ZUKORLIC HOCE DA VLADA SANDZAKOM

gost 227949

Veoma poznat
Poruka
13.999
Zukorlić hoće da vlada Sandžakom



Muftija Muamer Zukorlić, čija je lista pobedila na izborima za Bošnjački nacionalni savet, želi da bude nepriskosnoveni lider Sandžaka i objedini funkcije verskog i političkog lidera Bošnjaka u Srbiji. Zbog toga radikalizuje svoje zahteve i diže tenzije, tvrde upućeni u stanje u Novom Pazaru.
58350_0210-zukorlic-foto-fonet_f.jpg



Poruke muftije Muamera Zukorlića o tome da „će cela zgrada goreti ako većinski stanari žele da zapale jedan stan“ posao su za policiju a ne za političko posredovanje, tvrde za „Blic“ članovi Vlade koji su tražili da ostanu anonimni. Međutim, analitičari smatraju da se čeka odlučan ali mudar potez Vlade.


- Ovo je posao za policiju i postaje ne političko nego bezbednosno pitanje. Zukorlić na Sandžak pokušava da primeni „kosovski scenario“, ali to nije ista situacija i nije ista vlast - kažu za „Blic“ u Vladi.


Zukorlić ne može da računa na podršku Turske, jer je pre posete premijera Tajipa Erdogana Pazaru, sa muftijom razgovarano o tome da može da računa na mesto verskog poglavara ukoliko se odrekne pozicije političkog lidera, što on nije prihvatio. S druge strane, nema ni podršku SAD i članica Evropske unije.


Deklaracija koju su u sredu u Novom Pazaru usvojili pripadnici Muslimana - Bošnjaka lojalnih muftiji Muameru Zukorliću predstavlja očekivanu radikalizaciju stanja u toj oblasti i vreme je za mudro i odlučno političko delovanje demokratske vlasti u Srbiji, smatraju analitičari. Islamolog Darko Tanasković kaže da je „očigledno da Zukorliću odgovara eskalacija napetosti koju stalnim provokacijama sračunato podstiče kako bi se potvrdio kao jedini legitimni bošnjački predvodnik u Srbiji“. Najnovijom deklaracijom Zukorlić je svima uputio poruku da se s njim ubuduće mora računati kao s neprikosnovenim političkim, a ne samo verskim vođom Bošnjaka i jedinim ovlašćenim tumačem njihovih interesa, rekao je on. On je primetio i da je Zukorlić „po ko zna koji put krajnje neprimerenim tonom progovorio o Beogradu i Srbiji, gotovo ultimativno, prozivajući i upozoravajući nosioce najviših državnih funkcija da se ne igraju Sandžakom“. Istoričar Čeda Antić kaže da je ovo što se sada dešava u Srbiji „radikalizacija koju smo morali da očekujemo jer smo mnoge očigledne procese zanemarili i donekle smo sve to dozvolili“. Antić je Tanjugu rekao da je ovo „trenutak kada nema nazad“ i kada najpre treba stvoriti ozbiljan pritisak javnosti na vlast, s obzirom na to da više nije reč o raspadu Jugoslavije već „o mogućnosti ukidanja srpske države“. Profesor na Fakultetu za bezbednost Zoran Dragišić smatra da „neumerene izjave“ muftije Zukorlića svakako ne doprinose uspostavljanju dobrih odnosa između bošnjačke nacionalne zajednice i drugih građana koji žive u Srbiji, ali da su većina Bošnjaka lojalni građani koji u potpunosti učestvuju u srpskom političkom životu i dele sudbinu svih građana Srbije.


Osvrćući se na protekle izbore za nacionalne savete nacionalnih manjina koje žive u Srbiji, Dragišić je rekao da bi Vlada Srbije trebalo da „prizna faktičko stanje“, a ne da se postavlja navijački.


Zukorlić je zatražio od predsednika Srbije Borisa Tadića da razgovara sa, kako je rekao, legitimnim predstavnicima Bošnjaka o njihovom statusu. U Deklaraciji koju je u sredu usvojio Bošnjački nacionalni sabor stoji da su Bošnjaci konstitutivni narod koji žive u Srbiji, kao i da će biti obnovljeno Narodno vijeće Sandžaka, koje bi, po ugledu na Zemaljsko antifašističko veće narodnog oslobođenja Sandžaka (ZAVNOS), trebalo da obezbedi regiju Sandžak sa administrativnom, političkom, kulturnom i svakom drugom autonomijom. ZAVNOS je formiran 20. novembra 1943. godine u Pljevljima, a sandžački Bošnjaci ovaj dan obeležavaju kao svoj nacionalni praznik, čuvajući, kako tvrde, uspomenu na jedan od najsvetlijih datuma u svojoj istoriji.

http://www.blic.rs/Vesti/Politika/198705/Zukorlic-hoce-da-vlada-Sandzakom
 
Упоран је Зукорлић у покушајима разбијања националног бића Србије што се јасно види и из његове реченице изговорене после победе на изборима за Националне савете "Територија Санџака је слободна и више никада неће бити поробљена"што се може сматрати за ратну изјаву једног верског поглавара.Највећа мистерија у целој ствари везаној за Зукорлића и његово деловање је тотална пасивност и одсуство реакције власти у Београду.Јасна је ствар да Зукорлићеве намере нису добронамерне што и сама његова дела и изјаве говоре па се логично намеће питање зашто се његово деловање толерише ?
 
