Ima li pomoci ili ne- koncentracija je nula ?

anywho

Obećava
Poruka
83
:think: Sta radite kada pokusavate nesto da naucite , a nikako da se koncentrisete ? Moj problem je u tome sto kad krenem da ucim nesto - nebitno ispit ili nesto neobavezno , najvise 30 min me drzi koncentracija, nakon toga osecam zujanje u usima, u glava mi trne ( kao neki mali mravi ), oci ne mogu da drzim otvorene? Kada to krene , naravno prestanem sa ucenjem , ali narednih 3 ili 4 sata nemogu ni Tv da gledam ili bilo sta drugo da radim jer mi u glavi sve " zvoni " :besna: Ako imate neki savet ,puno hvala . :dontunderstand: zasto se to javlja kad imam volju i zelju da ucim ! Help !!!!!
 
Poslednja izmena:
Bitno je da to sto ucis, najpre, stvarno volis . Ovo govorim iz svog ne bas velikog licnog iskustva . Meni nikad nije imalo vajde da ja sednem da ucim nesto sto mrzim iz dna duse, do pre nekoliko godina, kada sam uspeo da "kanalisem" sve to .

Kako ? Postavio sam se vrlo ozbiljno prema onome sto treba da naucim , gledao sam na to vrlo vrlo pozitivno iako sam ubedjen da je to nesto sto mi ne treba, i sto nikad necu koristiti . Ipak sam sebe ubedjivao da ce mi se to nekad u buducnosti isplatiti .

To zujanje u usima, oci koje te bole i dr , to su sve simptomi da je tebi dosadno, zamorno ti je, i logicno je da se mozak umara mnogo brzi jer zna da to sto "obradjuje" tog momenta ne vodi nicemu , samo davanju ispita i posle toga ce ispariti , kao da ga nije ni bilo . Probaj da sebe zavaras, barem priveremeno dok ga ne naucis, da zavaras sebe da ce ti to nekad trebati, da ces nauciti to samo zato sto znas da je znanje dragoceno i da nikad ne znas sta moze da se desi i bas to bude potrebno . Meni je to uvek pomagalo ... i pomaze ...

A onda kad naucis to, onda je osecaj divan, superiornost, toplota oko srca jer znas da si uradio veliku stvar ... Sto je najbolje meni tako naucene stvari vecim delom ostaju memorisane :p

Pozdrav i srecno
 
Možda ti iz ove perpektive deluje kao nemoguća misija, ali je moguće vežbati koncentraciju i učenje. Prosto ti treba kondicija koja se stiče vežabanjem, tj. učenjem. Ne znam da li si na faxu ili si u srednjoj školi, meni je to bitno, jer mi je u srednjoj školi sve bilo drugačije i mnogo lakše sam učila, na faxu je bila druga priča. Imala sam i te faze kada nisam mogla da držim pažnju na knjizi duže od 20 min. Tako da znam o čemu pričaš.
Moraš da nađeš vreme kada ti odgovara da učiš, tj. kada si najsposobnija ujutru ili uveče, i kada te niko ne ometa. Isto sve one fore da nisi sita, gladna... Onda lepo svaki dan povećavaj za 10-15min vreme učenja. Moj ti je savet da naviješ sat na pola sata ili 40 min ako uspeš da izdržiš. I da praviš pauze od 10ak minuta da odmoriš mozak, prošetaš, dišeš duboko, radiš vežbe, nešto što ne zamara mozak (meni fizička aktivnost pomaže kad učim!) Mislim, ovo verovatno sve znaš, i možda ti zvuči kao kliše, ali kada rešiš i pridržavaš se nekih pravila neko vreme onda ti krene samo od sebe. Možda ti nije dobra tehnika učenja za određeni predmet.... Meni pomogne kada nemam koncentraciju da pišem na papir bitne stvari ili zamislim da nekome to gradivo objašnjavam. Nekad razbiješ rutinu, i duže učiš, ali bitno je da vidiš da si nešto naučila. Određen br. strana, pitanja, lekcija... Posle možeš i da se nagradiš kada vidiš da napreduješ:mrgreen:
Nemoj da razmišljaš o tome kako ne možeš da se koncentrišeš ili da ti je gradivo teško, dosadno... Od toga nemaš ništa, lepo udahneš duboko i kažeš sebi: JA to mogu! I navališ. Verujem da imaš i taj fizički osećaj nemoći ali imam utisak da je to možda neki otpor prema učenju. Ako možeš trudi se da ne misliš o tome i da to zanemariš, posle nekoliko dana će ići lakše.

