Strana muzika

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Kada pogledas danas mlade u Srbiji, svi vole stranu, zapadnu muziku...

Cak i kada ne razumeju reci i ne znaju sta znace...

Kako im je to NAMETNUTO?

KO to radi?

ZASTO?
 
E ,ovde mislim da je stvar mentalnog sklopa.....
Znaci muzika je izbor...
Uvek je sklonost srpskih ljudi bila ka avangardi, ka ritmu , energiji , ne ka melodiji, mozda je to i izraz neobrazovanja ili primitivizma....
U stvari ne znam sta je tu situacija, ali ne mislim da je komercijalizacija tu nesto ucinila, kao sto se cini gledajuci Pink.
Imam iskustva sa tom muzickom scenom i povezivanjem muzickog ukusa sa drugim parametrima.
Kad tinja agresija, ne slusas mocarta.....
Najagresivniji promoteri muzike su upravo neizivljeni, neispoljeni, bar je tako u srbiji...
A to itekako formira muzicki ukus...

Nigde nije tolika nadmoc crnog nad melodijskim, kao u srbiji...
Ovo poslednje necu da pojasnjavam....
 
Mogu ti reći i da sam i ja, kad sam bila mlada, uglavnom slušala (i više volela) stranu, tj. zapadnu muziku. Tako i dan-danas, i još uvek ne shvatam očaranost, recimo, Zdravkom Čolićem.

Ne bih rekla da svi mladi više vole stranu muziku. Šta je sa obožavaocima Cece, Karleuše, Seke ...?

Uvek su postojale neke kulturološke podele; mislim da nema mnogo razlike između ovog danas i onog pre dve-tri decenije.
 
Ja sam delom zbog muzike ovladao engleskim jezikom,i usavrsio ga.
Hip Hop od pocetka..a to me je ujak navukao,imao je dosta kaseta i cd-ova od izvodjaca kao sto su MC Hammer,Rakim,LL Cool J..i to sam od malena slusao,eventualno i zavoleo i prihvatio
Pored toga mogu da slusam i blues,i jazz..
Od nasih mogu da svarim samo neke izvodjace,i to obicno soul muzike kao sto je Balasevic ili Zvonko Bogdan
 
Mogu ti reći i da sam i ja, kad sam bila mlada, uglavnom slušala (i više volela) stranu, tj. zapadnu muziku. Tako i dan-danas, i još uvek ne shvatam očaranost, recimo, Zdravkom Čolićem.

Ne bih rekla da svi mladi više vole stranu muziku. Šta je sa obožavaocima Cece, Karleuše, Seke ...?

Uvek su postojale neke kulturološke podele; mislim da nema mnogo razlike između ovog danas i onog pre dve-tri decenije.

Isti sam slucaj.Potpuno se slazem s tobom
 
Mogu ti reći i da sam i ja, kad sam bila mlada, uglavnom slušala (i više volela) stranu, tj. zapadnu muziku. Tako i dan-danas, i još uvek ne shvatam očaranost, recimo, Zdravkom Čolićem.

Ne bih rekla da svi mladi više vole stranu muziku. Šta je sa obožavaocima Cece, Karleuše, Seke ...?

Uvek su postojale neke kulturološke podele; mislim da nema mnogo razlike između ovog danas i onog pre dve-tri decenije.

Vidis sta mene tu brine...

Kako su nam skoro neosetno namestili semu da volimo muziku koja stize sa zapada (iako je najcesce ne razumemo) da li ce i dalje da nam trpaju razne stvari koje su MANJE BEZAZLENE od muzike, a koje cemo mi postepeno primiti kao nesto normalno i masovno.....

Homoseksualizam, na primer? :think:
 
Kada pogledas danas mlade u Srbiji, svi vole stranu, zapadnu muziku...

Cak i kada ne razumeju reci i ne znaju sta znace...

Kako im je to NAMETNUTO?

KO to radi?

ZASTO?

Sta je alternativa "stranoj zapadnoj muzici"? ...........??? .... "domaca istocna muzika?"

Manja je steta ne razumeti reci nego ne razumeti smisao.
Muzika prenosi emociju, reci smetaju. Glas je ravnopravan instrument, i on prenosi emociju, a ne reci.
Pusti grand i kasce ti se samo.
Pusti mtv i kasce ti se samo.
Mejnstrim gusi alternativu, i zbog toga u alternativi uvek prezivi samo kvalitet.
Best of.
 
