DALI NEKO GAJI KAKTUSE

imam kaktus koji u francuskoj zovu usi od miki mausa ne znam na srpskom kako se zove to je onaj mali i stvarno izgleda kao mikijeve usi.e sad je njemu na jednom uvcetu pocelo da raste drugo a na drugom jos jedno.to je mnogo visoko pa ga naslonim na zid da se ne polomi.da li mogu to da otkinem pa da posadim ili sta da radim bojim se ako ga diram da ce se polomiti.
 
hanibal77:
presadila sam kaktus i sve je ok.e sad imam drugi problem .jedan iz moje kolekcije kaktusa je istrulio.da li je to zbog previse zalivanja?kad pocne da truli moze li ikako da se spase?
Tesko da mu ima spasa.Kaktus zalivaj retko, narocito u zimskom periodu, kada im je potrebno jako malo vode, skoro nikako.Sada im treba obezbediti svetlo mesto, temperatura ne bi trebala da ide ispod 10 step.C, mada neke vrste trpe i nize temperature.Znaci, zalivanje jednom u 2 ned. i to malo!
 
Goscica:
gigule:
mene zanima aloa...to sam već pitala na ovom forumu ali da utvrdim gradivo:
zima ide, mogu da je držim u sobi? mislim tu je dosta toplo...
orošavanje potrebno?
ako je toplo u sobi onda ces morati da je zalivas, ali ne preteruj.Orosavanje moze a ne mora, ono se vise radi kod biljaka sa liscem.
Hvala
Zalivam,ne često. A vidim da biljke vole (doduše ne sve ali te nemam pa ne moram da pazim)prskanje listova.Malo je zeznuto zbog nameštaja ali snalazim se...Ipak suv vazuh smeta bilju jel?
 
gigule:
Goscica:
gigule:
mene zanima aloa...to sam već pitala na ovom forumu ali da utvrdim gradivo:
zima ide, mogu da je držim u sobi? mislim tu je dosta toplo...
orošavanje potrebno?
ako je toplo u sobi onda ces morati da je zalivas, ali ne preteruj.Orosavanje moze a ne mora, ono se vise radi kod biljaka sa liscem.
Hvala
Zalivam,ne često. A vidim da biljke vole (doduše ne sve ali te nemam pa ne moram da pazim)prskanje listova.Malo je zeznuto zbog nameštaja ali snalazim se...Ipak suv vazuh smeta bilju jel?
moze da mu smeta, ali najbolje je da posmatras biljku i zapazas promene.Luftiraj prostoriju malo cesce, nek ulazi svez vazduh i nadji meru i sa zalivanjem.Sukulentne biljke ne vole mnogo vode jer ih zadrzavaju u listovima, ali ako aloju drzis u toploj sobi, onda je barem stavi pored prozora da bi imala sto vise svetla i da se ne bi deformisala.
 
djilas:
SPINA:
AKO VAM TREBA NEKI SAVET U VEZI KAKTUSA ILI STE ZA RAZMENU ISKUSTAVA,JAVITE SE.
imam nekoliko vrsta kaktusa u plasteniku i odrzavam ih vec tri godine ali mi necvetaju :shock: :shock:
imash li neki savet???
ja proizvodim petunije,begonije,muskatle i ostalo sezonsko cvece za leto.
Pozdravvvvvv
kaktusi ce cvetati samo ako im se pruzi zimski period mirovanja; neke vrste cvetaju u odredjenom periodu zivota tj. kad su starije
 
Slucajno sam pronasao ovaj forum, i na njemu zatekaodiskusiju oko cvetanja kaktusa, pa moram da se ukljucim. Ukoliko se preko zime kaktus yaliva, a ako je pri tom na toplom svetlom i provetrenim mestu on ce da raste ali u toku narednog leta nece dati cvet zbog toga sto nije imao period odmora. Price da se nesme zalivatinisu tacne ( bar prema mom iskustvu)-ustvari nije obavezno zalivanje, pogotovu preko leta, ali ne bi trebalo da skodi.
 
images
Evo slike jednog lepog Grusonija
A evo nekih vrsta posto je neko pitao za njih (da se razumemo - kaktusi su jedno a sukulenti drugo):Astrophytum,Cereus,Discocactus,Echinocactus,Echinocereus,Echinopsis,Escobaria,Ferocactus,Gymnocalycium,Hylocerus,Mammillaria,Opuntia,Melocactus i druge vrste.Sve gore navedene vrste imaju svoje podvrste.... :)
 

ja sam proslog maja posejala kaktuse i nisam bas znala sta im treba pa sam ih relativno cesto zalivala i drzala u nekakvim plasticnim kutijicama koje sam nekada drzala otvorene, nekada zarvorene. onda su semenke proklijale (?? nisam sigurna da li se to bas zove klijanje :roll: ali pojavilo se nesto malo zeleno sa po dva listica). ja sam pomislila da je nikla nekakva trava, ali sam ipak to presadila u saksijice i onda su posle izvesnog vremena poceli da se pojavljuju iz tih listica slatki mali kaktusi. i tako, sada ih imam 10ak i najveci je otprilike 2cm visok... ostali su bas mali.
uh, ustvari, htela sam da pitam, jel´ oni tako sporo inace rastu ili ih ja nepravilno gajim?? :shock:
 
ZoricArt:
jel´ oni tako sporo inace rastu ili ih ja nepravilno gajim?? :shock:
Sporo rastu! Pogotovo ako ih cekas iz semena da porastu, onda za to bas treba vremena....Kaktusi inace sporo rastu, ali kad porastu - ma male skulpture :D Sacekaj jos malo pa ih iznesi na terasu ako je imas, ali ne direktno na sunce.Prvi put pred iznosenje stavi saksijice u kadu i dobro ih odozgo zalij tushem da se nakvase skroz i upiju vodu.To je imitacija kishe, i oni pocnu onda da rastu ko blesavi.Nikada i nikako u tacni ne sme biti vode.Zalivaj ih retko u narednom periodu, a dozvoli i da ih kisha prirodno zalije, to im jako prija....Ima li josh pitanja? :) :wink:
 

Back
Top