Ловачки авион који је обележио Други светски рат-ГЛАСАЊЕ

Други светски рат је обележио

  • британски Спитфајр (Spitfire)

  • немачки Месершмит Ме 109

  • совјетски Јаковљев Јак-9

  • јапански А6М Зеро

  • амерички П-51 Мустанг


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

ВОДКА

Iskusan
Banovan
Poruka
5.913
Ову материју ВРЛО слабо познајем па бих хтео да чујем неко ваше мишљење уколико сте се интересовали за дотичну. У анкети ћу навести најпознатије ловце Другог светског рата, то јест оне који су највише произвођени, гласајте за онај који сматрате да је у то време био најубојитији, најмодернији, најнапреднији и евентуално образложите.
 
Pa ovako, kao prvo oznaka za mesersmit nije me-109 nego bf-109 to je cesta greska koju ljudi prave. Kao drugo nisi ubacio Fw-190 koji proizveden u preko 20000 primeraka i zasluzuje da bude na listi.

A sad redom:

Spitfire je po meni avion kome se daje previse medijske paznje, kao avion koji je dobijo bitku za Britaniju sto je glupost, nije avion dobijo nego dobra taktika Britanaca, a losa Nemaca.

Bf-109 po meni favorit, voleli su ga svi piloti luftwafe-a sto se vidi i po broju asova na njemu ( Eric Hartman 352, Gerhard Barkhorn 301, Gunter Rall 275 itd.). Jedina mana bf-a je sto je imao uzak stajni trap sto je dovelo do dosta nesreca pri sletanju (vise aviona je izgubljeno u udesima nego u borbi) i mali dolet.

Jak 9 ne znam mnogo o njemu, tipican Sovjetski lovac lak za letenje i sa dobrim manervarski osobinama samo slabo naoruzan i sa malo municije ( iskustvo iz IL2 1946:mrgreen:)

Zero mislim da svi znate, odlican avion na pocetku rata,bio je mnogo bolji od F4F Wildcat-a po letnim osobinama ali imao je veliku manu nije imao samozaptivajuce rezervoare zbog cega je rafal od pola sekunde iz 6 Browninga bio dovoljan da ga zapali. Kasnije nakon uvodjenja novijih F6 Hellcat-a i F4U corsair-a izgubio je nadmoc koju je imao.

Mustang je bio najbrzi klipni avion u ratu i odradio je posao za koji je i bio napravljen a to je da prati bombardere i avion kome se prepisuje najvise oborenih neprijateljskih aviona.
 
Ovde fali jedan legedarni avion koj se moze reci da je pomogao T34 da dobie kursku bitku bio je najoklopniji avion tog vremena cak ni direkti podoci nisu mu mogli nista. Na dejstvu na tigra jednog od najoklopnijih tenkova i tad,a mislim i danas gadjao ga je sa 100-200m visine ako ne i manje,a ni jedan nije pao tokom celog rata.
neznam mu naziv,ali mu je nadimak bio leteci T34.
 
mislim da onako realno moze da se izdvoji par favorita sa pocetka rata... kao bf-109 i spitfire koji su u tom momentu dominirlai nebom
a od `43 recimo p47, p51 sa strane saveznika... mozda tu i mosquito kao nocni lovac
sa strane osovine fw-190 jer je ipak kvalitativni skok napred u odnosu na bf-109. me-262 je imao relativno malo broj operativnih aviona... al je ipak ostavio velik trag u istoriji avijacije.


sovjeti su imali niz lovaca pocev od mig-3, lagg-3, la-5, la-7, yak-3, yak-7, yak-9... ovaj poslednji je bio aktivan tek od kraja `42. i na sve to treba dodati preko 4500 aviona p39 koji su zavrsili kao pomoc sssr-u.
 
Me109F1
 
Ову материју ВРЛО слабо познајем па бих хтео да чујем неко ваше мишљење уколико сте се интересовали за дотичну. У анкети ћу навести најпознатије ловце Другог светског рата, то јест оне који су највише произвођени, гласајте за онај који сматрате да је у то време био најубојитији, најмодернији, најнапреднији и евентуално образложите.

Messerschmitt Me 262

The Messerschmitt Me 262 Schwalbe ("Swallow") was the world's first operational jet-powered fighter aircraft.

Messerschmitt_Me_262.jpg


http://en.wikipedia.org/wiki/Messerschmitt_Me_262
 
Fw-190

focke-wulf_fw_190.jpg


Када се појавио, иако је био дизајниран за улогу јуришника као замена за Штуку, у ваздушној борби се показао надмоћнијим од Спитфајера Мк V, имао је већу брзину, ватрену моћ, и брже је понирао што га је чинило неухватљивим за Спитфајер.
 
Poslednja izmena:
Glasao sam za Spitfire... Ali smatram da je po meni jedan od najinteresantnijih aviona za vreme drugog svetskog rata definitivno de Havilland Mosquito (N)F Mk II pogotovo u ovoj (nocnoj) lovackoj verziji... Sama cinjenica da je napravljen uglavnom od drveta i da je svojevremeno bio najbrzi avion su dva po meni izuzetna podatka koja dokazuju neverovatnu mogucnost inovacije i improvizacije...
 

Back
Top