Ova sadasnja muzika (narocito domaca) je fail :@ sve je to komercijala koja ne radi na kvalitetu nego kvantitetu :D U Srbiji je najaktuelniji GRAND....Ali npr domaci rok me odusevljava...mada, mi nemamo veliki izbor,na stranom trzistu postoji mnogo veci izbor kvalitetnih pesama...mislim da zato ljudi koji ne zele da se stapaju sa `prostom` narodnom masom radije pribegavaju stranoj muzici...a pritom,ne mislim da su zaobisli nase izvodjace kao sto su bjelo dugme,EKV,riblja corba,piloti,night shift...itd... :)
 
Ne bih rekla da svi mladi više vole stranu muziku. Šta je sa obožavaocima Cece, Karleuše, Seke ...?

Uvek su postojale neke kulturološke podele; mislim da nema mnogo razlike između ovog danas i onog pre dve-tri decenije.

I tu mi nesto ne stima...

Ako smo pre 2-3 decenije bili Jugosloveni, ateisti i mundijalisti, danas smo postali nacionalisti i Srbi, manji ili veci..

U skladu sa tom promenom, trebao bi se menjati i ukus prema muzici...

Turbo folk u kome se cesto oseca tipicni turski melos (kao kada hodza uci na dzamiji) trebao je odavno nestati...

Takodje je trebalo daleko vise popularisati cistu srpsku izvornu muziku, (pa cak i rusku), a smanjiti uticaj zapadne...

Medjutim, sve to nije tako...A zasto, pitanje je za razmisljanje...

Da li se u tome ogleda da smo ustvari samo promenuli FORMU, dok je sadrzina ostala ista...?
 
Kada pogledas danas mlade u Srbiji, svi vole stranu, zapadnu muziku...

Cak i kada ne razumeju reci i ne znaju sta znace...

Kako im je to NAMETNUTO?

KO to radi?

ZASTO?

Realno, nije to bash nametnuto, vishe se namece ova domaca turbo folk muzika i neki kao domaci rep nego strana muzika :)
Ja lichno ne slusham domacu muziku, sa izuzetkom Darkwood Duba i josh nekih domacih bendova (sve je to prilichno maleno u poredjenju sa kolichinom strane koju imam i slusham), prvenstveno zbog malog broja kvalitetnih izvodjacha a i ne znam zashto ali sam oduvek srpski jezik smatrao nemelodichnim u muzici pa mi nikad nije osecaj bio bash kako treba :)
 
I tu mi nesto ne stima...

Ako smo pre 2-3 decenije bili Jugosloveni, ateisti i mundijalisti, danas smo postali nacionalisti i Srbi, manji ili veci..

U skladu sa tom promenom, trebao bi se menjati i ukus prema muzici...

Turbo folk u kome se cesto oseca tipicni turski melos (kao kada hodza uci na dzamiji) trebao je odavno nestati...

Takodje je trebalo daleko vise popularisati cistu srpsku izvornu muziku, (pa cak i rusku), a smanjiti uticaj zapadne...

Medjutim, sve to nije tako...A zasto, pitanje je za razmisljanje...

Da li se u tome ogleda da smo ustvari samo promenuli FORMU, dok je sadrzina ostala ista...?

Tamo negdje 1987.-8. godine ostao sam frapiran jednom scenom koju cu vjecito pamtiti.

Naime bio je to mozda kraj maja ili pocetak juna mjeseca. Mladi ljudi, upravo svrseni maturanti uz pratnju nekakvog trubackog orkestra prodefilovase gradom. Svi, ama bas svi su imali taj pokvareni turski ritam u svojim venama i osjecali ga kao svoj.

Bila je to za mene porazavajuca istina. Od tada moje misljenje prema gomili je sasvim drugacije.
 
sva se ta popularna muzika po pravilu lepi za nekakav ego-trip.

Ljudi "slušaju" rock tako što uglavnom zamišljaju sebe na sceni i kako su cool, kako su zvezde isl


U nekim zemljama čak postoje kursevi za tzv "air guitar" (to su oni likovi što uz pesmu mlate glavom i kobajagi sviraju zamišljenu gitaru) E, na tim kursevima oni uče kako da drže, kako da se mlate, šta da rade prstima isl (eto dokel to ide)

Drugi se opredeljuju za razne "pravce" kako bi furali "svoj" fazon i bili drugačiji od mase, tako da paradoksalno, imamo bezličnu masu onih koji su eto - u svom fazonu.

Oni su u "svom svetu" i ne učestvuju u galami koju proizvodi njihovo okruženje vredno prezrenja. tako tim klincima možeš da uvališ svakakvo njesra kao "muziku" sve dok im titraš po egu.

