LJUDSKI ŠOKOVI

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Izvor

Obećava
Poruka
57
Nekada je biti lekar značilo nešto. Nekada si mogao otići do lekara i dobiti terapiju koja te u 90% slučajeva izleči od bolesti.Danas nije tako.
Pojavljuju se neki mamini i tatini sinovi ili oni koji dolaze do diplome preko veze, najčešće su to mladi i neiskusni kojima na mantilu samo piše ono “dr” a veze sa tim poslom nemaju.

Pre pet godina jedan dečak od 7-8 godina otišao je na operaciju krajnika. Posle operacije dobio je temperaturu. Da bi 7-8 dana nakon toga umro od sepse.
Majka je tužila lekara. On je dobio samo 10 meseci zatvora i 5 godina uslovne slobode!!!
U istrazi je dokazano da temperatura nije merena (nije upisivano u listu bolesnika), majka deteta zaticala ga je bosog i samog u bolničkim hodnicima. Po nogama je imao svrab i sitne ožiljke – mislio je da ga noću ujedaju komarci – a u stvari pucali su mu kapilari. Sve dok majka nije primetila jednog (zadnjeg) dana lokvu krvi pored kreveta. Dete je na svojim rukama odnela na intenzivno i više ga nikada nije videla. Lekar koji joj je saopštio smrt deteta rekao je da je dete umrlo od “bolesti koja jede meso”.
U istrazi je najviše optužena situacija “što nije beležena temperatura”. Stručnjaci su zaključili da je dete trebalo da se leči antibioticima, ali pošto nije, imalo je fatalan ishod.

Međutim, kraj priči nije došao. Nakon smrti deteta, roditelji su otišli na more da se malo opuste. Nakon povratka (nekih 2 meseca) otac deteta izlazio je iz automobila i na njega je naletelo drugo vozilo i na licu mesta ga ubilo.

Šanse da je to bila slučajnost su 1:99% !!! Moje mišljenje je da je potplaćeno od strane lekara da se otac deteta prati i likvidira jer je sigurno on rekao lekaru nešto tipa: “Ako ti ne presudi zakon, ja ću ti presuditi!”. Tako da je lekar smislio plan kako da sve to zataška i kako da spreči da ga ovaj ne ubije za svoje dete.
Ali ovo je Srbija!.Da se ovakav slučaj desio u Americi cela klinika bi bila zatvorena, došli bi novi ljudi a svi ovi na odeljenju bi dobili otkaz! Ovde su krivi svi: počev od onih sestara što nisu merile temperaturu, preko lekara koji je lečio to dete, vizite koja je trebala da pregleda i da vidi da dete ima temperaturu, pa sve do načelnika bolnice koji nije kontrolisao rad zaposlenih na nižem nivou.
Dokle će više da nas leče oni koji blage veze nemaju sa lečenjem???

Ove godine uveli su u nekim gradovima (ne znam da li za sve isto važi) da ako se opredeliš za jednog lekara, kod njega moraš da se lečiš celu godinu dana i nemaš pravo da menjaš lekara. Šta im to znači ?!?!?!?! Zar ako me neki lekar loše leči ja ne smem da ga zamenim za drugog! Koji apsurd! Pa valjda čovek ima pravo da bira lekara! Ali fazon je u tome što svi žele da idu kod dobrih doktora a kod ovih ološa niko neće !!! Prosto oni nemaju posla. Pa nisu znali kako da pacijente rasporede na sve strane….kod svakog po neko da dođe….

“Najžalosnija” je priča medicinskih sestara. Kako one moraju da gube svoje zdravlje zbog pacijenata! Kako treba stojati po ceo dan na nogama, kako je to najgori i najteži posao, kako su one jadne bolesne od raznih hemikalija i pokvarenih aparata u bolnicama, i kako moraju kad odu kući da “razmišljaju” o svojim pacijentima, kako moraju da im budu ne samo medicinske sestre, već i porodica, prijatelji i kako ih to užasno “psihički opterećuje”. A u svemu tome moraju da ostanu “normalni”.
Pa ako im je teško ne moraju ni da rade!!! Pa i drugi ljudi po industrijama udišu različite vrste gasova i hemikalija pa dobiju kancer ili šta već….Jadne one, jadne te medicinske sestrice što su bolesne, pa najbolje da pacijenti ustanu i odu svojim kućama da se leče, a one da legnu u njihove krevete da se naspavaju i odmore od svega….
Samo kukaju kako rade u III smeni i kako su celi dan na nogama. Pa šta su htele, to je humanitarni rad koji to podrazumeva. To im je posao. Pa i drugi poslovi su teški.
Ako im ne odneseš sto grama kafe ili nešto neće ni da te pogledaju!!!
Ljudi umiru zbog njihove gluposti i nemarnosti.
I dokle će ovi da nas leče.
Isto tako, slučaj mladića koji je došao kući na vojno odsustvo, jeo je kući gljive i otrovao se. Imao proliv i povraćanje. Doktorka mu je prepisala praškove i uputila ga kući!!! Mladić, inače sin jedinac – umro je. Kada su je pitali zašto je to uradila, rekla je da nije bilo mesta na odeljenju gde da leži. Inače, dotična nije čak ni smenjena sa posla, već samo “privremeno udaljena” od posla. Kada je majka dovela sina u bolnicu (u zadnjoj fazi) smestili su ga na odeljenje i dali infuziju da prima (ali već je bilo kasno) i ona je upitala lekare zašto se njen sin ne pomera, rekli su joj da: “Spava”.
Zatim slučaj žene koja je otišla na operaciju i lekari su zaboravili gazu u trbuhu. Dobila je infekciju i umrla. Niko nije za to odgovarao. Našli su način da se zaštite.
 
Очигледно си огорчен, али можеш да завршиш медицину и да будеш бољи лекар.
Него, шта ће ово на филозофији????
 
Mi definitivno ne zivimo u normalnoj zemlji, i nije ni logicno ocekivati da kada u drzavi apsolutno nista nije kako treba, da zdravstvo bude neki izuzetak. Decenije negativne selekcije, nepotizma, diletantizma i gluposti su dale rezultate svuda, pa nazalost, i u zdravstvu, gde to daje fatalne ishode. I kao sto ste rekli, mamini i tatini sinovi, koji su ko zna kako zavrsili fakultet, i ekspresno dobili specijalizacije (cast retkim izuzecima), prave svoja groblja. A sa druge strane, ljudi koji su stvarno ucili, i medicinu stvarno vole, tacnije vole ljude, zna se da ne moze los covek da bude dobar lekar, rade neke periferne stvari i mastaju da rade u struci makar i na mestima za koje tatini sinovi nisu ni culi, u unutrasnjosti ili na selu. Toga naravno ima u svim bransama, ali je ovde to najbolnije, jer je tako mnogo toga sto treba znati, a rezultati loseg rada su najdrasticniji. Lepo bi bilo imati nadu da ce jednog dana nesto da se promeni, ali znajuci nas mentalitet, nije lako biti optimista.

