Psihologija muskaraca- Sta muskarci zele zapravo?

Story time.


Kada u moru žena ugledate jednu visoku, raskošnih oblina, sa grivom umesto kose – to je Vasilisa, pesnikinja po vokaciji i dramaturg u životu. Kada Vasilisa šeta ulicom, upečatljivija je pojava nego bilo koja druga prirodna lepota, a kada se nađe u društvu drugih žena, te druge nekako padnu u zasenak čak i ako Vasilisa ćuti, ili ako se uopšte nije doterala za izlazak. Ona je poprilično underground: i u zrelim četrdesetim pristaju joj indijske tunike, kratke kožne jakne, smele kombinacije ešarpi, masivnih ogrlica i čipkanih rukavica, kao i obavezna muštikla od žada, kupljena pre dve decenije na Portobelo roudu.

Vasilisa je jedna od mojih najdražih prijateljica. Njeno ime je drugačije, ali je ja zovem Vasilisa Prekrasna. Volim njenu maestralno napisanu dugačku rečenicu kojom može da parira čak i I.Andriću. Svašta smo nas dve zajedno pregrmele, svakojake stvari jedna drugoj ispričale. Juče mi je, na primer, pripovedala o muškarcima koji su joj obeležili život i na kraju me zamolila: Napiši nešto o mojim muškarcima.
Činjenica je da ja umem da pišem o svojim muškarcima, pa i o onima koje izmislim, ali je prilično nezahvalno pisati o stvarnim a tuđim. Moj ugao posmatranja različit je od Vasilisinog; nema pristrasnosti, nema idealizovanja muškaraca koji su muškarci neke druge žene, makar ona bila moja dobra prijateljica. Pristrasna sam i sklona idealizaciji samo kada je reč o mojim muškarcima. :mrgreen:
Dakle, pokušaću da budem krajnje objektivna a vi, ako primetite i najmanji znak besa, ili – ne daj bože – nekog fenimističkog pljuvanja po muškom rodu, pravite se da ne vidite.

Vasilisa je poput svetiljke koja privlači problematične muškarce. Što je najcrnje, i nju baš takvi privlače. Razumem ja to, i sama sam prošla kroz istu fazu: zaljubljivala sam se u ponavljače, alkoholičare, duvače, šmrkače, kockare, tabadžije s ćoška i razne jebivetre ... ali me je prošlo kad sam postala punoletna. Ma koliko da vas takav tip voli, postoji rizik da vas zarobi u svetu iz koga posle ne možete da mrdnete, sve i da hoćete. Vaslisa ima običaj da kaže "on (alkoholičar, kockar, tj. jebivetar ) je vrlo nežan i čuva me je kao cvet na dlanu". Meni se, međutim, uopšte ne sviđa ta stilska figura: ona nagoveštava prethodno iščupan cvet, i šaku koja se za tili čas može zatvoriti i ostaviti cvet bez svetla i vazduha, pa ga čak i nehotice zgnječiti.

Svi Vasilisini muškarci bili su skloni opijanju, lakim drogama i potpuno neorganizovani. Među njima je bilo vrhunskih intelektualaca, kao i onih malo manje intelektualnih tipova. Obožavali su njenu individualnost, posebnost, snagu. Insistirali su da je ožene, pa je dva puta, užasno zaljubljena, nasela i upala u klopku. Kao po nekom pravilu, u početku su brakovi ličili na idile: jedno drugom bili su ceo svet, život je cvrkutao, vreme prolazilo u zaljubljenim osmesima, pogledima i uzdasima, spavanju do podneva, putovanjima, večerima ispred kamina, ćaskanjima i ćutanjima punim razumevanja. A onda bi iznenada, kao grom iz vedra neba, nastupio period ubeđivanja Vasilise da promeni političko ubeđenje, frizuru, način odevanja, prijatelje ... nastojanje da Vasilisa prestane da bude Vasilisa Prekrasna, i postane domaćica u šlafroku koja svakodnevno sprema ručkove i večere za njegove pajtose alkoholičare, kockare i ostale jebivetre - kako i dolikuje jednoj ženi koja je napokon ukroćena. Više nije bila cvet na dlanu, nego "nerazumna", "trdoglava", "nedokazana", pa čak i "sumanuta". Posle meseci i meseci borbe da održi vezu, Vasilisa bi, shvativši da se ljubav gasi i da joj nema spasa, spakovala svoje dostojanstvo u kofer i odlazila, trudeći se da oprosti i zaboravi. Od bivših ništa nije tražila – nikakvo grand finale, nikakva oproštajna objašnjenja, a, bogami, ni cvonjak. Treba napomenuti da nikad nije želela da menja svoje muškarce; možda se, u potaji, NADALA da će se oni promeniti, ali ih je puštala da o eventualnoj promeni sami donesu odluku.
Vasilisa je iz veza uvek izlazila kao pobednik – neko ko je otišao na vreme, uspravno, bez krupnih reči (pa čak i nedorečen). A kad bi zatvorila vrata za sobom, oni su se, znajući da je kod nje svako zbogom - zauvek zbogom, danima napijali, sekli vene, ispisivali očajničke stihove. Dok su se muškarci pitali gde su pogrešili, strasti Vasilisine duše već su, poput neumoljivog uvira vrtloga, usisale i poslednji trag napaćene ljubavi. Zatim bi nastupao period samoće u kome bi, takoreći, nestajala sa životne pozornice. Nigde ne biste mogli da je sretnete, osim u lokalnom bircuzu sa kariranim stolnjacima i limenim pikslama, gde tada - u tom periodu samoće koji ona naziva nagonom samoodržanja - ispija kafu i u svesku zapisuje svoje misli. I dok Vasilisa meditira, ne primećujući spoljni svet, oko nje se opet vrzmaju muškarci. Stari i mladi, privlačni i neprivlačni, pokušavaju da joj skrenu pažnju na sebe. Ako je neki i probudi, to obavezno bude najveće zlo od svih zala u ponudi: veća pijandura od prethodne, veći kockar od prethodnog, gori yebivetar od onog kojeg je napustila pre koji mesec.

