Najbolji,najpametniji izbor ???

Gocky

Zainteresovan član
Poruka
160
Pozdrav svima...Zanima me misljenje raznih ljudi o ovim ispod navedenih lovackih pasa :

- Nemacki kratkodlaki pticar,
- Epanjel Breton,
- Srpski gonic(moze i trobojni),
- Nemacki ostrodlaki jazavicar,
- Nemacki lovni terijer .

E sad,znam da oni imaju mnogo slicnosti ali i mnogo razlika... Hteo bih da cujem sve o ovim rasama,sve njihove vrline a i sa druge strane mane...i koji bi mi bio najbolji i najpametniji izbor... Sta mislite ???
 
malo si nedefinisano pitao.. Ne mozes bretona da pustis na svinju kao sto ne mozes ni od brak jazavicara da ocekujes da markira prepelicu, npr. Sta bi lovio? I za koju vrstu lova ti treba pas? To kad resis, onda izaberes sta hoces. Gonica, pticara, psa za jamarenje, krvoslednika itd, itd..
 
Pa bas zato se i obracam i pisem ovde na krstarici,jer nemam odredjenu zelju za jednim plenom lovio bih i prepelicu i divlju svinju.... a od vas sam trazio pojedinacna misljenja za svaku od ove rase ponaosob...naravno ko koliko moze da mi kaze..ne bih se ljutio ni da si mi ti opisao bar jednu od ovih rasa ... pozz
 
recimo da je po meni pticar "najzahvalniji" pas. To je najstarija rasa medju svim nemackim psima. Kao sto mu ime kaze, kratkodlaki, je mnogo dobra stvar jer je lak za odrzavanje, brzo se osusi kad radi u vodi. Kod ove rase skoro da i nije zabelezen primerak koji ima displaziju-poremecaj kukova. Odlican je i u ulozi krvoslednika. I sto je jako bitno, ne postoji pas koji ce tako lako kao nemacki kratkodlaki pticar da nauci koji mu je posao u lovu. Samo ga pusti nekoliko puta sa odraslim psima i sve ce biti ok. Ne bi trebalo da imas nekih vecih problema. treba mu prostora puno, voli da je slobodan. Mada se komotno moze i u stanu drzati, jer je cist pas, uz dosta setanja naravno. I moze da pojede haos. :)


O NLT ne treba nesto mnogo pricati. Strasan pas. Ide na sve. Za jamarenje naravno je najbolji ali ga ljudi koriste i za svinju 'ladno. Jedino je pozeljno da ih imas malo vise prilikom pogona, jer ako ih je jedan ili dva, ne pise im se dobro ukoliko ih dohvati nazime. Bas iz razloga sto su jako ostri psi i retko koji ce moci da oblajava kao brak jazavicar i da se povlaci, Odmah ide u meso, cak i kad ga otrese vepar, vraca se.

Bretoni su isto dobri za lov pernate divljaci ali su nekako mekani za moj ukus. Npr zimi ako nekoliko puta udje u vodu, mozes imati problem. Tesko podnosi. Desi se nekad da nece u siprazje neko da udje, u trnje ili nesto slicno, dok za nemca nema prepreka. Mada je to sve diskutabilno, od psa do psa.
 

Back
Top