Veliki pozdrav i postovanje, PRAVIM ljudima, a oni najbolje znaju ko su...
 
Kao tekovina razaranja drustva treba unistiti ova tri vrlo bitna dela drustva, i to je i ucinjeno.
-U skolstvu su se namnozili salabjzeri koji neznaju , decu i ne vide, lenji i ne radi im se....
Kad dodje neki entuzijasta i pravi profesor da radi , osim sto se bori sa lenstinama profesorima koji ga podrugljivo gledaju kad ustaje da ide na cas odmah po zvonjavi, mora da se bori i sa razlenjenom decom zbog nerada u prethodnim godinama i sa neradnom atmosferom "ma sta se desilo bicete na kraju zadovoljni" koju deci serviraju lenstine profesori (jer onaj koji zabushava mora i deci da dozvoli da zabushavaju).
-U zdravstvu takodje pored kvaliteta , ogroman broj onih koji su "tuceni da bi dosli na posao" ili bar tako izgledaju i ponashaju se. Svode svoj posao na andole i kafenisanje i teshenje , zubari na "to mora da se vadi" ili probacemo , a i laiku je jasno da su mu "ruke prevelike" , "nezgodan je polozaj zuba" , "majstor mu dosao da naplati popravku zubarske stolice pa se nepotrebno stavlja lek" i milion jos MUDROSTI srpskog promuckaj i prospi mentaliteta....
///Ja licno sam svedok kad su u Pozarevackoj bolnici pacijentkinju koja ima upalu slepog creva drzali na ledu sa ladnim oblogama 7 dana nebi li izvukli koju hiljadu evra od "bogatih seljaka" i to objasnjavali upalom jajnika (sta zna seljak sta je upala, to je "napala")///
-Drzavni tuzilac pre nego sto pokrene slucaj prvo izokrece brojeve telefona da vidi dali ce se nekom zameriti , pa onda i ako krene sudija tapka da vidi ko ce mu koliko platiti za otezanje slucaja .

I PITAJTE SE ONDA ZASTO PREKO 80% STUDENATA I SREDNJOSKOLACA ZELI DA ODE IZ OVE ZEMLJE , I SKORO DA JE ISTINA DA CE OTICI SVI ONI KOJI MOGU I KOJI SE SNADJU .....

Imamo lepu zemlju za koju se niko ne bori,
svi su sada u fazi ISMEVANJA.
Shvatite ovo na vishe nacina , svi su istiniti....
 
Tuzni_patak:
Kao tekovina razaranja drustva treba unistiti ova tri vrlo bitna dela drustva, i to je i ucinjeno.
-U skolstvu su se namnozili salabjzeri koji neznaju , decu i ne vide, lenji i ne radi im se....
Kad dodje neki entuzijasta i pravi profesor da radi , osim sto se bori sa lenstinama profesorima koji ga podrugljivo gledaju kad ustaje da ide na cas odmah po zvonjavi, mora da se bori i sa razlenjenom decom zbog nerada u prethodnim godinama i sa neradnom atmosferom "ma sta se desilo bicete na kraju zadovoljni" koju deci serviraju lenstine profesori (jer onaj koji zabushava mora i deci da dozvoli da zabushavaju).
-U zdravstvu takodje pored kvaliteta , ogroman broj onih koji su "tuceni da bi dosli na posao" ili bar tako izgledaju i ponashaju se. Svode svoj posao na andole i kafenisanje i teshenje , zubari na "to mora da se vadi" ili probacemo , a i laiku je jasno da su mu "ruke prevelike" , "nezgodan je polozaj zuba" , "majstor mu dosao da naplati popravku zubarske stolice pa se nepotrebno stavlja lek" i milion jos MUDROSTI srpskog promuckaj i prospi mentaliteta....
///Ja licno sam svedok kad su u Pozarevackoj bolnici pacijentkinju koja ima upalu slepog creva drzali na ledu sa ladnim oblogama 7 dana nebi li izvukli koju hiljadu evra od "bogatih seljaka" i to objasnjavali upalom jajnika (sta zna seljak sta je upala, to je "napala")///
-Drzavni tuzilac pre nego sto pokrene slucaj prvo izokrece brojeve telefona da vidi dali ce se nekom zameriti , pa onda i ako krene sudija tapka da vidi ko ce mu koliko platiti za otezanje slucaja .

I PITAJTE SE ONDA ZASTO PREKO 80% STUDENATA I SREDNJOSKOLACA ZELI DA ODE IZ OVE ZEMLJE , I SKORO DA JE ISTINA DA CE OTICI SVI ONI KOJI MOGU I KOJI SE SNADJU .....

Imamo lepu zemlju za koju se niko ne bori,
svi su sada u fazi ISMEVANJA.
Shvatite ovo na vishe nacina , svi su istiniti....

Evo jedne smelije pretpostavke:
U jednoj drzavi vise njih se bore da budu GLAVNE TATE. U toj borbi ne biraju sretstva jer je bitno samo da se pobedi, bez obzira na zrtve. Onaj ko zbog milosrdja odustane znaci da je gubitnik pa samim tim nista nece ni dobiti. Onaj ko pobedi, bez obzira ako i unisti u toj borbi 90% svega, ukljucujuci i ljude, bice "vlasnik" preostalog - prezivelog dela. Onda ce imati i priliku da taj svoj deo oporavi i uveca, poboljsa ili sta vec i za to ce imati razloga jer je on taj koji ga poseduje. Kad se u drzavi ne zna ko je glavni tata, onda to svi pokusavaju da budu sto znaci da svi rade protiv nekog drugog na sve moguce nacine i nije ih briga sto ljudi umiru ili deca gladuju. Bilo bi ih briga kad bi i poslednji od 100% umro. Tada bi se verovatno izgubili u neku drugu drzavu, jer u postojecoj vise nema cime da se rukovodi ili vlada, tj nema vise sta da se poseduje.
Mozda ovo vecini zvuci kretenski, ali ja sam na osnovu nekih stvari koje se desavaju a koje na izgled nemaju smisla "kreirao" teoriju koja "drzi vodu" u svakoj od nerazjasnjenih situacija te stoga mogu da je prihvatim kao tacnu. Naravno, svako moze da kaze da sam paranoik i ja necu imati argumente da nisam. To i jeste najtuznije. Takodje, povodom onog primera o coveku koji je izgubio dete a posle i sam stradao, mislim da treba prvo videti zasto je njegovo dete stradalo? Mozda je on nekim svojim postupcima tome doprineo? Mozda je bio na putu nekome i nije hteo da odustane iako je znao sta se moze desiti? I sto je najzalosnije, da bi se nesto po tom pitanju promenilo, svako ko to namerava da uradi mora pre svega da bude spreman na posledice takve vrste. Sad ja da postavim pitanje koliko nas je spremno da prihvati takve moguce posledice? I eto vam odgovor zasto se nista nece promeniti.
 