Šta želi Vasilisa? – Vrlo prosto: muškarca koji će je voleti onakvu kakva jeste. Ona će, da bi udovoljila čuvenoj muškoj fantaziji o 3 u 1 (kuvarica u kući, dama na ulici, i qurva u krevetu) dati i više – imaće čak hiljadu lica za svog muškarca, biće i drugar, ispovednik, pralja, švalja, negovateljica, sobarica ... sve što taj muškarac poželi, samo uz jedan uslov: da on uvek bude svestan da iza svih tih inkarnacija stoji Vasilisa. Da mu ne treba nijedan drugi san osim onog koja mu ona može obistiniti. Da je poštuje. Da ne traži više nego što je Vasilisa u stanju da daje.

Šta žele njeni muškarci? – Da je rasparčaju na sitno, i budu vlasnici svakog delića Vasilise, i tim delićima gospodare, rasklapaju ih i sklapaju kako i kad žele, tvoreći od Vasilise lutke za jednokratnu upotrebu. Why? :think:

Ostaje da razjasnimo još dve misterije:
Zašto su želje muškarca i žene koji se vole često u koliziji?
Zašto Vasilisa nikako da pronađe muškarca koji će je prihvatiti takvu kakva jeste?
 
da pojasnim..ne zato sto ona ne moze ili zato sto nije prirodno vec zato sto joj je vudzugla podeljena na prijatelje i momke..pa ako nekog krsti prijateljem zabranjuje sebi razvoj ikakvih sexualnih trakcija prema doticnom..i obrnuto..
ta podela u zenskim glavama ne znam otkud potice ali sam sasvim siguran da je sinteticka..da je udrilovana u zenski pol uslovljavanjem emocionalnih reakcija..
 
Ovo je vec vise pitanje ljubavi, a tu imas vise teorija, od anima i animusa, do teorije trenja...
Ideja ljubavi je ideja...
A obicno se krije pravi sastav ideje...
Zbog morala i konvormizma ,zbog subjektivnog moralnog normativa...., persona publica , persona privata...

Coskarenjem se moze cesto naci teza da zene imaju kao kriterijum seks....i ekstazu u seksu...i da to dominira svim ostalim kvazi kriterijumima....
E sad, teorija kaze da je nesto sasvim drugo, ali banalizovanjem teorije se moze dobiti zakljucak o seksu...To ne znaci da je to u redu, ali znaci da vecina to moze uraditi i da ce biti u redu...
Moc da idealizuje i sluzi za to da kad pronadje seks partnera, da ga u svojoj glavi ucini i partnerom u svim drugom oblastima...i stoga ono vecito menjanje...

Teorija anime i animusa pak kazuje o teoriji zaljubljivanja i moze se prosiriti i na proces posle toga, koji dovodi do ljubavi....Od zaljubljivanja do ljubavi je potrebno to malo parce nalazenja partnera u zeljenom (ne slicnom...)...
Medjutim dublja teorija je sasvim drugacija, ali banalizacijom se dobija ova teorija o postupcima nalazenja partnera i icealizaciji istog...


Za sada videsmo da seks jeste banalizacija jedne dublje teorije....anima i animus izrastanje jeste banalizacija jedne dublje teorije, .....sad bi bila ovde ta dublja teorija, ali je necu napisati...
Dovoljno je reci ljubav je ideja....i ko iz toga shvati shvatio je ko ne nije...
 
A zbog čega muškarci žele da je promene a na početku veze im je bila "idealna"?
zato sto ih nije vasilisa privukla vec njihova predstava o vasilisi koju su izgradili u svojim glavama..a predstava kao i svaka druga..veze sa stvarnoscu nema..i kako stvarnost izlazi na videlo tako i mukarci u vasilisi videse da nije sve tako kako im je izgledalo..s druge strane isto vazi i za vasilisu..zaljubljivala se u svoje predstave o tim muskarcima a ne u same muskarce..

sve su to posledice ..foliranja..u prici su se pominju neki intelektualci ..po difoltu..inetelktualac = s e r a t o r

poenta..ceniti sebe ..znaci biti roba za prodaju..a kao i svaka roba uopste nije onakava kavom je ..reklamiraju..
 
