Manjina vs. Većina

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

bezibre!

Poznat
Banovan
Poruka
8.923
simtomatčino da je da sve funkcioniše po većinskom i manjinskom principu
većina je logično opšteprihvaćena, obična, ne dovodi se u pitanje, klišeizirana, mediokritetska, psrosto podrazumevani model
manjina je uvek u centru pažnje i diskusije, iskače iz koloseka, pravi pičvajz, štrči
dolazi i do toga da su maltene manjinska pitanja udarnija i važnije od većinskih

zapravo nemam pojma šta je ideja ove tema
ako pitam kako se doživljavate osećate i gde objektivno jeste
u većini ili manjini i po kojim kriterijumima
znam da ću dobiti izliv fekalija
al to i onako ne gine ovde

uglavnom da banalizujem
jeste većima ili manjina
po ponašanju, interesovanjima, genelnim stavovima, fizičkoj expresiji, bal bla
 
Bolje bi bilo da si temu nazvao da li ste individualac..ili se uklapate u masu..preciznije je...msm barem sto se tice poente koju si pokusao da napravis..
.
sto se tice vecine i manjine.....zar nije demokratija u kojoj zivimo vrhovna pobeda vecine..jeste...zivimo u svetu u kojem pravila diktira vecina..da li je to dobro..nznam...

mogu reci da sam u manjini..sto se tice interesovanja itd.....ali nije da se nesto trudim da strcim...gledam svoja posla....to dodje to...
 
simtomatčino da je da sve funkcioniše po većinskom i manjinskom principu
većina je logično opšteprihvaćena, obična, ne dovodi se u pitanje, klišeizirana, mediokritetska, psrosto podrazumevani model
manjina je uvek u centru pažnje i diskusije, iskače iz koloseka, pravi pičvajz, štrči
dolazi i do toga da su maltene manjinska pitanja udarnija i važnije od većinskih

zapravo nemam pojma šta je ideja ove tema
ako pitam kako se doživljavate osećate i gde objektivno jeste
u većini ili manjini i po kojim kriterijumima
znam da ću dobiti izliv fekalija
al to i onako ne gine ovde

uglavnom da banalizujem
jeste većima ili manjina
po ponašanju, interesovanjima, genelnim stavovima, fizičkoj expresiji, bal bla

Zapravo tema je dobra....i lepo formulisana...samo ja ne znam odgovor na to pitanje...ljudi sa strane mi govore da se izdvajam...ali ja sam sama sebi obična i navniknuta na trenutno stanje stvari...tako da ne mogu objektivno i ozbiljno odgovoriti.
 
zapravo, kad su vecine ili manjine u pitanju (a da pritom se ogradimo o nacionalnih manjina, ili recimo gejeva i sl., te teme se mogu i trebaju tumachiti drugachije), tu apsolutno dolazi do izrazhaja ona osnovna psihichka karakteristika choveka, ugradjena u nas na podsvesnom nivou, da pripadamo grupi. Samim tim se josh kod male dece formiraju grupice koje se druzhe, odredjeni dechaci rade jedno, drugi drugo, devojchice takodje, kad se krene u shkolu to postaje josh jache, kako intelektualno sazrevaju, deca pored onog osnovnog dodushe neobjashnjivog njima osecaja antipatichnosti prema nekome samo zato shto ne pripada njegovoj grupi osecaju takodje i ljubomoru, zavist, bes, prezrivost, gadjenje, delom poprimljeno zbog socioloshkog faktora (recimo ako detetu mama kazhe da se ne druzhi s nekim jer je ko zna kakav, dete ce to prihvatiti i bez da zapravo proverava, zato su cigani masovno odbacheni u nashem drushtvu, al to je neka druga tema) a uglavnom zbog te ljudske prirode koja se manifestuje razlichito al ostaje u sushtini ista, znachi osecaj nadmoci u bilo kakvom obliku. I generalno ko kazhe da mu osecaj nadmoci, bilo u verbalnom okrshaju ili mozhda fizichkom, u sportu ili u debati ili bilo gde drugde, ne zadovoljava ego, taj je debelo slagao. A ego je gadna stvar :D I kada to detence dodje u tinejdzherske godine, krece malo ozbiljnija podela, ne ozbiljna po karakteru no po intenzitetu, bilo da je u pitanju oblachenje (air max, starke), muzika (rock, grand), mesto gde ljudi izlaze (splavovi, svirke), ponashanje na chasu (shlihtare), finansijska situacija ili nebitno shta, jer uvek ima neshto. Tu je naravno na delu ona "potreba da se bude drugachiji, jedinstven", shto je koliko banalno toliko i prisutno u svesti ljudi, te onaj koji to po nekom kriterijumu ispuni chesto bude i predmet divljenja, ako se mozhe tako reci. Naravno, chesto onda za takve stvari budu optuzheni mediji, recimo koliko puta je samo ovde na forumu optuzhena pink televizija i grand jer nam "kvari omladinu", shto je loshe gledanje na stvari, omladina je, tako da kazhem, vec "kvarna" samo trazhi ekspresiju, nachin da to manifestuje.
E sad, mogu ja josh, al bolje da pitam prvo jel sam promashio temu? :D
 
