Zašto ne treba letovati u Hrvatskoj

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Torrente Bgd

Buduća legenda
Poruka
34.549
Iako je prema podacima turističkih agencija, broj srpskih turista na hrvatskom moru porastao za 300 odsto, treba znati i da bacanje automobila sa srpskim tablicama sa rive u nekim mestima u Dalmaciji i dalje nije izašlo iz mode. Kao idealna destinacija se preporučuje Istra, dok se oblasti oko Šibenika i Zadra predlažu samo onima koji bi na vlastitoj koži želeli da osete rijaliti šou „Survajver"
Kada je pre deset godina književnik iz Splita - Boris Dežulović napisao tekst o dolasku srpskih turista na Jadransko more svi su to posmatrali kao duhovitu maštovitost ovog pisca, jer je u tom trenutku jedini Srbin koji se dobro osećao na hrvatskom primorju bio Đorđe Balašević u svojoj pesmi „Oprosti mi, Katrin", gde „na stanici u Puli, pod vrelim suncem leta" glavni junak pesme postiže momački uspeh sa jednom strankinjom. U Dežulovićevom tekstu se celo mesto usled dolaska srpskih turista diže na noge, da bi na kraju shvatili da je autobus stigao iz Biograda, umesto Beograda.
Tih godina je priča o srpskim turistima na hrvatskom primorju mogla jedino da se posmatra kao humoreska u nekoj dalekoj budućnosti, a o nekim pravim srpskim gostima na Jadranu i najveći optimisti na obe strane tada nisu mogli ni da sanjaju.
Ipak, dve-tri godine posle ovog Dežulovićevog teksta srpski turisti su počeli da pristižu na hrvatsku obalu, a među prvima su bili jugonostalgičari, kao i oni koji su pre raspada i rata u Jugoslaviji imali vikendice na obali. Kasnije su došli srpski bogataši koji svojim jahtama pristižu na hrvatska ostrva, ali i u medije koji tokom letnjih meseci redovno obaveštavaju čitaoce ko je od poznatih ličnosti stigao u Dalmaciju pa je tako dolazak vlasnika „Komtrejda" Veselina Jevrosimovića opisan naslovom „Dolazak srpskog Bila Gejtsa".
Srpski Bil Gejts nije imao problema u Hrvatskoj, ali mnogi „obični" turisti jesu. Od psovanja četničkih majki, preko odbijanja lokalnih ugostitelja da usluže turiste koji imaju „govornu manu", jer umesto tisuća kažu hiljada, ili traže picu na parče, umesto na komad, pa sve do konkretnih modrica koje su pre nedelju dana dobili srpski turisti u primorskom mestu Vodice.
Hrvatski turizam se nalazi između posleratne srbofobije i predratnih emocija na srpske šolde, koje su zamenili strejndžerski evrocenti koje je tako teško izvući, pogotovo u vreme ekonomske krize. Jer, svaki hrvatski ugostitelj više voli i Srbina koji će da obrne turu u kafani, nego Austrijanca ili Čeha koji će da kupi 200 grama lubenice. I zato je ove godine Hrvatska turistička zajednica prvi put posle rata krenula u ambicioznu kampanju po Srbiji. A pošto usled te kampanje tražnja za Hrvatskom među našim turistima raste, postavlja se logično pitanje da li je „Hrvatska tako naša, a tako blizu" kako se reklamira? Ili su ipak prava slika hrvatskog gostoprimstva komentari na hrvatskim sajtovima ispod tekstova o napadima na srpske turiste, gde se sa odobravanjem prihvata svako mlaćenje četnika? I da li prosečna srpska porodica treba teško ušteđenih hiljadu evra da potroši u Hrvatskoj, gde je i pored desetorice gostoljubivih, dovoljan jedan nacionalista da pokvari letovanje?
- Ne znam koji bi savet dao potencijalnim srpskim turistima koji bi leto prvi put proveli na Jadranu. Kapiram da ako si paranoičan, onda i ne treba da ideš tamo jer ćeš stalno razmišljati da li će ti se nešto desiti, a obično se takvim osobama po pravilu i desi neka neprijatnost. Ako dođeš sa nekim predrasudama i strahom onda stalno merkaš kako ti se obraćaju tamošnji ljudi - od vlasnika apartmana pa do klinaca koji ti na plaži iznajmljuje suncobran. Tu onda ne može biti nikakvog govora o odmoru i takve osobe ne treba ni da idu na Jadran - kaže za Pressmagazin Željko Mašić, kopirajter u jednoj beogradskoj marketinškoj agenciji koji redovno odlazi kao turista na hrvatsku obalu.
- Priznajem da sam na mom prvom letovanju sa ženom na hrvatskoj obali i sam bio paranoičan. Često sam sa vlasnikom apartmana razgovarao o raznim stvarima, pa je tako jedne večeri obična priča odjednom došla do teme o njihovom Domovinskom ratu i akciji u Medačkom džepu. Moj domaćin je počeo da priča o opravdanosti te akcije, jer kao Dalmacija je crkavala od gladi zbog srpske blokade. Postalo mi je neprijatno, a sutradan me je dočekao trezan kao da ništa nije bilo - priča naš sagovornik.
 