svi znamo koliko su drzavne bolnice i klinike jadne. u to nema sumnje! barem svako od nas je jednom posetio takvu bolnicu (ili zbog lecenja ili je jednostavno isao da poseti nekoga). ja sam u takvim trenucima bila prosto zgrozena situacijom da nema onog najosnovnijeg poput cistih carsava, cebadi, spriceva, i ko zna cega sve ne (naravno, ima drzavnih bolnica koje su bolje opremljene, ali koliko bolje!?). sto se tice zaposlenih, retko ko ce vam se tamo nasmejati, ljubazno vas upitati da li vam mogu nekako pomoci, itd. verujem da i dalje postoji ono "turi doktoru koji euro", itd.
nazalost (ili na srecu)imala sam prilike da provedem par dana u privatnoj bolnici u jednoj stranoj drzavi. bila sam prosto iznenadjena kako su se ophodili prema meni, kao prema nekom "visem" bicu. vec sam prvog dana bila testirana i ispregledana od glave do pete. soba je bila kao nova sa dva kreveta, bila sam sama u njoj,tv satelitska,hrana da prste polizes a kontrole od strane sestara i doktora su bile na svakih 20-30 min. priznajem, nije bilo lose.

poenta je sledeca: kad bi mi se opet tako nesto desilo da zaglavim u bolnici, isla bih u privatnu pa iako je noc tamo oko 300-400 evra koliko se cene krecu. to je jedini nacin da vas u ovoj zemlji tretitaju u pravom trenutku onako kako svakom coveku dolikuje. privatne bolnice da bi opstale i zaradile svoju reputaciju u vecini slucajeva uposljavaju strucnjake tj. ljude koji znaju svoj posao.
 
Monopol:
svi znamo koliko su drzavne bolnice i klinike jadne. u to nema sumnje! barem svako od nas je jednom posetio takvu bolnicu (ili zbog lecenja ili je jednostavno isao da poseti nekoga). ja sam u takvim trenucima bila prosto zgrozena situacijom da nema onog najosnovnijeg poput cistih carsava, cebadi, spriceva, i ko zna cega sve ne (naravno, ima drzavnih bolnica koje su bolje opremljene, ali koliko bolje!?). sto se tice zaposlenih, retko ko ce vam se tamo nasmejati, ljubazno vas upitati da li vam mogu nekako pomoci, itd. verujem da i dalje postoji ono "turi doktoru koji euro", itd.
nazalost (ili na srecu)imala sam prilike da provedem par dana u privatnoj bolnici u jednoj stranoj drzavi. bila sam prosto iznenadjena kako su se ophodili prema meni, kao prema nekom "visem" bicu. vec sam prvog dana bila testirana i ispregledana od glave do pete. soba je bila kao nova sa dva kreveta, bila sam sama u njoj,tv satelitska,hrana da prste polizes a kontrole od strane sestara i doktora su bile na svakih 20-30 min. priznajem, nije bilo lose.

poenta je sledeca: kad bi mi se opet tako nesto desilo da zaglavim u bolnici, isla bih u privatnu pa iako je noc tamo oko 300-400 evra koliko se cene krecu. to je jedini nacin da vas u ovoj zemlji tretitaju u pravom trenutku onako kako svakom coveku dolikuje. privatne bolnice da bi opstale i zaradile svoju reputaciju u vecini slucajeva uposljavaju strucnjake tj. ljude koji znaju svoj posao.


Nazalost, profesija lekara i medicinskih sestri je odavno prestala da bude humanitarna odnosno da se zasniva na humanosti. Predpostavljam da bi te i u drzavnoj bolnici tako pazili i mazili da se ima para. E tu je ona kvaka, mislim da kad se ljudi opredele za takav posao, trebalo bi da ga rade iz vec pomenute humanosti a ne zbog love, ipak se tu radi o ljudskim zivotima. Nazalost, nije tako.
 
Daleko od toga da smatram da treba štiti nemar i nesavesno ponašanje, ali nemojte generalizovati!
Ima divnih ljudi lekara koji su pri tome i uvaženi stručnjaci spremni da se posvete pacijentu i pomognu onoliko koliko je u njihovoj moći.
Isto važi i za ostale ljude zaposlene u zdravstvu.
To je razlog zašto se ne sme generalizovati - konačno, oseća li se neko od vas kao ratni zločinac samo zato što živi u zemlji ili pripada narodu koji je "iznedrio" nekoliko takvih nadaleko "čuvenih"?!
 
smeh:
Daleko od toga da smatram da treba štiti nemar i nesavesno ponašanje, ali nemojte generalizovati!
Ima divnih ljudi lekara koji su pri tome i uvaženi stručnjaci spremni da se posvete pacijentu i pomognu onoliko koliko je u njihovoj moći.
Isto važi i za ostale ljude zaposlene u zdravstvu.
To je razlog zašto se ne sme generalizovati - konačno, oseća li se neko od vas kao ratni zločinac samo zato što živi u zemlji ili pripada narodu koji je "iznedrio" nekoliko takvih nadaleko "čuvenih"?!

Pozdrav za smeh. Jesi li doktor ili sestra (brat)? I gde radis, u bolnici ili na privatnoj klinici. I sam tvoj komentar upucuje na to da ili si:
1. ... mlad(a) i jos te drzi mladalacki elan i vera u ispravno postupanje

ili
2. ...nisi mlad(a) vec si jedan (jedna) od onih retkih koji su iz casnih motiva krenuli u profesiju i uspeli te iste motive da zadrze u sebi i pored svega okolo sto je govorilo da je to glupost.

Naravno da nije glupost i naravno da su osobe poput tebe one koje su zasluzne za pozitivan odnos ljudi prema profesiji doktora (a nisu svi utisci samo negativni, bez obzira na ovu temu) i naravno da ces za to biti nagradjen(a) nicim sto i jeste najbolja i jedina ispravna nagrada. Tacnije, nagrada za takav odnos skoro po pravilu uvek dolazi sa potpuno druge strane, koja naizgled nikakve veze nema sa poslom kojim se bavis, medjutim, sve ima veze, i te kako.
(E sad, ako ne radis u zdravstu, ja se onda iznalupah al nece mi biti prvi put :oops: . A ni poslednji, garant :lol: , medjutim mislim da u svakom slucaju komentar ima smisla). :)
 