Ja to ne vidim tako...
Prvo sto ja vidim je losa upotreba reci...i to od strane pisaca,ali njima je dozvoljeno da sve pretvaraju u licnu emociju, ali to unosi netacnost kad je naucna predstava u pitanju...

Muskarci zele da je promene a na pocetku je bila idealna...
Idealna je utisak slaganja i atmosfere kad se dvoje ne poznaju...nemora da bude uopste ocena misljenja muskarca...
Pogledajte sebe....nova osoba, naravno da cete se postaviti ljubazno i fino....
-to moze da znaci cak i poziciju da mislite da nije sve idealno ali zelite inspirisati osobu da izvuce najbolje iz sebe....
-moze znaciti da ono sto poznajete kod osobe jeste vama normalno i prihvatljivo...

Sa druge strane "menjanje" moze biti:
-zahtev za sopstvenom pozicijom
-zahtev za koegzistencijom
-odstupanje od samostalnog ponasanja zenske osobe (par nije 1+1)
-izgradjivanje odrzivih odnosa za oba karakterna bica (upotrebih karakter kao dusevno neotudjive zahteve).....
----------------------------------------------
Vrlo cesto je prisutna idealizacija znacenja reci i zbog predstave ideje...o....

To je delimicno ono sto je navar napomenuo o ideji......
Ideja ljubavi podrazumeva emociju ljubavi, sad ja rasclanjujem na ono sto je danas u trendu , a to je emocija ljubavi , pa to onda povezem sa instrumentalizacijom , normativima,....kako ljubav treba da izgleda.....i ocekivanja koja treba u startu da ispuni....
Muskarci nisu glupi, nepisani zahtev vecine devojaka je da se ljubav oseti od samog starta....hemija....trt mrt...
To znaci da muskarac koji hoce potencijalnu igru ljubavi, mora da je odigra od pocetka iako se sporije upusta u atmosferu veze...osim ako je povrsan i vezan za estetsko...
To znaci da intelektualac koji nije esteticar u pocetku vrsi predikciju onih karakteristika koje zahteva, jer mora u startu da pokaze hemiju....
Zahteva se od njega da izvlaci maksimum tamo gde ga nema....jer inace ga je izduvao ako postavi stvari na muski nacin....neesteticara....

Intelektualac je takodje previse zloupotrebljena rec od strane zena, bile one pisci ili ne...
One tu trpaju sve sa diplomom i kulturnim ophodjenjem...lepo = dobro kulturno = intelektualno

Tako da cela ova prica podseca na situacije koje ja srecem kad me pitaju za savet stariji ali totalno "debilni" poznanici koji tumace dogadjaje od te veceri....
Totalno pogresno interpretirani komunikacioni ili psiholoski signali suprotnog pola ...ego game....

Moj stav u ovakvim situacijama je sasav kad se napise na papir...
Jer ista zenska osoba koja je u sekundi pre toga bila spreman da uleti u avanturu sa vama ce sekund kasnije biti cvrsto zatvorena za prolaz...bez za muskarca logickog objasnjenja...osim onog duri se ili dize nos....itd...sto nije tacna predstava sta se desilo...
Takodje se poigravanje predstavama u glavama moze mnogo lakse vrsiti sa zenama nego sa muskarcima koji su vise razlozni...sto ni malo ne znaci tacniji....

Jesu tacniji samo ako im je oko ostro...

---------------------------------------------------------
Zato i postavih na pocetku celu stvar ljubavi kao i sve kod coveka kroz prizmu ideje...
Ja imam svoju ideju o ljubavi, ti imas svoju...
Ja imam svoju ideju o pravdi , ti imas svoju.
Ja imam svoju ideju o gravitaciji ti imas svoju...
Ja imam svoju ideju o jabuci, ti imas svoju...
Ja imam svoju ideju o seceru, ti imas svoju...
Ma koliko objektivno sve bilo , mi to tumacimo kroz ideje...
Zato komunikacija koja je prilagodjena predmetima i nije prilagodjena idejama....ne radi posao...
Zato imamo toliko nesporazuma sta je to dobro , lose, ili sto je jos bitnije oko najvaznijih stvari u zivotu, ljubavi, seksa, zdravlja...gde ideju svodimo na pojam , imenicu,.....

Ideja je objekat....programerski govoreci.......(ako cas govorim kao telekomunikacije, cas kao programer, cas kao psiholog, cas kao filozof, da li ja samo muljam da bih praveci asocijacije bolje muljao....? ili koristim prednosti vec definisanih postojecih stvari ocekujuci ideju analogije u glavi slusaoca...)
 
@ Borka

Da ne bih citirao ceo tvoj post oprici o Vasilisi.

Hmm, prvo sto pomislim kada sam pokusavao da razumem njenu psihu je to da onaj koji nije nasao ono sto mu odgovara a vise puta je pokusavao mogu samo reci da mozda nije problem u okolini ili ljudima koje ona trazi vec zapravo u njoj samoj.