Kako kaže, Hrvatsku obalu posećuju uglavnom ljudi koji su u bivšoj Jugoslaviji letovali od Istre do Dubrovnika, mada poslednjih godina se više primećuje „mlađa ekipa" turista.
- Sada je među mladima, i to u celom regionu, popularna plaža Zrće kod Paga. Hrvati žele da je brendiraju kao neku svoju Ibicu i sad tu redovno gostuju svetski di-džejevi, prave se žurke, svuda su zgodne devojke i malo tu ima mesta za politiku jer je tolika gužva i niko i ne zna ko odakle dolazi, a i briga koga za to pošto je svima u glavi dobar provod, a ne politika - kaže on.

I dok su u Istri, u kojoj HDZ nikada nije pobedio, srpski turisti već redovna pojava, u nekim drugim krajevima na hrvatskoj obali postoji verovatnoća za neke neprijatnosti. Od onih „blagih" kao što je susret sa prodavačicama na Splitskoj pijaci koje nude majice „Gotovina - heroj, a ne zločinac", ili upaljače sa ispisanim NDH, preko mrkih pogleda kelnera, pa do ozbiljnih incidenata kakvo je skidanje srpskih tablica sa automobila ili demoliranje istog.
- Ne znam da li će ovaj poslednji incident koji su imali srpski turisti u Vodicama odvratiti potencijalne putnike. Postoje mesta koja na hrvatskoj obali treba izbegavati, a jedno od njih su sigurno baš Vodice. Pa i u bivšoj Jugoslaviji smo znali kakva je bila atmosfera na košarkaškim utakmicama u Šibeniku i Zadru kada bi im u goste dolazili Partizan, a naročito Crvena zvezda. Nikad ne bih želeo da provedem letovanje u mestu u kome bi svakog minuta morao da pazim šta govorim. Zbog toga i ne idem tamo. Čuo sam od jedne prijateljice da je imala probleme u Dubrovniku i to dok je kupovala kartu za neku izložbu. S druge strane, u Istri su Beograđani već što se kaže „domaći". Lično nemam nameru da propagiram odlazak na hrvatsku obalu, ali takođe su mi potpuno glupi komentari u Srbiji koji sve naše turiste koji odlaze na Jadran proglašavaju mazohistima i budalama - zaključuje Mašić.
Da treba biti oprezan sa izborom destinacije u Hrvatskoj slaže se i Radisav Stanković, direktor JUTE, koji za naš list kaže da kao profesionalac predlaže onima kojima je već stalo da putuju u Hrvatsku, da to isključivo bude istarska regija.
- Tamo nikada nije bilo, a niti mi očekujemo da će u budućnosti biti ekscesa. Mi imamo saradnju sa njihovim udruženjem turističkih agencija. Ali prema našim anketama, tek jedan odsto turista koji putuje preko agencija želi da ide u Hrvatsku. Nešto malo više njih bi išlo u sopstvenoj režiji. A velika većina onih koji nastradaju su oni koji putuju u sopstvenoj režiji. Istarska regija je korektna i dosta blizu, pošto se brzo stiže preko autoputa - kaže Stanković, ali i napominje još jednu značajnu stavku zbog koje prosečna srpska porodica ipak radije odlazi na istočnije destinacije.

- Cene u Hrvatskoj su mnogo jače i od Grčke i Turske i zato Jadran nije prva opcija prosečnim građanima Srbije. Bez obzira na more koje predstavlja veliki kvalitet - kaže Stanković.
 
