Pitajte za POMOC

cinderela_91

Zainteresovan član
Poruka
154
e ovako... ovde mozete pisati o svojim problemima,nedoumicama,ljubavnim jadima....
sigurno ce vam biti lakse ako to podelite sa nekim..a nadam se da ovde ima ljudi koji su kompetentni da razmotre vas problem,i daju neki savet....(psiholozi,psihoterapeuti,pedagozi ..ili jednostavno ljudi koji se interesuju za psihologiju,studenti...isl...)
ja sam buduci strucnjak iz te oblasti,pa cu vam se pridruziti xD...
 
e ovako... ovde mozete pisati o svojim problemima,nedoumicama,ljubavnim jadima....
sigurno ce vam biti lakse ako to podelite sa nekim..a nadam se da ovde ima ljudi koji su kompetentni da razmotre vas problem,i daju neki savet....(psiholozi,psihoterapeuti,pedagozi ..ili jednostavno ljudi koji se interesuju za psihologiju,studenti...isl...)
ja sam buduci strucnjak iz te oblasti,pa cu vam se pridruziti xD...

Možemo na piće pa da se ispričamo :)
 
evo pitanjce za budućeg stručnjaka - kako pomoći nekome ko odbija pomoć a evidentno mu je potrebna.
aj sad.
Nisam ni budući ni sadašnji stručnjak, al nešto bih dodala. Čini mi se da često te osobe, kojima je potrebna pomoć, ne sagledavaju problem na isti način kao mi. Možda oni nisu ni svesni da njihov problem zahteva pomoć. Mi vidimo, treba im pomoć, oni, verovatno ne.
 
Nisam ni budući ni sadašnji stručnjak, al nešto bih dodala. Čini mi se da često te osobe, kojima je potrebna pomoć, ne sagledavaju problem na isti način kao mi. Možda oni nisu ni svesni da njihov problem zahteva pomoć. Mi vidimo, treba im pomoć, oni, verovatno ne.

To zavisi od inteligencije, introspektivnosti, samosvesti, zrelosti. Oni koji nemaju istaknute ove osobine, ne opažaju svoj problem često na pravi način. Naravno, to ne znači da i inteligentne, introspektivne, samosvesne i zrele osobe ponekad ne mogu da pogreše u opažanju svog problema, ali se to u principu dešava jako retko.
 
A moguce je i da uvidjaju problem ali nemaju hrabrosti/volje/samopouzdanja da se suoce...
Moguce je i da ne zele da se menjaju, jer na neki cudan nacin su se navikli na to destruktvno stanje...
Mozda im treba samo odgovarajuci podsticaj, nova nada..
Ruka koja ce ih povuci/ili gurnuti da naprave prvi korak...

samo nagadjam...
 
Eto ja imam problem, i pitam:

Zivim preko, a bio sam zadnjih dva meseca u Srbiji. Tamo upoznao devojku, sa kojom sam se prvo druzio, imali smo zaista jedan drugarski odnos. Na kraju zavrsili u krevetu. Bilo je predobro, celu noc smo vodili ljubav. Sutradan sam se osecao cudno, jadno, bedno, tuzno...

Stize mi dan kasnije poruka, u kojoj ona kaze, da ne zeli da to ponovimo, jer ja nisam odavde i ne zeli da se jos vise veze.

Sad sam ja zaljubljen? Povredjen? Sta sam? Mnogo mi tesko pada to. Sto mi to kaze bas nakon noci, gde smo se bukvalno preeeeeeedobro slagali, i bilo je savrseno.

Eto, ja neznam...
 
evo pitanjce za budućeg stručnjaka - kako pomoći nekome ko odbija pomoć a evidentno mu je potrebna.
aj sad.


Kao sto rekose,to je u praksi tesko izvodljjivo...ali su grupne terapije od velike pomoci...(ukoliko taj problem moze da se resava pod ovakvim okolnostima )sam razgovor sa osobom koja ima slicne probleme smanjice osecaj usamljnosti i odbacenosti kod bolesnika...
 
Poslednja izmena:
Eto ja imam problem, i pitam:

Zivim preko, a bio sam zadnjih dva meseca u Srbiji. Tamo upoznao devojku, sa kojom sam se prvo druzio, imali smo zaista jedan drugarski odnos. Na kraju zavrsili u krevetu. Bilo je predobro, celu noc smo vodili ljubav. Sutradan sam se osecao cudno, jadno, bedno, tuzno...

Stize mi dan kasnije poruka, u kojoj ona kaze, da ne zeli da to ponovimo, jer ja nisam odavde i ne zeli da se jos vise veze.

