Prvi put na aerodromu

Pa vidim da si izvanredno upucen u turizam ali za onu taksu mi i dalje nije jasno. Prvo je trebao da nas vozi tyunizanski avioprevoznik i zanjeg dana su nas obavestili da cemo ipak ici sa Jatom i da moramo da potpisemo neku saglasnost. Zasto, kako.....ne znam ali sta da sam ja rekao da necu da se vozim Jatovim avionima, sta bi onda bilo, dali bi mi vratili celokupan iznos ?

I dalje mislim da nas klepaju za tu taksu tj da ona toliko kosta. Nesto mi tu mnogo smrdi.......
 
A joj šta ste zapeli šta se sme nositi a šta ne sme, to je najmanji problem.
Znači, ukratko, pošto je ova tema stara skoro 3 godine i koliko sam ja čula ta kompanija Spanair je propala, jel da?

Osoba putuje iz mesta A u mesto C preko mesta B (Sve u Evropi). Ima jednu kartu, tj jedno presedanje u mestu B. I NIKAD nije putovala sama avionom, ni direktnim letom.
- Dakle, stiže na aerodrom, gde ide? Tamo gde piše Check-in? Šta tamo radi? Predaje prtljag, pokazuje dokumenta, dobija nešto? Da li je potrebno naglašavati da osoba želi da pokupi prtljag tek na aerodromu u mestu C ili se podrazumeva s obzirom na to ima jednu kartu?

- Dalje nastavlja ka avionu, gleda u kartu, piše joj broj sedišta. Kako se zna u kom delu aviona je taj broj sedišta?

- Seda, avion poleće, stiže u mesto B i ima presedanje.

- Izlazi iz aviona i šta radi dalje? Pod uslovom da je prtljag prebačen u avion koji ide do mesta C, gde osoba ide, opet Check-in? Šta tamo radi? Pod uslovom da mora da pokupi prtljag u mestu B, gde ide?(na engleskom)

- Ima avion za mesto C tek za par sati, gde čeka? Treba da se ukrca, gde ide i kad?

- Stiže u mesto C, izlazi, i gde nalazi prtljag?

Svi pominju strelice i natpise, pa me zanimaju ti natpisi na engleskom.
 
A joj šta ste zapeli šta se sme nositi a šta ne sme, to je najmanji problem.
Znači, ukratko, pošto je ova tema stara skoro 3 godine i koliko sam ja čula ta kompanija Spanair je propala, jel da?

Osoba putuje iz mesta A u mesto C preko mesta B (Sve u Evropi). Ima jednu kartu, tj jedno presedanje u mestu B. I NIKAD nije putovala sama avionom, ni direktnim letom.
- Dakle, stiže na aerodrom, gde ide? Tamo gde piše Check-in? Šta tamo radi? Predaje prtljag, pokazuje dokumenta, dobija nešto? Da li je potrebno naglašavati da osoba želi da pokupi prtljag tek na aerodromu u mestu C ili se podrazumeva s obzirom na to ima jednu kartu?

- Dalje nastavlja ka avionu, gleda u kartu, piše joj broj sedišta. Kako se zna u kom delu aviona je taj broj sedišta?

- Seda, avion poleće, stiže u mesto B i ima presedanje.

- Izlazi iz aviona i šta radi dalje? Pod uslovom da je prtljag prebačen u avion koji ide do mesta C, gde osoba ide, opet Check-in? Šta tamo radi? Pod uslovom da mora da pokupi prtljag u mestu B, gde ide?(na engleskom)

- Ima avion za mesto C tek za par sati, gde čeka? Treba da se ukrca, gde ide i kad?

- Stiže u mesto C, izlazi, i gde nalazi prtljag?



Svi pominju strelice i natpise, pa me zanimaju ti natpisi na engleskom.