temu nemoš da promašiš jer ne znam šta je tema :mrgreen:
recimo u najširem smislu većinsko i manjinsko ponašanje, masa i izdvojene grupe, život sa svetom i osim sveta, lični doživljaji osećanaj štagod

to je tačno za potrebu grupisanja i pripadnosti
i hranjenje ega nadmoći

ali onda

- nesumnjivo imamo one koji nemaju želju za grupisanjem ili bar tako veruju
- onda otkud ta potreba za razlikovanjem po spoljašnjim stavrima koja dovodi do negativnih posledica premda premda smo bar do nekih godina svi u istoj poziciji
- postoji li istinska ravnopravnost bez obzira na spoljašnje razlike
 
- nesumnjivo imamo one koji nemaju želju za grupisanjem ili bar tako veruju

pre bih rekao da se zhelja za grupisanjem ne ispoljava kao vecini, dakle ne postoji zhelja za recimo grupisanjem po muzici ili oblachenju jer to ljudi, istini za volju, prevazidju to kad "porastu", a kod nekog broja tinejdzhera se to jednostavno ranije "otrese", sad zashto je to tako, pitanje je za analizu, ali postoji nekakva ne bih rekao zhelja no tendencija za grupisanjem ne po tim da kazhem "povrshinskim faktorima", jer je to prolazno, vec po recimo stavovima i mishljenju, a to ne prolazi nikada.


onda otkud ta potreba za razlikovanjem po spoljašnjim stavrima koja dovodi do negativnih posledica premda premda smo bar do nekih godina svi u istoj poziciji

pa to je isto po mom mishljenju neka vrsta indirektnog zadovoljavanja sopstvenog egoizma, ljudi uglavnom to pripadanje "gomili" uzimaju kao nekakvu loshu stvar, neshto u fazonu "masa je glupa", pa kad se neko istiche u gomili, razlikuje se, sam je, individualac u tome shto radi, to se chini pozitivno, jer je taj neko "otishao van glupih zatupljujucih normi i pravila", i onda se on u svojoj glavi chini posebnim, a svi hoce da budu posebni :D

postoji li istinska ravnopravnost bez obzira na spoljašnje razlike

pa sad, pitanje je malo suvishe uopshteno, al bih rekao NE, dakle svako je bolji od svakog.
 
Jung je rekao da drustvenost uspeva samo ako se svaki pojedinac seti svoje individualnosti i prestane da se identifikuje sa drugima.Jer individualnost cini svet sarenim, bogatim, da nema nje sve bi bio jedno obicno sivilo.
 
zapravo nemam pojma šta je ideja ove tema



Zapravo

nesumnjivo imamo one koji nemaju želju za grupisanjem ili bar tako veruju

Oni se ne razlikuju mnogo od onih koji su socijalno izolovani jer su ih drugi ljudi odbacili, kad kazem socijalno izlovani mislim na to da nisu prihvaceni od tvoje "vecine" iz naslova. Jer i ovi koji su odlucili da se otudje od sveta, svesno, takvoj jednoj odluci je moralo da prethodi neko razocarenje, depresija, neki veliki pritisak, nervni slom, nagla promena. Od "vecine" se jos izdvajaju i pripadnici ekstremnih sekti, obicno religijskih ili pripadnici nekih zatvorenih krugova.
Tako da oni koji nemaju zelju za grupisanjem, kako kazes, obicno imaju jak razlog zasto su se osamili.

