Milososki -Makedonija geopoliticki faktor na balkanu

Bugarash

Domaćin
Banovan
Poruka
3.875
VECERNJE NOVOSTI

vesti_milososki.jpg


Dve strane granice


Antonio Milošoski, ministar spoljnih poslova Makedonije, o srpsko-makedonskim odnosima i situaciji u regionu: Lakše objasniti nego prihvatiti objašnjenje o Kosovu


STRAZBUR

OD STALNOG DOPISNIKA

OVAKVA kakva je, Makedonija je dobra ne samo za sebe, nego i za geopolitički balans u regionu - ističe ministar spoljnih poslova ove zemlje Antonio Milošoski u intervjuu za „Novosti“.
* Kako ocenjujete odnose sa Srbijom?

- Odnosi su nam ponekad dobri, a ponekad vrlo dobri. To zadovoljava, ali daje i osnovu za još više. Znamo da nemamo ista gledišta po svim pitanjima. U vezi s Kosovom uradili smo ono što bi možda svako uradio da je, geografski i etnopolitički, bio na našem mestu. Znam da je lakše objasniti nego prihvatiti objašnjenje, ali smo, ipak, otvoreno i iskreno razgovarali o tom slučaju i dobili osećaj da nas na srpskoj strani shvataju.
* Osim Kosova, ima još nekoliko otvorenih pitanja. Na primer, nerešen spor oko crkve?
- Ostavimo crkvu vladikama, a politiku političarima. Ipak, kada je reč o Balkanu, sva pitanja identiteta, dostojanstva, integriteta, duhovne nezavisnosti i slično, možda imaju višu vrednost nego u današnjoj zapadnoj Evropi. Primanje Makedonske pravoslavne crkve u pravoslavnu crkvenu porodicu sveta, s toplom hrišćanskom preporukom Srpske pravoslavne crkve, bio bi najbolji način kako da se reši ovo pitanje. Imamo leti veliki broj srpskih turista i njima uopšte nije problem da odu u makedonsku pravoslavnu crkvu. Suština je da se ljudi razumeju.
* Granice su osetljivo pitanje. Da li i dalje, za vas, postoji problem oko Prohora Pčinjskog?
- Taj problem je prevaziđen. Mi već stremimo da uđemo u sledeću fazu odnosa, bez granica, ulaskom u EU. Ne tražimo mnogo, samo da nam se omogući da, kada imamo potrebu, odamo počast u Prohoru Pčinjskom. Tako je bilo prošle godine, a nadamo se da ova godina neće biti različita.
* Šta sa delom granice, koji predstavlja mnogo veći problem za Srbiju, s Kosovom?
- Granica ima dve strane. Mi smo bili u obavezi da rešimo naš deo granice. Nije bilo u našoj sferi uticaja da odredimo ko će obeležavati drugu stranu. To je naše kratko i otvoreno objašnjenje, bez bilo kakvih zadnjih namera.
* Kako ocenjujete proces približavanja regiona EU?
- Mi idemo ka EU, ali je velika dilema da li EU ide ka nama. Do pre 10 godina, proširenje je bio korak sa obe strane. Sada imamo osećaj da, bar kod nekih zemalja EU, i u nekim koridorima evropske arhitekture, preovladava zamor od proširenja. Ali, ako govorimo jednim glasom, možda možemo i da privučemo veću pažnju.
* Hoće li Makedonija početi pregovore s EU?
- To zavisi od sposobnosti EU da omogući konsenzusnu odluku o ovoj zasluženoj ambiciji Republike Makeodnije. Evropska komisija je to preporučila prošlog oktobra, ali je Grčka, nažalost, blokirala ovaj proces. Još nije spremna da bude lokomotiva evropskih integracija u regionu. Razgovaramo intenzivno o ovom pitanju i trudimo se da se približimo jedni drugima.

TEMELJI I IZAZOVI

* Neke opozicione albanske partije traže reviziju Ohridskog sporazuma. Koliko su čvrsti temelji makedonske države?
- Ohridski sporazum je model kako se međuetnički konflikt može prevazići političkim instrumentima. Ima vrednost ne samo za Makedoniju, nego i regionalni značaj. U kratkom razdoblju od 20 godina imali smo nekoliko ozbiljnih izazova koje smo uspešno prevazišli i koji su pokazali da je unitarna republika Makedonija, ovakva kakva je, dobra ne samo za sebe, nego i za mikro geopolitički balans u regionu.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:291927-Milososki-Dve-strane-granice


meni nije jasno od kad ovaj punoglavac glumi veliki makedonac a do juce pod Bugarsku zastavu:confused:

kk-11-1.jpg

ddddddddddfffff-1.jpg

dddddddd-1.jpg
 

Back
Top