Može li neko da odgovori na ovo pitanje ? Naročito deo oko izlaska iz aviona radi presedanja u drugi kako bi se nastavio let do mesta C. Imam potrbu da dobijem informaciju. Hvala unapred
 
Pretpostavljam da pitas za avionski prevoz ...
kolicina dovoljna za licnu upotrebu za vreme aranzmana , obezbediti rashladne zaledjene kese i ne stavljati u prtljag koji ide u balk .
Ako je potrebna veca kolicina , obezbediti i lekarski nalaz
 
Zdravo,
Nadam se da će neko saslušati i mene :) Zanima me da li je neko putovao na interkontinentalna putovanja, i kako se snašao? Ja putujem na Novi Zeland u martu, i jako me hvata panika od tolikih presedanja. Inače ovo će mi biti prvi put da letim.. :/
 
Zdravo,
Nadam se da će neko saslušati i mene :) Zanima me da li je neko putovao na interkontinentalna putovanja, i kako se snašao? Ja putujem na Novi Zeland u martu, i jako me hvata panika od tolikih presedanja. Inače ovo će mi biti prvi put da letim.. :/

Putovao sam na Kubu. 2 sata do Pariza,potom 10 sati iz Pariza za Havanu boingom 747. Ako su povezani letovi za prtljag ne brineš.predaš prilikom čekiranja u Beogradu i pokupiš na krajnjoj destinaciji. Pauza između letova je bila sat ili dva,tako nisam mnogo istraživao na Šarl de Golu,seo kod mog gejta naručio sok i kafu i sačekao ukrcavanje.Na boarding pass-u ti pišu svi gejtovi gde treba da ideš,na svakom od aerodroma samo prati znakove. Ili pitaj osoblje ako ti je lakše. Negde te osoblje i sprovede do gejta.Ti pretpostavljam imaš više presedanja. Let se izdrži bez problema,udobni su uglavnom avioni za interkontinentalna putovanja.Najbolje je prespavati ako možeš. Na dugom letu su normalne i česte manje turbulencije,nemoj da se prepadaš zbog toga. Ako se bojiš jedam lexilium pre puta i jedno vince u avionu i no hay problema ;) U avionu možeš da slušaš muziku,gledaš filmove.šetaš se do dela sa posluženjem ili wc-a....Još ako su saputnici zanimljivi ima da ti prođe začas.

Nije baš mačiji kašalj putovati ceo dan,ali nije ni strašno.
 
Ljudi pomozite.Prvi put putujem sama u Finsku,prvo idem avionom u Minhen zatim presjedam za let u Finsku.Ja pojma nemam,najvise me brine kako da znam koji avion putuje u Finsku,ne znam engleski,ni bilo koji drugi strani jezik..POMOZITE :confused::confused::confused:
 
Ljudi pomozite.Prvi put putujem sama u Finsku,prvo idem avionom u Minhen zatim presjedam za let u Finsku.Ja pojma nemam,najvise me brine kako da znam koji avion putuje u Finsku,ne znam engleski,ni bilo koji drugi strani jezik..POMOZITE :confused::confused::confused:
Све ти пише на карти, број лета, време лета, терминал... после гејт... опусти се и срећан ти лет.
 
Ako moze za nas koji nikad nismo putovali avionom niti bili na aerodromu neki osnovni info, npr. koliko ranije treba doci na aerodrom, koja je procedura i redosled, gde se preuzima ranije rezervisana karta, gde se predaje karta, kad se utovara prtljag, koja je procedura kod bezbednosne provere, sta je terminal, sta je gejt, sta je boarding pas, kakva je usluga tokom leta, da li hrana i pice ulaze u cenu karte ili se to posebno placa, itd... mozda su neka pitanja i glupa ali eto verujem da ce odgovori biti od pomoci...
 
Ako moze za nas koji nikad nismo putovali avionom niti bili na aerodromu neki osnovni info, npr. koliko ranije treba doci na aerodrom, koja je procedura i redosled, gde se preuzima ranije rezervisana karta, gde se predaje karta, kad se utovara prtljag, koja je procedura kod bezbednosne provere, sta je terminal, sta je gejt, sta je boarding pas, kakva je usluga tokom leta, da li hrana i pice ulaze u cenu karte ili se to posebno placa, itd... mozda su neka pitanja i glupa ali eto verujem da ce odgovori biti od pomoci...

Preporučljivo je bar 1,5 sat ranije. Čim uđeš na aerodrom odeš na check-in,na Nikola Tesla to ti ju u prizemlju,šalteri:
ci_v.jpg
Tu daješ odštampanu rezervaciju i pasoš i predaješ prtljag na pokretnu traku. Dobijaš boarding pass(u suštini to je karta) sa podacima gde dalje ideš: izlazom(gate),brojem leta, redom i brojem sedišta u avionu...npr.:
boarding-pass-01.png
istovremeno dobijaš i nalepnicu koju ti stavljaju na prtljag a drugi samolepljivi deo sa tim brojem obično zalepe za boarding pass i to čuvaj kao oči u glavi za slučaj da ti torba odleti negde drugde(dešava se).