Bilo i lepsih i boljih i pametnijih cura od nje pa su nasle svoje "jace polovine" i sredile svoj zivot.

Tvoja prijaljteica ima problem a problem se ogleda u tome sto ona upravo uziva u tome da nalazi takve muskarce i da upravo izadje iz takvih hraneci i dokazujuci sebi da je bolja. Takve osobe svoju savest dopunjuju time da ukazuju i pokazuju prstom na druge koji su ucinili lose. Ona drzi sebe na visokim potepicama u svojoj glavi ona je ekstremno samozadovoljna. A veza upravo trazi suprotno... Veza trazi neispunjenost, trazi svoju zakrpu, trazi nesto cime ce zapusiti rupu a ne osobe koje su same sebi dovoljne. Veza je kompromis, i veza zahteva prilagodjavanje, zahteva neku vrstu promene a sve zarad tog popunjavanja te praznine.

Samosvesna i samozadovoljna osoba je da... zaista posebna, ail upravo ta posebnost i njeno nerazumevanje i neuskladjivanje sa opstim smislom zivota dovodi do jos goreg predumisljenog pogresnog ponasanja.

Ona je zarobljenja u traznji, ne muskarca koji ce zadovoljiti njeno srce, jer njeno srce je vec puno samo sebe, vec trazi muskarca koji ce zadovoljiti njene druge trivijalne potrebe, a pak trazi i zahteva da je privhate onakvu kakva jeste. Samim tim sto zavrsi sa propalicama koji prilicno isto to traze (a koji su srce ispunili porocima).

nezrelu jabuku mogu samo da pojedu izgladneli koji ce je samo progutati zarad osnovnih zivotnih potreba, a nisu bili ni svesni da je ona jabuka.
 
Zašto su želje muškarca i žene koji se vole često u koliziji?
Zašto Vasilisa nikako da pronađe muškarca koji će je prihvatiti takvu kakva jeste?

Njene zelje su oprecne njenim potrebama.
I muskarac koji bi zadovoljio njene potrebe, meni se cini, njoj ne bi bio interesantan.
A ti muskarci nju prihvataju. Ona od njih dobija maksimum. Samo su joj ocekivanja prevelika za jendog takvog muskarca.
Kako od muskarca koji nije odgovoran prema sebi, moze da ocekuje da bude prema njoj.

Meni je zanimljivo ovo tvoje prvo pitanje.
I zaista, slusajuci ljude oko sebe, pomislis kako je skoro nemoguce naci zajednici jezik sa suprotnim polom... a onda vidis da su ti odnosi zasnovani na kompromisima i na nadama da ce ti kompromisi vremenom biti anulirani.
Tu mi muskarci djeluju postenijim. Sa manjim ocekivanjima ulaze u vezu.
Dok zene imaju brojne prohtjeve, a nisu u stanju da cekaju i traze onoga ko ce da ih zadovolji, vec idu parolom da je neko dovoljno dobar, ali ipak nije odlican. I vremenom to dovoljno postane nedovoljno.
Jer od starta nije kao takvo definisano.

To ima veze i sa tim sto je muskarac tragac... on je taj koji se udvara, dok zena prihvata ili ne prihvata udvaranje...
on tu nema ogranicenja, vec bira onu koja mu se dopada, tako da je ona samim tim sto joj je prisao, vec zadovoljila najveci dio njegovih ocekivanja... dok zena medju tim muskarcima koji joj pridju pokusava da nadje sebi odgovarajuceg.

Koliko god se govorilo kako su zene te koje biraju, to se mora uzeti sa rezervom... jer istina, one biraju, ali u okviru onih koji su nju izabrali.

Pa ce mnogo cesce zena prihvatiti muskarca koji joj ne odgovara u potpunosti, nego sto ce muskarac pristati na udvaranje zene koja mu nije privlacna u startu.
 
Kao nastavak seducer teze i analize mogu da kazem da postoje streptomicin muskarci...
To su muskarci koji dovedu zenu do treznjenja...ali ne i da je zadrze...oni je ogole do daske, ali to ne mora da im odgovara...

Ogoljavanje mogu da odrade dva tipa muskarca, dinamicni i analiticari...
Ovi drugi pomazu bez stvarne usluge...jer osoba postane svesna, ali obicno ne nalazi snage da promeni stvari....ali ta svesnost ce joj pomoci kod sledeceg koji ce joj svojom bezobzirnoscu dati snage da rascisti sa sobom..
Ovi prvi su zahtevni , traze pozicioniranje u novim stvarima i situacijama, stalno sukobljavanje ali ne i zvdje, pracenje bih ja rekao....ali njih niko ne moze da prati, ali pri tom kucecem pracenju zena postaje svesna sta je spremna i sta zeli...
Ti muskarci mogu i da zadrze zenu ako rese da uspore.....ali prava vrednost im je ako istrce krug....izbucaju zenski mozak do kraja...
Postoje zene kojima to nije potrebno , one su ono sto bih ja zeleo, ali ih u danasnja vremena nema puno jer je pozeljnije probati i ne razmisljati , nego znati pa usmeravati....bolje od majke nenaucena curka nego vaspitana i premazana zena puna starih iskustava....
To je slucaj sargarepe, jer masa muskaraca bez kajle ali sa istim mozgom danas seta ulicama....i kreiraju scenu.....a takvi odmah prepoznaju svoju slabost kad su takve "staromodne"devojke u pitanju....
Mimikrija tih devojaka je ocajna, i jadna mogu reci....to su one koje su se opekle pa imaju sablone koji su pomalo smesni...npr ako si gord i odmeren onda si pametan, ako si otvoren i pomenes nesto da ne znas onda si glup....(ona sugestija pricas o necemu sto ne poznajes dovoljno).....
 