- onda otkud ta potreba za razlikovanjem po spoljašnjim stavrima koja dovodi do negativnih posledica premda premda smo bar do nekih godina svi u istoj poziciji

Negativnim posledicama za koga? Svesna izolacija od mase je cesto dobra stvar za pojedinca, mada asocijalnost jeste generalno losa stvar da, ali ko sto rekoh, postoje neki jaci razlozi ili traume koje su do toga dovele.
A ne vidim koje posledice trpi masa u slucaju izolacije jos jednog usamljenog.
- postoji li istinska ravnopravnost bez obzira na spoljašnje razlike

Ne postoji ravnopravnost i ne treba da postoji, ni u najprimitivnijim zajednicama je nije bilo, tako da je neravnopravnost nesto bazicno , kao kletva.
Ravnopravnost i jednakost po svim stavkama dodje kao kad narkosu kazes da ostavi drogu i da se bavi sportom: Dobro zvuci u teoriji ali je tesko ostvarljivo u praksi.
A generalno nije ni neophodno, nema funkcionisanja uspesnog sistema bez dominacije makar jedne strane. A moze i vise.

@kreptoman
Mislim da se ljudi ne osamljuju zbog toga sto zele da se ocajnicki izdvoje iz mase i jer su umislili da su bolji od drugih, pa da bi nahranili ego.
Dojma sam, sigurna sam u stvari, da tu igraju nekoliko faktora,
kljuc zbog cega se vec polustasali/stasali ljudi( od 15 god. pa nagore) svesno izdvajaju obicno lezi u nekoj ekstremno neprijatnoj,a mozda i ekstremno prijatnoj stvari iz najranijeg detinjstva. Onda kad covek jos nije sposoban da razmislja svojom glavom, kad mu je mozak jos manje vise samo sundjer. A kasnije kad oformis sopstveno kefalo, podsvest(neka secanja ili opazaji iz perioda 2-7 godina) igra ogromnu ulogu.
 
Hm, Shopenhauer je plasirao jednu prilichno lepu metaforu o kontaktu "onih iznad" i "ostalih"... svako "zdravo" bice, naravno, ima potrebu za drushtvom... e sada, shta ako je to drushtvo na neki nachin "neodgovarajuce"? Naime, Artur je to opisao kao susret jezeva u hladnoj pecini... on je jez sa jedne strane pecine, a sa druge je grupa jezeva... njemu treba toplina... pa im se priblizava... ali kada pridje preblizu, ubodu ga njihove bodlje (ljudska glupost, ogranichenost, shta vec) ... te je "drugachiji" jez prinudjen da ostatak zivota balansira izmedju drazi (dobrih i loshih, tj. prijatnih i neprijatnih)... ili da odabere samoizolaciju i na kraju umre od hladnoce. Shta bi ste vi uradili da ste "drugachiji jez"? :)
 
Kapiram da je kljucno pitanje zasto uopste dolazi do te podele na "one iznad" i ostale, da je konfuzna cinjenica sto uopste neki ljudi imaju potrebu da budu drugaciji ili samo misle da imaju potrebu da se razlikuju.

Ali to je u startu losa podela, mislim ako ideju topika povezes sa tom metaforom,
Po temi onaj koji je manjina nije obavezno plus, nije obavezno pozitivac u celoj prici, a po sopenhaueru jeste.
Mislim da ta metafora ne pravi podelu izmedju onih koji su drustveno aktivni i onih koji su izolovani, nego bas na pozitivne ( ne one koji su ograniceni, pametne) i negativne( karakterise ih ljudska glupost ogranicenost itd sto si kazao). A kako su ovi koji su pozitivni uvek bili( i ostace) u manjini, cesto se medjusobno ni ne pronadju nego ostanu sami sa sobom i prepusteni sami sebi i usld te duhovne usamljenosti oni nemaju iprevise potencijala da napreduju, obicno upadnu u neku vrstu depresije kad tad ili jednostavno nemaju stimulans da proizvode. A ne mora da znaci da su obavezno i nedrustveni ili da nisu deo "mase" makar naizgled. Samo sustinski masi ne pripadaju.
 