Međutim, u agenciji „Kon Tiki" su nam rekli da u poslednjih sedam godina potražnja za aranžmanima u Hrvatskoj konstantno raste.
- Interesovanje je ove godine poraslo čak trista odsto. Pretpostavljam da su prijatna iskustva putnika preporuka njihovim prijateljima i rođacima, što verovatno dovodi do sve većeg interesovanja. Ali, treba imati u vidu da iako imamo u ponudi celu hrvatsku obalu, najviše naših putnika odlazi u Istru i Kvarner - kaže Milica Žarković, PR agencije „Kon Tiki".
Još prošlog leta, srpski ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić u intervjuu za Press rekao je da prema njegovom mišljenju „građani Srbije treba da idu na odmor na ono mesto koje je u skladu sa njihovim, pre svega, materijalnim mogućnostima, ali i tamo gde se osećaju bezbedno i gde su dobrodošli", čime je indirektno odgovorio na naše pitanje.
S druge strane, jedan od najpoznatijih hrvatskih novinara Denis Kuljiš, kaže za Pressmagazin da ne samo da postoje neka mesta u Hrvatskoj koja srpski turisti treba da izbegavaju, nego da ih i on lično izbegava. To se pre svega odnosi na prostore koji se u Hrvatskoj nazivaju deveta i deseta izborna jedinica, od Dalmacije do Dubrovnika na jugu.
- Te oblasti se zaobilaze, pa i ja izbegavam da idem na more preko Sinja i Knina. Možda o grešim dušu, ali nikad ne znaš šta može da ti se dogodi. Mislim da u Dubrovnik može da se ide bez mnogo problema, ali je najnormalnija situacija u Istri. Bio sam pre sedam dana tamo, i na stanici u Puli gledam u autobuski red i tamo piše da ide pet autobusa dnevno za Zagreb, tri za Beograd, jedan dnevno za Banjaluku. I baš sam rekao supruzi - sve je isto ko i pre, samo njega nema - kaže Kuljiš.
Naš sagovornik kaže da on više ne primećuje na automobilu novosadsku ili beogradsku tablicu i da je to postalo česta pojava u Zagrebu. Ali, napominje da u Zadaru, Šibeniku ili Splitu još ima ljudi kojima to upada u oči.
- Tamo je pomalo divlje, ljudi se još nisu navikli na srpske turiste. Naravno, uvek ima nekih kretena, ipak živimo na Balkanu. I ja se normalno parkiram u Beogradu i nemam problema. Prvi put kada sam bio razbili su mi prozor, ali to je bilo davno. Siguran sam da u Beogradu i Novom Sadu nema problema. Ali ne znam šta bi bilo da odem u Pirot, recimo. Ko zna kako bi me tamo gledali. Ipak primorje nije Zagreb. Nekih gluposti uvek ima, ali ne bih tome pridavao važnost. Na tim mestima čovek se može dovesti u neugodu, pa razmišlja šta će mu to u životu, te zbog toga razmišlja da mu je bolje da ide u Grčku ili Tursku. Nikada nisam bio na tim mestima, ali znam da ljudi najviše idu u Tursku jer je tamo najjeftinije - kaže Kuljiš.
Milorad Pupovac, predsednik Srpskog narodnog veća izneo je stav za Pressmagazin da srpski turisti treba da putuje u Hrvatsku, jer „samo tako mogu da se prevaziđu problemi".
- To je jedini način na koji stvari mogu da se promene i treba ići jer je najneugodnije vreme iza nas. A što se tiče kako turisti treba da se ponašaju, sasvim je jasno da posebnih preporuka nema, osim da treba voditi računa da se stvori nova komunikacija, koja neće biti opterećena ratnim iskustvom, nego novim okolnostima i novim interesom. Većina ljudi zna da treba graditi komunikaciju, a izbegavati povode za nesporazume - kaže Pupovac.
Srbi su posle Drugog svetskog rata imali svoje more u Hrvatskoj, pa posle raspada države u Crnoj Gori. Kako su se svi odvajali od Srbije, „odlazilo" je i more. Tešili smo se što nas u Grčkoj vole. I zato nas Denis Kuljiš podseća na vic nastao posle razdvajanja Srbije i Crne Gore, kada Srbin Crnogorcu kaže da će od sada da ide na more u Tursku, jer je tamo jeftinije, ljudi su prijatniji, a sa njima smo i duže bili u državnoj zajednici.
 
Ево директно из пријатељске нам Грчке мало ћу да спамујем, ал не замерите! Људи моји колико ови Грци нас не воле (а ни друге туристе) то је за медаљу, колико су само дрски, безобразни, аљкави и лењи ја сам просто фрапиран. Пре неко вече баба ме из продавнице избаци наглавачке јер сам мало воду од 30 центи хтео да платим новчаницом од ПЕТ евра. У Лидлу касирка за коју је "Мица убица" мало дете тако те стреља погледом да можеш само да спустиш главу даш 20-30 евра и бежиш - ЗГРОЖЕН САМ!
На памет ми пада да се извинем црногорцима за све што сам о њима и њиховом туризму помислио и рекао.
Ово све нема везе са Хрватском, али ако се занемари мржња (што је немогуће) Хрвати су за Грке измислили туризам!
Још једном извињење због спама!
 