Koliko god se govorilo kako su zene te koje biraju, to se mora uzeti sa rezervom... jer istina, one biraju, ali u okviru onih koji su nju izabrali.

Pa ce mnogo cesce zena prihvatiti muskarca koji joj ne odgovara u potpunosti, nego sto ce muskarac pristati na udvaranje zene koja mu nije privlacna u startu.

Ovo nije tacno i nikad nije bilo...
Druga recenica automatski potire prvu....jer jasno je da postoji udvaranje zena...samo ja to ne bih nazvao udvaranje nego namestanje....
Ne bi postojale teze suptilnog zavodjenja, ne bi postojale teze da su muskarci laki, dovoljno je kuja da mahne repom....
To laki ne znaci da su osvojeni, ali dobila je prostor, vreme, priliku....i to je dosta....
Muskarac danas i nema toliko prilike...nekad je imao....ali same su zene ukinule sebi tu mogucnost....
Preko seksa i promiskuiteta, preko droljastog drustva i droljasto emancipovane logike...

I dok je prva recenica potopljena i samo izraz nezadovoljstva trenutnom ponudom....dotle je druga nezgodna za zene...
Tacna je, sta da kazem, da li zbog zelje da ne ostane sama, da uzme sta joj zivot pruza, tj prakticnost, submisivnost, ili mozda to sto muskarac ima neke lose primisli u vezi te osobe....
Instant vreme je donelo da zena danas ne razmislja o duzem otapanju, vec ili je nalozen ili nije...
Mnogo muskaraca svoju ljubav ne vezuje za nalozenost, ali svoj seksualni nagon da...
Sta sam sad rekao?
Rekao sam da sa ovako postavljenom drugom recenicom zene favorizuju seks, a ne ljubav kod muskarca...Favorizuju seksualno orjentisanog muskarca...a ne emotivno ljubavno orjentisanog muskarca...

Zene i ne veruju da postoji muskarac kome estetika i seks nisu presudni da budu zaljubljeni....
Tako da se sustinski zene podredjuju seksualnim muzjacima, pa utisak koji prakticno deluje je da su zene generator selekcije koja forsira animalno...
E taj zakljucak vecina muskaraca zapamti i onda zakljuci da je bez obzira sto svesno neke jesu za animalizam a druge nisu, podsvesno sve zele animalizam, sve pospesuju animalizam i seks je jedino sto im je bitno.....
Cak i ja da bih uprostio nekad u nekoj diskusiji sve zene prevedem u ukras oko seksa...ako je taj uticaj zene prevashodan za tu temu....
Tada zene vrisnu kao uvredjene, jer kao da zaborave druge izrecene analize , jer setite se zene u svakom trenutku rade na svom imidzu...a imidz je kreativ hijararhije i animalnog......tako da vrteli mi levo ili desno zene stalno skrecu ka animalnom i tu nema mnogo izlaza iz kruga....
 
Istina je da i zene zavode, ja nisam napisala da to ne postoji, ali, ukoliko zena izabere muskarca, a ona nije po njegovim zeljama, moze ga dobiti, ali na kratko i obicno samo za seksualno.

To su lako osvojivi muskarci ali teski, skoro nemoguci, za odrzavanje.

Dok ce zena veoma cesto uci u brak sa muskarcem koji je bio neprihvatljiv za nju, ali ju je vremenom osvojio.

To postupno osvajanje mi je mnogo svojstvenije muskarcu nego zeni.
 
Story time.


Kada u moru žena ugledate jednu visoku, raskošnih oblina, sa grivom umesto kose – to je Vasilisa, pesnikinja po vokaciji i dramaturg u životu. Kada Vasilisa šeta ulicom, upečatljivija je pojava nego bilo koja druga prirodna lepota, a kada se nađe u društvu drugih žena, te druge nekako padnu u zasenak čak i ako Vasilisa ćuti, ili ako se uopšte nije doterala za izlazak. Ona je poprilično underground: i u zrelim četrdesetim pristaju joj indijske tunike, kratke kožne jakne, smele kombinacije ešarpi, masivnih ogrlica i čipkanih rukavica, kao i obavezna muštikla od žada, kupljena pre dve decenije na Portobelo roudu.