Uh napisah baš dug post, nadam se da će ti nešto biti od pomoći.
 
Hvala Svima , SVE CU DA PROBAM ! Imam jos jedno pitanje > Da li kad naucim npr 3 pitanja dnevno sutra da prvo njih obnovim pa onda krenem da ucim nova 3 i tako svaki dan ili ne :think: Big :bye:

Ja ne bih tako ucio ni jedan predmet . Mislim po pitanjima za koja sam cuo da mogu biti , osim ako je to neki bas bas glupav predmet gde ne vidis svrhu njegovog ucenja . Ja bih to ucio prostim iscitavanjem i stvaranjem smisaone price u glavi, probaj malo vise da razmisljas o tome sto citas, stvaraj neke slike, mozak mnogo lakse pamti vizuelno . Mislim da ti to moze pomoci ;)
 
Stevee, ako postoje ispitna piatanja za predmet koji spremaš i ako ti na ispitu dolaze 3 ili 5 pitanja, a gradivo je takvo da može da se uči po pitanjima, nema tu neke filozofije nego sedneš i radiš po pitanjima. ;) Ne znam šta uči, ali još ako je neki bubalački predmet, nema tu smislenih pričica nego učiš po pitanjima.

Tu moraš da nađeš sistem koji ti odgovara, možeš ako učiš ujutru, uveče da preletiš šta si tog dana radila ili ako učiš uveče, sutradan pre učenja novog gradiva preletiš ta pitanja koja si radila prethodnog dana. Meni je posle jednog prelaženja potrebno bar posle još jedno ponavljanje celog gradiva. Nekad mora i više puta, zavisi od gradiva a i tvoje inspiracije za učenje. Kažu da ponavljanju treba posvetiti više vremena nego učenju, mada kad si u stisci sa vremenom...:think:
Pa javni kako napreduješ sa učenjem :bye:
 
Hvala Svima , SVE CU DA PROBAM ! Imam jos jedno pitanje > Da li kad naucim npr 3 pitanja dnevno sutra da prvo njih obnovim pa onda krenem da ucim nova 3 i tako svaki dan ili ne :think: Big :bye:
Ako imaš dosta ispitnih pitanja i dnevno naučiš po tri odužiće ti se spremanje ispita.Najbolji metod, po mom mišljenju, je da se sutra dan preslišaš ono što si učio dan pre pa tek onda da nastaviš sa novim gradivom jer mozak uvek odbaci veći ili manji deo informacija u toku sna.Takođe je dobro da, ukoliko ti to gradivo dozvoljava, praviš povezane slike u iz naučenog gradiva u glavi(ili bar zapamtiš koncept izvođenja npr. formula).Meni ovaj način odlično pomaže.Pozdrav i srećno sa učenjem
 
Stevee, ako postoje ispitna piatanja za predmet koji spremaš i ako ti na ispitu dolaze 3 ili 5 pitanja, a gradivo je takvo da može da se uči po pitanjima, nema tu neke filozofije nego sedneš i radiš po pitanjima. ;) Ne znam šta uči, ali još ako je neki bubalački predmet, nema tu smislenih pričica nego učiš po pitanjima.