Pa evo, reci cu vam ovako, obzirom na tuznu istinu date teme da nam zdravstvo propade: juce odrzah jedno predavanje u jednoj skoli u Zemunu, i rekoh nastavnicima da kad god drzim to predavanje kako na zapadu skolstvo izgleda drugacije nego kod nas i da moramo raditi vise i bolje, oni prevrnu ocima i kazu 'Ali mi NISMO na zapadu, i nase plate NISU zapadne!!' besni na mene. Tacno, rekoh im. Mi nismo na zapadu. I nase plate nisu kao na zapadu, slazem se i sa tim. Jedino sto nas vezuje sa zapadom jeste cinjenica da moramo svoj posao raditi potpuno isto KAO da smo na zapadu, i KAO da imamo zapadne plate. To je nasa profesionalna, moralna i ljudska obaveza prema korisnicima nasih usluga (u njohovom slucaju ucenika, a u mom pacijenata). To smo birali, i znali smo kad smo birali da ne zivimo na zapadu i da necemo imati plate kao na zapadu, ali smo IPAK to birali. Prema tome, ko nije sposoban i ko ne zeli taj 'paket' - moze uvek da izabere da se bavi necim drugim, i da radi nesto drugo, sto ce mu doneti platu 'kao na zapadu'.
Svakako da ni meni ne prija sto svaki bojler majstor uzme 50 eura da promeni grejac, a moj specijalisticki pregled kosta 5 eura!!! Naravno da mislim da je to sramota za ovu struku i za zemlju u kojoj zivimo. Ali to nije problem mojih pacijenata. Moj je izbor da budem psihijatar a ne automehanicar ili elektricar (sa potpunim postovanjem prema ovim profesijama, i bez imalo namere da ih na bilo koji nacin omalovazavam), i za svoj izbor i svoju odluku samo ja snosim odgovornost. Prema tome, ne mozemo se doveka vaditi da ne zivimo na zapadu i nemamo zapadne plate.
NEMA opravdanja.
I zato sto nema opravdanja, a mozda i zato sto ja jesam neko ko je delimicno skolovan na tom istom zapadu, ja vodim tim ljudi u ustanovi u kojoj radim, a koja je drzavna (!), koji se ponasa kao da smo na zapadu: u mojoj ordinaciji na zidovima vise slike i posteri, na prozoru stoje plisane zivotinje, radio je uvek ukljucen na neku tihu klasiku, na mom stolu stoji kutija sa papirnim maramicama, pregledi se zakazuju i svako bude zakazan najdalje u roku od 72 sata , pacijenti koji dodju na pregled bivaju primljeni tacno na vreme (nikada niko kod mene nije cekao, ako je zakazan, vise od 5 minuta, a i to retko), ako negde iznenada moram da odem ili se razbolim, pacijente pozovem kuci da im otkazem vidjenje, svako ko dodje prvi put dobije vreme od jednog sata da iznese svoje probleme, oni koji dolaze na psihoterapiju dobiju punu terapijsku satnicu od 50 minuta moje nepodeljene paznje bas kao sto bi to dobili i u privatnoj praksi, sestra je ljubazna i nasmejana, po potrebi tu je psiholog da uradi psiholosku dijagnostiku i testiranje, defektolog da pomogne djacima i studentima da nauce kako da uce i savladaju skolsko ili ispitno gradivo, socijalni radnik da komunicira sa porodicom, centrom za socijalni rad ili drugim drzavnim sluzbama - i ceo tim, ukoliko je neophodna timska obrada ili terapija cele porodice.

Zbog toga sto moja smena radi kao da smo na zapadu, iako nismo, kolege iz druge smene nas ne podnose - jer zaboga, ja trazim da se radi (aaaaaaa!!!!! :twisted: ). Ali zato,nasi mladi klijenti rado dolaze kod nas, i redovno nam se vracaju, cak i kad vise nemaju problema, ali i oni su se naucili da se ponasaju kao da su na zapadu iako nisu: dolaze u minut na vreme, uvek se jave telefonom da otkazu ako ne mogu da dodju, postuju terapijske protokole, i znaju da smo uvek tu za njih kada im je pomoc potrebna.
Svakako da znamo svi zajedno da nam niko zbog ovoga nece uruciti plaketu u zlatnotisku niti bonus na platu, ali se svi mi osecamo mnogo ljudskije i lepse na svom radnom mestu, i mi i nasi korisnici osecamo se nekako kod kuce kad smo u ustanovi. Covek moze uvek da bira - da li ce biti namrsteni namcor ili ce se ponasati onako kako bi zeleo da se prema njemu ili njegovim bliznjima ponasa neko drugi.Ali osmeh svakako ne kosta nista.

Pozz :wink:
 
dragonfromdarkness:
smeh:
Daleko od toga da smatram da treba štiti nemar i nesavesno ponašanje, ali nemojte generalizovati!
Ima divnih ljudi lekara koji su pri tome i uvaženi stručnjaci spremni da se posvete pacijentu i pomognu onoliko koliko je u njihovoj moći.
Isto važi i za ostale ljude zaposlene u zdravstvu.
To je razlog zašto se ne sme generalizovati - konačno, oseća li se neko od vas kao ratni zločinac samo zato što živi u zemlji ili pripada narodu koji je "iznedrio" nekoliko takvih nadaleko "čuvenih"?!

Pozdrav za smeh. Jesi li doktor ili sestra (brat)? I gde radis, u bolnici ili na privatnoj klinici. I sam tvoj komentar upucuje na to da ili si:
1. ... mlad(a) i jos te drzi mladalacki elan i vera u ispravno postupanje

ili
2. ...nisi mlad(a) vec si jedan (jedna) od onih retkih koji su iz casnih motiva krenuli u profesiju i uspeli te iste motive da zadrze u sebi i pored svega okolo sto je govorilo da je to glupost.

Naravno da nije glupost i naravno da su osobe poput tebe one koje su zasluzne za pozitivan odnos ljudi prema profesiji doktora (a nisu svi utisci samo negativni, bez obzira na ovu temu) i naravno da ces za to biti nagradjen(a) nicim sto i jeste najbolja i jedina ispravna nagrada. Tacnije, nagrada za takav odnos skoro po pravilu uvek dolazi sa potpuno druge strane, koja naizgled nikakve veze nema sa poslom kojim se bavis, medjutim, sve ima veze, i te kako.
(E sad, ako ne radis u zdravstu, ja se onda iznalupah al nece mi biti prvi put :oops: . A ni poslednji, garant :lol: , medjutim mislim da u svakom slucaju komentar ima smisla). :)
Niti radim u zdravstvu, niti sam jako mlada... Na svu sreću, nemam ni nekih velikih iskustava sa lekarima. Ali znam da su ljudi - ljudi (ako jesu) i da nas svuda ima svakakvih. I imam nekoliko prijatelja i poznanika za koje garantujem da su predani i dobri lekari. Rade za istu platu kao i oni koji su neodgovorni i bahati, ali to je već problem ovih drugih (i njihovih pacijenata, na žalost). Ne znam kojih je više, ali i samo zbog onih koje ja lično znam, nije pošteno ovako okarakterisati celu profesiju.
Uostalom, mnogo više, lepše i kompetentnije vam o svemu tome govori post iznad ovog...
 