Kada si sve to završio kreni na kontrolu. To ti je na NT-u na spratu. U zavisnosti od vremena možeš da sedneš negde da izblejiš pre toga ili kupiš šta ti treba po prodavnicama,popiješ,pojedeš...ili odmah uđi u red za kontrolu pasoša,prvo pokažeš boarding pass pa uđeš u lred:
pristupna1.jpg
Tu se uglavnom vrši kontrola ručnog prtljaga,dobiješ neko plastično korito u koje ubaciš sve metalne predmete,nakit,kaiš,mobilni,sat,na nekim aerodromima i cipele moraš da skineš...prođeš ispod detektora a stvari istovremeno na pokretnoj traci,sačekaš ih uzmeš i nastaviš na pasošku kontrolu. Kada si to uradio ušao si u Internacionalnu Zonu. Tu su ti Duty free shopov-i kafići,bife-i i sl. Tvoj sledeći cilj je izlaz ili gate. Pratiš putokaze recimo piše : izlaz A1-C10 i strelica u tom pravcu. Tražiš broj gate-a sa boarding pass-a i kada nađeš na nekim aerodromima imaš ponovo kontrolu prtljaga(na nekima je tu jedina kontrola) sedneš ispred i čekaš let.
Ranije je na NT kontrola bila i pre pasoša i pre ulaska na gate ali čini mi se da su uklonili ovu pre pasoša kada sam pratio nekoga zadnji put pre mesec dana.
airport-gate-sign.jpg
stock-photo-airport-gate-108546827.jpg

Kada dođe vreme za ukrcavanje pokažeš boarding pass i pasoš službenici i ulaziš u avion gde sedaš na svoje sedište. Možeš slobodno da pitaš stjuardesu da ti pokaže tačno sedište. Ručni prtljag stavljaš u odeljak iznad,sedneš,vežeš pojas i to je to.Polećeš.

U zavisnosti od putovanja zavisi i usluga(govorim o ekonomskoj klasi kojom se vozi 90% smrtnika). Na kraćim letovima npr do većine evropskih gradova dobijaš posluženje(sok,kafa,čaj) i neki sendvič i kolačić(ili biskvit). I to bi bilo to što se posluženja tiče :)
Interkontinentalni koji traju mnogo sati su druga priča. Tu dobijaš ceo obrok(ručak,večera) neku užinu tipa sendviči i posluženje pića sokovi,vode,kafe i sl.stoji na raspolaganju tokom celog leta.(Air France je recimo davao vino uz ručak i kao samoposluženje :cool: ). Na tim letovima imaš i tv i radio,dobijaš slušalice za iste.Takođe daju ćebe da se pokriješ,onu navlaku preko očiju za spavanje i neki jastučić(ili šta je već) za vrat i glavu da ti bude udobnije.

Sve što dobijaš u avionu ulazi u cenu karte. Jedino low cost kompanije naplaćuju,to proveriš kod njih pre kupovine.

Kada sletiš,izlaziš preko pokretnog gejta do terminala ili te voze autobusom sa piste ili na manjim peške. Opet prolaziš pasošku kontrolu i ako je sve ok i puste te ušao si u tu zemlju. Odmah posle policije i kontrole se obično nalaze trake sa prtljagom. Na ekranu iznad trake piše sa kojih je letova prtljag,sačekaš(ume da potraje) uzmeš svoj prtljag i uputiš se ka izlazu.

Nadam se da sam pomogao,ako se setim nečeg još dopisaću.:bye:
 
Poslednja izmena:
Odstampana karta ti u sustini nije potrebna vec samo pasos predaj.
Juče sam saznala da su neki poznanici išli na Budimpeštanski aerodrom, imali su odštampanu kartu, a oni koji je nisu odštampali, izdavanje te karte su plaćali 30 evra.
Da li to važi za određene aerodrome ili kompanije. Imam kartu Air baltic kompanije ,u stvari imam mail u kome je karta , da li to štampam ? Na običnom štampaču ?
 

Back
Top