Tu moraš da nađeš sistem koji ti odgovara, možeš ako učiš ujutru, uveče da preletiš šta si tog dana radila ili ako učiš uveče, sutradan pre učenja novog gradiva preletiš ta pitanja koja si radila prethodnog dana. Meni je posle jednog prelaženja potrebno bar posle još jedno ponavljanje celog gradiva. Nekad mora i više puta, zavisi od gradiva a i tvoje inspiracije za učenje. Kažu da ponavljanju treba posvetiti više vremena nego učenju, mada kad si u stisci sa vremenom...:think:
Pa javni kako napreduješ sa učenjem :bye:

ako jeste takav predmet da slazem se kao sto sam i sam naglasio u postu . Ali ako nije onda dzabe njoj ispitna pitanja, kad ce imati ogromnu rupu u znanju . A zamisli tek da je lekar pa da sutra treba da nas leci :eek: Da ne pricam o nekom ko treba sutra da napravi avion kojim cu se voziti :eek:
 
:think: Sta radite kada pokusavate nesto da naucite , a nikako da se koncentrisete ? Moj problem je u tome sto kad krenem da ucim nesto - nebitno ispit ili nesto neobavezno , najvise 30 min me drzi koncentracija, nakon toga osecam zujanje u usima, u glava mi trne ( kao neki mali mravi ), oci ne mogu da drzim otvorene? Kada to krene , naravno prestanem sa ucenjem , ali narednih 3 ili 4 sata nemogu ni Tv da gledam ili bilo sta drugo da radim jer mi u glavi sve " zvoni " :besna: Ako imate neki savet ,puno hvala . :dontunderstand: zasto se to javlja kad imam volju i zelju da ucim ! Help !!!!!
Za koncentraciju ti preporučujem da kupiš Akutil fosfor ili kapsule Ginko biloba ekstrakta u apoteci.Namenjene su upravo za povećanje koncentracije.Deluju po nprincipu povećanja količine neurotransmitera u nervnom sistemu(akutil fosfor) i mozdane mikrocirkulacije(Ginko-bolja cirkulacija u mozgu-više kiseonika-bolje i lakše razmišljanje).Preparati su na prirodnoj bazi.Ja koristim Ginko ali pre svega zbog njegove antioksidativne sposobnosti-zastita od stresa.Poz
 
Stevee, izvini koliko znam nisi još upisao fax, i imaš razmišljanje koje ne važi za većinu naših fakulteta.Mislim da kad upoznaš dosta ljudi sa različitih fakulteta, pa i kad upišeš svoj onda ćeš moći da stekneš neku realnu sliku o načinu obrazovanja kod nas. Da znaš kako ljudi polažu ispite i sa kakvim znanjem dođu do diplome, ne bi tako pričao. Glavni cilj je položiti ispit, pogotovo ako juriš uslov... većini to znanje koje ti ostane nije mnogo bitno. Tužno ali je tako.:sad2: MAda je još tužnije da na našim fakultetima ne uče ljude da primene naučeno, već ih više osposobljavaju za naučni rad... Cimaš se 4-5 god na faxu i onad se zaposliš i shvatiš da je učenje posla tek pred tobom, jer teorija i praksa su 2 različita pojma. ;) Poenta je da ne uče svi za znanje, a i ti koji ne nauče mnogo na faxu rade i imaju zvanje, prema tome mislim da su ljudi koji uče za znanje u manjini na našim fakultetima.Ovo je vrlo široka tema koja nema veze mnogo veze sa koncentracijom, ne bih da idem u off.