Vasilisa je jedna od mojih najdražih prijateljica. Njeno ime je drugačije, ali je ja zovem Vasilisa Prekrasna. Volim njenu maestralno napisanu dugačku rečenicu kojom može da parira čak i I.Andriću. Svašta smo nas dve zajedno pregrmele, svakojake stvari jedna drugoj ispričale. Juče mi je, na primer, pripovedala o muškarcima koji su joj obeležili život i na kraju me zamolila: Napiši nešto o mojim muškarcima.
Činjenica je da ja umem da pišem o svojim muškarcima, pa i o onima koje izmislim, ali je prilično nezahvalno pisati o stvarnim a tuđim. Moj ugao posmatranja različit je od Vasilisinog; nema pristrasnosti, nema idealizovanja muškaraca koji su muškarci neke druge žene, makar ona bila moja dobra prijateljica. Pristrasna sam i sklona idealizaciji samo kada je reč o mojim muškarcima. :mrgreen:
Dakle, pokušaću da budem krajnje objektivna a vi, ako primetite i najmanji znak besa, ili – ne daj bože – nekog fenimističkog pljuvanja po muškom rodu, pravite se da ne vidite.

Vasilisa je poput svetiljke koja privlači problematične muškarce. Što je najcrnje, i nju baš takvi privlače. Razumem ja to, i sama sam prošla kroz istu fazu: zaljubljivala sam se u ponavljače, alkoholičare, duvače, šmrkače, kockare, tabadžije s ćoška i razne jebivetre ... ali me je prošlo kad sam postala punoletna. Ma koliko da vas takav tip voli, postoji rizik da vas zarobi u svetu iz koga posle ne možete da mrdnete, sve i da hoćete. Vaslisa ima običaj da kaže "on (alkoholičar, kockar, tj. jebivetar ) je vrlo nežan i čuva me je kao cvet na dlanu". Meni se, međutim, uopšte ne sviđa ta stilska figura: ona nagoveštava prethodno iščupan cvet, i šaku koja se za tili čas može zatvoriti i ostaviti cvet bez svetla i vazduha, pa ga čak i nehotice zgnječiti.

Svi Vasilisini muškarci bili su skloni opijanju, lakim drogama i potpuno neorganizovani. Među njima je bilo vrhunskih intelektualaca, kao i onih malo manje intelektualnih tipova. Obožavali su njenu individualnost, posebnost, snagu. Insistirali su da je ožene, pa je dva puta, užasno zaljubljena, nasela i upala u klopku. Kao po nekom pravilu, u početku su brakovi ličili na idile: jedno drugom bili su ceo svet, život je cvrkutao, vreme prolazilo u zaljubljenim osmesima, pogledima i uzdasima, spavanju do podneva, putovanjima, večerima ispred kamina, ćaskanjima i ćutanjima punim razumevanja. A onda bi iznenada, kao grom iz vedra neba, nastupio period ubeđivanja Vasilise da promeni političko ubeđenje, frizuru, način odevanja, prijatelje ... nastojanje da Vasilisa prestane da bude Vasilisa Prekrasna, i postane domaćica u šlafroku koja svakodnevno sprema ručkove i večere za njegove pajtose alkoholičare, kockare i ostale jebivetre - kako i dolikuje jednoj ženi koja je napokon ukroćena. Više nije bila cvet na dlanu, nego "nerazumna", "trdoglava", "nedokazana", pa čak i "sumanuta". Posle meseci i meseci borbe da održi vezu, Vasilisa bi, shvativši da se ljubav gasi i da joj nema spasa, spakovala svoje dostojanstvo u kofer i odlazila, trudeći se da oprosti i zaboravi. Od bivših ništa nije tražila – nikakvo grand finale, nikakva oproštajna objašnjenja, a, bogami, ni cvonjak. Treba napomenuti da nikad nije želela da menja svoje muškarce; možda se, u potaji, NADALA da će se oni promeniti, ali ih je puštala da o eventualnoj promeni sami donesu odluku.
Vasilisa je iz veza uvek izlazila kao pobednik – neko ko je otišao na vreme, uspravno, bez krupnih reči (pa čak i nedorečen). A kad bi zatvorila vrata za sobom, oni su se, znajući da je kod nje svako zbogom - zauvek zbogom, danima napijali, sekli vene, ispisivali očajničke stihove. Dok su se muškarci pitali gde su pogrešili, strasti Vasilisine duše već su, poput neumoljivog uvira vrtloga, usisale i poslednji trag napaćene ljubavi. Zatim bi nastupao period samoće u kome bi, takoreći, nestajala sa životne pozornice. Nigde ne biste mogli da je sretnete, osim u lokalnom bircuzu sa kariranim stolnjacima i limenim pikslama, gde tada - u tom periodu samoće koji ona naziva nagonom samoodržanja - ispija kafu i u svesku zapisuje svoje misli. I dok Vasilisa meditira, ne primećujući spoljni svet, oko nje se opet vrzmaju muškarci. Stari i mladi, privlačni i neprivlačni, pokušavaju da joj skrenu pažnju na sebe. Ako je neki i probudi, to obavezno bude najveće zlo od svih zala u ponudi: veća pijandura od prethodne, veći kockar od prethodnog, gori yebivetar od onog kojeg je napustila pre koji mesec.

