Kosovo nije Srbija – kada treba dati penzije

Poruka
17.600
Veliki je broj starijih stanovnika Kosova, uglavnom iz redova nesrpske zajednice, koji su nakon 1999. ostali bez penzija zasluženih tokom svog radnog veka. Pre bombardovanja su te penzije dobijali – iz srpskog budžeta.
Skoro sve priče liče na priču Ridvana Boze iz Prizrena koji je 2000. u Beogradu poslednji put dobio penziju. „Otišao sam ponovo da se prijavim, ali oni kažu da ne mogu da dobijem penziju. U međuvremenu sam se prijavio i imam stalni boravak u Batočini kod Kragujevca. Uprkos tome, neki Bošković, mi je već dva puta dao negativno rešenje. Iako sam doneo sva dokumenta koja je tražio, i molio deset puta – odbija me. Imam 75 godina, nemam para lekove da kupim. Tražim samo moj novac koji sam krvavo zaradio, odbijali su mi za penzijski fond, a sada mi ga ne daju“, jada se Boze.



Ahmet Dalifi iz Dikanca kod Dragaša, inkasant u nekadašnjoj elektropriverdi Kosova, ne dobija penziju iz Beograda nego samo 40 evra od Vlade Kosova. „Pokušao sam. Traže dokumentaciju da odnesem – formular M4, ili kako se već zove: gde da im to nađem. Tamo u beogradskom zavodu navodno ne postoji moj radni staž, ni jedan dan. Nisu mi, dakle, uplaćivali na ime radnog satža.“
Muratu Skenderiju je otac umro. Iako je 11 godina nakon rata uradio sve kako bi nastavio da prima penziju koju je njegov otac stekao u Beogradu, nije uspeo u tome. „Pitam funkcionere u Srbiji, a oni kažu ‘Kosovo je Srbija, ali samo po teritoriji’. Kada treba da isplaćuju penzije, onda Kosovo nije Srbija.“

Vlada Kosova nema rešenje

Ćemailju Smailjiju, zameniku ministra za rad i socijalna pitanja u Vladi Kosova, sve ovo je već poznato. Podseća da su potraživanja na ime penzije prema Beogradu „veća od dve milijarde dolara, kako se obično spekuliše u javnosti“.

„Međutim, način na koji to treba razrešiti je veoma komplikovan jer mnogi penzioneri nisu danas živi. Ne zna se kakav će biti model, politička situacija, odnos međunarodnih faktora prema ovom problemu…“

Kosovske penzije, koje se kreću od 40 do 80 evra, trenutno dobija oko 140 hiljada korisnika. Među njima i oko pet hiljada Srba, bilo da oni žive na Kosovu ili su kao raseljena lica u Srbiji.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5818274,00.html?maca=ser-Blic Online-2569-xml-mrss

Jedna od tema koja bi mogla da bude aktualna u buducim tehnickim pregovorima izmedju Bg-Pr. Mozda tih para uopste nema ?!
 
Jedna od tema koja bi mogla da bude aktualna u buducim tehnickim pregovorima izmedju Bg-Pr. Mozda tih para uopste nema ?!

To je jedna od najvaznijih tema koja bi morala da bude aktuelna i to medju prvima u buducim tehnickim pitanjima.
Ali tu ima jedno "ali".
Ako je neko radio ma Kosmetu i tu zaradio penziju, pa se Kosovo samoproklamovano "osamostalilo" onda ono treba i da isplacuje penzije svojim gradjanima. Na kraju krajeva, po kom osnovu Srbija treba da isplacuje penzije ljudima koji su sigurno galasali, a mozda se i oruzjem borilim da se Kosovo samoproklamovano otcepi od Srbije. A citav radni vek proziveli na Kosmetu i tamo zaradili penzije.
A sad Srbijo daj nam penzije. Zasto? Zato sto su se borili protiv Srbije i Srba?
 
Jedna od tema koja bi mogla da bude aktualna u buducim tehnickim pregovorima izmedju Bg-Pr. Mozda tih para uopste nema ?!

Ма да не би можда још и пеМзије -------ахахаха..... па ово је невероватно. Пре него што наставиш са трескањем на овој теми размисли - КАДА БИ БИЛО МОГУЋЕ УОПШТЕ ПРЕВЕСТИ ОКУПИРАН ДЕО ТЕРИТОРИЈЕ ЈЕДНЕ ДРЖАВЕ У ВРЕДНОСТ ДОЛАРА ИЛИ ЕВРА - КОЛИКО БИ ТО ИЗНОСИЛО А ПОГОТОВО ТЕРИТОРИЈУ КОЈА ЈЕ ДУХОВНО/РЕЛИГИОЗНО/КУЛТУРНО/ИСТОРИЈСКО/НАЦИОНАЛНО СЕДИШТЕ ЈЕДНОГ НАРОДА ... е, Шиптари, Шиптари - идите код Билија па му попушите уместо Монике и нека вам он да пеМзије...
 