Htela sam da se nadovežem na prethodni post o tabletama, to je vrlo individualno šta kome pomaže. Probala sam ih i ja meni je jedno vreme malo pomogao memoaktiv, ali mislim da je kod ovakvih tableta najbitnije da ti sam veruješ da će da ti pomognu. Niko još nije utvrdio da sve one stvarno pomažu pri koncentraciji, ali nije isključeno da ne mogu da pomognu. Ok je i ginko, mada da bi delovao koristi se duže vreme (bar 4-6 nedelja), ali čini mi se da za njega treba praviti pauzu posle 3 meseca korišćenja.Za akutil vladaju različita mišljenja oko delotvornosti, meni nije pomogao, ali nekima jeste. Na mene nije imao nikakvo dejstvo. I još jedno, od nekih ljudi sam čula da im je od ovih tableta ne znam šta sve bilo, ja mislim da to nije izazvano ovim, jer iskreno ove tablete nemaju mnogo jako delovanje.
 
Stevee, izvini koliko znam nisi još upisao fax, i imaš razmišljanje koje ne važi za većinu naših fakulteta.Mislim da kad upoznaš dosta ljudi sa različitih fakulteta, pa i kad upišeš svoj onda ćeš moći da stekneš neku realnu sliku o načinu obrazovanja kod nas. Da znaš kako ljudi polažu ispite i sa kakvim znanjem dođu do diplome, ne bi tako pričao. Glavni cilj je položiti ispit, pogotovo ako juriš uslov... većini to znanje koje ti ostane nije mnogo bitno. Tužno ali je tako.:sad2: MAda je još tužnije da na našim fakultetima ne uče ljude da primene naučeno, već ih više osposobljavaju za naučni rad... Cimaš se 4-5 god na faxu i onad se zaposliš i shvatiš da je učenje posla tek pred tobom, jer teorija i praksa su 2 različita pojma. ;) Poenta je da ne uče svi za znanje, a i ti koji ne nauče mnogo na faxu rade i imaju zvanje, prema tome mislim da su ljudi koji uče za znanje u manjini na našim fakultetima.Ovo je vrlo široka tema koja nema veze mnogo veze sa koncentracijom, ne bih da idem u off.

Htela sam da se nadovežem na prethodni post o tabletama, to je vrlo individualno šta kome pomaže. Probala sam ih i ja meni je jedno vreme malo pomogao memoaktiv, ali mislim da je kod ovakvih tableta najbitnije da ti sam veruješ da će da ti pomognu. Niko još nije utvrdio da sve one stvarno pomažu pri koncentraciji, ali nije isključeno da ne mogu da pomognu. Ok je i ginko, mada da bi delovao koristi se duže vreme (bar 4-6 nedelja), ali čini mi se da za njega treba praviti pauzu posle 3 meseca korišćenja.Za akutil vladaju različita mišljenja oko delotvornosti, meni nije pomogao, ali nekima jeste. Na mene nije imao nikakvo dejstvo. I još jedno, od nekih ljudi sam čula da im je od ovih tableta ne znam šta sve bilo, ja mislim da to nije izazvano ovim, jer iskreno ove tablete nemaju mnogo jako delovanje.

Ja sam ogovio iz moje perspektive , mene stvarno nije zanimalo kako drugi uci, to se mene slabo tice. Govorio sam iz svoje perspektive . Ne ne studiram ali to ne znaci da necu, i ne znaci da cu promeniti misljenje uprkos svemu . S ostatkom se slazem .
 
e ovako sto se ticne nekakvih tabletica,moja topla preporuka je Mg,najobicniji,sumeci ,koji rastvorite u casi vode.Verujte mi bas pomaze.
Drugo,bitno je odrediti deo dana najpogodniji za ucenje,mesto...Jvolim da ucim rano ujutru tako da me ne mrzi da usatajem u 3 ili 4 ujutro. E sad najvise volim svoju sobu,neki uce u citaoni,a ja imam druga koji uci u kaficu!!!!!!!
Radno okrizenje,knjige razbacane na sve strane,zidovi oblepnjeni skicicama,bitnim recima iz teksta.
Zadati cilj ,za koju ocenu ucite,i jako bitno ne slusajte ko je sta dobio,polozio,od vasih kolega,koliko je ko ucio,na mom faksu ima puno korupcije a gde li je nema?
Polagano povecavajte provedeno verme nad knjigom prvi dan uci 2 sata,sutra 3 u i tako ja pred ispit ja ucim i preko 18 sati dnevno.
Uvek isplaniraj koliko ti je vremena potrebno za neki ispit,2-3 nedelje,mesec dana.
I ne zaboravi Život-posle 2 dana crkavanja nad knjigom izadji u provod,na kafu,ganjaj bajs po parku itd.
Ja tako radim za sada mi dobro ide imam visok prosek i život!!!!!!!!!!!!!
 
