Политички подтекст песама Е. Јеврића: антикапитализам или говор мржње и шовинизам?

Поруке Екрема Јеврића доживљавам као:

  • Социјално усмерене и антикапиталистичке.

  • Шовинистичке, простачке и увредљиве.


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

menjam.se

Iskusan
Banovan
Poruka
5.939
(Политичка тема, што ће се у току текста и видети.)

Екрем Јеврић - Господа, контроверзни амерички кантаутор црногорског порекла, дочекан је на аеродрому у Подгорици.


Због контроверзног стиха, Јеврићу прети затворска казна или депортација?

"Ој, Њујорку, обвила те тама, што допусти жена да вам влада?", гласи стих Јеврићевог мега-хита "Кућа, пос'о", који може бити протумачен као говор мржње, сматрају многи његови критичари. Мизогинија која провејава из његових стихова представља злоупотребу слободе говора гарантоване Уставом САД, а за наше тржиште један корак уназад по питању женске еманципације и родне равноправности.

"Ој, Њујорку, ти велики граде, избаци све жене што раде"... "у теби је пас до паса, бетон до бетона, кроз улице жена батаљона!" Све ово не би имало толики значај да није упућена увреда и заменици градоначелника Њујорка, Патриши Харис, првој жени на овој функцији.

Јеврић негира да је у питању мизогинија и шовинизам, већ тврди да је у питању - антикапитализам. "Ове стихове сам написао пошто сам видео да жене раде, а оставе дете од 6 година само код куће. Због тога сам и написао ову песму, како бих поручио да не треба да изгубе то богатство, јер деца то и јесу", каже Јеврић и додаје да су у суровим тржишним условима САД, чак и најосновнији људски контакти сведени на минимум, јер је због изуетно напорних пословних обавеза немогуће отићи некоме у посету, или са пријатељем попити кафу.


Након милионске гледаности и изузетне популарности међу емигрантима са подручја бивше СФРЈ, Јеврић је дошао у Црну Гору, одакле ће кренути на промотивну турнеју по Црној Гори, Србији, Хрватској, Македонији и Босни и Херцеговини.

Које је ваше мишљење, да ли је ова највећа ју-тјуб сензација након Сузан Бојл једна од нових икона борбе против капитализма или оличење простаклука и примитивизма?
 
Екрем је комунац. Одмах се види тај бистри поглед на свет и лако је уочити ту поетику :lol:
attachment.php
 
Опција бр. 2.
Нема ничег доброг у његовим стиховима.
Не знам да ли уопште неко слуша ту врсту музике.
Чак мислим да је генерално гледано, народна музика претежно "затрована" којекаквим кичем и шундом. Ја углавном слушам страни поп и рнб.
 
Poslednja izmena:
Ovo je tipichan crnogorac i kao takvog ga treba staviti na chelo kolone :mrgreen:

Ekrem je pre svega vrhunski profesionalac a za koga radi,to ćemo tek da vidimo.Missim da iza njega stoji jedna uticajna masonska loža.Ipak,prerano je o tome sad govoriti.
 
Ekrem je pre svega vrhunski profesionalac a za koga radi,to ćemo tek da vidimo.Missim da iza njega stoji jedna uticajna masonska loža.Ipak,prerano je o tome sad govoriti.

Ja mislim da ste u pravu dragi kolega , jer kada samo poslushamo taj vokabular dotichnog gospodina uvidjamo odmah da se radi o jednom jako inteligentnom & kulturnom crnogorcu , a sa takvim chovekom na chelu , Crna Gora moze da ochekuje sjajnu buducnost :super:
 
Te poruke su dobro maskirane i podmukle kao kod kvalitetnih tv reklama koje deluju na duži rok,podsvesno,јеbel li ga kako već.

Vidi se i po načinu ophođenja prema publici i novinarima ,dolasku na aerodrom gde se sve isplanirano u najsitniji detalj...
Previše slučajnosti da bi bilo slučajno.

Ekrem je pre svega vrhunski profesionalac a za koga radi,to ćemo tek da vidimo.Missim da iza njega stoji jedna uticajna masonska loža.Ipak,prerano je o tome sad govoriti.

:zcepanje::zcepanje::zcepanje::rotf::rotf::rotf: :super:
 
Све, све, али како неко може Екрема Јеврића да искористи за "спуштање" Црној Гори... то не могу да сконтам. :neutral:

Видећемо се ко ће се задњи смејати кад у Србији буде скупио 20 пута више људи него у свим осталим екс-Ју републикама заједно. :mrgreen:
 
Све, све, али како неко може Екрема Јеврића да искористи за "спуштање" Црној Гори... то не могу да сконтам. :neutral:

Видећемо се ко ће се задњи смејати кад у Србији буде скупио 20 пута више људи него у свим осталим екс-Ју републикама заједно. :mrgreen:

Ja ne želim da budem ta koja će se zadnja smejati....ali moram...ovo je jače od svake strepnje......:zcepanje::zcepanje::zcepanje::zcepanje:
 
Гласао сам за прву опцију. Човек је прави наследник Пистолса, Експлоитеда, Клеша, мудро и поетски се надовезује на њихове антикапиталистичке идеје, само у црногорском маниру.
 

Back
Top