Ovaj sve vise otvoreno preti i izaziva. Samo budali nije jasno sta on hoce. Cilj mu je da napravi neko sranje a sve radi njegove licne koristi.:bljak:

ispravi naslov topica u uvonom postu

NIKAKAV "SANDZAK" U SRBIJI NE POSTOJI NITI CE IKADA POSTOJATI

zukorlic kreiranjem nekakvih sandzaka zeli da prekraja ustavno uredjenje i granice drzave srbije.

zato ga treba UHAPSITI
ali ocigledno da nema ko to da uradi
 
Pa šta je tu problem što čovjek hoće da vlada nečim? :)

Mislim, i svako od nas želi da vlada, makar gradom u kom živi. A da se ne lažemo, u finalu naša želja jeste da vladamo cijelim svijetom. :)


dugo se pitam vredi li truda
ali sigurno da mi se svida
zato zelim da sacekam malo
u odluci ovoj
ne bih hteo da stradam

necu da kopam po dubristu srece
necu da zaprljam ruke
moc pociva negde iza debelih vrata
ja bih hteo da vladam

zaboravicu potrebe
i unutrasnje glasove
samo jedan je put koji vodi do trona
mi cekamo tvoj znak
mi cekamo tvoj znak
samo jedan je put koji dotice nebo
ja bih hteo da vladam

mogu poslati bolji trenutak
mogu birati pogodno vreme
mogu cekati momenat srece
ne zelim da stradam

ja cu mrzeti ledeno hladno
srcem sa sedam kora
ja cu pucati pravo u leda
ja sam roden da vladam

zaboravicu potrebe
i unutrasnje glasove
samo jedan je put koji vodi do trona
mi cekamo tvoj znak
mi cekamo tvoj znak
samo jedan je put koji dotice nebo
samo jedan je put koji vodi do trona
ja bih hteo da vladam, vladam
ja sam roden da vladam

necu da kopam po dubristu srece
ne bih da zaprljam ruke
moc pociva negde iza debelih vrata
ja bih hteo da vladam

ja cu mrzeti debelo hladno
srcem sa sedam kora
ja cu pucati pravo u leda
ja sam roden da vladam!
 
Упоран је Зукорлић у покушајима разбијања националног бића Србије што се јасно види и из његове реченице изговорене после победе на изборима за Националне савете "Територија Санџака је слободна и више никада неће бити поробљена"што се може сматрати за ратну изјаву једног верског поглавара.Највећа мистерија у целој ствари везаној за Зукорлића и његово деловање је тотална пасивност и одсуство реакције власти у Београду.Јасна је ствар да Зукорлићеве намере нису добронамерне што и сама његова дела и изјаве говоре па се логично намеће питање зашто се његово деловање толерише ?

Ta izjava je se odnosila na oslobodjenje od vlasti Sulejmana Ugljanina, koji je od 90-ih godina drzao sve bosnjacko u Sandzaku ... Pokusao je da preuzme i Islamsku zajednicu, ali to vec mnogo teze ide ...
Meni nije jasna ovdje jedna stvar, ako muftija tvrdi da smo konstituvni narod, zasto se onda kandidovao za izbore za savete nacionalnih manjina ....
Mada, logicno bi i bilo da budemo konstitutivni narod ...
 
Ta izjava je se odnosila na oslobodjenje od vlasti Sulejmana Ugljanina, koji je od 90-ih godina drzao sve bosnjacko u Sandzaku ... Pokusao je da preuzme i Islamsku zajednicu, ali to vec mnogo teze ide ...
Meni nije jasna ovdje jedna stvar, ako muftija tvrdi da smo konstituvni narod, zasto se onda kandidovao za izbore za savete nacionalnih manjina ....
Mada, logicno bi i bilo da budemo konstitutivni narod ...



Ma nemoj, konstitutivni narod malo sutra.:rtfm: Onda bi pre trebalo da konstitutivni narod budu Madjari i Slovaci, jer su odaniji ovoj drzavi od vas.:rtfm:
 
Ta izjava je se odnosila na oslobodjenje od vlasti Sulejmana Ugljanina, koji je od 90-ih godina drzao sve bosnjacko u Sandzaku ... Pokusao je da preuzme i Islamsku zajednicu, ali to vec mnogo teze ide ...

Зукорлић је својевремено оптуживао Владу Србије да је заједно са Угљанином одговорна за анархично стање у рашкој.Међутим данас када полако преузима примат у верском и политичком животу и даље напада Владу Србије,несмањеном жестином.
 

Back
Top