Šta želi Vasilisa? – Vrlo prosto: muškarca koji će je voleti onakvu kakva jeste. Ona će, da bi udovoljila čuvenoj muškoj fantaziji o 3 u 1 (kuvarica u kući, dama na ulici, i qurva u krevetu) dati i više – imaće čak hiljadu lica za svog muškarca, biće i drugar, ispovednik, pralja, švalja, negovateljica, sobarica ... sve što taj muškarac poželi, samo uz jedan uslov: da on uvek bude svestan da iza svih tih inkarnacija stoji Vasilisa. Da mu ne treba nijedan drugi san osim onog koja mu ona može obistiniti. Da je poštuje. Da ne traži više nego što je Vasilisa u stanju da daje.

Šta žele njeni muškarci? – Da je rasparčaju na sitno, i budu vlasnici svakog delića Vasilise, i tim delićima gospodare, rasklapaju ih i sklapaju kako i kad žele, tvoreći od Vasilise lutke za jednokratnu upotrebu. Why? :think:

Ostaje da razjasnimo još dve misterije:
Zašto su želje muškarca i žene koji se vole često u koliziji?
Zašto Vasilisa nikako da pronađe muškarca koji će je prihvatiti takvu kakva jeste?
Tvoja Vasilisa (btw predivno je ime kojem je zoveš) traga za onim za čim svi tragaju: da budu voljeni onakvi kakvi jesu, zbog onoga što jesu.
Specifičnije biće (a ona je savakako specifična) teže pronalazi nekoga ko joj je kompatibilan...i koji će plesati taj životni ples sa njom glatko, bez nespretnih koraka, trampavosti i gaženja po prstima.

 
E problem je u Vasilisi, privlace je muskarci koji nisu prosek, oni koji su drugaciji, a najverovatnije su verbalno jaki. Svi oni tzv. obicni muskarci nisu interesantni, nema mentalne stimulacije. Sa duge strane ona se nada da ce se oni promeniti, vidi u njima skriveni potencijal, ono cega nema. Mozda ima potrebu da stiti.
Kada bude shvatila da nije toliko mocna i da joj treba jak i stabilan muskarac, mozda ce nesto i promeniti. Mozda ona to i shvata, ali tog svog idealnog projektuje u onoga u koga se zaljubi, a zaljubljuje se samo u one koji nisu prosek.
Crna Vasilisa...nema joj spasa. :sad2:

Evo nesto prikladno za Vasilisu.


Šta želi Vasilisa? – Vrlo prosto: muškarca koji će je voleti onakvu kakva jeste. Ona će, da bi udovoljila čuvenoj muškoj fantaziji o 3 u 1 (kuvarica u kući, dama na ulici, i qurva u krevetu) dati i više – imaće čak hiljadu lica za svog muškarca, biće i drugar, ispovednik, pralja, švalja, negovateljica, sobarica ... sve što taj muškarac poželi

Šta žele njeni muškarci? – Da je rasparčaju na sitno, i budu vlasnici svakog delića Vasilise, i tim delićima gospodare, rasklapaju ih i sklapaju kako i kad žele, tvoreći od Vasilise lutke za jednokratnu upotrebu. Why?

Mozda vide da mogu, mozda se ona previse ulaze, mozda od tih hiljadu lica oni ne vide pravu Vasilisu?
 
Poslednja izmena:
Pre x godina, poznavala sam neobičan bračni par:
on lep, ona ružna; on zabavan, ona dosadna; on vredan, ona lenja; on fakultetski obrazovan, širokog duha, ona praznjikava - sa jedva završenom srednjom školom.
Žena je non-stop zvocala, zahtevala sve i svašta, a on se trudio da ispuni njene želje.
Moram da priznam da nam je svima išla na živce, i da smo se pitali šta je pronašao u njoj. Bio je imun i na razna ženska nabacivanja, i posvećivao joj svaki slobodan trenutak.
I onda su se odjednom rastali: on je otišao u CG, a ona ostala u Beogradu.

Par godina kasnije, kad smo se sreli, rekao mi je da je njemu bila lepa, pametna, zanimljiva, seksi ... ali da je želeo samo malo više poštovanja.

Pa da,sve zavisi od svesti i pogleda muškarca na ženu..