Machak69:
Hello, Smeh.

Hvala. :wink:

Pozz,
Machak
Ma za šta "hvala"? To kako ti prihvataš i radiš svoj posao najbolje govori o tebi. I zbog takvih niko nema pravo da generalizuje!
Inače ne podnosim generalizaciju bilo koje vrste pa tako niko nema ni prava da tvrdi kako su svi lekari loši... zato što su čitali nešto u novinama ili naleteli na nekog namćorastog, ili im komšinica rekla ovo ili ono.
Pa i lekari bi mogli mnogo što šta reći za svoje pacijente... ni malo lepog niti pohvalnog!

A za ove druge pitanje: da li to što jedna majka ubije sopstvene bebe, druga im gura prst u guzu, treća ih zatvara u stan... znači da su sve majke u ovoj zemlji zlotvori?!
 
Smeh:

To sto kazez za generalizacije - to se potpuno slazem sa tobom. Milsim, i Hitler je pravio neke generalizacije pa vidi gde to odvede svet i kolko miliona mrtvih ostade za njim zbog toga.

Naravno da se slazem da lekari treba da rade svoj posao odgovorno i ozbiljno, ali - zar ne treba SVI ljudi da rade svoj posao odgovorno i ozbiljno?!

I naravno da se ne slazem sa Ninom2 da lekari treba da rade svoj posao 'iz humanosti a ne zbog love' - to jednostavno predstavlja totalnu utopiju; pa i mi, ljudi, od neceg treba da zivimo, humanost mi i nije neka valuta kad dodju racuni da se plate ili treba kupiti povrce i voce na pijaci, zar ne?! Svaki posao se radi zbog novca; zato se i zove posao a ne HOBI.

Pa i kod posla pilota se radi o 'ljudskim zivotima', Nina2. I niko od njih ne trazi da budu humani, pa da lete za 300 eura u avionu u kome na primer ne radi jedan motor...jer zaboga, 'pa jedan vam radi - dosta!'; oni vidis naprave strajk i traze 3000 eura platu i oba motora u pogonu ili nece da lete!
A sto je, izvini molim te, njegov posao odgovorniji nego posao jednog hirurga ili anesteziologa ??? A ja na primer dobro znam da imamo hiruske sale koje nemaju centralni kiseonik, i porodiliste koje do pre godinu dana nije imalo respirator (ne znam da li su ga u medjuvremenu dobili). Sto, kao, ovaj u sali moze kao da ubije SAMO jednog u toku danasnjeg dana, a onaj gore, ako skrsi avion ubice ih 200?!?! Pa je na tom kantaru savesti njegova odgovornost veca?! Ma nemoj! Da si ti taj jedan na stolu sto bi danas mogao da umre, video bih da li je to za tebe 1% ili svih 200%.
Ma dajte ljudi. Onaj ko ide u medicinu i prosvetu, prvenstveno treba da VOLI ljude i decu, trebalo bi da voli da se bavi svojim poslom, i trebalo bi da ZARADJUJE adekvatno svom obrazovanju i odgovornosti koju nosi. Mislite da je zapadni lekar 'humaniji'? On, kao, radi iz humanosti, a ne za kintu?! Pa je zato ljubazan, nasmejan, i odgovoran?! Ma ne bre! Nego, prvo je adekvatno placen, a drugo i vaznije: mogu da ga rebnu takvom sudskom tuzbom da ce da mu ogule kozu sa ledja a pri tom ce mu uzeti licencu za rad za sva vremena. Sve je to sistem nagrade i kazne.
Bez obzira sto se slazem da nema opravdanja za lose, aljkavo, neodgovorno i bahato ponasanje u zdravstvu, morate da budete svesni da mi bre radimo u NELJUDSKIM i prakticno NEMOGUCIM uslovima. A svaki posao, pa i ovaj posao, radi se za kintu. Da se ne lazemo. Treba raditi da bi ziveo, a ne ziveti da bi radio! ZIVI DA BI ZIVEO.

Pozz,
Machak
 
Machak69:
Smeh:

To sto kazez za generalizacije - to se potpuno slazem sa tobom. Milsim, i Hitler je pravio neke generalizacije pa vidi gde to odvede svet i kolko miliona mrtvih ostade za njim zbog toga.

Naravno da se slazem da lekari treba da rade svoj posao odgovorno i ozbiljno, ali - zar ne treba SVI ljudi da rade svoj posao odgovorno i ozbiljno?!

I naravno da se ne slazem sa Ninom2 da lekari treba da rade svoj posao 'iz humanosti a ne zbog love' - to jednostavno predstavlja totalnu utopiju; pa i mi, ljudi, od neceg treba da zivimo, humanost mi i nije neka valuta kad dodju racuni da se plate ili treba kupiti povrce i voce na pijaci, zar ne?! Svaki posao se radi zbog novca; zato se i zove posao a ne HOBI.

Pa i kod posla pilota se radi o 'ljudskim zivotima', Nina2. I niko od njih ne trazi da budu humani, pa da lete za 300 eura u avionu u kome na primer ne radi jedan motor...jer zaboga, 'pa jedan vam radi - dosta!'; oni vidis naprave strajk i traze 3000 eura platu i oba motora u pogonu ili nece da lete!
A sto je, izvini molim te, njegov posao odgovorniji nego posao jednog hirurga ili anesteziologa ??? A ja na primer dobro znam da imamo hiruske sale koje nemaju centralni kiseonik, i porodiliste koje do pre godinu dana nije imalo respirator (ne znam da li su ga u medjuvremenu dobili). Sto, kao, ovaj u sali moze kao da ubije SAMO jednog u toku danasnjeg dana, a onaj gore, ako skrsi avion ubice ih 200?!?! Pa je na tom kantaru savesti njegova odgovornost veca?! Ma nemoj! Da si ti taj jedan na stolu sto bi danas mogao da umre, video bih da li je to za tebe 1% ili svih 200%.
Ma dajte ljudi. Onaj ko ide u medicinu i prosvetu, prvenstveno treba da VOLI ljude i decu, trebalo bi da voli da se bavi svojim poslom, i trebalo bi da ZARADJUJE adekvatno svom obrazovanju i odgovornosti koju nosi. Mislite da je zapadni lekar 'humaniji'? On, kao, radi iz humanosti, a ne za kintu?! Pa je zato ljubazan, nasmejan, i odgovoran?! Ma ne bre! Nego, prvo je adekvatno placen, a drugo i vaznije: mogu da ga rebnu takvom sudskom tuzbom da ce da mu ogule kozu sa ledja a pri tom ce mu uzeti licencu za rad za sva vremena. Sve je to sistem nagrade i kazne.
Bez obzira sto se slazem da nema opravdanja za lose, aljkavo, neodgovorno i bahato ponasanje u zdravstvu, morate da budete svesni da mi bre radimo u NELJUDSKIM i prakticno NEMOGUCIM uslovima. A svaki posao, pa i ovaj posao, radi se za kintu. Da se ne lazemo. Treba raditi da bi ziveo, a ne ziveti da bi radio! ZIVI DA BI ZIVEO.