Hvala. Inace za septembarski rok spremam Pravo i Planiranje( Ekonomski fax ). Oba predmeta su obimna i dosta teska , ali spremam ih po delovima ( jedan deo ima 100 pitanja ) . Inace , tablete Ginko ili caj sam probala i imam UZASNU GLAVOBOLJU - samo sam jednom probala i glava me bolela tri dana. Mg nisam probala ,cak i od Ca imam glavobolju iako su obicni vitamini. Mogu da pijem samo komplex B vitamina i vitamin C . Metod obnavljanja od prethodnog dana nisam koristtila- obicno prvo predjem sva pitanja bez ponavljanja , pa onda ih obnovim jos dva puta. Ali posto sad ima dosta pitanja i mnogo su dugacka moracu da idem na obnavljane od prethodnog dana . Dnevno bi trebalo da predjem 20 pitanja ,da bi za mesec dana presla svih 200 :!:
 
Hvala. Inace za septembarski rok spremam Pravo i Planiranje( Ekonomski fax ). Oba predmeta su obimna i dosta teska , ali spremam ih po delovima ( jedan deo ima 100 pitanja ) . Inace , tablete Ginko ili caj sam probala i imam UZASNU GLAVOBOLJU - samo sam jednom probala i glava me bolela tri dana. Mg nisam probala ,cak i od Ca imam glavobolju iako su obicni vitamini. Mogu da pijem samo komplex B vitamina i vitamin C . Metod obnavljanja od prethodnog dana nisam koristtila- obicno prvo predjem sva pitanja bez ponavljanja , pa onda ih obnovim jos dva puta. Ali posto sad ima dosta pitanja i mnogo su dugacka moracu da idem na obnavljane od prethodnog dana . Dnevno bi trebalo da predjem 20 pitanja ,da bi za mesec dana presla svih 200 :!:

Ma mani tu hemiju . Zar ne mislis da bismo ih svi koristili da to valja . Sve vestacki i sve hemijski napravljeno i strpano u tabletu treba zaobici . Samo prirodno, hrani se sto zdravije izbegavaj obimne obroke pred ucenje .... I zagrej stolicu sto vise mozes i razmisljas pozitivno, posle toga zivela sloboda .
 
Ma mani tu hemiju . Zar ne mislis da bismo ih svi koristili da to valja . Sve vestacki i sve hemijski napravljeno i strpano u tabletu treba zaobici . Samo prirodno, hrani se sto zdravije izbegavaj obimne obroke pred ucenje .... I zagrej stolicu sto vise mozes i razmisljas pozitivno, posle toga zivela sloboda .
"Hemija" ti ne može povećati inteligenciju i pamet ali svakako može pomoći.Nećeš doživeti neki preporod ili prosvetljenje ali će ti biti lakše da pamtiš stvari.Lepo bi bilo hraniti se što zdravije sli obzirom da to košta poprilično i da ni na koji način ne možeš uneti sve potrebne vitamine i minerale u toku jednog dana jasno je da bi trebalo povremeno u toku većih fizičkih ili umnih napora koristiti neki suplement ishrani.E da, svaki put kad čujem veštački vitamin ili mineral se zgrozim.Ne postoji razlika između kako ga zovu "veštačkog" i prirodnog vitamina.Imaju istu formulu i istu ulogu u organizmu.To je jako glupo.Protiv sam upotrebe šumećih tableta jer imaju isti efekat kao kad popijete neki sokić.Ne apsorbuju se dovoljno u organizmu a pored toga imaju i štetne zaslađivače.Mnogo je bolje popiti kapsulu vitamina i minerala posle obroka sa 1-2 čaše vode i pustiti da se polako uz hranu apsorbuju u organizmu.Pozdrav
 
