, i to jedan put dnevno - napominju u Upravi za vode Sekretarijata.
Podsetimo, najpoznatije gradske fintane su: Vrelo života - Beograđanka Savski Venac, Tržni centar-Trg republike (Staklenac) Stari Grad, između dva dvora-Stari Grad, Bezistan - Stari Grad, Slap-JDP -Savski Venac, Hram Svetog Save -Vračar, Fontana- Novi Beograd, Terazijska česma - Stari Grad, Trg Nikole Pašića - Stari Grad.
Najmlađa beogradska fontana, patent velikog srpskog naučnika, Nikole Tesle, puštena je u rad sredinom prošle godine, nakon skoro sto od izuma. Teslina fontana nalazi se na uglu ulica Krunske i Prote Mateje, u neposrednoj blizini Muzeja.
01/04/2008, Danas
 
Poslednja izmena:
Obnova fontane „Borba” na Kalemegdanu

Fontana „Borba”, koja se nalazi u samom srcu Kalemegdana, na centralnom kružnom platou, izgrađena je pre tačno 98 godina, odnosno 1912. godine. Skulptura ribara koji se bori sa zmijom, koja je postavljena u samo središte bazena fontane, izrađena je 1907. godine.

Prvi korak ka kompletnoj obnovi ovog objekta jeste izrada glavnog projekta sanacije, što je predmet javne nabavke koja će biti sprovedena u aprilu ove godine.

Održavanje ove fontane obuhvaćeno je programom održavanja JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija”. Ovo preduzeće je u proteklim godinama u više navrata obavljalo manje građevinske radove i popravke objekta, predviđene redovnim programom održavanja. Tako su popravljane pumpe, a obnavljan je i deo elektroinstalacija.

Kako je prirodno dobro „Kalemegdanska tvrđava” stavljeno pod zaštitu republike kao spomenik prirode prve kategorije, izrada projektne dokumentacije i sanacija fontane biće diktirani uslovima koje budu propisali Republički zavod za zaštitu spomenika, kao i Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda.

Fontana „Borba” rad je vajara Simeona Roksandića i predstavlja ribara koji se bori sa zmijom. Roksandić ju je napravio za veliku balkansku izložbu, koja se 1907. održavala u Londonu. Za ovu fontanu vezana je i jedna zanimljivost. Naime, obavešten da je brod koji je prevozio skulpturu potonuo, Roksandić ju je, na osnovu sačuvanog gipsanog modela, izlio ponovo. Kako je obaveštenje o katastrofi broda bilo netačno, ostala su dva istovetna primerka ove fontane. Jednu je otkupila Beogradska opština i posle 1912. godine postavila je na Kalemegdanu, a drugu Zagrebačka opština i fontanu postavila na Griču.
 
Evo, necu da stavim nijednu poznatu fontanu, njih ce vec neko da nadje, nego cu probati da stavim jednu koja nije nikada radila :lol:
Ipak, napravljena je kao fontana. Sta je uzrok nefunkcionalnosti nemam pojma.

Dajem sliku iz GE, sa sve koordinatama
4a192b00f9.jpg


Fontana je u centru kruga obelezenog plavom strelicom.
Obelezio sam Dunavsku ulicu, cisto da moze i prema njoj da se orijentise, ako neko zna taj kraj.
U donjem desnom kraju se vidi GSP-ov depo za trolejbuse.

I imam pitanje - da li neko moze bilo kako da iscupa ime te fontane, koja nikad nije radila ?
 
Evo, necu da stavim nijednu poznatu fontanu, njih ce vec neko da nadje, nego cu probati da stavim jednu koja nije nikada radila :lol:
Ipak, napravljena je kao fontana. Sta je uzrok nefunkcionalnosti nemam pojma.

Dajem sliku iz GE, sa sve koordinatama
4a192b00f9.jpg


Fontana je u centru kruga obelezenog plavom strelicom.
Obelezio sam Dunavsku ulicu, cisto da moze i prema njoj da se orijentise, ako neko zna taj kraj.
U donjem desnom kraju se vidi GSP-ov depo za trolejbuse.