A kako je moguce ovo :think:


29. mart 2010. | 08:56 | Izvor: Beta

Skupština Slovenije potvrdila je pre dva dana Sporazum, a Skupština Srbije je to učinila 29. decembra prošle godine. Sporazumom, na koji se čekalo 18 godina stvoreni su uslovi za ostvarivanje prava na penziju građana Srbije koji su deo radnog staža ostvarili u Sloveniji i građana Slovenije koji su deo radnog staža ostvarili u Srbiji.

"U Srbiji ima oko 10.000 građana koji su deo ili celu penziju ostvarili radom u Sloveniji",
 
To je jedna od najvaznijih tema koja bi morala da bude aktuelna i to medju prvima u buducim tehnickim pitanjima.
Ali tu ima jedno "ali".
Ako je neko radio ma Kosmetu i tu zaradio penziju, pa se Kosovo samoproklamovano "osamostalilo" onda ono treba i da isplacuje penzije svojim gradjanima. Na kraju krajeva, po kom osnovu Srbija treba da isplacuje penzije ljudima koji su sigurno galasali, a mozda se i oruzjem borilim da se Kosovo samoproklamovano otcepi od Srbije. A citav radni vek proziveli na Kosmetu i tamo zaradili penzije.
A sad Srbijo daj nam penzije. Zasto? Zato sto su se borili protiv Srbije i Srba?

Ne, nego jer su uplaćivane pare u penzioni fond Srbije.
 
Опет би шипци да их Срби издржавају ко у време југословенског ”раја”. Па, шок шиптар, тражио си државу од ”каубоја” сад тражи и пеМзију од њих. Ако се лепо сагнеш, издуваш га и последњем каубојском војнику мож се смилују па ти доделе инвалидску.
 
Шта је с тобом? Не знам како је код вас у ХР, али Србија, као ни друге земље, нема државни пензиони фонд, пензије се исплаћују из буџета!

Naravno da se isplaćuju iz budžeta.

Ali se i porezi i prirezi na plaće (pa tako i za mirovinsko osiguranje) uplaćuju u budžet.

"Fond" je samo forma, odnosno način na koji se pare uplaćuju i isplaćuju iz budžeta namjenjene za pokrivanje troškova mirovinskog osiguranja.
 
Kako dati penziju onima koji ne poštuju Ustav Republike Srbije i Rezoluciju 1244 SBUN :think:
Smešno.

Kako postovati ustav, kada su pomenuti izbaceni iz birackog spiska ?


Skrenuo bih paznju svih onih koji vole da citiraju novi ustav prilikom upraznjavanja novog srpskog nacionalnog sporta (odbrane Kosova) na jedan paradoks:

Prva teza: Kosovo je Srbija

Druga teza: Republika Srbija je drzava srpskog naroda i svih gradjana koji u njoj zive

Treca teza: Svaki punoletan, poslovno sposoban drzavljanin Republike Srbije ima pravo da bira i da bude biran.

Cetvrta teza: Albanci sa Kosova koji po starom (a i po novom) ustavu imaju pravo glasa su bili izbaceni sa birackog spiska.
 
Poslednja izmena:
Naravno da se isplaćuju iz budžeta.

Ali se i porezi i prirezi na plaće (pa tako i za mirovinsko osiguranje) uplaćuju u budžet.

"Fond" je samo forma, odnosno način na koji se pare uplaćuju i isplaćuju iz budžeta namjenjene za pokrivanje troškova mirovinskog osiguranja.

Аха, значи "мировине" се ипак намирују преко пореза.
И по којој то логици Србија треба да плаћа пензије на КиМ, ако одатле не пристиже ни један једини динар пореза и доприноса?
 
Kako postovati ustav, kada su pomenuti izbaceni iz birackog spiska ?

Свако има право на увид у бирачки списак, и може остварити право да у њега буде уписан, уколико је изостављен, потребан је само увид у личну карту, тј. пребивалиште..
 
Naravno da se isplaćuju iz budžeta.

Ali se i porezi i prirezi na plaće (pa tako i za mirovinsko osiguranje) uplaćuju u budžet.

"Fond" je samo forma, odnosno način na koji se pare uplaćuju i isplaćuju iz budžeta namjenjene za pokrivanje troškova mirovinskog osiguranja.

Pa rece covek iznad, s'obzirom da Srbija ne ubire porez na teritoriji KiM, nema razloga da isplacuje ni penzije.
 

Back
Top