Pozz,
Machak
Kad god pročitam ovako nešto, pomislim da ipak ima nade za ovu zemlju.Pozdrav
 
Machak69:
Smeh:

Bez obzira sto se slazem da nema opravdanja za lose, aljkavo, neodgovorno i bahato ponasanje u zdravstvu, morate da budete svesni da mi bre radimo u NELJUDSKIM i prakticno NEMOGUCIM uslovima...


Voleo bih kada ljudi nebi racunali da istorija pocinje danom njihovog rodjenja.
U kakvim uslovima su radili zdravstveni radnici pre 20, 30 i vise godina...
Nema to blage veze sa uslovima, tu je u pitanju sistem vrednosti koji je nazalost odavno skrenuo u pogresnom pravcu. Jer osim novca, zivotu treba dati i neki smisao zar ne?
 
E, lupio pa ziv ostao!

Izvini, kako da ti kazem - ali ja nisam radio u uslovima od pre 20-30 godina, pa ne znam. Mozda ti imas licna iskustva pa mozes da mi kazes kako je to onda bilo, pre, kad su uslovi bili losiji a a lekari bolji, a ljudi..... (zbog toga sto uslovi, je l', nemoju veze) umirali do svojih 60-tih, tuberkuloza i upala pluca bili smrtonosne bolesti, a svaka peta zena (od onih koje su se tada poradjale na njivi, jer zaboga, po tebi je i to normalna prirodna stvar verovatno) umirala?!

Naravno da je medicina postojala i pre 30, i pre 100, i pre 2000 godina, u svakom periodu na svoj nacin. No ne znam da li bi ti zeleo da ti daju da zagrizes kais i da te dezinfikuju viskijem kad bi trebalo da ti izvade metak iz ruke ili odseku nogu?! I da li bi bas pristao, kad bi hitno - ili nehitno! - morao na operaciju i zivot ti visio o koncu, da ti neko meri pritisak aparatom za pritisak i pritiska balon za disanje ili bi ipak bar malo vise voleo da te te stave na monitor za pracenje vitalnih funkcija i imas sve ono sto je neophodno za zbrinjavanje vitalno ugrozenog pacijenta (tipa rendgen filmova i aparata, funkcionalnog ultrazvuka na kome nesto moze da se vidi, laboratorije koja ima reagense za sve potrebne krvne analize, itd)!
Nego kad odu u bolnicu takvi ko ti koji se pozivaju na sistem vrednosti a ne na uslove prvi kukaju kakva je hrana, kakvi su razvaljeni kreveti, pocepane posteljine, 10 pacijenata u jednoj sobi, nema vode u WCu, jao odranja se plafon, jao nema grejanja....!
Tako da molim te, nemoj mi pricati o nekim stvarima o kojima zaista ne mozemo da diskutujemo, jer postoje neke civilizacijske norme koje su ustanovljene, i nisam ih ja ustanovio nego neko daleko za to obrazovaniji i upuceniji i od mene i od tebe.
Od pre 20-30 godina medicina se pomerila za svetlosne godine a mi smo jos u srednjem veku! Kolko god verujem i slazem se da lepa rec i osmeh deluju izuzetno lekovito, ako nemas lekove da nekog lecis od tuberkuloze, ili neko umire jer ne mozes da mu obezbedis krv, ili sto je praksa bila do pre par godina - jednim komadom hiruskog konca predvidjenim za JEDNU intervenciju usivas tri pacijenta, jer ga (konac!) seces na tri dela posto ga stedis i nemas ga -

onda mozes da milo gledas i toplo se osmehujes do sudnjeg dana. Naravno, i nazalost, do sudnjeg dana pacijenta. I zato te stvarno molim da se suzdrzis od neosnovanih izjava, jer zaista nemas pojma o cemu pricas. A istorija nije pocela ni mojim rodjenjem niti ce se mojom smrcu zavrsiti; ja bar nesto radim da se stvari pokrenu iz mrtve tacke i da se nesto menja - onoliko kolko mogu i kako najbolje znam. A sta si ti uradio da "zivotu das neki smisao"? Ne znam za tebe ali ni ja, ni drugi koje znam (i iz zdravstva a i inace) ne mogu tim smislom zivota da obezbede sebi ni svojim porodicama egzistencijalne potrebe. Ja jos nisam na tom duhovnom nivou kao ti da od smisla zivim, meni je novac (nazalost) jos uvek sredstvo placanja.
 
Pa i lekari bi mogli mnogo što šta reći za svoje pacijente... ni malo lepog niti pohvalnog!

A za ove druge pitanje: da li to što jedna majka ubije sopstvene bebe, druga im gura prst u guzu, treća ih zatvara u stan... znači da su sve majke u ovoj zemlji zlotvori?![/quote]


Naravno!!!




Sala, sala, sala, sala, sala.......... :lol: :lol: :lol:
 
Vidim ova tema se počela dobro razvodniti, i slažem se da su lekari pre 100 godina obavljali svoj posao upravo tako: dezinfikuju te viskijem- a izvade ti metak, to upravo potvrđuje da u vremenu u kom nije bilo uslova za adekvatan rad oni su bili stručni i vešti u svom poslu.

