od potkrovlja do ludila i nazad...

Brzi Bravari Srbije

Veoma poznat
Poruka
12.987
Elem...
Kupili smo kucicu pre par godina, stara kuca...negde iz 1947....pa dogradjivana, pregradjivana, bez vode, kanalizacije i struje...:sad2:

poslednje cetiri godine se "mlatimo" sa krpljenjem, malterisanjem , septickom, strujom...i , napravili smo pristojnih 42 kvm.

E, to je bilo u redu, dok su mi cerkice bile male...sada je na putu mali bata, cetvrto po redu, i mi smo krenuli na osvajanje , do sada nedirnute teritorije: POTKROVLJE!

Ima li ko prakticnog iskustva u adaptaciji tavana(fakat, to i jeste) u stambenu prostoriju?

Za sada izbacujem letve, daske, neku zemlju i slamu(karat-tavan), dosao sam do greda, koje u krive, stare , ocajne..:sad2:
Sutra krecem u komplikovanje oko celicnih nosaca( to mi je profesija :mrgreen:), postavljanje platforme, koja treba da primi tezinu krova.


Sta mi vi savetujete: ter- papir ili ove nove paropropusne folije za ispod crepa?
Koliko staklene(mineralne) vune da stavim izmedju rogova?
Laminat ili nesto drugo povrh platforme?
Da li da stavljam najlon ispod rigipsa , ili da kupujem nesto posebno?
 
Elem...
Kupili smo kucicu pre par godina, stara kuca...negde iz 1947....pa dogradjivana, pregradjivana, bez vode, kanalizacije i struje...:sad2:

poslednje cetiri godine se "mlatimo" sa krpljenjem, malterisanjem , septickom, strujom...i , napravili smo pristojnih 42 kvm.

E, to je bilo u redu, dok su mi cerkice bile male...sada je na putu mali bata, cetvrto po redu, i mi smo krenuli na osvajanje , do sada nedirnute teritorije: POTKROVLJE!

Ima li ko prakticnog iskustva u adaptaciji tavana(fakat, to i jeste) u stambenu prostoriju?

Za sada izbacujem letve, daske, neku zemlju i slamu(karat-tavan), dosao sam do greda, koje u krive, stare , ocajne..:sad2:
Sutra krecem u komplikovanje oko celicnih nosaca( to mi je profesija :mrgreen:), postavljanje platforme, koja treba da primi tezinu krova.


Sta mi vi savetujete: ter- papir ili ove nove paropropusne folije za ispod crepa?
Koliko staklene(mineralne) vune da stavim izmedju rogova?
Laminat ili nesto drugo povrh platforme?
Da li da stavljam najlon ispod rigipsa , ili da kupujem nesto posebno?

bravo za bebu :heart:
umesto ter hartije stavi paropropusnu foliju, koliki ti je razmak izmedju rogova? laminat je sasvim pristojno resenje, ali uzmi neki malo bolji, ne treba ti nista posebno ispod rigipsa, najlon preko vune je sasvim dovoljan :)
 
:ok:za foliju, rogovi su na 100cm,hvala!
:) Obavezno koristi deblje letve (koje drze crep) jer je previse veliko rastojanje i vremenski ce ti se iskriviti od tezine crepa. R+H Isover ima kompletni program za izolaciju potkrovlja i preporucujem ti da se drzis uputstava proizvodjaca, pvc folija se moze koristiti ali...imaces problema za izvesno vreme ako nije sve "strucno" uradjeno. :bye
 
Poslednja izmena:
Elem...
Kupili smo kucicu pre par godina, stara kuca...negde iz 1947....pa dogradjivana, pregradjivana, bez vode, kanalizacije i struje...:sad2:

poslednje cetiri godine se "mlatimo" sa krpljenjem, malterisanjem , septickom, strujom...i , napravili smo pristojnih 42 kvm.

E, to je bilo u redu, dok su mi cerkice bile male...sada je na putu mali bata, cetvrto po redu, i mi smo krenuli na osvajanje , do sada nedirnute teritorije: POTKROVLJE!

Ima li ko prakticnog iskustva u adaptaciji tavana(fakat, to i jeste) u stambenu prostoriju?

Za sada izbacujem letve, daske, neku zemlju i slamu(karat-tavan), dosao sam do greda, koje u krive, stare , ocajne..:sad2:
Sutra krecem u komplikovanje oko celicnih nosaca( to mi je profesija :mrgreen:), postavljanje platforme, koja treba da primi tezinu krova.