simtomatčino da je da sve funkcioniše po većinskom i manjinskom principu
većina je logično opšteprihvaćena, obična, ne dovodi se u pitanje, klišeizirana, mediokritetska, psrosto podrazumevani model
manjina je uvek u centru pažnje i diskusije, iskače iz koloseka, pravi pičvajz, štrči
dolazi i do toga da su maltene manjinska pitanja udarnija i važnije od većinskih

zapravo nemam pojma šta je ideja ove tema
ako pitam kako se doživljavate osećate i gde objektivno jeste
u većini ili manjini i po kojim kriterijumima
znam da ću dobiti izliv fekalija
al to i onako ne gine ovde

uglavnom da banalizujem
jeste većima ili manjina
po ponašanju, interesovanjima, genelnim stavovima, fizičkoj expresiji, bal bla

Мањина, дефинитивно. Већину данас интересује само неке тривијалне ствари либералног друштва, док мене углавном привлаче историја, наоружање, философија, древне цивилизације, митологија, књижевност, стрипови...
 
Kapiram da je kljucno pitanje zasto uopste dolazi do te podele na "one iznad" i ostale, da je konfuzna cinjenica sto uopste neki ljudi imaju potrebu da budu drugaciji ili samo misle da imaju potrebu da se razlikuju.

Ali to je u startu losa podela, mislim ako ideju topika povezes sa tom metaforom,
Po temi onaj koji je manjina nije obavezno plus, nije obavezno pozitivac u celoj prici, a po sopenhaueru jeste.
Mislim da ta metafora ne pravi podelu izmedju onih koji su drustveno aktivni i onih koji su izolovani, nego bas na pozitivne ( ne one koji su ograniceni, pametne) i negativne( karakterise ih ljudska glupost ogranicenost itd sto si kazao). A kako su ovi koji su pozitivni uvek bili( i ostace) u manjini, cesto se medjusobno ni ne pronadju nego ostanu sami sa sobom i prepusteni sami sebi i usld te duhovne usamljenosti oni nemaju iprevise potencijala da napreduju, obicno upadnu u neku vrstu depresije kad tad ili jednostavno nemaju stimulans da proizvode. A ne mora da znaci da su obavezno i nedrustveni ili da nisu deo "mase" makar naizgled. Samo sustinski masi ne pripadaju.

Slazem se, pitanje teme bi mogli biti npr. da li je usamljeni jez bolje proshao od jezeva u grupi? Ali onda, sa druge strane, morali bi da definishemo "dobro" a to je vec preduboka filozofija... :)
 
snapshot20081103160024.bmp


:mrgreen:
 
dobro u principu odgovor na svako pitanje je - zato što mogu
ljudi rade stavri koje mogu, odnosu one za koje su predodređeni raznim faktorima i koje su im silom prilika date bez mnogo pitanja zašto

ne znam ko mi je grđi
oni koji bezglavo ptripadaju mejnstrimu
ili oni s previše glave glume crveno slovo u kalendaru
u principu sve je to isti klinac

ali u životnoj praksi to pravi raznorazne probleme, nesporazume i trošenje energije ni na šta
na šta bi je uostalom trošili
 
@kreptoman
Mislim da se ljudi ne osamljuju zbog toga sto zele da se ocajnicki izdvoje iz mase i jer su umislili da su bolji od drugih, pa da bi nahranili ego.
Dojma sam, sigurna sam u stvari, da tu igraju nekoliko faktora,
kljuc zbog cega se vec polustasali/stasali ljudi( od 15 god. pa nagore) svesno izdvajaju obicno lezi u nekoj ekstremno neprijatnoj,a mozda i ekstremno prijatnoj stvari iz najranijeg detinjstva. Onda kad covek jos nije sposoban da razmislja svojom glavom, kad mu je mozak jos manje vise samo sundjer. A kasnije kad oformis sopstveno kefalo, podsvest(neka secanja ili opazaji iz perioda 2-7 godina) igra ogromnu ulogu.

ja sam onda ochigledno pogreshno razumeo stvar, jer nisam mislio na pravo osamljivanje nego na onaj prividni trip razlikovanja od ostalih.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top