Novac je svakako važan za svakog čoveka koji nešto radi i od toga mora da živi i prehrani svoju porodicu. Novac jeste sredstvo plaćanja, ali niko nema pravo da zbog svog “minimalnog sredstva plaćanja” i očajno loše ekonomske pozicije u kojoj se nalazi druge ljude unesrećuje. Da zbog toga neko plaća svojom glavom.
Ako zbog toga dolazi svaki dan na posao mrzovoljan, ako zbog “materijalnih problema” koje ima u svom životu - zaboravlja gazu, makaze ili šta već u stomaku svojih pacijenata, ako zbog toga prepisuje lekove samo zato da “otalja” svoj posao, ili ako (u najgorim slučajevima) radi nešto – suprotno humanosti – ne bi li napunio svoje prazne džepove, kao što su slanje žena na carski rez, samo zato da bi naplatili svoje usluge, a žena može normalno da se porodi, ili slanje čoveka na operaciju da bi mu izvadili zdrav bubreg… i još bezboj primera. Ako im je mala plata za koju rade, i “žaO” što nije veća neka idu neka se bave nekom drugom vrstom posla, vozači lepo zarađuju, neka voze kamione i puste neku kasetu i neka pevaju, nisu pacijenti tome krivi i niko nema pravo da zbog toga optužuje svoje pacijente kako su “zahtevni”, “glupi i nedokazni“, “paranoici” ili šta sve…
Niko ne generalizuje, slažem se da i među ljudima u medicinskoj struci ima stručnih i dobrih ljudi i oni se mogu prebrojati na prste (čast izuzecima), ali realno gledano kadrovi koji rade su većim delom loši. I ja ne mogu da opravdavam ljude koji (kao što je to već neko ovde lepo rekao) prave svoja groblja!!! Ne sposobni su i velike neznalice. Nekada su se žene porađale na njivi i neke od njih su umirale, bar se znalo zašto! A danas žena se porađa u bolnici i ljudi doživljavaju šokove kada dobiju vest da ne samo da je umrlo dete, već i žena. Slučaj koji se desio u oktobru mesecu, ove godine, zbog greške lekara u Zemunskoj bolnici preminula je žena koja je trebala da se normalno porodi. I žena i dete su umrli. Išla je na preglede, lekar je rekao da je sve u redu sa bebom i majkom. Međutim, nije bilo tako. Suprugu su mu odveli na carski rez jer su hteli da izvade dete, jer su majci otkazale vitalne funkcije. Lekar je rekao: “Dešava se”. Na otpusnoj listi je pisalo da je beba umrla u 10.50, a majka u 12.45. Ali istina je zapravo da je , beba već umrla u majčinom stomaku. Lekar je rekao kako je majka imala upalu pluća. Kada je upitao da li se to može preko krvi ispitati, rekao je da može. Pokaže mu nalaze u kojima je potvrđeno da je sa majkom – sve u redu, i upitao ga da li se od upale pluća tako umire?, a lekar mu odgovori da se to retko dešava. U stvari, pojavila joj se voda u plućima i nije mogla da dozive babicu ili lekara nekog od njih, ali pošto nikog nije bilo, oni su zakasnili, kasno reagovali i kasno su stigli da joj pomognu.
Dokle to treba da nam se “DEŠAVA???”. To NE SME da se dešava! Ukoliko i dođe do komplikacija spasava se bar jedno: ili dete ili majka. U ovom slučaju nije ni jedno. Treba da mu se oduzme licenca za rad. Koliko ljudi treba da umre da bi nekom bila oduzeta licenca za rad? 5-10-1000 ??? Dokle ćemo da štitimo one ljude koji su nam rođaci, prijatelji, rade u medicinskoj struci i za njih da govorimo da su “stručni i dobri” samo zato što su nam rođaci i samo zato što su prema nama dobri i što kada dođemo do njihove ordinacije znamo da ćemo biti primeljeni preko reda. A druge mogu da ne adekvatno leče, ubijaju itd… Šta nas briga za druge, važno je dok prema nama budu super, i dok nas dobro uslužuju oni su dobri lekari!!! Za najvećeg nesposobnjakovića i zlotvora na odeljenju potvrdićemo da je najstručniji i najhumaniji čovek, samo zato što je prema nama ok! Ne, nije bitno šta je učinio drugima. Jednoj ženi je njen doktor prepisao lekove, da bi tek posle izvesnog vremena čula da je taj lek u drugim zemljama zabranjen jer se od njega umire!!! Kada je otišla kod svog lekara, on je ubeđivao kako nije dobro čula, kako to nije taj lek, ali eto prepisaće joj drugi ako ona to želi….Kasnije ona je informaciju proverila, i videla je da nije pogrešila već da je apsolutno u pravu, rekla mu je kako može da ga zbog toga tuži, on je bio jako ljubazan, predusretljiv prema njoj samo da bi se ona predomislila….I predomislila se. Milioni ljudi se predomisle. Ne žele da idu po sudovima da se tužakaju. Da podnose krivične prijave. Smatraju da ništa neće sa tim postići. Zašto? Zato što znaju krajnji rezultat! Zato što će uvek lekar biti u pravu jer njega ima ko da zaštiti, pa čak i kada je smrt rođenog deteta u pitanju. Znam ženu kojoj je ćerka bila na lečenju, jedva preživela operaciju, i ne želi da tuži dotičnog lekara samo zato što njihov rođak radi na klinici istom odeljenju gde i taj lekar samo zbog toga što su oni prijatelji i on na višem rangu od njihovog rođaka.I da ne bi izbio sukob među njima samima, otkaza i sl., žena je prešla preko svega.

Ovde neko reče:“Pretpostavljam da bi te u državnoj klinici pazili i mazili da se ima para”. Da li to znači da ako sad nema para imaju pravo da ljude tretiraju kao životinje?

Možda oni stvarno hoće da pomognu, ali oni ne znaju da pomognu.
Ne radi se o tome što ljudi umiru što nestane krvi ili konca, reč je o tome kada ljudi umiru zbog nečije nemarnosti, zbog LJUDSKOG FAKTORA, greške lekara, ne pravilnog lečenja. Kada ti ne treba ni krv, ni konac već ubiješ dete jer mu nisi merio temperaturu!!! Možda oni žele da leče, možda žele da pomognu, ali NE ZNAJU! Oni treba da rade neki drugi posao. Da leče OVCE, neke životinje.Čak i za to se u nekim zemljama odgovara. Za ne pravilno lečenje životinje, a ne samo za čoveka. Ovde ubiju čoveka i nikom ništa.

Pacijent koji dolazi u ordinaciju njega ne zanimaju teorije da li lekar radi zato da bi živeo ili radi zato da bi radio, ili živi da bi radio, bolesnom čoveku je u mislima da : “Treba preživeti”.
Ne možemo čekati kada budemo imali EVROPSKE PLATE pa da budemo predusretljivi prema bolesnim ljudima, da tek onda budemo nasmejani, ljubazni, da ne pravimo katastrofične greške zbog kojih ljudi život gube, moramo paziti na svoje pacijente kao da su naša rođena deca, moramo to činiti SADA i ODMAH!!! Bez obzira što plate NISU ZAPADNE, moramo raditi KAO da smo na Zapadu, jer to je profesionalna, moralna i ljudska obaveza.
 
smeh:
Pa i lekari bi mogli mnogo što šta reći za svoje pacijente... ni malo lepog niti pohvalnog!

Ma da…pacijenti samo kukaju traže “jao ovo….” , “jao ono….” ma da u pravu si....zaslužuju da ih polože na postelju išibaju i istuku kakvi su….
Jadni ti lekari kakve muke muče sa njima....
 
