U toku je okretanje magnetnog polja Zemlje

pirox

Domaćin
Poruka
3.477
U protekloj godini magnetni Severni pol se pomakao za rekordna 64 kilometara, praktično je "pobegao" iz Kanade prema Sibiru, i time zadao naučnicima još jednu glavobolju.

Magnetni polovi i Zemljino magnetno polje stalno se pomeraju, ali ovoliko kretanje nije zabeleženo od kada se ta kretanja prate, čak ni u poslednjih 200 godina, koliko traju ekstremna, čak i hirovita zbivanja na tom polju.
Kretanje magnetnog polja Zemlje svakako zavisi od događaja u njenom jezgru, ali te promene nije lako protumačiti.
Jedno je jasno: severni (magnetni) pol se od 1800. do 1900. godine pomerao za petnaestak kilometara godišnje, potom je polako ubrzavao dok 80-ih nije ubrzao na 55 do 60 kilometara godišnje i tako stigao do prošlogodišnjeg rekorda.
Istovremeno je uz druge poremećaje polja zabeleženo i značajno slabljenje magnetnog polja Zemlje.

Prema izveštaju koji je objavljen u magazinu "Geosajens", koji je preneo radio "Slobodna Evropa" danski naučnici iz Centra za svemirska istraživanja došli su do zaključka da su za to kriva kretanja u tekućem delu Zemljinog jezgra i veruju da sve to označava početak okretanja magnetnog polja - naopako. To znači da bi magnetizovanje sadašnjeg severnog magnetnog polja prešlo na južni geografski pol i obrnuto.
"Varijacije u magnetnom polju su sasvim nepredvidljive i na nekim delovima Zemlje naročito uočljive", zaključak je danskih naučnika.
Na primer, 2003. godine su promene bile vrlo izražene u Australiji, 2004. pojavile su se i u Južnoj Africi. Poslednjih meseci se i nad Brazilom otvorila "rupa" gde je magnetno polje znatno slabije. Sve to bi moglo značiti početak izokretanja magnetnog polja Zemlje.

Okretanje magnetnog polja Zemlje ne znači kraj sveta, već je u pitanju normalni proces kroz koji je planeta prošla već više desetina puta. Štaviše, u Zemljinoj istroji magnetni polovi su menjali položaj svakih 600.000 godina, pa posljednja promena kasni - od prethodne je prošlo već 750.000 godina.
Ipak, niko ne zna ni koliko taj proces traje, niti, u skladu sa tim, kakve to tačno ima posledice. Jer, ako promena traje stotinama ili hiljadama godina, slabljenje Zemljinog magnetizma koje je prati može imati loše posledice, jer nas on štiti od kosmičkog i sunčevog zračenja.

Takođe je moguće da magnetne anomalije, ako se umnože, poremete rad satelita, letove aviona, celog sastava GPS-a - pa i život mnogih životinjskih vrsta, kao što su pčele ili ptice selice koje se ravnaju prema "unutrašnjim kompasima".
Magnetni sever, mesto prema kome pokazju igle kompasa, nalazi se blizu, ali ne i tačno na mestu geografskog Severnog pola. Trenutno se magnetni sever nalazi na obalama ostrva Elsmer.
Pomorci su koristili magnetni sever vekovima za navigaciju, i iako je kompas u plovidbi danas uveliko zamenjen GPS-om, kompasi se još uvek koriste za podvodnu i podzemnu orijentaciju, navodi radio "Slobodna Evropa".

http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/V...netni-pol-se-pomakao-za-rekordna-64-kilometra

Iskakanje i promena polova bi mogao da se desi svakog trenutka.To bi rezultiralo strahovite potrese,morsko dno bi se izdiglo,oceani bi potražili nova korita,sve vulkani bi proradili, i sve u svemu to bi bio veoma kobno za čovečanstvo.Dali sve te događaje možemo povezati sa Biblijskim proročanstvom gde nas upozorava da pred kraj neće ostati kamen na kamenu.Da ćemo doživeti strahovite nevolje koje dosad ljudski rod nije doživeo.
Koliko mi uopšte znamo šta nas čeka i koliko smo svesni događaja koje uskoro slede?
 
fali ti onaj od treceg oka
zubo.gif
 
To ne znači da će se desiti sutra.Može da se desi za godinu dve ili za deset godina.
Znaci ukazuju na to da može da se desi svakog trenutka.Pogotovo što brzina pomeranja magnetnog polja beleži svake godine rekorde i pitanje je kada će iskočiti.
A moze da se desi i za 1000 godina, a moze i da se ne desi (za koju godinu se sigurno nece desiti). Sve u svemu desavalo se i u proslosti i nista se znacajnije nije menjalo.
 
A moze da se desi i za 1000 godina, a moze i da se ne desi (za koju godinu se sigurno nece desiti). Sve u svemu desavalo se i u proslosti i nista se znacajnije nije menjalo.

Ako pogledaš brzinu pomeranja magnetnog polja koja je svake godine sve veća i ako uzmeš u obzir da su već stvorene uslove za iskakanje polova,ni po kakvoj teoriji ne možemo govoriti o 1000 godina.
 
Ako pogledaš brzinu pomeranja magnetnog polja koja je svake godine sve veća i ako uzmeš u obzir da su već stvorene uslove za iskakanje polova,ni po kakvoj teoriji ne možemo govoriti o 1000 godina.
Uzeo sam u obzir i ne postoji pouzdan nacin za predvidjanje oscilacija u magnetnom polju. Moze se smanjiti stepen opadanja, a moze i prestati ili se vratiti na predjsnje stanje. Niko ne zna, u tome je problem (Bas sam pre neki dan gledao emisiju na Diskaveriju o ovome).
 
Uzeo sam u obzir i ne postoji pouzdan nacin za predvidjanje oscilacija u magnetnom polju. Moze se smanjiti stepen opadanja, a moze i prestati ili se vratiti na predjsnje stanje. Niko ne zna, u tome je problem (Bas sam pre neki dan gledao emisiju na Diskaveriju o ovome).

Jeli lepo piše da se ubrzava pomeranje magnetnog polja što ne bi smelo.
Jeli treba pouzdaniji dokaz da se to dešava.Drugo, ti čekaš dokaz kada već magnetno polje bude iskočio.To je već posledica a ne predznak.A mi govorimo o znacima početka promene magnetnog polja koja se već događa. Lepo piše i registrovano je da se magnetno polje zemlje konstantno ubrzava.
Pročitaj tekst koji sam postavio.
 
a el mozemo mi negde to da propratimo, msm, nako.. live?

Još bolje,možeš lično da pratiš.Odeš bliže severnog pola.Postaviš kompas bolje elektronski,fiksiraš ga,obeležiš trenutno stanje,pa za godinu dana vidiš razliku pošto je 65 kilometara pomeranja nije malo.Ujedno ćeš se uveriti odmah kako kompas ne pokazuje tačno geografski severni pol,već je pomereno.Zar treba veći dokaz od onog gde lično fizički možeš da se uveriš u nešto?
 

Back
Top