Ево директно из пријатељске нам Грчке мало ћу да спамујем, ал не замерите! Људи моји колико ови Грци нас не воле (а ни друге туристе) то је за медаљу, колико су само дрски, безобразни, аљкави и лењи ја сам просто фрапиран. Пре неко вече баба ме из продавнице избаци наглавачке јер сам мало воду од 30 центи хтео да платим новчаницом од ПЕТ евра. У Лидлу касирка за коју је "Мица убица" мало дете тако те стреља погледом да можеш само да спустиш главу даш 20-30 евра и бежиш - ЗГРОЖЕН САМ!
На памет ми пада да се извинем црногорцима за све што сам о њима и њиховом туризму помислио и рекао.
Ово све нема везе са Хрватском, али ако се занемари мржња (што је немогуће) Хрвати су за Грке измислили туризам!
Још једном извињење због спама!

Ja sam potpuno drugaciji utisak steko!.....Grci nas vole,a to sto si ti naletio na nadrkanu prodavacicu,jb.g nisi imao srece :D ...
mozda si im ti antipatican :mrgreen:...
Dok sam bio dole odusevljavao sam se njihovim gostoprimstvom!
 
Ja sam potpuno drugaciji utisak steko!.....Grci nas vole,a to sto si ti naletio na nadrkanu prodavacicu,jb.g nisi imao srece :D ...
mozda si im ti antipatican :mrgreen:...
Dok sam bio dole odusevljavao sam se njihovim gostoprimstvom!

Не воле они никог осим свог дебелог доопета! Баш ме интересује где си ти то скапирао да нас воле!
 
Ево директно из пријатељске нам Грчке мало ћу да спамујем, ал не замерите! Људи моји колико ови Грци нас не воле (а ни друге туристе) то је за медаљу, колико су само дрски, безобразни, аљкави и лењи ја сам просто фрапиран. Пре неко вече баба ме из продавнице избаци наглавачке јер сам мало воду од 30 центи хтео да платим новчаницом од ПЕТ евра. У Лидлу касирка за коју је "Мица убица" мало дете тако те стреља погледом да можеш само да спустиш главу даш 20-30 евра и бежиш - ЗГРОЖЕН САМ!
На памет ми пада да се извинем црногорцима за све што сам о њима и њиховом туризму помислио и рекао.
Ово све нема везе са Хрватском, али ако се занемари мржња (што је немогуће) Хрвати су за Грке измислили туризам!
Још једном извињење због спама!

pa mozda su nadrk*ni zbog ovih protesta i sto nece vise moci da dzabalebare kao pre pa su im krivi turisti :think:
 
Не воле они никог осим свог дебелог доопета! Баш ме интересује где си ти то скапирао да нас воле!

Najvise u Solunu....
Dok sam nosio majcu Paok-Partizan.....
evo da ne preteram...svaki cetvrti lik pored kog sam proso me je pozdravio..
To u Solunu zbog prijateljstva Paoka i Partizana....a na primer u Atini u nekom restoranu,konobar pricao sa nama pola sata. U Paralijama 70% ljudi znaju Srpski...i svi su super sa Srbima!
Ja dok sam bio dole,odusevljavao sam se njihovim mentalitetom..odlicna nacija!:ok:
 
pa mozda su nadrk*ni zbog ovih protesta i sto nece vise moci da dzabalebare kao pre pa su im krivi turisti :think:

Ево обећавам да нећу више, само још ово.
Грци и даље џебалебаре за све паре!
Јел знате Ви колико смо ми по сваком питању испред њих по питању "европских стандарда" ма немам речи. Познавање енглеског језика, декларације на роби на енглеском, поштовање саобраћајних прописа, "љубазност" од пандура до касирке.................:hahaha::hahaha::hahaha:!
 
Najvise u Solunu....
Dok sam nosio majcu Paok-Partizan.....
evo da ne preteram...svaki cetvrti lik pored kog sam proso me je pozdravio..
To u Solunu zbog prijateljstva Paoka i Partizana....a na primer u Atini u nekom restoranu,konobar pricao sa nama pola sata. U Paralijama 70% ljudi znaju Srpski...i svi su super sa Srbima!
Ja dok sam bio dole,odusevljavao sam se njihovim mentalitetom..odlicna nacija!:ok:

"Паралијама":dontunderstand::dash::dash::rotf:Хеботе па ти не знаш ни име места у ком си био!
 
Не воле они никог осим свог дебелог доопета! Баш ме интересује где си ти то скапирао да нас воле!

Moje iskustvo o odličnim odnosima sa nama iz Soluna, većine gradića sa prvog prsta Halkidikija, sa Tasosa, krfa, iz Parge... svuda sam doživljavao lepe stvari, dok o ružnim iskustvima mogu da ti pišem iz Zadra, Biograda NM, Dubrovnika, Splita, Bečića, Igala, onog jadnog aerodroma Tivat...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top