Sta mi vi savetujete: ter- papir ili ove nove paropropusne folije za ispod crepa?
Koliko staklene(mineralne) vune da stavim izmedju rogova?
Laminat ili nesto drugo povrh platforme?
Da li da stavljam najlon ispod rigipsa , ili da kupujem nesto posebno?

srecno. i ja cekam sina za par nedelja :)

u decembru sam zavrsio sa adaptacijom potkrovlja (trajalo 6 meseci a pre toga 12 meseci jurio dozvole).

kod mene je stavljeno 15cm vune izmedju rogova i nekako mi opet ne deluje dovoljno. leti MORA da radi klima a zimi je hm...zanimljivo sa grejanjem :confused: (ok, nisam spustao plafon vec se prati linija krova pa ide od ~1.75m do skoro 4m visine - to smo uradili da bi se dobilo na prostornosti).

ono sto ti savetujem da OBAVEZNO uradis je da stavis izolaciju u podu (bitnije je da je zvucna nego toplotna) zbog trupkanja/hodanja...
ne znam sta si planirao na pod da stavljas ali se potrudi da nivelacija bude sto bolje odradjena kako ti kasnije laminat/brodski pod/parket ne bi 'radili'.

ja ne mogu da ti dajem strucna misljenja (za to su zaduzeni pasivna_gradnja, ziskar, cobanica... - oni su gurui i majstori po tom pitaju :)), mogu samo da ti kazem kako je nesto kod mene odradjeno i kako se pokazalo posle 6 meseci zivljenja.

jos jednom srecno i...cuvaj zivce...
 
srecno. i ja cekam sina za par nedelja :)

u decembru sam zavrsio sa adaptacijom potkrovlja (trajalo 6 meseci a pre toga 12 meseci jurio dozvole).

kod mene je stavljeno 15cm vune izmedju rogova i nekako mi opet ne deluje dovoljno. leti MORA da radi klima a zimi je hm...zanimljivo sa grejanjem :confused: (ok, nisam spustao plafon vec se prati linija krova pa ide od ~1.75m do skoro 4m visine - to smo uradili da bi se dobilo na prostornosti).

ono sto ti savetujem da OBAVEZNO uradis je da stavis izolaciju u podu (bitnije je da je zvucna nego toplotna) zbog trupkanja/hodanja...
ne znam sta si planirao na pod da stavljas ali se potrudi da nivelacija bude sto bolje odradjena kako ti kasnije laminat/brodski pod/parket ne bi 'radili'.

ps. Izvinjavam se, sa zakasnjenjem da cestitam na prinovi i buducoj prinovi :D


ps. Izvinjavam se, sa zakasnjem da i ja...cestitam na prinovi i buducoj prinovi :D

ja ne mogu da ti dajem strucna misljenja (za to su zaduzeni pasivna_gradnja, ziskar, cobanica... - oni su gurui i majstori po tom pitaju :)), mogu samo da ti kazem kako je nesto kod mene odradjeno i kako se pokazalo posle 6 meseci zivljenja.

jos jednom srecno i...cuvaj zivce...
:hvala: Drizzt, u zemlji gde ja zivim je saniranje potkrovlja vec vise od tri decenije zakonski definisano i usavrsavano sa iskustvima i institucionalnim eksperimentima (kao i sve ostalo :mrgreen:), ja sam licno u tom poslu aktivan pune tri decenije:rumenko:. Tesko je laiku objasniti sta je sve relevantno u gradjevinskoj fizici (gde spada i zvucna, toplotna i protivpozarna izolacija) i zasto je vazno da se mora toga drzati, kasnija iskustva (kao tvoja sa zvucnom izolacijom) su samo dokaz da je nauka kao takva tu i da se za to mora dugo studirati a jos duze u praksi skupljati iskustva na...greskama.
Ponavljam, pravilno izvedeni radovi, ne moraju biti puno skuplji ali moraju biti temeljno i strucno izvedeni. Ja se svakog dana konfrontiram sa tom problematikom i sa...majstorima, moja je sreca da sam veci Nemac od Nemaca (uvek bio, sto se temeljnosti i preciznosti tice :mrgreen:), nisu ni ovde bas svi...temeljni:(.
Proizvodjaci gradjevinskog materijala daju konstruktivne savete o svom produktu i optimalni nacin primene. Nazalost, nasa zemlja ima produkte na trzistu koji su ovde prevazidjeni jos pocetkom 80.-ih godina :sad2:.
U svakom slucaju, svako pitanje ce biti odgovoreno a i PP je uvek na...raspolaganju :bye:
 
Poslednja izmena:
evo slika od jutros!
http://forum.krstarica.com/
picture.php

http://forum.krstarica.com/
picture.php
 
:) Ta prva slika me plasi, nadajmo se da nece biti oluje, i pitaj sto te zanima, ako se moze pomoci, tu smo :bye:
aaa....vec je celik postavlljen, sada radim na "binder" noacima, iliti resetkastim nosacima, koji ce da "docekaju "rogove, kada ih podignem....ubrzano radim, mozda veceras varim...
Muce me drvene grede koje su krive do zla boga...nisam meo da ih vadim iz zida, kuca nema ni jedan betonski tub, osim onih koje sam ja dodao u coskovima.
Danas sam imao zajebanjciju a konzolomstruje...trula, prokisnjavalo, grede crkle...uzas!..
Ali zato kad pozicioniram celik, pa stavim fosne preko, nema da bude probl.

Moje prvo pitanje:

da li da "utapam fosne izmedju celika, da ustedim na visini, ili da ih nabacam preko, pa da se odreknem tih 5 cm?Nije da nemam prostora, imam sve do 2,9 u sljemenu, ali.....?
 
