Uroloski problem - hematospermia

svetovid

Ističe se
Poruka
2.183
U nadi da ce mi neko pomoci:

Pre nesto vise od mesec dana, javila mi se krv u ejakulatu, pri cemu sama erekcija ili ejakulacija nisu bile bolne, samo je bila prisutna krv. Uz to, imao sam manje teskoce pri mokrenju - bilo je ucestalo i bolno.
Posetio sam urologa - uradjen mi je ultrazvuk, pregled prostate i posto je sve bilo u savrsenom redu, rekla mi je da ce krv u ejakulatu verovatno biti prisutna 2-3 meseca, da nije nista alarmantno, a da su problemi s mokrenjem posledica verovatno upale i dala mi je da pijem antibiotik Visiren, nakon kojeg cu raditi analizu krvi, urina i urinokulturu. Pio sam ga cini mi se 10 dana i tokom prvih 7 dana osecao strasnu neprijatnost negde iznutra, u predelu izmedju testisa i anusa. To nije bio klasican bol, vec vise zuljanje, nelagosnost... Kasnije je pocelo da jenjava. Nakon pauze od 7 dana, uradio sam nalaze krvi (koji je bio uredan osim neznatno povecanog bilirubina), urina (koji je takodje bio kako treba) i urinokulture koji je bio cist.
Posle toga sam pio Pipem jos 15 dana.

Sve ukupno, proslo je mesec i po dana. Krv u ejakulatu je i dalje prisutna - nekad je sveza, nekad zgrusana, nekad je ejakulat samo nesto tamnije boje.
Sada nakon ejakulacije osecam blago pecenje negde u korenu penisa ili iza. Onaj osecaj iznutra je takodje i dalje povremeno prisutan, ali ne svakodnevno, vec nekad nakon sto duze trpim da ne mokrim ili kad se dugo krecem.

Urolog mi je rekao da nema potrebe da dolazim ponovo, osim ako za 3 meseca hematospermia ne prodje, a ja sam pomalo zabrinut jer ipak ne funkcionisem isto kao ranije. Imam i dalje taj osecaj neprijatnosti iznutra, mokrenje se dosta stabilizovalo, ali se desi nekada da malo teze izmokrim sav sadrzaj.

Ima li neko ideju o cemu se radi - urinokultura dobra, prostata nije bila bolna pri pregledu, ultrazvuk je dobar, nalaz krvi takodje, urinokultura cista, pio sam antibiotik, pa uroantiseptik, ali su simptomi samo u znatno manjoj meri i ne bas svakog dana i dalje prisutni a javio se i novi (taj bol nakon ejakulacije).

Ima li neko neki savet. Doktori su me nakon dobrih nalaza i pregleda ''otpisali'', a krv i neprijatnost su i posle mesec dana tu. Sutra opet radim krv i urin, ako budu dobri, nemam ideju.

Treba li da brinem ili da cekam da samo prodje?

Hvala unapred, nadam se odgovoru i komentarima nekog strucnog lica ili nekoga ko je imao slicnu situaciju
 
Nisi naveo da li si radio prostatični sekret i kulturu prostatičnog sekreta. Ovo je važno jer par dijagnoza može doći u obzir
1.HRONIČNI BAKTERIJSKI PROSTATITIS
Karakteriše se:
- leukocitozom u prostatičnom sekretu
- kultura prostatičnog sekreta je pozitivna
- UK, odn. urinokultura je uvijek negativna (sterilna) kao i urin
Uzročnici kod ovog prostatitisa su kao i kod akutnog, ali kod hroničnog bakterije su okružene leukocitima i makrofazima i čekaju povoljan trenutak, a to može biti:
- iritacija prostate uzrokovana hladnoćom
- alkoholom
- jakim začinima
- vožnjom biciklom
Chlamidija i Ureaplazma urealiticum su najčešći uzročnici. Simptomi nastaju postepeno sa blažom simptomatologijom u odnosu na akutni bakterijski prostatitis, bez povišene temperature.Prisutni su:
- tupa i povremena bol u perineumu, testisima, leđima, otežan početak mokrenja, smanjen ili isprekidan mlaz mokraće, pojačana frekvencija mokrenja, urgencija mokrenja, nikturija, bol pri ejakulaciji, bol pri defekaciji, krv u mokraći i ejakulatu, slabija potencija i bolna ejakulacija.
Digitorektalno - prostata malo ili nikako bolno osjetljiva, gnjecava
LAB:
- Le u prostatičnom sekretu
- Pozitivna kultura sekreta
- UK negativna
Terapija: Bactrim, ciprofloksacin ili vibramicin u trajanju od 12-16 nedjelja
Potrebno je razmotriti i profilaktički antibiotski tretman
Ukoliko je uzročnik Mikoplazma, Ureaplazma ili Chlamidija: Erithromycin, Azitromicin i Doxiciklin, dve sedmice uz liječenje partnerke
2. HRONIČNI NEBAKTERIJSKI PROSTATITIS
- Le u prostatičnom sekretu i ovalna masna tjelašca
- kultura prostatičnog sekreta gotovo uvijek sterilna
- UK uvijek sterilna
Uzrok nije poznat. Simptomi slični onima kod bakterijskog prostatitisa. Češći je 8 puta od bakterijskog hroničnog prostatitisa. Nema recidivirajuće infekcije tj. kultura ejakulata i UK su sterilne. Prisutni su perinealni, suprapubični, iritativni ili obstruktivni simptomi
Terapija:
- tople kupke
- antiholinergici
- povremeno masaža prostate
Ove terapijske procedure mogu dovesti do olakšanja simptoma, posebno kod kongestivnog prostatitisa
- protivupalni lijekovi NSAID mogu pomoći
- ANTIBIOTICI NE UKLANJAJU SIMPTOME!!!
-Obavezno regulisati stolicu
- TUR se radi kod neuspjeha medikamentozne terapije. Nije preporučena kod mlađih ljudi zbog rizika od steriliteta, impotencije i inkontinencije.
- transrektalna mikrovalna hipertermija - 6 tretmana po 1h u razmaku od 3 dana
3. PELVIČNI BOL- pelvis floor myialgia - raniji naziv Prostatodinija
- nema Le u sekretu prostate
- kultura sekreta negativna
- UK negativna
Neinfektivno, neupalno oboljenje mladih muškaraca. Simptomi slični onima kod prostatitisa
Lab. pretrage- negativne
Liječenje: empirijsko
4. SEMINALNI VEZIKULITIS
-može uzrokovati bezbolnu krvavu ejakulaciju. Tu rijetku infekciju je nemoguće dijagnostikovati pomoću kulture. U rijetkim slučajevima transrektalni UZ omogućuje aspiraciju sekreta koji potvrđuje da je sjemeni kanalić izvor krvi u ejakulatu. Liječenje je suportivno.

Morala sam navesti sve potencijalne dijagnoze jer nije rađen prostatični sekret i njegova kultura. Nakon tog nalaza dijagnoza bi mogla biti jasnija.
Hronični nebakterijski prostatitis ili Pelvična bol mislim da su najvjerovatnije dijagnoze. Ovo posljednje ako je rađen i sekret prostate
 

Back
Top