Neko prozva komshinicu, kao: ona nekome neshto neprovereno rekla a ovaj joj poverovao. Shala, naravno (mislim, moja).
Interesantna tema, nije bash tipichno filozofska, ali je potrebno mnogo muckati glavom kada se njoj razmishlja, te eto nam i filozofije.
Svaka chast s moje strane mnogim ljudima ovde. Machku, kako radi svoj posao, ostalima kako razmishljaju. S tim shto je ovo jedna od onih tema, gde diskusiji nema kraja, a mogu se opasno ukrstiti koplja. Zato shto problem ima mnogo aspekata a niko od nas ne moze sa svih pogledati. Naravno da nisu svi lekari neodgovorni i naravno da takvih ima mnogo. Naravno da se ne ponashaju svi pacijenti kao stoka a isto tako stoji i da se mnogi, mozda chak vecina ponasha tako. No, i lekari su pacijenti a svi smo ljudi.
Ono shto je meni posebno interesantno ovde, a deshava mi se i u zivotu iako ne radim u zdravstvu je konstatacija: ne mozemo raditi kao na Zapadu, jer ne zivimo na Zapadu. Prvo, pitanje: shta je to Zapad? Na mnogo nachina razni ljudi razumeju ovaj pojam. Zatim, moj stav: nikada necemo ni postati “Zapad” ako ne budemo pocheli tako da radimo i da se ponashamo. Kod nas u ovoj zemlji, svi kukaju, svima je teshko: da rade, da se leche, da neguju decu, da razmishljaju, da ne rade itd. Ljudi hoce prvo blagostanje, pa ce onda malo da prochachkaju zube posle dobrog ruchka, po mogucnosti blenuci u TV i da odluche da sada mogu da pochnu i da rade.Toga nema, osim u bajkovitim filmovima.
Mene interesuje, shta misle ostali o ovome: da li je ovakvo ponashanje (iz kompletne teme) slika nasheg naroda u ovom vremenu i ovoj zemlji ili je to prosto ljudska psihologija, ali tamo negde se to ima u vidu pa je organizacija dobra, ili su neki drugi ljudi, narodi, u drugim zemljama-bolji i pametniji od nas?
Lichno mislim da je u pitanju ovo drugo.
Ukoliko sam zloupotrebila temu i skrenula je na neku drugu, nije bilo namerno; u tom sluchaju sam napravila digresiju te otishla za njom i u tom sluchaju se izvinjavam ostalim uchesnicima, a moderator neka radi svoj posao kako smatra da je primereno.
 
Izvor:
smeh:
Pa i lekari bi mogli mnogo što šta reći za svoje pacijente... ni malo lepog niti pohvalnog!

Ma da…pacijenti samo kukaju traže “jao ovo….” , “jao ono….” ma da u pravu si....zaslužuju da ih polože na postelju išibaju i istuku kakvi su….
Jadni ti lekari kakve muke muče sa njima....

E, Izvor, daj, majke ti! Posto vidim da me na vise mesta interpretiras van konteksta i POTPUNO PROMASUJUCI SMISAO - prvo, citaj malo pazljivije ono sto se pise pa i ono sto sam ja pisao, i PRATI kontekst ako si sposoban za to. Drugo, je l' ti to mene citiras, za zapadne plate i da moramo raditi KAO da smo na zapadu?! Ili je to tvoja umotvorina? Kolko se secam - upravo sam to rekao, i obeleo pricajuci kako NEMA OPRAVDANJA za nemar, aljkavost, neprofesionalnost i neznanje.

Ali zivota ti ostavite se vise price o uslovima-neuslovima, i kolko uslovi nisu vazni. JESU VAZNI, covece - podjednako su VAZNI uslovi i strucnost, jedno bez drugog ne ide; ide, i moze, ko sto se kod nas iz prilozenog vidi - ali nije dobro! Sta si se ponovo uspalio - lekari zveri, stoka, ubice?! Prave groblja i treba da odgovaraju! Pa NARAVNO da treba da odgovara svako onaj ko pravi groblje i odgovoran je za neciji zivot a nekompetentno se ophodi. I Naravno da treba da odgovara svako onaj ko neprofesionalno radi svoj posao - pa TO SE PODRAZUMEVA u svakom poslu, covece boziji, sta si poplaveo pricajuci o tome, kad se sa tim svi slazemo, ja prvi!
Ali nevolim kad se neko po meni poken*a zato sto kazem da je tuzna istina da lekari u ovoj zemlji rade u NEMOGUCIM i NEVEROVATNIM uslovima.

Mogu i ja da ti izvadim metak iz ruke - zubima ako hoces, sve uz topao pogled i osmeh, ali ne znam da li bi ti se to svidelo?!
Naravno da ti svi najbolji uslovi na svetu nista nece znaciti ako pored stola imas nekog zadriglog dripca u hiruskoj uniformi koji ce da ti odsece pogresnu nogu jer je budala, alkoholicar ili jednostavno - mrzi ga da bas tog dana ukljuci mozak! Ali isto tako NARAVNO da mozes da imas najstrucnijeg, najljubaznijeg, najprofesionalnijeg i najvrsnijeg hirurga na svetu pored operacionog stola ako nema centralni kiseonik, krv, konac, monitor za vitalne funkcije - njegova kompetentnost ti nece biti NI OD KAKVE POMOCI!

Ima puno losih stvari, slazem se, i na kraju krajeva kao neko ko je dobar deo vremena proveo po raznim zdravstvenim ustanovama, imam direktne uvide u sva i dobra i najlosija zbivanja, ali brate, ti ga bas pretera - toliko si usao u okorelu predrasudu i toliko si se zapalio da to vec poprima obris potpuno jednostranog jednoumlja. Olabavi malo, nisu svi koji nose beli mantil kasapi, znas. Mozda si ti nekog izgubio na neki strasan nacin ili si sam bio zrtva neke strasne situacije, i ako je tako zbog toga mi je zao, ali daj malo prostora ideji da nisu bas svi mengelovski raspolozeni da samo vrse eksperimente na ljudima. Osim toga, ako vec imas tako cvrst stav, kao i onaj gane011 bese li, sta si ti uradio povodom svega toga? Sta si uradio da doprineses na BILO KOJI nacin da se nesto promeni ili menja? Kakav je tvoj doprinos? Sem sto se uspaljujes na ovu temu po forumima? I pre nego sto nastavis da se 'kamenom bacas...' razmisli malo da li si i ti bas TOLIKO cist i bezgresan u svom poslu i u zivotu uopste.
Ja znam da nisam, i to je ono sto me cini ljudskim bicem. Radim, ponekad gresim, trudim se da sto manje gresim, da izvucem pouke iz svojih gresaka i ne ponavljam ih, dajem svoj maksimum, i nadam se da je to dovoljno da nekom pomognem jer sem mog maksimuma nemam nikakve YEBENE USLOVE da ikome pomognem, sem mog entuzijazma i dobre volje, i mukotrpnog rada nemam bas nikakve uslove da bilo kome obezbedim da mu bude malo bolje! Zato me stvarno mimoidjite sa tim trkeljisanjem kako uslovi nisu vazni. Jer jesu. A nekompetentnost i neznanje treba da budu kaznjivi zakonom. Za to NEMA opravdanja.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top