Povratak smrtne kazne u Srbiju?

Poruka
4.285
BEOGRAD - Poslednja smrtna kazna u Srbiji izvršena je 14. februara 1992. godine nad Johanom Drozdekom, zbog svirepog ubistva šestogodišnje devojčice. On je okončao život u 34. godini, pred streljačkim vodom policije u somborskom Okružnom zatvoru.

Monstruozni zločin koji se desio krajem juna u okolini Novog Sada, gde je pronađena silovana i ubijena Marija Jovanović (8), otvorio je pitanje o ponovnom uvođenju najdrastičnije kazne. Za ovo delo, kako je poznato, osumnjičen je Mladen Ogulinac (52) iz Starih Ledinaca. Građani Srbije su mahom izrazili saglasnost da mu se najstrože presudi, dok su pravnici suzdržani ili ne veruju da je to način.

Tako advokat Sava Anđelković priznaje da se svojevremeno protivio ukidanju smrtne kazne, a sada kaže da je za njeno vraćanje „kao pretnje, ali ne i sprovođenja“.

- Uveren sam da je potrebno da takva vrsta kazne postoji u zakonu, međutim, nisam za njeno izvršenje. Ima jedna teorija o tome da je zločinac u suštini svestan onoga što čini, kao i posledica, ali da u podsvesti činjenjem teškog krivičnog dela zapravo želi da mu neko drugi presudi, jer to sam nije u stanju - smatra Anđelković.

S druge strane, psiholog Žarko Trebješanin ne veruje da bi uvođenjem smrtne kazne bilo šta moglo da se izmeni u smislu prevencije.

- Koliko god da je neko zgrešio, smatram da recipročni način osvete nije rešenje. Pojedinačnih slučajeva je uvek bilo i biće ih, ali niko nema pravo da drugom oduzme život. Uostalom, ta vrsta kazne se pokazala neefikasnom u zemljama gde se sprovodi, jer nije rezultirala smanjenjem zločina - smatra Trebješanin.

Advokat Ante Bošković zaključuje da su surove ubice dovoljno kažnjene time što će gotovo čitav život provesti iza rešetaka, u potpunoj izolaciji, i da je to mnogo „teža presuda od momentalnog oduzimanja života“.

VEŠANJE

Prvi put sprovedeno: 4000 godina pre naše ere, ne zna se gde
Broj pogubljenih: više od 500.000
Dužina umiranja: Četiri minuta

Kao što se dogodilo prilikom pogubljenja Barzana al Tikritija, polubrata Sadama Huseina, ispuštanje s prevelike visine dovodi do otkidanja glave. Posledica je brza smrt, bez mnogo mučenja. Vešanje koje obavi iskusan dželat takođe skraćuje samrtne muke: kad se prekine kičmena moždina, prestaje disanje i smrt nastupa usled gušenja.

STRELJANJE

Prvi put sprovedeno: 1608. godine u Engleskoj
Broj pogubljenih: 100.000
Dužina umiranja: Tri minuta

Streljački vod sastoji se obično od četiri do sedam ljudi koji pucaju mecima kalibra .30 ili slično. Nekad se jedna puška napuni ćorcima kako bi svaki pripadnik streljačkog voda mislio da on nije ispalio smrtonosni hitac. To ostavlja 3-6 metaka koji pogađaju žrtvu u srce. Hidrostatički šok usled udara može da izazove trenutni gubitak svesti, a smrt usled gubitka krvi nastupa kroz nekoliko minuta.

SMRTONOSNA INJEKCIJA

Prvi put sprovedeno: 1939. godine u Nemačkoj
Broj pogubljenih: 250.000
Dužina umiranja: Sedam minuta

U SAD smrtonosna injekcija sastoji se od mešavine natrijum-tiopentala, pankuronijum-bromida i kalijumovog hlorida. Natrijum-tiopental je barbiturat koji izaziva gubitak svesti u roku od 10 sekundi. Pankuronijum-bromid paralizuje sve mišiće, uključujući i disajne, a kalijumov hlorid izaziva prestanak rada srca.

http://www.glas-javnosti.rs/clanak/hronika/glas-javnosti-18-07-2010/povratak-smrtne-kazne-u-srbiju
 
Odlican uvodni post, bravo...

Poznata je pravnicka posalica - dva pravnika pet misljenja...ja sam pravnik liberal i,cudno zvuci, ali vernik u osnovi tako da sam protivnik smrtne kazne. Smatram da se njom nista ne postize, nema efekta na one koji imaju u planu do pocine svirepa ubistva, traziti od nekoga da ubije u ime zakona ga svejedno cini ubicom a ja sam protiv profesije dzelata...dozivotni zatvor bez prava pomilovanja je sasvim prihvatljiva presuda. Smrtna kazna je talionske prirode a ja takav pristup u savremenom krivicnom pravu ne prihvatam jer sam na strani onih pravnika koji su raskrstili sa arhaizmima...
 
Ja sam za uvodjenje smrtne kazne jer Bogom je dano da se ljudi kaznjavju smrtnom kaznom.Isto tako doazi u obzir umjesto streljanja da se smrtna kazna obavi vjesanjem.U Iranu na primjer postoji sprovodjenje smrtne kazne putem kamenovanja t je kad zena izvrsi preljubu pa onda se skupi cijelo selo i pocnu da je gadjaju kamenjem a neki odvale stijenu a je udare u glavu i ona padne u nesvijest.To je vrlo dobra metoda da se smanji prostitucija u Srbiji.
 