Hvala. Inace za septembarski rok spremam Pravo i Planiranje( Ekonomski fax ). Oba predmeta su obimna i dosta teska , ali spremam ih po delovima ( jedan deo ima 100 pitanja ) . Inace , tablete Ginko ili caj sam probala i imam UZASNU GLAVOBOLJU - samo sam jednom probala i glava me bolela tri dana. Mg nisam probala ,cak i od Ca imam glavobolju iako su obicni vitamini. Mogu da pijem samo komplex B vitamina i vitamin C . Metod obnavljanja od prethodnog dana nisam koristtila- obicno prvo predjem sva pitanja bez ponavljanja , pa onda ih obnovim jos dva puta. Ali posto sad ima dosta pitanja i mnogo su dugacka moracu da idem na obnavljane od prethodnog dana . Dnevno bi trebalo da predjem 20 pitanja ,da bi za mesec dana presla svih 200 :!:

hm, ti baš imaš problem sa koncentracijom. Pa ovako: Zgodna stvar je Soja Lecitin, jeftin je ima ga po marketima. Jedini problem je što ima ukus kao sapun. Ali pomoći će ako ga izmešaš sa medom. Potopiš teglicu u vruću vodu da se otkravi, posle pomešaš sa medom i klopaš. Nisam siguran koliko pomaže ali kašika toga na dan je prilično zdrava, uopšte.

dalje, tu je acutil phosphoro. Neki kažu da radi posao, neki kažu drugačije. Moj drug iz klupe ga je jeo kad je popravljao kečeve, i kaže da ga je držala koncentracija odlična. Ja sam ga pio malo i nisam primetio razliku (to je zato što sam pametan i lep :mrgreen:).

treća stvar za koju sam čuo od mnogih da je jako dobra jeste preparat "Deep Thought". Neki su ga opisivali da te zalepi za knjigu toliko da ne možeš da spavaš. I da ima trajnije dejstvo. Odnosno, da ti nivo koncentracije ostaje zavidan i kad popiješ celu kutiju. Možda ga kupim jednom da budem duplo ludji nego sad. Idealno za oktobarske ispitne rokove...
 
:hvala: Za sad mi je koncentracija mnogo bolja, poslusala sam par gore navedinih saveta. Sto se tice ovih '' prirodnih ' lekova , probala sam ginko caj i nisam sigurna za naziv nesto Memo ..- ali posle prve upotrebe imam glavobolju toliko jaku da tri dana ne mogu posle da ucim. Pa sam videla da od toga nema pomoci i ne pijem nista. Za Deep Tough,Soja lecitin i acutil phosphoro sam cula , ali me strah da probam, jer me stvarno mnogo bolela glava od ginka i mema. Za sada pokusavam da se koncentrisem koliko mogu ,a da li ce to dati efekata videcu u septembru.
 
:hvala: Za sad mi je koncentracija mnogo bolja, poslusala sam par gore navedinih saveta. Sto se tice ovih '' prirodnih ' lekova , probala sam ginko caj i nisam sigurna za naziv nesto Memo ..- ali posle prve upotrebe imam glavobolju toliko jaku da tri dana ne mogu posle da ucim. Pa sam videla da od toga nema pomoci i ne pijem nista. Za Deep Tough,Soja lecitin i acutil phosphoro sam cula , ali me strah da probam, jer me stvarno mnogo bolela glava od ginka i mema. Za sada pokusavam da se koncentrisem koliko mogu ,a da li ce to dati efekata videcu u septembru.

od soje neces imati glavobolju.
 