Mnogo je i onih kojima je muzika samo ambijent suprotan tišini, jer ne mogu da se suoče sa tišinom (ni sa glasovima u svojoj glavi). Oni slušaju "pusti nešto, da nije gluvo." muziku i njima možeš da uvališ razne kompilacije kompilacija izkompiliranih kompilatornih reizdanja.


Ima onih koji muzici pristupaju kao ćate u kartoteci. Oni sve dele na pravce i podpravce i prvo po pravilu ih muzika i ne zanima. (slučajnost ili ne, i ta muzika koja se tako grana sama nema ama baš nikakve veze sa muzikom)


Ima i onih retkih, koji muziku osećaju onako kako treba. Kao ideju, harmoniju, lepotu, uzbudljiv sled tonova isl.
 
Drugi se opredeljuju za razne "pravce" kako bi furali "svoj" fazon i bili drugačiji od mase, tako da paradoksalno, imamo bezličnu masu onih koji su eto - u svom fazonu.

Oni su u "svom svetu" i ne učestvuju u galami koju proizvodi njihovo okruženje vredno prezrenja. tako tim klincima možeš da uvališ svakakvo njesra kao "muziku" sve dok im titraš po egu.

tako u principu i prolazi razno djubre od muzike :S
 
Kada pogledas danas mlade u Srbiji, svi vole stranu, zapadnu muziku...

Cak i kada ne razumeju reci i ne znaju sta znace...

Kako im je to NAMETNUTO?

KO to radi?

ZASTO?

Sam si sebi odgovorio . Prvo niko ne namece, nema teorije zavere srbinu :rtfm:
Drugo, sam si odgovorio, muzika je u pitanju . Ja kad slusam Sopena, Betovena, ... ja ne znam sta je on hteo time da kaze i pokaze, ali znam da mi se takva melodija svidja . Isto tako i mladi, nemaju pojma barem vecina sta znace reci ali im se svidja ritam i muzika .
 
U socijalistickoj Jugoslaviji je ta podjela bila izrazena sa izrazito socijalnog i humanistickog, a ne sa muzicko-estetskog stanovista posto i Platon rece da muzicka harmonija ima pokrete koji su srodni kruzenjima duse u nama.

Muzika koju slusas govorila je da li si urbana faca ili seljak (ovdje se, naime, ne misli na postene poljoprivredne proizvodjace). U svakom slucaju, ceznja za faux otmenoscu i oponasanjem je cesto i znak malogradjanstine i snobizma jer malogradjanin zeli da pobjegne od "primitivnog mentaliteta", iako paradoksalno u tom procesu ispoljava primitivan i skorojevicki mentalitet i sam jer kitsch bez obzira sto je u njegovim ocima (to mu je nametnuto misljenje od sredine s kojom zeli da se identifikuje) sranye, ipak jeste mrsava estetska jedinica. Tako da cesto te urbane face ispadnu najveci seljaci, dok primitivci koji slucaju narodnu muziku (pa i "Pink") ispadnu aristokratski suzdrzani jer znaju da dozivljavanje muzike nije nesto naddrustveno.
 
Niko se ne bi okretao "stranoj" (uzgred nisam bas fan ovog izraza) muzici da se kod nas nudi nesto kvalitetno, vredno slusanja.Ne vidim tu neku veliku filozofiju zasto i kako, jednostavno u potraznji i istrazivnaju bolje muzike shvatis da nemas velikog izbora ovde.
I ako ih je, u manjini su, i potpuno progutani od strane turbofolka, hip-hopa koji se uvlace pod tepih.Zasto, zato sto je to vrlo lako da se uradi.U svakom mestu imas bezbroj "mladih talentovanih" hip-hopera, potpuno jedni nalik drugima, bezlicni skroz.
A cesto i oni grese misleci da je sve sto je strano dobro,Takvi sebe vise zavaravaju.
 
Niko se ne bi okretao "stranoj" (uzgred nisam bas fan ovog izraza) muzici da se kod nas nudi nesto kvalitetno, vredno slusanja.Ne vidim tu neku veliku filozofiju zasto i kako, jednostavno u potraznji i istrazivnaju bolje muzike shvatis da nemas velikog izbora ovde.

A zasto se Srbi ne okrecu recimo ruskoj muzici koja je u osnovi mnogo kavlitetnija nego zapadna muzika, a nama mnogo bliza i prihvatljivija?

Ne znaci li to da onima koji slusaju ustvari nije ni bitna muzika, nego su samo zrtve zapadne propagande?
 
A zasto se Srbi ne okrecu recimo ruskoj muzici koja je u osnovi mnogo kavlitetnija nego zapadna muzika, a nama mnogo bliza i prihvatljivija?