Sad sam ja zaljubljen? Povredjen? Sta sam? Mnogo mi tesko pada to. Sto mi to kaze bas nakon noci, gde smo se bukvalno preeeeeeedobro slagali, i bilo je savrseno.

Eto, ja neznam...

pa...izgleda da je ta devojka za tebe zapravo `zenska,dobra u krevetu` ili sam pogresno protumacila? :D ali ti je ocito taj trenutak ostavio najveci utisak ..videces dok si daleko od nje da li je zaboravljas..mislim da je prolazno :) vise afekat, nego osecanje :D ne brini :0
 
aha..pa verovatno ce joj ucestali razogovri sa osobom koja joj je najbliza kolko/toliko pomoci bar da uvdi svoj problem..kad bolesnik postane svestan svog problema(iako je to vrlo tesko priznati sebi ,jel ?)mnogo ce biti lakse ubediti ga da ode kod psihologa,psihijatra...
 
aha..pa verovatno ce joj ucestali razogovri sa osobom koja joj je najbliza kolko/toliko pomoci bar da uvdi svoj problem..kad bolesnik postane svestan svog problema(iako je to vrlo tesko priznati sebi ,jel ?)mnogo ce biti lakse ubediti ga da ode kod psihologa,psihijatra...

kakvi ti razgovori treba da budu?
šta sme a šta ne sme da se priča?
da li je sila dozvoljena i koliko?
 
razgovori treba da budu u vrlo maloj meri prisilni,skoro uopste...(msm dozovljena je intonacija u toku razgovora da se naglasi bitnost lecenja npr )
treba da budu diskretni,iskreni,stalozeni,periodicni,ubedljivi....sa velikim brojem primera iz zivota...
da se govori o uzrocima bolesti(problema),posledicama i prednostima izlecenja...
ne sme se upotrebljavati reci kao sto su `narkoman,ludak,jadan..`itd...koji bi dirali u ego te osobe i aktivirali joj mehanizam odbrane...treba joj prici pre svega kao prijatelj
 
razgovori treba da budu u vrlo maloj meri prisilni,skoro uopste...(msm dozovljena je intonacija u toku razgovora da se naglasi bitnost lecenja npr )
treba da budu diskretni,iskreni,stalozeni,periodicni,ubedljivi....sa velikim brojem primera iz zivota...
da se govori o uzrocima bolesti(problema),posledicama i prednostima izlecenja...
ne sme se upotrebljavati reci kao sto su `narkoman,ludak,jadan..`itd...koji bi dirali u ego te osobe i aktivirali joj mehanizam odbrane...treba joj prici pre svega kao prijatelj

ja mislim da čoveka u tom slučaju treba tretirati kao mačku.

Za mačku se kaže "ako je teraš-neće ući, ako odškrineš vrata-ući će sama"

Dakle, prevatiri pacijenta. Što podrazumeva da mu se pronađe slaba tačka, na šta je slab, odnosno, da se vidi gde su njegova vrata, pa da se ista onda odškrinu.
 
ja mislim da čoveka u tom slučaju treba tretirati kao mačku.

Za mačku se kaže "ako je teraš-neće ući, ako odškrineš vrata-ući će sama"

Dakle, prevatiri pacijenta. Što podrazumeva da mu se pronađe slaba tačka, na šta je slab, odnosno, da se vidi gde su njegova vrata, pa da se ista onda odškrinu.
Da, da, upravo da mu se pronadje slaba tačka, ne može biti da je nema, a ta njegova slaba tačka postaje naša tačka oslonca. Bitno je pomeriti ga, barem i milimetar jedan :) . Šta je nekada mnogo voleo, čemu se radovao, šta ga je nosilo... E, sad, stručnjaci to bolje znaju, da li bi ga mogli takvi naši pokušaji bacili u još veći bedak :think: .
 
Evo ja
zaradjujem manje nego sto trosim.

da li da povecam zaradu
ili da smanjim troskove
ili da se ne sekiram
?

Ne sekiraj se.
Stari i oprobani recept: prouči nekog ko živi lošije, i onda mantraj: "Eto, ima i gorih slučajeva nego što je moj.":mrgreen:
Ili: "Gore ne može biti, što znači da postoji šansa da će jednog dana: a) biti isto b) biti bolje .... a kako predugo traje ova loša faza, realno je očekivati da će biti bolje."

Igraj Loto.

Jednom nedeljno baci se u nepredviđen trošak i kaži: "Kad je bal, nek je maskenbal!"

p.s. Savete primiti s rezervom; vrućina udara u glavu. :lol:
 

Back
Top