:think: Sta radite kada pokusavate nesto da naucite , a nikako da se koncentrisete ? Moj problem je u tome sto kad krenem da ucim nesto - nebitno ispit ili nesto neobavezno , najvise 30 min me drzi koncentracija, nakon toga osecam zujanje u usima, u glava mi trne ( kao neki mali mravi ), oci ne mogu da drzim otvorene? Kada to krene , naravno prestanem sa ucenjem , ali narednih 3 ili 4 sata nemogu ni Tv da gledam ili bilo sta drugo da radim jer mi u glavi sve " zvoni " :besna: Ako imate neki savet ,puno hvala . :dontunderstand: zasto se to javlja kad imam volju i zelju da ucim ! Help !!!!!

To je generalno problem svih ljudi...`kako odrzati koncentraciju?`
ako znamo da nasa koncentracija opada svakih 10/15 min. onda bi trebalo da posle tog vremena pravimo kratku pauzu i `napunimo baterije` za dalje ucenje...
evo nekih mojih saveta,kako ja obicno ucim..:D
1.najosnovnije mi je da prostorija gde ucim bude uredna i dobro osvetljena
2.pre nego sednem da ucim,zavrsim sve fizioloske potrebe xD kupim neki sok ili guaranu (ali se to ne preporucuje cesto )za osvezenje...
3.koristim jednu sobu za ucenje,kako bi me sam ulazak u nju asocirao na ucenje ( pomogao Rot :D )
4.pravim skicu,rezime..izlepim hamere po zidu..tako lakse pamtim nkee bitne datume,naucnike,nazive..isl..
5.za vreme tusiranja (pre spavanja) obnovim to sto sam naucila danas xD
6.pre nego krenem na novu oblast ponovo predjem na brzinu,bar glavne citate..(ponavljanje je majka mudrih )
7.uvek sedim uspravno na stolici,ili u krajnjem slucaju se setam po sobi ;)
8.jedem kikiriki :p ( ovo sam cula negde,mozda je bzvz :D ali uspeva mi :hahaha: )
 
To je generalno problem svih ljudi...`kako odrzati koncentraciju?`
ako znamo da nasa koncentracija opada svakih 10/15 min. onda bi trebalo da posle tog vremena pravimo kratku pauzu i `napunimo baterije` za dalje ucenje...
evo nekih mojih saveta,kako ja obicno ucim..:D
1.najosnovnije mi je da prostorija gde ucim bude uredna i dobro osvetljena
2.pre nego sednem da ucim,zavrsim sve fizioloske potrebe xD kupim neki sok ili guaranu (ali se to ne preporucuje cesto )za osvezenje...
3.koristim jednu sobu za ucenje,kako bi me sam ulazak u nju asocirao na ucenje ( pomogao Rot :D )
4.pravim skicu,rezime..izlepim hamere po zidu..tako lakse pamtim nkee bitne datume,naucnike,nazive..isl..
5.za vreme tusiranja (pre spavanja) obnovim to sto sam naucila danas xD
6.pre nego krenem na novu oblast ponovo predjem na brzinu,bar glavne citate..(ponavljanje je majka mudrih )
7.uvek sedim uspravno na stolici,ili u krajnjem slucaju se setam po sobi ;)
8.jedem kikiriki :p ( ovo sam cula negde,mozda je bzvz :D ali uspeva mi :hahaha: )


hm, moj princip je>

lonče kafe.
učim u sobi za radnim stolom.
tv ne postoji u mom životu
kad zaista učim krstarica nije sastavni deo života.
uvek se dobro naspavam.
i glavni trik: uvek učim sa olovkom u ruci. iako beleške obično nikad i ne pogledam, i svesku bacim čim je ispišem, dovoljno mi je samo jednom ili dvaput da predjem gradivo i da ga upamtim.
 

Back
Top