Ja poznajem malo drugačiji bračni par.
Od prvog dana, od kada su se venčali (a tome ima 30ak godina) stalno se svađaju
U međuvremenu došla su deca, i porasla su deca, sve u takvoj atmosferi sa, verujem, posledicama sa kojima se danas bore u svojim privatnim životima..
I pre možda godinu dana..posle još jedne svađe u nizu za koju zaista ne bih znala povod, a prisustvovala sam (okršaje uopšte ne drže u privatnosti)
Kada je žena (čangrizava, ona koja najčešće prva započinje grubim napadima, i za koju smatramo-svi koji su upoznati sa situacijom, da je manifestacija njenih emocija osnovni krivac za njihov odnos) napustila prostoriju, nisam izdržala da ga ne upitam:
-Šta je to na njoj što ga je toliko privuklo, što ga je osvojilo, zbog čega je pomislio da je ona TA?
Njegovo lice, koje je stalno namršteno,a usne čvrsto stisnute u jednu crtu se odjednom ozarilo:
-Sve!
-Kako sve?
-Pa sve mi se sviđalo, od prsta na nozi do poslednje vlasi kose
I voleo sam što se stalno ljutila za svaku stinicu, a ja sam je još više zezao (slatko se nasmejao, a ja sam ostala iskreno iznenadjena, kako odgovorom, tako i izlivom emocija čoveka koji je najveći deo vremena delovao kao da emocija uopšte nema)

I tako..svaki dan zagorčavaju život jedno drugom, ali izgleda da su ipak idealan spoj...tj on je nju izabrao takvu, i takvu je, verujem, voli....
u vezi moci..
moc je sirova i po difoltu destruktivna..
moc i zelja za jos moci je dovela drustvo coveka i civilizaciju na ivicu samounistenja..
zene reaguju kako reaguju zato sto su 10 000 godina uslovljavane da pozitivno reaguju na moc..zene su 10 000 godina obucavane temeljno da budu robovi mocnih..i 50 godina emancipacije nije nista promenilo..osim sto su zene postale jos dostupnije mocnima
a da li moram da potenciram cinjenicu da se jos od izlaska iz prvobitne ljudske zajednice moc nasledjivala ..te moc prelazila na pojedince koji svojim licnim sposobnostima nisu bili kadri da je steknu..

uostalom bil gejts je danas najbogatiji covek na planeti KOJI JE SAM STEKAO PARE a nije ih nasledio a nije ni na jednoj listi ..privlacnih muskaraca..iako je objektivno jedan od najmocnijih i najuticajnihih POJEDINACA na planeti
Moć i želja za moći je potreba našeg životinjskog bića...a životinje smo ipak, iako ljudska vrsta...I želja za moći je nagon kao i nagon za održanjem, produžetkom vrste, ...a nisam sigurna koliko bi trebalo nagone smatrati negativnom pojavom....:think:


Ako ne glorifikujes zenske prednosti, neces biti glorifikovan.
Ne, ako ne voliš ženske osobine/karakteristike/njeno biće, nećeš dobiti simpatije zauzvrat. Potrebna je određena doza mazohizma u čoveku da bi simpatisao onoga ko ga ne voli.
Zar to nije logično?
 
Vasilisa privlači, i sama želi muškarce boeme i koji nisu praktični.....po tvom opisu (Borac..) ona je umetnička duša koja malo prihvata materijalno, a da to ne mora da bude u negativnom smislu.....duboko u sebi večito u fazi zaljubljenosti.....ništa nema intezivnije od osećanja zaljubljenosti...ljubav je gorak posao koji daje slatke plodove, nju to ne zanima....hedonista...elitista...uživa u legendama o sebi (npr. tvoja priča)....pre bi umrla nego da živi običnim životom majke i žene 3 u 1....ona to neće...a da zna da su mnoge žene takvog običnog izgleda, srećne u ljubavi pored svojih muževa i ispunjene na onaj način o kome ona sanja....promenila bi se i priča bi tekla..ljubav( ne zaljubljenost) čini čuda...mislim i da bi stil oblačenja promenila, koji je uzgred po tvom opisu fenomenalan...
Nije mi namera da je kritikujem....čak mi se lik jako dopada...i podržavam njen stav o životu i ljubavi ..onako kako sam ja shvatila...naprotiv želim joj da bude dosadna za svet, a srećna i zanimljiva za sebe i svog muškarca.....
 
Moć i želja za moći je potreba našeg životinjskog bića...a životinje smo ipak, iako ljudska vrsta...I želja za moći je nagon kao i nagon za održanjem, produžetkom vrste, ...a nisam sigurna koliko bi trebalo nagone smatrati negativnom pojavom....:think:
nadmetanje u zivotinjskom carstvu je svugde prisutno..ali samo u covecijem carstvu postpoji..laz obmana i prevara kao sredstvo
 
ali primer ima jednu sasvim drugu tezinu..koju sam napisao vec i ponovicu opet ..imaginacija..
emocionalni um kod coveka NE PRAVI RAZLIKU izmedju stvarne i zamisljene situacije..
i muski i zenski se zaljubljuju ne gledanjem ne slusanjem vec ..razmisljanjem o osobi i pridavanjem raznih konteksta toj osobi..zamisljanjem itd..a to sve nije realno vec je puka apstrakcija ljudskog uma..ali je ta apstrakcija sasvim stvarna za emocionalni um..a ta apstrakcija se sastoji iz percepcije..projekcije zelja i ocekivanja..pretpostavki predrasuda..uverenja i imaginacije koja popunjava prazninu ..ono nepoznato
kao sto je vasislisa ..i njena prica..apstrakcija..koja BI MOGLA da bude istinita..dovoljno je da ..poverujemo
ma..mrzi me vise da pisem
 

Back
Top