Ne znaci li to da onima koji slusaju ustvari nije ni bitna muzika, nego su samo zrtve zapadne propagande?

Pa mogu ja da slušam, npr, i "Podmoskovske večeri" ... ali je takva muzika za neke izuzetne trenutke. Recimo, sediš u hotelu "Moskva", pijuckaš votku i jedeš "Moskva šnit" :lol: ... a preko puta tebe sedi rusko čeljade sa ogromnim plavim očima, i onda se tvoja srpska duša stopi sa širokom slovenskom, tj. ruskom. Sličan ekfekat imam i kad slušam Larinu pesmu iz "Doktora Živaga", pa se prisetim nekih romantičnih scena iz filma.
U stvari, izbor muzike zavisi od trenutka, a takođe i utiče na trenutak.
Ako želim opuštanje, pustiću "Enigmu", ako želim malo adrenalina, slušaću "Led Zeppelin" ili "Juno Reactor". Ako želim da prizovem inspiraciju, drogiraću se Mocartom ili Bahom.
I starogradske pesme u meni mogu izazvati katarzu.
Reči mogu biti bitne, ali i ne moraju. Džabe ti lepi stihovi ako je muzika disonantna ili "neslušljiva". Lepe stihove možeš naći i u literaturi/poeziji, međutim, papir ne svira ... i možeš da upotpuniš ugođaj čitanja Jesenjina slušajući gore pomenute Podmoskovske večeri.

Jeste, delili smo se i pre po muzičkim afinitetima. Znalo se ko sluša Micu Trofrtaljku, ko Lea Martina a ko Stonse. To je, rekla bih, stvar ukusa koji se neguje u porodici. Ja nisam imala gde da čujem ni Trofrtaljku a, bogami, ni Lea Martina; moji roditelji su slušali Orbisona, Prislija i starogradske (otac je pride voleo i džez), a starija sestra je bila pripadnik hipi generacije.
Porazna je činjenica što smo osamdesetih i devedesetih dopustili da nam se primi pelcer zvani "treš 200 na sat". Mog sina su u obdaništu vaspitačice bombadrovale "Okanom", i nikako im nije bilo jasno zašto dete uz tu muziku ne pocupkuje, ne skače, ne igra kolce itd. Štaviše, sablaznile su se kada sam im rekla da ni sama nisam ljubitelj Z.Čolića. Ma gde to ima, molim vas, da neka žena ne voli Čolu? :lol:
Stereotipi su nas održali, njima hvala. :mrgreen:
 
Ne delim muziku na domaću i stranu, zapadnjačku ili nezapadnjačku, prosto, moja muzika je ona koja prija mojim ušima :heart: . Kvalitet ili ne, ako mi se nešto dopada, ne bavim se mnogo kvalitetom, ali smatram da mi je ukus po pitanju muzike OK :ok: . Engleski tekstovi bombarduju sa svih strana :whistling: . Ne vidim u tome ništa loše. Čovek i od osrednjih stranih tekstova može da ima koristi. To je jedan lep i lak način da se uči strani jezik :think: . Informacije treba sakupljati sa raznih strana, a ne samo u školskoj klupi ;) .
 
Ne delim muziku na domaću i stranu, zapadnjačku ili nezapadnjačku, prosto, moja muzika je ona koja prija mojim ušima :heart: . Kvalitet ili ne, ako mi se nešto dopada, ne bavim se mnogo kvalitetom, ali smatram da mi je ukus po pitanju muzike OK :ok: . Engleski tekstovi bombarduju sa svih strana :whistling: . Ne vidim u tome ništa loše. Čovek i od osrednjih stranih tekstova može da ima koristi. To je jedan lep i lak način da se uči strani jezik :think: . Informacije treba sakupljati sa raznih strana, a ne samo u školskoj klupi ;) .

:super: Nemam šta da dodam. :)
Poznajem univerzitetskog profesora koji je svojevremeno započeo učenje engleskog jezika slušajući muziku stranih izvođača sa gramofonskih ploča.
 
Jeste, delili smo se i pre po muzičkim afinitetima. Znalo se ko sluša Micu Trofrtaljku, ko Lea Martina a ko Stonse. To je, rekla bih, stvar ukusa koji se neguje u porodici. Ja nisam imala gde da čujem ni Trofrtaljku a, bogami, ni Lea Martina; moji roditelji su slušali Orbisona, Prislija i starogradske (otac je pride voleo i džez), a starija sestra je bila pripadnik hipi generacije.

e al kod mene recimo cale narodnjake, keva narodnjake, o babama i dedama necu ni da govorim, a meni je to uvek bilo odvratno :lol:
 

Back
Top