Dakle..ako je u redu da izvršilac višestrukog ubistva provede ostatak života ( u zavisnosti od starosti izvršitelja i do 40.50, pa i više godina) na grbači državi, samim tim građanima poreskim obveznicima, samim tim rodbini ubijenih...ja sam protiv smrtne kazne...:think:
 
Ja sam za uvodjenje smrtne kazne jer Bogom je dano da se ljudi kaznjavju smrtnom kaznom.Isto tako doazi u obzir umjesto streljanja da se smrtna kazna obavi vjesanjem.U Iranu na primjer postoji sprovodjenje smrtne kazne putem kamenovanja t je kad zena izvrsi preljubu pa onda se skupi cijelo selo i pocnu da je gadjaju kamenjem a neki odvale stijenu a je udare u glavu i ona padne u nesvijest.To je vrlo dobra metoda da se smanji prostitucija u Srbiji.

Ma vazi...ako pogledas curu na ulici ili na TV-u ja sam za to da te zivog zakopamo i mlatnemo kamenom u glavu...dobar nacin da se Srbi uvedu u red i pocnu da postuju zene:roll:
 
ja sam za to da se uvede smrtna kazna za pedofile, ubice, a u islamski zemljama postoji odsjecanje ruku za kradju i bicevanje za nemoral.

...cekaj bwe u persun jel prevara nemoral ili prostitucija?...hocete li kamen u glavu ili bic po turu...nikako da pohvatam taj red i zakon u muslimanskim zemljama...:roll:...mora da bih zavrsila kamenovana zbog kratke suknje jer nosenje iste vredja moral a bogme i poziva na prostituciju...napredno razmisljanje, vidis kako je svet budalast pa nije shvatio da je Iran zapravo uredjena zemlja pravednih kazni...:roll:
 
Ja sam za uvodjenje smrtne kazne jer Bogom je dano da se ljudi kaznjavju smrtnom kaznom.Isto tako doazi u obzir umjesto streljanja da se smrtna kazna obavi vjesanjem.U Iranu na primjer postoji sprovodjenje smrtne kazne putem kamenovanja t je kad zena izvrsi preljubu pa onda se skupi cijelo selo i pocnu da je gadjaju kamenjem a neki odvale stijenu a je udare u glavu i ona padne u nesvijest.To je vrlo dobra metoda da se smanji prostitucija u Srbiji.

Ti bas lupas gluposti... Hoces onda i ti tako da prodjes ako prevaris zenu... Mozemo tako da kaznjavamo i pijane i drogirane vozace, onda one majmune koji pisu po zidovima, pisaju i s e r u po ulicama, onde one narkomane sto otimaju tasne...

I sta ako nema Boga, sta ako sami sebi pisemo roman... Sta ako nema Raja i Pakla... Vidis ja sam ubedjen da nema Boga, samim tim boli me dupe da se neko izvuce tek tako jer ga navodno kada umre cekaju muke....
 
ja sam za to da se uvede smrtna kazna za pedofile, ubice, a u islamski zemljama postoji odsjecanje ruku za kradju i bicevanje za nemoral.

Sta me zanima sta se desava u muslimanskim zemljama.... Tamo nema alkohola, svinjetine, oskudno obucenih devojaka.. Bicevanje za nemoral, pa tek je to glupost... U muslimanskim zemljama nesmes da poljubis devojku na ulici, mani me tih gluposti....
 
Sta me zanima sta se desava u muslimanskim zemljama.... Tamo nema alkohola, svinjetine, oskudno obucenih devojaka.. Bicevanje za nemoral, pa tek je to glupost... U muslimanskim zemljama nesmes da poljubis devojku na ulici, mani me tih gluposti....

...jesi li video ti ovo...

Embedded media from this media site is no longer available

...ja sam se odsekla, da li je montaza ne znam...ne zelim ni da znam, kajem se sto sam uopste nasela na pricu druga da pogledam...
 
Ti bas lupas gluposti... Hoces onda i ti tako da prodjes ako prevaris zenu... Mozemo tako da kaznjavamo i pijane i drogirane vozace, onda one majmune koji pisu po zidovima, pisaju i s e r u po ulicama, onde one narkomane sto otimaju tasne...

I sta ako nema Boga, sta ako sami sebi pisemo roman... Sta ako nema Raja i Pakla... Vidis ja sam ubedjen da nema Boga, samim tim boli me dupe da se neko izvuce tek tako jer ga navodno kada umre cekaju muke....

Nemoj tako da pricas.Bog postoji i svima upravlja.Da to kazes u Vatikanu bio bi zestoko kritikovan a vjerujem i da bi SPC tebe zestoko kritizirala.Zato nemoj da se grijesis i povjeruj u Boga i nemoj ciniti lose stvari da te ne bi snaslo neko zlo od Boga.Smrtna kazna je od Boga ostala i naredjeno je Bogom da se ljudi kaznjavaju smrtnom kaznom i zato muslimani ne mogu se odajiti od Serijatskog prava koje je i najbolje prao za muslimane.
 
Nemoj tako da pricas.Bog postoji i svima upravlja.Da to kazes u Vatikanu bio bi zestoko kritikovan a vjerujem i da bi SPC tebe zestoko kritizirala.Zato nemoj da se grijesis i povjeruj u Boga i nemoj ciniti lose stvari da te ne bi snaslo neko zlo od Boga.Smrtna kazna je od Boga ostala i naredjeno je Bogom da se ljudi kaznjavaju smrtnom kaznom i zato muslimani ne mogu se odajiti od Serijatskog prava koje je i najbolje prao za muslimane.

Nemoj ti meni da govoris sta da radim.... Ja mogu da kazem sta hocu i da verujem u sta zelim... Zato i mogu da kazem da nema Boga. A sta misle crvenkape u Vatikanu ili ovi iz SPC me pogotovo ne tangira...

Veruj ti u Boga koliko zelis, ja cu da verujem u malog leteceg zelenog patuljka koji ispunjava zelje ako hocu...
 

Back
Top