:) Nisam bas dobro razumeo pitanje (nisam upoznat sa nasom strucno terminologijom) ali 2,90 m nije neka visina za potkrovlje (videces kada sve budes pozatvarao). Zanima me koje su duzine tih greda na podu, njihova jacina: visina/sirina, da li ima u donjoj etazi zidova koji nose te grede i koji je najveci raspon. Da, koji ti je krovni nagib, meni deluje 38° ali je tesko sa slike "procitati.
Da dodam iz predhodnog opisa, ovo sto si izvadio blato sa slamom smatram pogresnim, nista zdravijeg i ekoloski boljeg nemas.
Steta sto nisam dole da ti na licu mesta dam moje misljenje, telefonski se tesko daju diagnoze:sad2:
:bye: i samo napred :)
 
aaa....vec je celik postavlljen, sada radim na "binder" noacima, iliti resetkastim nosacima, koji ce da "docekaju "rogove, kada ih podignem....ubrzano radim, mozda veceras varim...
Muce me drvene grede koje su krive do zla boga...nisam meo da ih vadim iz zida, kuca nema ni jedan betonski tub, osim onih koje sam ja dodao u coskovima.
Danas sam imao zajebanjciju a konzolomstruje...trula, prokisnjavalo, grede crkle...uzas!..
Ali zato kad pozicioniram celik, pa stavim fosne preko, nema da bude probl.

Moje prvo pitanje:

da li da "utapam fosne izmedju celika, da ustedim na visini, ili da ih nabacam preko, pa da se odreknem tih 5 cm?Nije da nemam prostora, imam sve do 2,9 u sljemenu, ali.....?

nemoj da se odrices ni santimetra, veruj mi. sto rece kolega pasivni (:lol: kako ovo okrutno zvuci) steta sto si se odrekao slame i blata. negde sam na netu videla da je taj sistem gradnje ponovo aktuelan ;)
 
nemoj da se odrices ni santimetra, veruj mi. sto rece kolega pasivni (:lol: kako ovo okrutno zvuci) steta sto si se odrekao slame i blata. negde sam na netu videla da je taj sistem gradnje ponovo aktuelan ;)
1. Blato i slama su zajedno stari ravno 63 god. tako da su se pretvorili u gomilu prasine koja je padala po kuci.Jedino sto mi se cinilo ispravnim, bilo je : NAPOLJE!
2. Kada podignem rogove, imacu nagib od 25 stepeni...nategnuto je, znam, ali imam resenje: slemenjacu nemam, ali ako je dodam, mogu sleme da podignem za par desetina santimetara, i eto mene na 27 - 28 stepeni:per:
3.pitanje je: kako ce uticati na vibracije platforme utapanje fosni?tj. da gornja povrsina daske bude ravna sa vrhom celika....
druga varijanta (mnogo laksa za izvodjenje) je da fosne samo postavim preko celika i da platim to sa 5 cm visine...
Znaci, dilema je samo po pitanju vibracija...
 
1. Blato i slama su zajedno stari ravno 63 god. tako da su se pretvorili u gomilu prasine koja je padala po kuci.Jedino sto mi se cinilo ispravnim, bilo je : NAPOLJE!
2. Kada podignem rogove, imacu nagib od 25 stepeni...nategnuto je, znam, ali imam resenje: slemenjacu nemam, ali ako je dodam, mogu sleme da podignem za par desetina santimetara, i eto mene na 27 - 28 stepeni:per:
3.pitanje je: kako ce uticati na vibracije platforme utapanje fosni?tj. da gornja povrsina daske bude ravna sa vrhom celika....
druga varijanta (mnogo laksa za izvodjenje) je da fosne samo postavim preko celika i da platim to sa 5 cm visine...
Znaci, dilema je samo po pitanju vibracija...

aj sad po tackama, ispasce ko kad se svadjamo sa "onima" (:zcepanje:)
1. moglo je da se resi, ali za prosutim mlekom ne vredi plakati ;)
2. odlicno ;)
3. zaista ne znam kako ce to uticati na vibracije jer slican problem nisam nikada imala, da budem iskrena. pasivna gradnja mozda ima iskustva u tome. za tu drugu varijantu nisam samo iz razloga visine. i 5 cm je nekad pravo bogatstvo ;)
 
aj sad po tackama, ispasce ko kad se svadjamo sa "onima" (:zcepanje:)
1. moglo je da se resi, ali za prosutim mlekom ne vredi plakati ;)
2. odlicno ;)
3. zaista ne znam kako ce to uticati na vibracije jer slican problem nisam nikada imala, da budem iskrena. pasivna gradnja mozda ima iskustva u tome. za tu drugu varijantu nisam samo iz razloga visine. i 5 cm je nekad pravo bogatstvo ;)
1. KAKO?
2. :ok:
3.sto kaze jedan moj drug: " 5 cm. ni u sexu ne znaci puno...ako je los yebach"
 

Back
Top