I imam pitanje - da li neko moze bilo kako da iscupa ime te fontane, koja nikad nije radila ?

Ovo je na Dorćolu? Drugarica mi živi u jednom od tih solitera (ul. Mike Alasa), znam da je u parku postavljen krug za fontanu ali ništa se ne dešava, nema vode. Doduše ima to i u mom bloku na NBG, sad ću da vidim da li se vidi iz vazduha.
 
Ovo je na Dorćolu? Drugarica mi živi u jednom od tih solitera (ul. Mike Alasa), znam da je u parku postavljen krug za fontanu ali ništa se ne dešava, nema vode. Doduše ima to i u mom bloku na NBG, sad ću da vidim da li se vidi iz vazduha.

Naravno da je moj Dorcol. Moja zgrada za dlaku nije na slici :mrgreen:
Gore na sredini (gore desno od Dunavske) je Boban pumpa, mozda neko zna i nju kao orijentir.

Vode u fontani nikada nije bilo, a kad sam pre nekoliko meseci bio upitan od neke vodovod ili nesto slicno ekipe - gde je ona fontana sto nikada nije radila.... :lol: Pokazao sam im, al sam se smejao jos 7 dana :D
 
U Beogradu postoji 25 fontana i uglavnom se nalaze na mestima koja su iz nekih političkih i istorijskih razloga veoma važna. I pored toga, po nijednoj od njih prestonica nije prepoznatljiva kao recimo Rim po „Di trevi“ fontanom.
U kom delu grada se nalaze sve te fontane?
Ovo je ,, devojka sa skoljkom,, u terazijskom prolazu Bezistan.
Ne znam od kad datira ta fotka koju si stavila (čini mi se da i nije baš "skorašnja)
Pre mesec, dva sam posle ne pamtim koliko godina prošla Bezistanom i šokirala se kako sve ono grozno i sablasno izgleda . Fontana je skroz u*rana i puna đubreta...
http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/230794/Restauirana-skulptura-decaka-sa-Cukurcesme
Restauirana skulptura dečaka sa Čukur-česme
21. 01. 2011. - 18:58h

BEOGRAD - Zavod za zaštitu spomenika kulture Beograda saopštio je danas da je završena komplikovana rekonstrukcija bronzane skulptura dečaka sa Čukur-česme, koja je prošle godine ukradena i teško oštećena.
Skulptura dečaka će vrlo brzo biti vraćena na staro mesto, navodi se u saopštenju i izražava očekivanje da će se uskoro isto dogoditi i sa figurama golubova sa skulpture "Budjenje" koji su prošle godine ukradeni ispred Paviljona "Cvijeta Zuzorić".
Težak posao rekonstrukcije poveren je Centralnom institutu za konzervaciju, za šta je grad Beograd izdvojio sredstva, navodi se u saopštenju Gradske uprave.
Spomenik dečaku na Čukur česmi, koga je 26. maja 1862. ubio turski vojnik, ukraden je maja prošle godine.
 
Poslednja izmena:


Poznata fontana pod brezom na Trgu Republike neprimetno je sklonjena početkom godine, ali je nedostajala mladim naučnicima koji su je prepoznali kao svoj simbol. U susret četvrtom Festivalu nauke Umetničko - produkcijska grupa “Noć muzeja” juče je vratila Beogradu restauriranu “DNK fontanu”.

Mladi naučnici i saradnici Festivala nauke došli su na ideju da se restaurira i oboji fontana koja je simbolično predstavljala mesto njihovih susreta, a koja je iz tehničkih razloga sklonjena. Imala je samo spiralni oblik, ali su oni prepoznali u ovoj skulpturi autorsko delo nobelovaca koji su prvi skicirali ovu dvostruku spiralu pedesetih godina.

dnk fontana
31.10.2010godine
 

Back
Top